Zwykła restrukturyzacja czasem lepsza niż ta z "tarczy"

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Obowiązująca już od ponad 4 lat ustawa pozwala przedsiębiorcom uniknąć upadłości poprzez możliwość korzystnego spłacania zobowiązań. Tak kompleksowe regulacje chroniące firmę zawarte są w prawie restrukturyzacyjnym – wskazuje doradca restrukturyzacyjny Michał Sowiński. I dodaje, że firmy mogą skorzystać też z "tarczy antykryzysowej",

27.05.2020

Szybka restrukturyzacja – prawa wierzycieli w rękach sądu

Prawo gospodarcze Koronawirus

Do czerwca 2021 roku firma w tarapatach finansowych będzie mogła otworzyć postępowanie restrukturyzacyjne bez zgody sądu. Wystarczy, że podpisze umowę z doradcą restrukturyzacyjnym i ogłosi swoją decyzję w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. To dobre rozwiązanie dla dłużników, ale już niekoniecznie ich wierzycieli.

27.05.2020

Prezes UOKiK będzie blokował wrogie przejęcia, ale kary za brak zgłoszenia będą niższe

Prawo gospodarcze Koronawirus

Projekt tarczy antykryzysowej 4 w wersji skierowanej właśnie do Sejmu zawiera przepisy, które mają przeciwdziałać wrogim przejęciom polskich firm. Inwestorzy będą musieli zgłaszać chęć nabycia udziałów innych spółek, a o tym, czy mogą dokończyć transakcję, będzie decydował prezes UOKiK. Brak zgłoszenia zagrozi karą do 50 milionów złotych i nieważnością umowy.

22.05.2020

SA: Inwestor nie musiał kontrolować generalnego wykonawcy

Prawo cywilne Zamówienia publiczne Budownictwo Prawo gospodarcze

Skarb Państwa nie musi pokrywać wynagrodzenia podwykonawcy, jeśli nie wiedział o jego istnieniu - orzekł Sąd Apelacyjny we Wrocławiu. Ustawa przed nowelizacją uzależniała milczącą zgodę inwestora od wykonania przez wykonawcę określonych obowiązków i nie sposób nałożyć na inwestora obowiązku wykazania aktywności przy poszukiwaniu umowy podwykonawczej - dodał sąd.

21.05.2020

Szybkie postępowanie restrukturyzacyjne idzie do Sejmu

Prawo gospodarcze Koronawirus

Rząd przyjął w środę projekt ustawy o uproszczonym postępowaniu restrukturyzacyjnym. Przedsiębiorstwo, które wpadło w tarapaty finansowe i chce odbudować równowagę finansową będzie mogło samodzielnie otworzyć postępowanie naprawcze, bez konieczności występowania do sądu. Wystarczy ogłoszenie w Monitorze Sądowym i pomoc doradcy restrukturyzacyjnego.

20.05.2020

Czy to początek końca międzynarodowej batalii arbitrażowej o zabytkowe, stołeczne koszary?

Samorząd terytorialny Doradca podatkowy Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Międzynarodowy Trybunał Arbitrażowy w Londynie w swoim niedawnym wyroku oddalił wszystkie roszczenia spółki Griffin przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej. Jak się jednak okazuje, wygrana Polski w arbitrażu, wcale nie musi oznaczać końca całego sporu. Wieloletniemu sporowi od początku jego trwania przyglądają się: branża deweloperska, opinia publiczna, ale przede wszystkim prawnicy zajmujący się międzynarodowym prawem inwestycyjnym – pisze Radosław Chudy z GWW.

