AI Act ureguluje zasady korzystania ze sztucznej inteligencji

Nowe technologie Prawo unijne

Już niebawem na terytorium całej Unii Europejskiej wejdzie w życie rozporządzenie znane pod nazwą „AI Act”. Jego przepisy mają szczególne znaczenie dla zarówno przedsiębiorców działających w branży IT, jak i dla podmiotów korzystających z systemów sztucznej inteligencji w ramach swojej działalności profesjonalnej - pisze Alicja Rytel, adwokat w kancelarii Patpol Legal Piróg i Wspólnicy.

20.04.2024

Cenzura internetu coraz bliżej? Przepisy mało precyzyjne, a ochrona pozorna

Prawo karne Rynek Prawo unijne

Według Komisji Europejskiej Polska nie wykonuje przepisów dotyczących usuwania z internetu treści o charakterze terrorystycznym. Teraz to się zmieni – blokowanie będzie łatwiejsze. Rodzi się jednak pytanie, na ile nowe przepisy będą chronić firmy i użytkowników przed nieuzasadnionym działaniem służb. Zdaniem prawników prawo do zaskarżania decyzji o usunięciu treści do sądu administracyjnego w praktyce nie zadziała właściwie.

20.04.2024

Więcej firm będzie raportować informacje w zakresie zrównoważonego rozwoju

Środowisko Prawo gospodarcze Prawo unijne

Obowiązkowe wykazywanie informacji dotyczących zrównoważonego rozwoju przez szerszą grupę przedsiębiorstw, standaryzacja formy raportowania i danych zawieranych w dokumencie, a także weryfikowanie ich przez biegłych rewidentów - to najistotniejsze założenia projektu Ministerstwa Finansów, który wdraża przepisy dyrektywy istotnej w kontekście raportowania ESG. Zmiany mają byc wprowadzane etapami.

19.04.2024

Nowe czyny nieuczciwej konkurencji również w internecie - projekt zmian

Prawo gospodarcze Prawo unijne

Wprowadzenie szybkiej i skutecznej ścieżki dochodzenia roszczeń dla przedsiębiorcy w przypadku stosowania nieuczciwych praktyk rynkowych przez dostawców usług pośrednictwa internetowego i dostawców wyszukiwarek internetowych oraz dostosowanie przepisów gospodarczych do unijnych rozporządzeń. To najważniejsze rozwiązania przewidziane w projekcie przepisów, które mają korzystnie wpłynąć na działalność gospodarczą.

18.04.2024

Lewiatan: Maksymalne ceny energii w specustawie będą niezgodne z prawem unijnym

Prawo unijne Energetyka

Wprowadzenie cen maksymalnych sprzedaży energii elektrycznej dla konsumentów i mikroprzedsiębiorstw po 30 czerwca br. będzie niezgodne z prawem UE - alarmuje Konfederacja Lewiatan. Organizacja wyraża również głębokie zaniepokojenie brakiem konsultacji publicznych w tej sprawie. Konieczna może bowiem okazać się zmiana przepisów na kolejnych etapach legislacyjnych.

18.04.2024

Sygnaliści wreszcie w Sejmie

Prawo pracy Prawo unijne

W środę, 17 kwietnia 2024 roku, do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy o ochronie sygnalistów. Stało się to po trzech miesiącach od wznowienia prac nad projektem przez nowy rząd oraz po ponad dwóch latach od upływu terminu, w którym Polska powinna wdrożyć unijną dyrektywę w tej sprawie.

18.04.2024

Firmy ujawnią, jak zamierzają zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko

Środowisko Prawo gospodarcze Prawo unijne

Firmy objęte unijną dyrektywą w sprawie należytej staranności będą musiały identyfikować i - w miarę możliwości - również zapobiegać przypadkom naruszenia praw człowieka oraz szkodzenia środowisku. Już teraz warto więc przygotować się do aktualizacji wewnętrznych polityk przedsiębiorstw. Trzeba jednak pamiętać, że w zakresie implementacji państwa członkowskie będą miały margines swobody - także w zakresie ustalania dodatkowych obowiązków.

