Nowe unijne przepisy pomogą firmom zarządzać nielegalnymi treściami w internecie

Prawo AI RODO Prawo europejskie

Przygotowany przez Komisję Europejską akt prawny o usługach cyfrowych ma zapewnić spójne przepisy dotyczące zarządzania treściami nielegalnymi przez firmy działające na rynku cyfrowym. Biznes chwali projekt i to, że obejmie on także przedsiębiorstwa spoza Unii Europejskiej, które świadczą usługi w państwach członkowskich.

29.01.2021

Praca zdalna – czas na ustalenie podstawowych reguł

Prawo pracy Prawo europejskie

W Unii Europejskiej trwa dyskusja nad przyjęciem dyrektywy zapewniającej pracownikom prawo do bycia offline. Zarówno Komisja Europejska, jak i Parlament Europejski zwracają uwagę, że w sytuacji, gdy w okresie pandemii prawie co trzeci pracownik pracuje zdalnie, konieczne jest zagwarantowanie rozwiązań prawnych i organizacyjnych, które pozwolą rozdzielić życie zawodowe od prywatnego.

29.01.2021

NBP proponuje dożywotnią rentę waloryzowaną inflacją

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo europejskie

Wśród opinii do projektu ustawy o ogólnoeuropejskich indywidualnych produktach emerytalnych znalazł się pomysł Narodowego Banku Polskiego wprowadzenia świadczeń emerytalnych w formie dożywotniej renty waloryzowanej inflacją. Chodzi o umożliwienie polskim emerytom wypłaty środków z dobrowolnej części systemu emerytalnego w formie renty dożywotniej.

28.01.2021

Unijne prawo zakazuje dyskryminacji wewnątrz grupy pracowników z niepełnosprawnością

Prawo pracy HR Prawo europejskie

Pracodawca podjął decyzję o przyznaniu dodatku do wynagrodzenia dla pracowników, którzy po określonej dacie przedłożą mu orzeczenie potwierdzające niepełnosprawność. Rozwiązanie to mogło definitywnie uniemożliwić spełnienie tego warunku przez pracowników, którzy zrobili to już wcześniej. Sytuacja ta może stanowić przejaw niedozwolonej dyskryminacji ze względu na niepełnosprawność. Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.

27.01.2021

UE: Więcej praw dla pasażera kolei i łatwiejszy przewóz rowerów

Rynek i konsument Prawo europejskie

Łatwiejszy transport rowerów oraz większa ochronę praw pasażera w przypadku konieczności zmiany trasy przejazdu - takie m.in. zmiany w przepisach dotyczących funkcjonowania rynku pasażerskich przewozów kolejowych zatwierdziła w poniedziałek Rada Europejska. Nowe przepisy mają zachęcać do mobilności mieszkańców.

25.01.2021

Przez zmiany w VAT zakupy przez internet będą droższe

VAT Podatki międzynarodowe Prawo europejskie

Za niecałe pół roku zmienią się diametralnie zasady rozliczania VAT od handlu w internecie. Drobne zakupy np. na AliExpress nie będą już zwolnione z podatku. Nowe obowiązki będą miały platformy sprzedaży w sieci, portale aukcyjne czy nawet portale społecznościowe, na których odbywa się sprzedaż – może się więc okazać, że np. Allegro będzie rozliczać VAT za sprzedawców korzystających z usług serwisu.

25.01.2021

Wyniki testów na Covid-19 będą uznawane w całej Unii

Opieka zdrowotna Prawo europejskie Koronawirus

Państwa członkowskie jednogłośnie zaakceptowały w czwartek zalecenia Rady UE określające wspólne ramy stosowania szybkich testów antygenowych i wzajemnego uznawania wyników testów na Covid-19 w całej Unii Europejskiej. Ma to być narzędzie pomagające w ograniczeniu rozprzestrzeniania się wirusa i przyczyniające się do sprawnego funkcjonowania rynku wewnętrznego.

22.01.2021

Fundusze UE dla samorządów - rząd zaczyna dzielenie pieniędzy na lata 2021-2027

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Prawo europejskie Koronawirus

Zachowanie w planach nowej unijnej perspektywy finansowej analogii do poprzednich edycji i utrzymanie udziału procentowego dla regionalnych programów pozwoli samorządom na kontynuowanie planów, których nie zdążyły lub nie mogły zrealizować. Podział środków wskazuje, że więcej pieniędzy trafi do obszarów słabiej rozwiniętych.

20.01.2021

Premier przedstawił założenia Umowy Partnerstwa, od wtorku ruszają konsultacje dokumentu

Finanse publiczne Prawo gospodarcze Prawo europejskie Koronawirus

Od 19 stycznia zaczynają się konsultacje Umowy Partnerstwa na lata 2021-2027. Premier przedstawił założenia dokumentu, zgodnie z którym 76 mld euro, czyli ponad 350 mld zł, otrzyma Polska z funduszy europejskich. Mateusz Morawiecki podkreślił też, że rząd zainicjuje projekty finansowane tylko z funduszy rządowych.

18.01.2021

Zmiana umowy może pomóc po wycofaniu wydłużenia terminu na realizację projektów unijnych

Samorząd terytorialny Prawo europejskie Koronawirus

Wycofanie przepisu wydłużającego o 90 dni termin realizacji projektów unijnych, a dla szczególnych przypadków na złożenie wniosku o wydłużenie tego terminu do 31 grudnia 2023 roku, utrudnia sytuację beneficjentów środków z UE. Rozwiązaniem jest możliwość zmiany umowy o dofinansowanie projektu realizowanej przez beneficjenta na wniosek.

