TSUE: Dyżur pozazakładowy to nie zawsze czas pracy

Prawo pracy Prawo unijne

Okres dyżuru pozazakładowego stanowi w całości czas pracy tylko wtedy, gdy nałożone na pracownika ograniczenia bardzo znacząco wpływają na jego zdolność do zarządzania w tym okresie czasem wolnym. Trudności organizacyjne, jakie okres dyżuru może spowodować dla pracownika, będące konsekwencją czynników naturalnych lub jego swobodnego wyboru, są bez znaczenia

10.03.2021

Jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie? Międzynarodowa współpraca sądów zagrożona

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne Prawo unijne

Unia Europejska kładzie mocny nacisk na zacieśnianie współpracy także w zakresie wymiaru sprawiedliwości. Polska ma z tym coraz większy problem - bo z jednej strony część krajów nie chce respektować choćby jej ENA, z drugiej - sama dolewa oliwy do ognia, nie uznając "obcych" postanowień w sprawach rodzinnych. W ocenie prawników skutki mogą być poważne

10.03.2021

W całej UE będą równe płace dla kobiet i mężczyzn za taką samą pracę

Prawo pracy Prawo unijne

Komisja Europejska przedstawiła propozycję „przejrzystości wynagrodzeń”, której celem jest zagwarantowanie na terytorium całej UE równego wynagrodzenia dla kobiet i mężczyzn za taką samą pracę. Po przyjęciu projektu przez Parlament Europejski i Radę, państwa członkowskie UE będą miały dwa lata na wdrożenie dyrektywy do prawa krajowego.

04.03.2021

Czechy wniosły do TSUE skargę na Polskę w sprawie kopalni Turów

Środowisko Prawo unijne

Rząd Czech złożył do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) skargę na Polskę w związku z rozszerzeniem kopalni węgla brunatnego "Turów" i domaga się natychmiastowego wstrzymania wydobycia. Poinformował o tym w środę rzecznik prasowy Trybunału Ireneusz Kolowca.

03.03.2021

Na co przeznaczyć 134 mld euro – ważna debata o Krajowym Planie Odbudowy

Administracja publiczna Prawo unijne

W miniony piątek rząd przedstawił założenia Krajowego Planu Odbudowy, który razem z Umową Partnerstwa opublikowaną na początku stycznia, określa strategię wykorzystania pieniędzy z Unii Europejskiej w nadchodzących latach. Opracowanie obu dokumentów było niezbędne do ostatecznego zatwierdzenia przez KE i uruchomienia nowych programów. Rozpoczyna się proces konsultacji obu dokumentów

02.03.2021

Rzecznik TSUE: Niewielkie symbole religijne dopuszczalne w pracy

Prawo pracy Prawo unijne

Zdaniem rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości UE Athanasiosa Rantosa, wewnętrzna reguła przedsiębiorstwa prywatnego zakazująca jedynie noszenia w miejscu pracy, w ramach polityki neutralności, rzucających się w oczy symboli przekonań politycznych, światopoglądowych lub religijnych dużych rozmiarów może być uzasadniona.

02.03.2021

KE zaproponuje unijne przepustki szczepionkowe

Opieka zdrowotna RODO Prawo unijne

Szefowa KE poinformowała, że W marcu Komisja Europejska przedstawi wniosek legislacyjny dotyczący "cyfrowej zielonej przepustki" - poinformowała w poniedziałek przewodnicząca Ursula von der Leyen. I dodała, że celem proponowanego wprowadzenia przepustki szczepionkowej jest bezpieczne przemieszczanie się po Unii Europejskiej lub za granicą.

01.03.2021

TSUE: Prawo do urlopu rodzicielskiego nie może zależeć od zatrudnienia w chwili narodzin lub przysposobienia dziecka

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Prawo unijne

Państwo członkowskie nie może uzależnić prawa do urlopu rodzicielskiego od wymogu, by rodzic był zatrudniony w chwili narodzin lub przysposobienia dziecka. Może jednak wymagać, by rodzic był nieprzerwanie zatrudniony przez okres co najmniej dwunastu miesięcy bezpośrednio przed rozpoczęciem urlopu rodzicielskiego – orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

01.03.2021

Polskie firmy próbują walczyć z protekcjonizmem i barierami na rynku UE

Prawo pracy Prawo unijne

Skarga polskiej firmy delegującej pracowników do Francji i nękanej kontrolami tamtejszej inspekcji pracy, by zmusić ją do zarejestrowania w tym kraju działalności gospodarczej, będzie dalej procedowana – zdecydowała Komisja Petycji Parlamentu Europejskiego. Do przedstawienia stanowiska w tej sprawie zostaną wezwane Komisja Europejska i Francja.

01.03.2021

Planowana opłata reklamowa to jeszcze nie podatek cyfrowy

Ordynacja Podatki międzynarodowe Prawo unijne

Polska opłata reklamowa w projektowanym kształcie miałaby dotyczyć podmiotów świadczących usługi reklamowe zarówno na rynku tradycyjnym, jak i na rynku internetowym. Unia Europejska równolegle pracuje jednak nad podatkiem cyfrowym. Czy polscy przedsiębiorcy zapłacą więc dwa dodatkowe podatki – zastanawia się Paweł Uściński, prawnik.

