Powiatowe zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności obawiają się paraliżu

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Ubezpieczenia społeczne

Już w pierwszy dzień po świętach powiatowe zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności zostały zasypane pytaniami o świadczenie wspierające i składanie wniosków o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia. W wersji papierowej można go bowiem złożyć także w powiatowym zespole ds. orzekania o niepełnosprawności, który przekaże go do wojewódzkiego zespołu.

28.12.2023

Decyzja ustalająca poziom potrzeby wsparcia – jak ją otrzymać

Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

Osoby z niepełnosprawnością, które od 1 stycznia 2024 r. będą ubiegać się o świadczenie wspierające, najpierw muszą uzyskać decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia. Będzie ona wynikała m.in. z oceny funkcjonowania osoby w oparciu o określoną skalę przez skład ustalający. Decyzję będą wydawały wojewódzkie zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności.

28.12.2023

Kto zgłasza opiekuna osoby pobierającej świadczenie wspierające do ubezpieczeń

Pomoc społeczna Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

Od 1 stycznia 2024 r. wchodzą w życie przepisy, zgodnie z którymi osoba, która nie będzie podejmowała zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej ze względu na potrzebę udzielenia wsparcia osobie pobierającej świadczenie wspierające, będzie mogła złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i zgłosić siebie z tego tytułu do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych oraz zdrowotnego – przypomina ZUS.

27.12.2023

Świadczenie wspierające – od czego zacząć

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

Od 1 stycznia 2024 r. dorosłe osoby z niepełnosprawnością, które w dużym stopniu są zależne od wsparcia innych, mogą wnioskować o świadczenie wspierające. To nowy rodzaj świadczenia, które jest skierowane bezpośrednio do osoby z niepełnosprawnością. Ma ono częściowo pokryć wydatki wynikające z jej szczególnych potrzeb. W zależności od ilości potrzebnego wsparcia, zróżnicowana będzie kwota świadczenia powiązana z kwotą renty socjalnej. Jednak nie zastąpi ono tej renty, a będzie wypłacane uprawnionym równolegle z nią.

27.12.2023

Wyjazd na Święta na L4 może skończyć się zwolnieniem z pracy

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Wyjazdy na wakacje za granicę, prace remontowe czy dodatkowa praca zawodowa – to tylko niektóre z aktywności osób przyłapanych przez ZUS na niewłaściwym wykorzystywaniu zwolnienia lekarskiego. Zbliżające się Boże Narodzenie to dla wielu Polaków aktywnych zawodowo okazja na dodatkowy odpoczynek. Trzeba jednak uważać, bo gdy zdecydujemy się na taki wyjazd, będąc na L4, to po powrocie może czekać na nas zwolnienie z pracy.

23.12.2023

Pomostówki dla faktycznie spracowanych, czy tych, za którymi stoją związki?

Finanse publiczne Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

OPZZ rozmawia z resortem rodziny i polityki społecznej o wydłużeniu wykazu stanowisk, na których prace wykonywane są w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Związkowcy chcą dopisać do listy m.in. dróżników, inspektorów transportu drogowego i listonoszy. Zdaniem prawników, uporządkowanie emerytur pomostowych należy rozpocząć od innych spraw, niż dopisywanie na listę kolejnych uprawnionych grup.

19.12.2023

ZUS będzie zamknięty 22 grudnia

Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne

W najbliższy piątek, 22 grudnia 2023 roku, wszystkie placówki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będą zamknięte – poinformował w poniedziałek ZUS. Tego dnia nie będzie również można skorzystać z pomocy konsultantów Centrum Obsługi Telefonicznej. Sprawy w ZUS będzie można załatwić za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

18.12.2023

Tylko do końca grudnia można zgłaszać najgorsze przepisy prawa pracy

Prawo pracy BHP Ubezpieczenia społeczne HR Poprawmy prawo

Już czwarty rok z rzędu organizujemy akcję Poprawmy prawo, zbierając od naszych Czytelników zgłoszenia dotyczące przepisów złych, wymagających poprawy. Rok 2023 obfitował w znaczące i liczne zmiany kodeksu pracy, po części wynikające z konieczności wprowadzenia na stałe pracy zdalnej i postulowanej przez pracodawców od lat kontroli trzeźwości pracowników, a po części wymuszone koniecznością dostosowania naszego prawa do przepisów UE. Za najlepsze zgłoszenia czeka roczny dostęp do LEX-a.

