Prezydent podpisał nowelizację ustawy o rozliczeniach świadczeń przyznanych z FGŚP

Prawo pracy Koronawirus

Prezydent Andrzej Duda podpisał w poniedziałek, 13 grudnia 2021 r. nowelizację tzw. ustawy covidowej - podała we wtorek Kancelaria Prezydenta RP. Nowela przewiduje uzupełnienie przepisów o rozliczeniach świadczeń przyznanych z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na rzecz ochrony miejsc pracy w związku z epidemią.

14.12.2021

Lewiatan: Transformacja energetyczna zmieni rynek pracy

Prawo pracy Prawo gospodarcze

Skutki społeczne podejmowanych decyzji w ramach transformacji enegetycznje będą odczuwalne przez wiele lat. Dlatego warto korzystać z doświadczeń, zarówno krajowych, jak i zagranicznych, aby nie powtórzyć błędów z przeszłości. Proces dobrze przeprowadzony może nie tylko zmienić sytuację ekologiczną, ale również poprawić kondycję rynku pracy z korzyścią dla pracowników i pracodawców – twierdzi Konfederacja Lewiatan.

14.12.2021

ZUS sięga po hipotekę przymusową w walce z dłużnikami

Ubezpieczenia społeczne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych może zabezpieczyć wierzytelności z tytułu składek na nieruchomościach dłużnika, stosując hipotekę przymusową. Jest ona wpisywana do księgi wieczystej decyzją sądu na wniosek ZUS, na podstawie decyzji administracyjnej, nawet jeśli nie jest ona ostateczna. Wystarczy, że została doręczona dłużnikowi. I z tej możliwości Zakład korzysta – tylko w I półroczu br. – 20 tysięcy razy.

14.12.2021

Lewiatan: Bez wsparcia kompetencji cyfrowych grozi nam bezrobocie technologiczne

Prawo pracy Nowe technologie

Mimo postępującej cyfryzacji, automatyzacji i robotyzacji firmy raczej planują wzrost zatrudnienia lub utrzymanie go na dotychczasowym poziomie niż zwolnienia. W krótkiej perspektywie zmiany technologiczne prawdopodobnie będą miały pozytywny wpływ na rynek pracy. Dopiero brak systemu wsparcia kompetencji cyfrowych może prowadzić do bezrobocia technologicznego – uważa Konfederacja Lewiatan.

13.12.2021

Prezydent podpisał ustawę podwyższającą tzw. emerytury EWK

Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne

Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek, 10 grudnia, ustawę, która przewiduje, że osoby pobierające tzw. emerytury EWK - czyli wcześniejsze emerytury z tytułu opieki nad dzieckiem wymagającym stałej opieki, będą miały wypłacane świadczenie wyrównawcze podwyższające ich emerytury do wysokości świadczenia pielęgnacyjnego.

13.12.2021

Raport: W pracy zdalnej jesteśmy mniej cyberodporni

Prawo pracy Nowe technologie

Jeden na trzech pracowników przyznaje, że w domu mniej przestrzega procedur bezpieczeństwa niż w biurze, tyle samo przyznaje się do popełnienia „krytycznego” błędu w pracy, a 14 proc. podjęło ryzyko, które wiązało się z poniesieniem kosztów przez ich organizację – wynika z raportu przygotowanego na zlecenie Iron Mountain. Prawie połowa badanych managerów przyznała, że w wyniku pandemii doświadczała zwiększonego ryzyka związanego z bezpieczeństwem danych.

13.12.2021

Umowa o prowadzenie PPK dla nowego pracownika po trzech miesiącach

Domowe finanse Prawo pracy PPK

Umowę o prowadzenie praconiczego programu kapitałowego można zawrzeć tylko w imieniu i na rzecz osoby zatrudnionej, w rozumieniu ustawy o PPK. Co do zasady, umowę tę zawiera się po upływie trzech miesięcy zatrudnienia danej osoby w podmiocie zatrudniającym. Do okresu zatrudnienia wlicza się tylko okresy obowiązkowego polegania ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

13.12.2021

Czy sygnalista powinien być anonimowy a komisja zawsze wewnątrz firmy?

Prawo pracy RODO Compliance Prawo unijne

Pracodawcy nie powinni czekać z przygotowaniem procedur umożliwiających przyjmowanie wewnętrznych zgłoszeń o naruszeniach prawa do czasu uchwalenia polskiej ustawy. Już teraz powinni przygotować procedurę dostosowaną do własnych potrzeb, włączając w proces jej tworzenia jak najszerszy krąg pracowników na wszystkich szczeblach – takie wnioski płyną z debaty o sygnalistach.

13.12.2021

Nierówność płci wciąż widoczna w różnicy płac. Pełnomocnik rządu ds. równego traktowania zapowiada zmiany

Prawo pracy Finanse

Luka płacowa między mężczyznami a kobietami w Polsce - choć jedna z najniższych w Unii Europejskiej - nieco się zwiększyła. W 2019 r. mężczyźni zarabiali średnio o prawie 9 proc. więcej niż kobiety, podczas gdy w 2015 r. - o około 7 proc. W przygotowaniu są przepisy obligujące firmy do uzasadniania w ciągu 30 dni wysokości wynagrodzenia na żądanie pracownika. Zatrudnieni będą też mogli żądać informacji o przeciętnych zarobkach osób płci przeciwnej wykonujących podobne i identyczne obowiązki.

11.12.2021

„Mostkowanie” i „bigosowanie” - czyli święta po polsku na L4

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Co roku w czwartym kwartale powraca temat „lewych” zwolnień lekarskich wśród pracowników. Problem nadużywania L4 w okresie świątecznym staje się coraz bardziej uciążliwy dla pracodawców i dla współpracowników, obciążonych dodatkową pracą. Zdaniem ekspertów rynku pracy, pracodawcom powinno zależeć na prowadzeniu profesjonalnej polityki absencyjnej.