26.02.2021

KE chce przedłużenia obecnych przepisów o roamingu

Rynek i konsument Prawo unijne

Komisja Europejska zaproponowała w środę nowe rozporządzenie w sprawie roamingu, które ma przedłużyć o kolejne 10 lat stosowanie obowiązujących obecnie przepisów, które mają wygasnąć w 2022 r. Chodzi przede wszystkim o zasadę nakazującą operatorom telekomunikacyjnym rozliczanie usług w roamingu na takich samych zasadach, jakie obowiązują w kraju.

24.02.2021

Będą zmiany - obowiązkowy powrót samochodu do państwa siedziby firmy szkodliwy dla klimatu

Środowisko Prawo unijne Transport

Dwa elementy unijnego pakietu mobilności - obowiązkowe powroty pojazdów do państwa członkowskiego, w którym mieści się siedziba firmy, co osiem tygodni oraz stosowanie kontyngentów kabotażowych na międzynarodowe przewozy kombinowane, będą mieć negatywne skutki dla klimatu - przyznaje Komisja Europejska. I inicjuje konsultacje w sprawie ich zmiany.

22.02.2021

Polska będzie pozwana w związku z dyrektywą w sprawie hałasu - resort klimatu uzupełni braki

Środowisko Prawo unijne

Resort klimatu odpowiada Komisji Europejskiej, która ma skierować sprawę przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE "w związku z nieprzestrzeganiem dyrektywy w sprawie hałasu", że podejmie działania w celu pełnej realizacji wymagań. Zdaniem KE prawo polskie nie gwarantuje ustanowienia planów działań w tym celu, a wymagany termin ich przyjęcia już minął.

19.02.2021

KE wzywa Polskę do wykonania wyroku w sprawie Puszczy Białowieskiej

Środowisko Prawo unijne

Komisja Europejska wezwała w czwartek Polskę do wykonania wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej sprzed prawie trzech w sprawie ochrony przyrody w Puszczy Białowieskiej. Zdaniem KE polskie władze nie wypełniły wszystkich wskazań tego orzeczenia, ale rząd z tym polemizuje i twierdzi, że to tylko spór prawny, bo żadnych prac w Puszczy nie wykonuje się.

19.02.2021

Mniej wniosków o azyl - w UE i w Polsce

Administracja publiczna Prawo unijne

W ubiegłym roku liczba wniosków uchodźczych złożonych w krajach UE+ spadła do najniższego poziomu od 2013 r. O ochronę międzynarodową ubiegało się 461,3 tys. cudzoziemców, o 31 proc. mniej niż w 2019 r. Prawie 1/3 z wydanych decyzji była pozytywna - wynika z danych Europejskiego Urzędu Wsparcia w dziedzinie Azylu (EASO). W Polsce złożyło takie wnioski 2,8 tys. osób.

19.02.2021

Spółki giełdowe doceniają rolę sygnalistów, ale trochę się ich boją

HR Spółki Prawo gospodarcze Prawo unijne

Unijna dyrektywa w sprawie ochrony sygnalistów budzi obawy w spółkach giełdowych, głównie co do dobrych intencji zgłaszających. Jednak uczestnicy rozpoczętego we wtorek Kongresu Prawników Spółek Giełdowych rekomendują, aby spółki nie zwlekały z wdrożeniem tych rozwiązań do końca roku.

16.02.2021

Rząd ma problem z ratyfikacją unijnego funduszu odbudowy

Administracja publiczna Prawo gospodarcze Prawo unijne

Wbrew zapowiedziom, rząd nie przyjął we wtorek projektu o ratyfikacji decyzji dotyczącej unijnego funduszu odbudowy. W rządzie toczy się na jego temat dyskusja - poinformował premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji po posiedzeniu Rady Ministrów. Nie powiedział, kto zablokował decyzję, ale zaznaczył, że każdy ma prawo mieć w tej sprawie swoje zdanie i wątpliwości.

16.02.2021

TSUE: Przepisy ograniczające dostęp do pracy portowej nie mogą być oparte na dyskryminacyjnych kryteriach

Prawo pracy Prawo unijne

Ustawa zastrzegająca możliwość wykonywania pracy portowej na rzecz uznanych pracowników może być zgodna z prawem UE, jeżeli celem jest zagwarantowanie bezpieczeństwa w strefach portowych i zapobieganie wypadkom przy pracy. Jednak udział w uznawaniu pracowników portowych komitetu administracyjnego, złożonego po równo z członków wyznaczanych przez organizacje: pracodawców i pracowników, nie jest ani niezbędny,

16.02.2021

Unia rezygnuje z wymogu zgody na przesłanie firmie oferty, a w polskim prawie ma to zostać

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Prawo unijne

Projekt unijnego rozporządzenia o ochronie prywatności w sieci, czyli e-Privacy, nad którym kończą się właśnie prace, nie przewiduje wymogu zgody na przesłanie kontrahentowi oferty. Tymczasem najnowsza wersja polskiego projektu Prawa komunikacji elektronicznej nie zawiera takiego ułatwienia. By przedstawić kontrahentowi ofertę, trzeba będzie najpierw uzyskać jego zgodę.

15.02.2021

Będą niższe stawki za zakańczanie połączeń głosowych w sieciach komórkowych

Rynek i konsument Prawo unijne

Jeszcze w pierwszej połowie tego roku obniżone zostaną stawki za usługę zakańczania połączeń głosowych we wszystkich sieciach stacjonarnych i mobilnych w Unii Europejskiej - poinformował w środę Urząd Komunikacji Elektronicznej. Zmiany, które dotyczą także polskich operatorów, to efekt postanowień aktu delegowanego przyjętego 18 grudnia przez Komisję Europejską.

03.02.2021