15.12.2023

Są kryteria oceny potrzeby wsparcia osób z niepełnosprawnością intelektualną przy świadczeniu wspierającym

Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

Osoba z niepełnosprawnością intelektualną, która będzie starała się o wydanie decyzji o poziomie potrzeby wsparcia do świadczenia wspierającego, będzie oceniana nie tylko pod względem sprawności fizycznej, ale także - zdolności do podejmowania decyzji i świadomości ich skutków. Resort rodziny uspokaja zaniepokojonych rodziców osób z niepełnosprawnością intelektualną. Eksperci przypominają zaś, że intencją jest dopuszczenie do systemu wsparcia jak największej liczby osób wymagających intensywnej pomocy w niezależnym życiu.

14.12.2023

Czy jest sens wprowadzać emerytury stażowe, skoro są emerytury pomostowe będące stażówkami?

Finanse publiczne Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Od 1 stycznia 2024 roku zniesiony zostanie wygasający charakter emerytur pomostowych. Mimo to do Sejmu wpłynęły dwa projekty ustaw – rządowy, premiera Mateusza Morawieckiego i obywatelski – przewidujące wprowadzenie tzw. emerytur stażowych. Zdaniem prawników, nie ma sensu, aby w systemie były dwa odrębne modele. Przed uporządkowaniem należy jednak zastanowić się, czy jako społeczeństwo chcemy ludzi wysyłać na wcześniejsze emerytury, czy nas na to stać i czy nie ma innych rozwiązań.

13.12.2023

Decyzja o potrzebie wsparcia przy świadczeniu wspierającym - są wzory dokumentów

Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

Dane osobowe, rodzaj orzeczenia, jego termin i zgoda lub nie na ustalenie poziomu potrzeby wsparcia w miejscu stałego pobytu – takie dane zawiera, m.in. wzór wniosku o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia. We wzorze kwestionariusza samooceny uwzględniono, m.in. porozumiewanie się za pomocą polskiego języka migowego i alternatywnych metod komunikacji (AAC).

11.12.2023

Emerytura wcześniejsza dla aktora teatru lalek, ale nie pomostowa

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Osoba, która urodziła się po 31 grudnia 1948 r. i wykonywała pracę aktora teatru lalek, może uzyskać wcześniejszą emeryturę z tytułu pracy w szczególnym charakterze, gdy spełni do niej warunki. Nie ma natomiast szansy na emeryturę pomostową, bo z prac związanych z działalnością twórczą lub artystyczną uprawnia do niej jedynie praca tancerzy zawodowych – twierdzi MRiPS.

09.12.2023

Można zastrzec wiek asystentki osoby z niepełnosprawnością

Pomoc społeczna Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

Wprowadzenie granic wiekowych dla asystentki osobistej, pomagającej osobie z niepełnosprawnością w codziennym życiu, może być konieczne i uzasadnione w świetle ochrony prawa do samostanowienia osoby z niepełnosprawnością – orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE. Według Trybunału, odmienne traktowanie ze względu na wiek może być uzasadnione w świetle charakteru świadczonych usług asystencji osobistej.

07.12.2023

Najważniejsze będą czynności z najwyższą punktacją przy ustalaniu poziomu potrzeby wsparcia

Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

Skład ustalający poziom potrzeby wsparcia przy staraniu się o świadczenie wspierające będzie brał pod uwagę 25 najwyżej punktowanych spośród 32 czynności wymienionych w rozporządzeniu. Eksperci oceniają, że dzięki temu więcej osób z niepełnosprawnościami uzyska wsparcie zgodnie z kryteriami określonymi w ustawie o świadczeniu wspierającym. W rozporządzeniu nie zdefiniowano jednak określeń, które opisują częstotliwość wsparcia, co może rodzić problemy interpretacyjne.