18.04.2024

TSUE: Pablo Escobar nie może zostać zarejestrowany jako unijny znak towarowy

Prawo unijne Własność intelektualna

Spółka Escobar Inc. z siedzibą w Puerto Rico, wniosła do Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) o rejestrację oznaczenia słownego Pablo Escobar - jako unijnego znaku towarowego dla szerokiej gamy towarów i usług. Trybunał Sprawiedliwości UE odmówił jednak rejestracji wskazując, że odbiorcy będą kojarzyć to imię i nazwisko z handlem narkotykami i narkoterroryzmem.

17.04.2024

Jak wygląda ostateczny projekt ustawy o sygnalistach?

Prawo pracy Prawo unijne

Rada Ministrów na posiedzeniu 2 kwietnia 2024 r. przyjęła projekt ustawy o ochronie sygnalistów. Kończy to ponad 2,5-letnie prace rządowe w tym zakresie, które rozpoczęły się w listopadzie 2021 r., jeszcze w poprzedniej kadencji Sejmu. Pomimo przeprowadzonych szeroko konsultacji społecznych i wprowadzenia wielu zmian, nie zakończyły się one wtedy przyjęciem projektu przez Radę Ministrów. Nie został on również przekazany do prac sejmowych – pisze Zbigniew Pindel, radca prawny.

17.04.2024

Rząd ponownie zajmie się projektem ustawy o ochronie sygnalistów

Prawo pracy Prawo unijne

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, wystąpiła o reasumpcję decyzji Rady Ministrów z 2 kwietnia 2024 r. w sprawie projektu ustawy o ochronie sygnalistów. Powodem są zmiany w Ocenie Skutków Regulacji projektu. Prawnicy nie kryją zaskoczenia. Przyznają, że to są niezwykle rzadkie przypadki. I choć chwalą MRPiPS, że błędów nie zamiata pod dywan, to zwracają jednak uwagę na to, że resort nie oszacował skutków wdrożenia ustawy.

16.04.2024

MSWiA szykuje oręż przeciw treściom o charakterze terrorystycznym

Prawo karne Prawo unijne

W MSWiA trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o działaniach antyterrorystycznych oraz ustawy o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu. Informacja na ten temat została w poniedziałek zamieszczona w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Obecnie te kwestie są tylko częściowo ujęte w polskich przepisach. Spośród 27 państw członkowskich UE, oprócz Polski, tylko Grecja, Słowenia oraz Portugalia nie dopełniły obowiązku dostosowania prawa do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego.

15.04.2024

Ile cukru w soku, skąd pochodzi miód? Będą zmiany w unijnych "dyrektywach śniadaniowych"

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Prawo unijne

Przedsiębiorcy będą musieli wyraźnie oznaczać, ile cukru znajduje się w soku, a także to, ile owoców wykorzystano do zrobienia dżemu lub marmolady. Konsumentom ma być również łatwiej odszukać kraj pochodzenia miodu. To zmiany, które zostały zatwierdzone przez Parlament Europejski w ramach zmiany tzw. "dyrektyw śniadaniowych". Wynikają one z aktualnych problemów obserwowanych na rynku żywności.

15.04.2024

Wysokość diet dla członków komisji w wyborach do Parlamentu Europejskiego

Samorząd terytorialny Wybory Prawo unijne

Diety dla członków komisji w wyborach do Parlamentu Europejskiego będą niższe niż te w wyborach samorządowych. Dieta członka obwodowej komisji wyborczej wyniesie 500 zł, przewodniczącego komisji obwodowej będzie o 200 zł wyższa. Eurowybory odbędą się w Polsce w niedzielę, 9 czerwca.

