To państwo, a nie pracodawcy, powinno finansować dni wolne krwiodawców

Prawo pracy Finansowanie zdrowia

Firmy nie mają co liczyć na zmianę zasad finansowania wynagrodzenia za czas zwolnienia od pracy pracownika będącego krwiodawcą. Resort rodziny i polityki społecznej uważa, że niemożliwe jest zarówno dofinansowanie ze środków Funduszu Pracy wypłacanego przez pracodawcę wynagrodzenia krwiodawcy, jak i odpowiednie obniżenie przedsiębiorcom obowiązkowych składek na ZUS.

15.06.2022

Badanie: Firmy ostrożniej zatrudniają i dają skromne podwyżki

Rynek Prawo pracy

Niepewność pracodawców związana z sytuacją makroekonomiczną rośnie – wskazują wyniki najnowszego badania Plany Pracodawców zrealizowanego przez Instytut Badawczy Randstad. Gorsze nastroje przekładają się na hamującą dynamikę zatrudnienia i skromne podwyżki – zauważa Konfederacja Lewiatan.

14.06.2022

Ustawa o ponownej weryfikacji dyplomatów z podpisem prezydenta

Administracja publiczna

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o służbie zagranicznej. Nowe przepisy mają na celu wyeliminowanie z dyplomacji osób, które studiowały, odbywały kursy albo zdobyły tytuł naukowy lub zawodowy na zagranicznej uczelni wyższej nadzorowanej przez organ bezpieczeństwa innego państwa nie należącego do NATO ani Unii Europejskiej.

14.06.2022

Uczeń i student może dorobić do renty rodzinnej, ale są limity

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Zbliżające się wakacje to moment, kiedy uczniowie i studenci częściej podejmują pracę niż w roku szkolnym czy akademickim. Warto pamiętać o tym, że osoby, które pobierają rentę rodzinną z ZUS, muszą uważać na wysokość limitów dorabiania do świadczenia. Ich przekroczenie może spowodować, że kwota otrzymywanej renty zostanie zmniejszona, albo całkowicie zawieszona.

14.06.2022

Nie każdy wstępujący do wojska może liczyć na mundurową emeryturę

Emerytury i renty Prawo pracy Wojsko

Wynikająca z ustawy o obronie Ojczyzny możliwość zgłoszenia się do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej zapewnia pierwszeństwo przy powołaniu do służby zawodowej, co wielu osobom może wydać się atrakcyjne, m.in. z uwagi na emeryturę wojskową. Jeśli jednak nie będzie tej służby 25 lat, finalnie może skończyć z emeryturą wypłacaną przez ZUS.

14.06.2022

ZUS: Przedsiębiorcy zapominają o deklaracjach

Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Przedsiębiorcy przyzwyczaili się do tego, że nie muszą co miesiąc wysyłać do ZUS dokumentacji rozliczeniowej. Niestety Polski Ład wprowadził zmiany w rozliczaniu składki na ubezpieczenie zdrowotne, które do tego właścicieli firm zobowiązują. Przedsiębiorcom, którzy nie wyślą deklaracji, Zakład Ubezpieczeń Społecznych automatycznie naliczy wysokość składki zdrowotnej, a to może skutkować błędnym rozliczeniem – przypomina ZUS.

13.06.2022

Kontrakt trenerski w piłce nożnej - umowa o pracę lub świadczenie usług

Prawo pracy Prawo gospodarcze

W Polsce na szczeblu rozgrywek ligowych w sezonie 2021/2022 od Ekstraklasy do IV ligi występuje łącznie 479 klubów piłkarskich. Oznacza to, iż co najmniej tylu trenerów świadczy usługi na podstawie umowy określanej mianem „kontraktu trenerskiego”, który regulowany jest postanowieniami uchwały Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej. W praktyce liczba obowiązujących kontraktów trenerskich jest znacznie wyższa.

13.06.2022

Specustawa nie pozwala Ukraińcom na legalną pracę zdalną dla firm spoza Polski

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Ukraina

Ukraińcy, którzy uciekli przed wojną do Polski, nie mogą legalnie wykonywać pracy zdalnie na rzecz swoich ukraińskich lub zagranicznych pracodawców. Nie mogą też prowadzić z terytorium naszego kraju działalności gospodarczej na rzecz ukraińskich podmiotów – alarmują prawnicy. Polski ustawodawca zapomniał o przepisach, które by im na to pozwalały, a te, które są - ich nie dotyczą.

13.06.2022

Trudne warunki służby na granicy z Ukrainą - zalecenia RPO

Administracja publiczna Prawo pracy BHP

To głównie Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej wziął na siebie ciężar obsługi olbrzymiego napływu uchodźców z Ukrainy. Funkcjonariusze na co dzień konfrontują się tam z ludzkimi dramatami i wyczerpaniem uciekinierów. Powoduje to duże obciążenie psychiczne i fizyczne strażników, co wymaga odpowiedniej pomocy psychologicznej, do której dostęp jest utrudniony.

