Wyjaśnienie sędziego Jarosława Wyrembaka do publikacji o wyłączeniu go ze składu TK

W publikacji Prawa.Pl pod tytułem: TK sprawę odmowy wykonania usługi rozpatrzy bez sędziego Wyrembaka oraz w publikacji Prawa.Pl pod tytułem: TK – rozprawa odwołana, bo sędzia nie może orzekać, zamieszczono nieprawdziwe informacje o treści opinii prawnej BAS-WAL-2606/16 z 13 lutego 2017 roku, sporządzonej przez dr hab. Jarosława Wyrembaka

13.05.2019

Prezes PiS zapowiada surowsze kary za pedofilię i podwyższenie wieku ofiar

Prawo karne

Wiek, od którego kontakty seksualne uważa się za pedofilię z obecnych 15 lat, ma być podwyższony - zapowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. I dodał, że bezwzględnie karani za pedofilię będą wszyscy, szczególnie surowo ci, którym powierzono opiekę nad dziećmi, również księża.

12.05.2019

Prof. Łętowska: Prawo może być narzędziem opresji

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prawo ulega patologizacji, prawo jest samo w sobie narzędziem opresji. Jest także podatnym instrumentem do tego, aby móc w służbie, czy to polityki czy zysku wykonywać swoją funkcję wbrew temu, co prawnik idealista przypisuje danemu rozwiązaniu - mówiła prof. Ewa Łętowska podczas konferencji poświęconej unijnej Karcie Praw Podstawowych.

12.05.2019

Instytut Ekspertyz Ekonomicznych i Finansowych wesprze sądy i prokuratury

Wymiar sprawiedliwości

W Łodzi rozpoczyna pracę placówka, która ma wydawać opinie i ekspertyzy dotyczące m.in. ekonomii, finansów, rachunkowości, podatków i ceł, rynków kapitałowych, bankowości i ubezpieczeń i cyberprzestępczości gospodarczej. Przygotowywane będą na na zlecenie sądów, prokuratur oraz innych podmiotów uprawnionych do prowadzenia postępowań

10.05.2019

Do TSUE po ochronę praw podstawowych

Kiedy 15 lat temu Polska wstępowała do Unii Europejskiej, Karta Praw Podstawowych już istniała. Już wtedy bowiem było jasne, że europejskiej wspólnocie nie wystarczy ogólna deklaracja o znaczeniu praw podstawowych jednostki - mówił rzecznik praw obywatelskich dr Adam Bodnar, otwierając konferencję poświęconą znaczeniu Karty dla polskiego systemu prawnego.

10.05.2019

Związkowcy pracowników sądów i prokuratury apelują do premiera w sprawie płac

Wymiar sprawiedliwości

Związkowcy pytają premiera Mateusza Morawieckiego o losy projektu ustawy o modernizacji prokuratury i opracowywaną ustawę o pracownikach wymiaru sprawiedliwości. Chcą też wiedzieć, czy rząd planuje w budżecie na 2020 r. środki na podwyższenie ich płac. Apelują o jego osobiste zaangażowanie w rozwiązanie problemu.

10.05.2019

MS przyznaje: duża rotacja, mało chętnych do pracy w sądach

Wymiar sprawiedliwości

Rozwiązaniem ma być zatrudnienie emerytów lub rencistów, którzy wcześniej pracowali w sądach lub prokuraturach. Resort przypomina dyrektorom sądów o takiej możliwości i uzasadnia, że plusem jest doświadczenie tych osób, które może też wpłynąć na poprawę jakości i sprawności prowadzonych postępowań.

10.05.2019

Zarządzanie ryzykiem prawnym - firmy nie zawsze stawiają na prawników

Prawnicy

Polscy przedsiębiorcy coraz częściej wdrażają programy compliance. Zwykle chronią one w firmach relacje z kontrahentami, finanse i dane osobowe, natomiast brakuje ich m.in. w przeciwdziałaniu mobbingowi czy ochronie własności intelektualnej. To zadania chętnie powierzane specjalnym działom, choć... niekoniecznie prawnym.

10.05.2019

Demokracja i praworządność w deklaracji o przyszłości UE

Wymiar sprawiedliwości

Państwa będą nadal chronić europejski sposób życia, demokrację i praworządność. Niezbywalne prawa i podstawowe wolności wszystkich Europejczyków wymagały wielkiego trudu. Będziemy stać na straży naszych wspólnych wartości i zasad zapisanych w traktatach - stwierdzili unijni przywódcy zebrani na szczycie w rumuńskiej Sybinie.

09.05.2019

HFPC: Projekt ustawy o nieletnich może naruszać Konwencję Praw Dziecka

Wymiar sprawiedliwości

Helsińska Fundacja Praw Człowieka krytykuje cześć założeń projektu ustawy o nieletnich. Chodzi m.in. o rozszerzenie granic odpowiedzialności nastolatków poprzez objęcie czynem karalnym wszystkich wykroczeń i wykroczeń skarbowych oraz wprowadzenie nowego ośrodka wychowawczo-adaptacyjnego.