15.04.2024

Parlament Europejski przyjął kompleksowe reformy dla rynku energetycznego

Prawo unijne Energetyka

Podczas ostatniego posiedzenia plenarnego Parlament Europejski przyjął nowe przepisy, które mają zapewnić kompleksowe uregulowanie rynku energii elektrycznej i gazu, dzięki którym UE będzie miała skuteczniejsze narzędzia do reagowania na ewentualne kryzysy. Mają one służyć także jak najszerszemu ograniczaniu importu gazu z Rosji i promowania ekologicznych alternatyw, m.in. wodoru. Zmiany są też związane z unijnym pakietem "Fit for 55".

15.04.2024

TSUE: Naruszenie przepisów w sprawie RODO wymaga interwencji

RODO Prawo unijne

Organ nadzorczy jest zobowiązany interweniować, gdy stwierdzi naruszenie w ramach rozpatrywania skargi. Jednakże decyzja w sprawie środka naprawczego, który należy przyjąć, zależy od konkretnych okoliczności. Do takiego wniosku doszedł właśnie Rzecznik Generalny Trybunału Sprawiedliwości.

13.04.2024

Przewodnik Komisji Europejskiej po Taksonomii UE dostępny także w języku polskim

Środowisko Prawo unijne

Resort rozwoju zachęca wszystkich - ale w szczególności przedsiębiorców - do zapoznania się z polską wersją językową przewodnika Komisji Europejskiej po Taksonomii UE. Tłumaczenie jest wynikiem prac Grupy Roboczej ds. stosowania Taksonomii UE prowadzonej przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Do tej pory dokument były dostępne jedynie w języku angielskim.

12.04.2024

KAS zweryfikuje dostawy „konfliktowych minerałów”

Ordynacja VAT Prawo unijne

Krajowa Administracja Skarbowa zweryfikuje zachowanie należytej staranności w międzynarodowym łańcuchu dostaw „konfliktowych minerałów” - zakłada tak projekt nowelizacji ustawy o KAS, którego pierwsze czytanie odbyło się w piątek w Sejmie. Chodzi o cynę, tantal, wolfram, ich rudy oraz złoto pochodzące z obszarów dotkniętych konfliktami (np. wojną) i obszarów wysokiego ryzyka - gdzie jest problem z zarządzaniem i bezpieczeństwem.

12.04.2024

Przedsiębiorcy boją się zmian w postępowaniach grupowych i pozwów pieniaczy

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Prawo unijne

Zmiany w konsumenckich postępowaniach grupowych mają szansę w końcu trafić do Sejmu. Są jednak kwestie, które budzą niepokój firm, które mogą znaleźć się w sądzie jako strona pozwana. Przedsiębiorcy boją się zwłaszcza wnoszenia nieprzemyślanych i bezpodstawnych powództw i nadmiernego uprzywilejowania organizacji konsumenckich. Zdaniem prawników do tego jednak droga raczej daleka.

12.04.2024

Polska nie zgodzi się na mechanizm relokacji - zapowiada premier

Administracja publiczna Prawo unijne

Polska nie zgodzi się na mechanizm relokacji - zapowiedział premier Donald Tusk. Parlament Europejski w środowym głosowaniu zatwierdził pakt migracyjny. Rozporządzenie wprowadzające mechanizm tzw. dobrowolnej solidarności zaakceptowano głosami 301 deputowanych, 272 było przeciw, 46 wstrzymało się od głosu.

10.04.2024

Lewiatan: Tantiemy z internetu zaszkodzą usługom streamingowym

Prawo unijne Prawo autorskie

Konfederacja Lewiatan jest zaniepokojona projektem implementacji dyrektywy o prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym do polskiego systemu prawnego. Chodzi o zaproponowane rozwiązania w zakresie tzw. tantiem od internetu. Zdaniem organizacji, resort kultury powinien wrócić do pierwotnej koncepcji projektu - i wdrożyć przepisy tylko w niezbędnym zakresie.

09.04.2024
1  2  3  4  5    72