Dokument ten potwierdza, że ustawodawstwo polskie jest właściwe na przykład dla osoby delegowanej do pracy w innym państwie.  Zaświadczenie A1 jest wydawane na podstawie prawa unijnego w zakresie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. 

Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że Polska wyróżnia się na tle państw unijnych pod względem liczby delegowanych pracowników. Tylko w 2021 r. ZUS wydał ponad 676,7 tys. zaświadczeń A1. To o 9,56 proc. więcej niż w 2020 r., kiedy wydano ponad 617,7 tys. zaświadczeń A1.

Czytaj również: Prezes ZUS: Będzie łatwiej o zaświadczenie A1 na PUE>>
PROCEDURA w LEX: Zasady wydawania formularzy A1 dla pracowników delegowanych >

Wnioskowanie o wydanie zaświadczenia A1 i wydawanie zaświadczeń przez ZUS

Elektroniczny wniosek o wydanie A1 na PUE jest składany za pomocą specjalnie przygotowanego kreatora. Dzięki podzieleniu procesu wypełniania wniosku na etapy oraz pytaniom pomocniczym kreator prowadzi użytkownika krok po kroku, zapewniając wprowadzenie danych i oświadczeń adekwatnych do sprawy danego wnioskodawcy, w tym odpowiedniej podstawy prawnej z rozporządzenia UE nr 883/2004. W ten sposób technika wspiera poprawne wypełnienie wniosku, zmniejsza liczbę błędów i tym samym przyspiesza załatwienie sprawy w ZUS.

Czytaj w LEX: Procedura uzyskiwania zaświadczeń A1 dla obywateli spoza UE - objaśnienie prawne >

W przypadku wniosku o wydanie zaświadczenia A1 złożonego drogą elektroniczną do ZUS od 1 kwietnia 2022 r. ZUS wydaje zaświadczenie A1 wyłącznie w postaci dokumentu elektronicznego i udostępnia go wnioskodawcy na PUE.

Wydruk zaświadczenia A1 stanowi dowód tego, co zostało stwierdzone w dokumencie wystawionym w postaci elektronicznej przez ZUS i jest dokumentem urzędowym w rozumieniu polskich przepisów. Wydruk jest wówczas dowodem w procedurach prawnych.

 

Narzędzie do weryfikacji online ważności zaświadczenia A1 (Walidator A1 ZUS)

Od 1 kwietnia 2022 r. ZUS uruchomił na swojej stronie internetowej ZUS usługę weryfikacji autentyczności zaświadczenia A1. Do formularza elektronicznego należy wprowadzić określone informacje z tego zaświadczenia, a w odpowiedzi walidator poinformuje o ważności dokumentu. W ten sposób zagraniczna instytucja zabezpieczenia społecznego, zagraniczny pracodawca lub inny podmiot mogą sprawdzić ważność przedłożonego dokumentu i jego prawdziwość.

Znowelizowane przepisy ustawowe oraz wdrożone na ich podstawie środki mają na celu usprawnienie procesu ubiegania się i wydawania zaświadczeń A1, m.in. pozwalając uniknąć błędów przy ich wypełnianiu, zapobieganie nadużyciom oraz ograniczenie obiegu dokumentacji papierowej.

Czytaj też: Oddelegowanie do państw UE a system zabezpieczenia społecznego >