06.12.2023

ZUS: Brak korekty bez sankcji dla przedsiębiorcy

Ubezpieczenia społeczne Finanse

Tylko do końca grudnia można poprawiać błędy. Wcześniej, do końca 2021 r., była taka możliwość bez ograniczenia w czasie. Po 1 stycznia 2024 r. nie będzie już możliwa korekta dokumentów rozliczeniowych za okres od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r. Natomiast za okres od stycznia 2022 r. błędy można skorygować w ciągu kolejnych pięciu lat od terminu płatności składek za dany miesiąc kalendarzowy – podkreśla ZUS. I przypomina, że nie ma sankcji dla płatników, którzy nie zdążą złożyć korekt przed 1 stycznia.

05.12.2023

„Zatruta pigułka” w projekcie ustawy okołobudżetowej na 2024 r.

Finanse publiczne Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze

Rząd premiera Mateusza Morawieckiego kieruje do Sejmu projekty ustaw zwiększające wydatki lub zmniejszające przychody budżetowe. Choć według konstytucjonalistów, każdy rząd może wnieść dowolny projekt ustawy, to jednak - jak twierdzą - rząd tymczasowy, bo nie mający większości w Parlamencie, powinien ograniczyć się do rozwiązywania najpilniejszych kwestii. Nawet w projekcie ustawy okołobudżetowej „zaszyte” zostały w ostatnim momencie przepisy, które mogą zaskoczyć następców.

05.12.2023

W żadnym miesiącu 2023 r. liczba emerytów nie spadła poniżej 6,1 mln osób

Finanse publiczne Ubezpieczenia społeczne

W październiku 2023 r. Polacy mieli 16 451,7 tys. dni absencji chorobowej, a w okresie od stycznia do października tych dni było prawie 185 tys. Na zasiłku chorobowym przebywali łącznie 10 984,5 tys. dni w październiku, a w sumie od stycznia do października - ponad 111 tys. dni zasiłkowych – wynika z najnowszych informacji ZUS. Zdaniem ekspertów, dane potwierdzają trendy widoczne już od paru ostatnich lat, np. rosnącą liczbę emerytów i malejącą liczbę osób pobierających zasiłki macierzyńskie.

04.12.2023

Od 1 stycznia węższy krąg osób ze świadczeniem pielęgnacyjnym

Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Poprawmy prawo Niepelnosprawność

Zbyt mało osób ma prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, gdy rezygnują z pracy po to, aby zająć się bliskim wymagającym opieki. Nie przysługuje ono m.in. synowej czy zięciowi, który opiekuje się chorym teściem lub teściową. Zdaniem prawników, nie jest to luka w przepisach, ale - niestety - świadoma decyzja ustawodawcy. Co gorsza, od 1 stycznia krąg uprawnionych zostanie jeszcze bardziej ograniczony. Taki będzie efekt wejścia w życie ustawy o świadczeniu wspierającym.

01.12.2023

ZUS rezygnuje z 8 miliardów złotych dotacji

Finanse publiczne Ubezpieczenia społeczne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zrezygnował z 8 mld złotych dotacji z budżetu państwa do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na 2023 rok. Biorąc pod uwagę nowelizację budżetu na 2023 rok, ZUS nie będzie potrzebował 13 mld złotych. Jak poinformował Zakład, wynika to z ciągle rosnącej liczby osób ubezpieczonych i coraz większych wpływów ze składek.

30.11.2023

SN wyjaśni, czy ZUS może sprawdzać podstawę wymiaru składek przedsiębiorcy

Wymiar sprawiedliwości Ubezpieczenia społeczne

Dziś, 29 listopada br., Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego w składzie siedmiorga sędziów wyjaśni czy ZUS jest uprawniony do weryfikacji podstawy wymiaru składek w sytuacji, gdy w początkowym okresie prowadzenia działalności ubezpieczony deklaruje podstawę wymiaru, której wysokość nie ma odzwierciedlenia w przychodach.

29.11.2023