11.12.2021

GUS: Tylko 5 proc. zatrudnionych pracuje zdalnie

Prawo pracy Prawo gospodarcze

Co dwudziesta osoba pracująca, na koniec września robiła to, w związku z epidemią zdalnie - podał w piątek Główny Urząd Statystyczny na podstawie swojego badania „Popyt na pracę". I było to o 0,8 p. proc. mniej niż w końcu września 2020 r. Z opracowania tego wynika, że skala pracy zdalnej w sektorze prywatnym była wyższa niż w sektorze publicznym.

10.12.2021

Służba BHP ma podlegać bezpośrednio pracodawcy, a nie kadrowej

Prawo pracy BHP Poprawmy prawo

Wielu pracodawców nie zdaje sobie sprawy z tego, że służba bezpieczeństwa i higieny pracy ma bezpośrednio podlegać pracodawcy i przypisują pracowników służby bhp w strukturze organizacyjnej przedsiębiorstwa np. pod dyrektora HR. Dla pracodawcy może to mieć negatywne konsekwencje. Ignorowanie poleceń PIP w tym zakresie może się skończyć nawet sankcją administracyjną sięgającą 30 tys. zł.

10.12.2021

Policjanci zwalczający cyberprzestępczość zyskają uprawnienia takie same, jak ich koledzy

Policja Prawo pracy

Resort spraw wewnętrznych przekazał do uzgodnień międzyresortowych projekty rozporządzeń, które mają uwzględnić w przepisach utworzoną nową jednostkę, czyli Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości. W tym celu zmienione zostaną m.in. rozporządzenia o urlopach wypoczynkowych policjantów, udzielaniu wyróżnień policjantom oraz wysokości i warunkach przyznawania równoważnika pieniężnego w zamian za umundurowanie.

09.12.2021

Jeden dzień wolny więcej w 2022 r. Ile będą pracowali Polacy w przyszłym roku?

Prawo pracy

W grudniu wymiar czasu pracy na pełnym etacie wynosi 22 dni, czyli 176 godzin. Pracownikowi przysługuje wtedy jeden dodatkowy dzień wolny do odbioru za Boże Narodzenie, które wypada w sobotę. Wykorzystanie go tuż po świętach lub przed Sylwestrem wydłuży odpoczynek – przypominają eksperci z firmy inFakt. Natomiast w 2022 r. pierwsza podobna okazja będzie już 3 lub 7 stycznia. W przyszłym roku czekają nas łącznie cztery długie weekendy.

09.12.2021

Rusza HR Power Mentor - nowa platforma wspierająca rozwój HR

Prawo pracy HR

Z analizy branży Human Resources przeprowadzonej przez HR Power Mentor wynika, że aż 74 proc. HR-owców za największą barierę w rozwoju swoich kompetencji uznaje brak czasu. W dobie pandemii i koniecznej transformacji biznesów takie stwierdzenia nie dziwią. Odpowiedzią na to jest najnowsza platforma edukacyjna HR Power Mentor.

09.12.2021

Wyższa kwota wolna w podatku uderzy w niepełnosprawnych pracowników

PIT Prawo pracy BHP Poprawmy prawo Polski Ład

Zakłady aktywności zawodowej i zakłady pracy chronionej stracą nieprzekazywane fiskusowi zaliczki na podatek PIT od wynagrodzeń pracowników, jakie zasilały ich zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Taki będzie efekt wchodzącego od 1 stycznia podatkowego Polskiego Ładu. Rząd wiedział o skutkach wprowadzanych zmian, bo różne organizacje sygnalizowały je jeszcze w trakcie prac legislacyjnych, a mimo to nie przewidział rekompensat.

09.12.2021

CBOS: 70 proc. Polaków pracuje stacjonarnie, a tylko 8 proc. zdalnie przez cały czas

Prawo pracy

70 proc. badanych Polaków pracuje stacjonarnie, a pracujących zdalnie przez cały czas jest zaledwie 8 proc. Na ogół praca zdalna podejmowana jest w określonych okolicznościach (22 proc.), ustalanych z pracodawcą – wynika z raportu CBOS. Co ciekawe, połowa ankietowanych (51 proc.) poświęca pracy zarobkowej 40 godzin tygodniowo, czyli tyle, ile wynosi podstawowy wymiar czasu pracy.

08.12.2021

RPO: Wliczać do stażu pracy działalność gospodarczą i umowy cywilnoprawne

Prawo cywilne Prawo pracy

Ludzie skarżą się na niemożność wliczania do stażu pracy okresów prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej lub pracy na podstawie umów cywilnoprawnych. Uniemożliwia to dostęp do wielu stanowisk, gdzie jest wymagany określony staż, ale wyłącznie w ramach stosunku pracy. Takie przepisy zupełnie nie przystają do obecnej sytuacji na rynku pracy – uważa RPO.

08.12.2021

Albo szczepienie, albo zwolnienie z pracy. Innej drogi może nie być

Prawo pracy BHP Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia

Rząd chce, by od 1 marca zaszczepienie się przeciwko COVID-19 było dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych warunkiem dopuszczenia do wykonywania pracy. Prawnicy są zgodni: jeżeli zaszczepienie się będzie takim warunkiem, to pracodawca nie będzie mógł dopuścić do pracy osoby niezaszczepionej. Odmowa zaś zaszczepienia może być wtedy potraktowana jako niewykonanie obowiązku prawnego i w konsekwencji może stanowić podstawę do zwolnienia z pracy.

08.12.2021