09.05.2019

Protest pracowników sądów - MS obiecuje ustawę, związki chcą podwyżek

Wymiar sprawiedliwości

Kolejny dzień trwa protest pracowników sądów i prokuratur w miasteczku namiotowym przed resortem sprawiedliwość. Domagają się podwyżek i zmian w systemie wynagrodzeń. Jak na razie ze strony rządowej konkrety nie padły, wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik poinformował związkowców, że trwają prace na rozwiązaniami wprowadzającym mnożnikowy system. To oczywiście nie jest dla nas satysfakcjonujące - mówią.

09.05.2019

Prezydent chce dodatkowych 5 sędziów w SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prezydent chce zwiększenia liczby sędziów Sądu Najwyższego ze 120 do 125. Proponuje to w skierowanym do konsultacji projekcie zmiany w regulaminie. Oficjalnie ma chodzić o usprawnienie orzekania, ale w SN są obecnie wakaty, których prezydent nie zapełnia, mimo, że na powołanie czeka kilku zaopiniowanych przez KRS kandydatów.

08.05.2019

Konferencja u RPO o unijnych prawach podstawowych

Wymiar sprawiedliwości

Karta praw podstawowych Unii Europejskiej i jej znaczenie dla polskiego systemu prawnego - to temat konferencji organizowanej w najbliższy piątek i sobotę przez Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich dla uczczenia 15-lecia przystąpienia Polski do UE. Konferencja rozpocznie się w piątek o godz. 10. w siedzibie RPO przy ul. Długiej 23/25 w Warszawie.

08.05.2019

Dłużnik alimentacyjny do ostatniej złotówki pozostanie w rejestrze

Wymiar sprawiedliwości

Obecne prawo pozwala na usuwanie z biur informacji gospodarczej danych o dłużnikach alimentacyjnych - w ten sposób wykreślono ich już tysiące. Ale rząd chce by "alimenciarze" byli w BIG do spłacenia wszystkich zobowiązań. Podwyższony ma być też - do 900 zł - próg dochodowy uprawniający do świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Prawnicy i eksperci propozycje chwalą i mówią o kolejnym bacie na tych, którzy nie chcą płacić na dzieci.

08.05.2019

Dyscyplinarka dla sędziego, który orzekał, gdy oskarżała żona

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędziowski rzecznik dyscyplinarny wszczął postępowanie wobec wiceprezesa Sądu Rejonowego w Wadowicach Roberta L., który orzekał w sprawach, w których oskarżali jako prokuratorzy jego żona lub szwagier. W grę wchodzi nawet kara wydalenia sędziego z zawodu.

07.05.2019

Nie będzie dodatkowego posiedzenia TSUE ws. polskich ustaw sądowych

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie wyznaczy dodatkowego terminu posiedzenia w sprawie dotyczącej pytań prejudycjalnych Sądu Najwyższego m.in. w sprawach indywidualnych sędziów Sądu Najwyższego, którzy zostali przeniesieni nową ustawą o SN w stan spoczynku. Opinie KRS i Prokuratury Generalnej mają być przedstawione w ramach posiedzenia zaplanowanego na 14 maja.

07.05.2019

Rzecznik dyscyplinarny zapewnia, że nie chce uderzać w wolność słowa sędziów

Wymiar sprawiedliwości

Od sędziego należy oczekiwać powściągliwości i rzetelności przekazu. Opinie sędziego znieważające dotyczące innych sędziów mogą stanowić precedens prowadzący do zagrożenia porządku publicznego - podkreśla Rzecznik Dyscyplinarny Sędziów Sądów Powszechnych Piotr Schab odnosząc się do sprawy wypowiedzi sędzi Aliny Czubieniak.

07.05.2019

W kajdankach na I Komunii Św. dziecka? RPO: więźnia trzeba informować o warunkach przepustek

Wymiar sprawiedliwości

Więzień, który dostaje przepustkę losową na pogrzeb, I Komunię Św. dziecka czy inną rodzinną uroczystość powinien być od razu poinformowany czy będzie jedynie konwojowany, czy będzie musiał mieć na sobie odzież więzienną i kajdanki - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. Zwraca uwagę, że brak takiej informacji może postawić w bardzo trudnej sytuacji nie tylko osadzonego ale przede wszystkim jego bliskich i być dla nich dodatkową traumą.

07.05.2019

Protest - pracownicy sądów i prokuratur ustawią namioty przed MS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Rozpoczynający się we wtorek 7 maja protest ma trwać aż do odwołania. Porozumienie Związków Zawodowych Pracowników Wymiaru Sprawiedliwości domaga się podwyżek i systemowych zmian gwarantujących wzrost wynagrodzeń. W "miasteczku" mają odbywać się też dyskusje na temat reformy sądownictwa i sytuacji związanych z nim grup zawodowych.

07.05.2019

Polacy wygrali Global Legal Hackathon

Prawnicy Nowe technologie LegalTech

Po raz pierwszy Polacy stanęli na podium światowego finału Global Legal Hackathon w Nowym Jorku. Zdaniem międzynarodowego jury zespół młodych prawników i informatyków przygotował w ramach konkursu jedno z najlepszych nowoczesnych rozwiązań dla prawników. W finale w sumie walczyło 12 drużyn.

06.05.2019