14.01.2021

Unia i Polska zamierzają uregulować zasady blokowania treści w internecie

Prawo AI RODO Prawo europejskie

Po wyłączeniu podczas ataku demonstrantów na Kongres USA konta prezydenta Donalda Trumpa na Twitterze, w Europie i w Polsce wrócił temat uregulowania zasad ograniczania wolności słowa w serwisach internetowych. Szybkie prace nad odpowiednimi regulacjami prawnymi zapowiedzieli unijny komisarz i przedstawiciel polskiego rządu, a potwierdził to premier.

12.01.2021

KE analizuje odpowiedzi polskiego rządu w sprawie sądów

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Komisja Europejska otrzymała odpowiedzi polskiego rządu w sprawie prowadzonych przez nią procedur naruszenia prawa UE dotyczącego sądownictwa i obecnie je analizuje - poinformował w piątek rzecznik KE Adalbert Jahnz. Odpowiedzi dotyczą aktywności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i m.in. uchylania przez nią sędziowskich immunitetów.

08.01.2021

Niemieccy dziennikarze apelują do KE o przyjrzenie się zmianom w polskiej prasie

Prawo europejskie Ochrona konkurencji

Niemiecki Związek Dziennikarzy zaapelował do Komisji Europejskiej "o przyjrzenie się rozwojowi rynku gazet w Polsce w momencie, gdy na początku 2021 r. w Polsce ma obowiązywać mechanizm praworządności". Apel wystosowany został w związku z zamiarem zakupu przez PKN Orlen sieci lokalnych gazet. Zarząd Główny Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich uznał to za mieszanie się w wewnętrzne sprawy Polski.

07.01.2021

Członek rządu podważa ustalenia unijnego szczytu

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Wszystkimi środkami staramy się zablokować europejskie rozporządzenie w sprawie mechanizmu warunkowości - powiedział w czwartek minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Wójcik. I podkreślił, że rozporządzenie to jest bardzo niebezpieczne dla Polski. Wójcik jest w rządzie ministrem odpowiedzialnym m.in. za sprawy związane z przynależnością Polski do UE.

07.01.2021

Ziobro zaskarży unijny mechanizm praworządności do TK

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Jako prokurator generalny wystąpię do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niezgodności z polską konstytucją rozporządzenia Komisji Europejskiej dotyczącego stosowania mechanizmu praworządności - zapowiedział w poniedziałek Zbigniew Ziobro. Chce w ten sposób mobilizować koalicję rządzącą do przeciwstawiania się unijnym działaniom w sprawie praworządności.

04.01.2021

SN pyta TSUE o prawo własności znaku towaru zniszczonego

Prawo cywilne Prawo europejskie

Czy możliwe jest egzekwowanie praw własności intelektualnej w związku z możliwością zniszczenia towarów bezprawnie wprowadzonych do obrotu na terytorium Europejskiego Obszaru Gospodarczego - z takim pytaniem prawnym polski Sąd Najwyższy wystąpił do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

04.01.2021

To, czy Brexit zaburzy oddelegowanie pracowników z Polski, zależy również od polskiego rządu

Prawo pracy Prawo europejskie Brexit

Zaświadczenia A1 wystawione przez polski ZUS w 2020 roku delegowanym do pracy w Wielkiej Brytanii, pozostaną ważne do końca okresu, na jaki zostały wydane. Dotychczasowe zasady delegowania będą też miały zastosowanie do pracowników, którzy wyjadą do pracy na Wyspy po 1 stycznia 2021r., o ile UE dokona odpowiedniej notyfikacji, a Wielka Brytania się nie sprzeciwi.

04.01.2021

Drony latają już według nowych przepisów

Administracja publiczna Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Każdy, kto będzie chciał latać dronem o masie powyżej 250 gramów lub z kamerą, od czwartku musi się zarejestrować, przejść specjalistyczne szkolenie i zdać test online. 31 grudnia weszły w życie nowe unijne przepisy, zgodnie z którymi zasady lotów dronami będą takie same w całej Europie.

31.12.2020

UE: Umowa handlowa z Wlk. Brytanią podpisana

Prawo gospodarcze Prawo europejskie Brexit

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w środę rano w Brukseli podpisali w imieniu Unii Europejskiej umowę o handlu i współpracy między UE a Wielką Brytanią. Dokument został przekazany do Wielkiej Brytanii i tego samego dnia podpisany przez premiera Borisa Johnsona oraz zaakceptowany przez królową. Będzie tymczasowo stosowany od 1 stycznia 2021 r.

30.12.2020

RODO: Swobodny przepływ danych do Wlk. Brytanii w dodatkowym okresie przejściowym

RODO Prawo europejskie Brexit

Mimo zakończenia okresu przejściowego po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, od 1 stycznia 2021 r. utrzymany będzie swobodny przepływ danych między Europejskim Obszarem Gospodarczym (27 państw członkowskich UE oraz Islandia, Liechtenstein i Norwegia) a Zjednoczonym Królestwem. Ma on obowiązywać maksymalnie do 1 lipca 2021 r.

30.12.2020