10.06.2022

Kierowcy czekają nawet 9 miesięcy na najpilniejsze badania i konsultacje lekarskie w NFZ

Prawo pracy BHP Opieka zdrowotna

Zawodowych kierowców stale brakuje, więc pracodawcom zależy na utrzymaniu tych, który zatrudniają, w dobrym zdrowiu. Do najważniejszych dla kierowców specjalistów czeka się w ramach NFZ miesiącami - od 3 do 9 miesięcy. Dlatego kluczowe świadczenia powinna uwzględniać medycyna pracy. Pracodawcy zapewniają też kierowcom dostęp do opieki prywatnej, bo nie wszystkie ich schorzenia są klasyfikowane jako choroby zawodowe, np. wady postawy.

10.06.2022

Dwa lata rząd pracuje nad przepisami o pracy zdalnej, a pracodawcom daje dwa tygodnie na wdrożenie

Prawo pracy Prawo gospodarcze

Tylko 14 dni będą mieli pracodawcy na dostosowanie organizacji pracy zdalnej w swoich zakładach do nowych zasad, jakie określone zostaną w Kodeksie pracy. To za mało, zwłaszcza że nawet uzgodnienie jej wykonywania między pracownikiem a pracodawcą będzie wymagało od tego drugiego dodatkowych działań, np. ustalenia zasad wypłaty ekwiwalentu czy zwrotu kosztów. A to będzie tylko jedna z dużych zmian, jakie w wakacyjnym okresie będą musieli wdrażać.

10.06.2022

Senat poparł ustawę o 14. emeryturze

Pomoc społeczna Emerytury i renty

Senat przyjął w czwartek bez poprawek ustawę o kolejnym w 2022 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów, czyli o czternastej emeryturze. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta. Według ustawy otrzyma ją ok. 9 mln emerytów i rencistów. Na wypłatę świadczenia rząd przeznaczy ok. 11,4 mld zł. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

09.06.2022

UE: Jest porozumienie w sprawie dyrektywy o kobietach we władzach spółek

Prawo pracy Spółki Prawo europejskie

Negocjatorzy Parlamentu Europejskiego osiągnęli porozumienie z Radą UE w sprawie dyrektywy o kobietach we władzach spółek giełdowych. Projekt zakłada, że od końca czerwca 2026 roku w radach nadzorczych będzie zasiadało co najmniej 40 proc. kobiet. Osiągnięcie porozumienia zajęło 10 lat. Komisja Europejska przedstawiła propozycję już w 2012 roku, a Parlament przyjął swoje stanowisko rok później.

09.06.2022

Pracujący rencista w tym roku straci na uldze podatkowej. W przyszłym ma być lepiej

Domowe finanse Emerytury i renty PIT Prawo pracy Polski Ład

Ministerstwo Finansów przyznaje, że naprawia błąd związany z liczeniem ulgi podatkowej dla pracujących rencistów, jednak problem ten będzie rozwiązany nie w tym roku, a dopiero w przyszłym. Rok 2022 pracujący renciści skończą pod kreską w związku ze zmianą przepisów wprowadzonych przez Polski Ład.

09.06.2022

Kodeks ma być bardziej propracowniczy i prorodzinny, ale pracodawcy zaniepokojeni

Prawo pracy Prawo europejskie

Wydłużenie wymiaru urlopu rodzicielskiego z 32 i 34 tygodni do odpowiednio 41 i 43 tygodni oraz wprowadzenie urlopu dla rodziców dziecka posiadającego ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu nawet do 67 tygodni - to tylko niektóre rozwiązania korzystne dla pracowników-rodziców. Pracodawcy doceniają te przywileje, ale nie kryją też obaw.

09.06.2022

Rządowa propozycja przyszłorocznej waloryzacji rent i emerytur to 9,7 proc.

Domowe finanse Emerytury i renty

Rządowa propozycja, jeżeli chodzi o przyszłoroczną waloryzację rent i emerytur to 9,7 proc. Ostateczna decyzja będzie znana na koniec stycznia przyszłego roku - poinformował w środę Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej. Jej przewidywany koszt dla budżetu państwa szacowany jest na około 28 mld zł.

08.06.2022

Projekt o pracy zdalnej już w Sejmie

Prawo pracy

We wtorek, 7 czerwca 2022 r., rząd przekazał do Sejmu projekt nowelizacji Kodeksu pracy oraz niektórych innych ustaw. Ma on na stałe w kodeksie pracy uregulować pracę zdalną na czas po pandemii oraz umożliwić pracodawcom kontrolę trzeźwości pracowników. Prace nad nowymi przepisami trwały od 2020 r. a wersji projektu było kilka.

08.06.2022

ZUS zakończył waloryzację kont ubezpieczonych

Domowe finanse Emerytury i renty

O 281 miliardów złotych zwiększyły się stany kont i subkont ubezpieczonych w wyniku czerwcowej waloryzacji składek. Składki i kapitał początkowy za okres przed 1999 r. wzrosły o 9,33 proc., a stany subkont – o 7,07 proc. – poinformował w środę Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

08.06.2022

Renta socjalna zamiast uczniowskiej - rząd planuje zmianę przepisów

Pomoc społeczna Ubezpieczenia społeczne

W Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej trwają prace nad przepisami, które mają umożliwić zamianę renty uczniowskiej na rentę socjalną. Będzie trzeba w określonym czasie wystąpić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z takim wnioskiem. Świadczenia nie zostaną więc zamienione z automatu, co wzbudziło wątpliwości posłów sejmowej Komisji ds. petycji.

08.06.2022