19.05.2020

Tajemnica bankowa - kogo i jak chroni

Prawo gospodarcze

Bank, jego pracownicy i współpracownicy są obowiązani zachować w tajemnicy wszystkie informacje uzyskane w czasie negocjacji, zawierania i realizacji umowy. Tyle, że przepisy w określonych przypadkach nakazują uchylić jej rąbek, np. fiskusowi, komornikowi,prezes UOKipre czy prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

18.05.2020

Rząd zapowiada jasne zasady rozliczania prosumentów

Prawo cywilne Domowe finanse Prawo gospodarcze

Wprowadzenie jasnych i przejrzystych zasad przyłączania i rozliczania energii w ramach mikroinstalacji prosumenckich, które wyeliminują rozbieżności w tym obszarze, a które wynikają z odmiennego podejścia poszczególnych przedsiębiorstw energetycznych - to cel skierowanego właśnie do konsultacji publicznych pakietu legislacyjnego dotyczącego prosumentów oraz spółdzielni energetycznych.

18.05.2020

Bank zastąpi sąd przy restrukturyzacji firm? Rzecznik finansowy ostrzega

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

W debacie o wychodzeniu gospodarki z kryzysu wywołanego epidemią koronawirusa pojawiła się propozycja specjalnego pozasądowego postępowania restrukturyzacyjnego, w którym główną rolę miałyby pełnić banki. Zaniepokojony nią jest rzecznik finansowy, który ostrzega przed nadawaniem bankom uprawnień władczych.

18.05.2020

Wiluś-Antoniuk: Przełomowy wyrok Sądu Najwyższego dotyczący outsourcingu

Prawo pracy Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Finanse

Jeszcze do niedawna outsourcing był postrzegany w Polsce jako kontrowersyjna i niebezpieczna praktyka, która naraża przedsiębiorcę na zarzut pozorowania braku stosunku pracy w celu uniknięcia zobowiązań publiczno-prawnych: opłacania składek ZUS czy podatków. Na szczęście zaczyna się to zmieniać, m.in. za sprawą niedawnego wyroku Sądu Najwyższego,

16.05.2020

MF organizuje zdalne egzaminy na agentów ubezpieczeniowych

Administracja publiczna Prawo gospodarcze

W okresie epidemii egzaminy dla kandydatów ubiegających się o wykonywanie czynności agencyjnych i czynności dystrybucyjnych zakładu ubezpieczeń lub czynności dystrybucyjnych zakładu reasekuracji będą mogły być przeprowadzane zdalnie, wyłącznie z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego. Minister Tadeusz Kościński podpisał rozporządzenie wprowadzające taką możliwość

14.05.2020

Niełatwo odzyskać dług od firmy w stanie restrukturyzacji

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Restrukturyzacja daje firmie ochronę przed wierzycielami, ale dla jej kontrahentów sprawie, że odzyskanie należnych im środków staje się kłopotliwe. Jakie kroki można podjąć, aby środki trafiły do wystawcy faktury? Można na przykład pozwać członków zarządu, o ile egzekucja komornicza okaże się bezskuteczna - radzi adwokat Karolina Krupińska z e-Kancelaria Grupa Prawno-Finansowa.

14.05.2020

Zawieszenie obowiązku składania wniosku o upadłość groźne dla zarządów spółek

Spółki Prawo gospodarcze

Tarcza 2.0 jest niebezpieczna dla zarządów firm w trudnej sytuacji finansowej, bo „zawieszenie” biegu terminu do złożenia wniosku upadłościowego generuje ryzyko odpowiedzialności karnej. Członkowie zarządu mogą ją ponieść za niezłożenie wniosku o ogłoszenie upadłości w terminie, jeśli stan niewypłacalności powstał przed epidemią - pisze adwokat Bartłomiej Pietruszka,

13.05.2020

Nadzwyczajna zmiana stosunków lekiem na zarazę w galeriach handlowych

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Koronawirus

Wynajmujący i najemcy lokali handlowych znaleźli się w zupełnie nowej sytuacji, która zmienia obraz rynku i rodzi spory na niespotykaną dotychczas skalę. Czy jest szansa, aby sądy pomogły rozwiązać te konflikty? W jakim kierunku potoczą się postępowania? – zastanawia się radca prawny Maciej Woźniak z kancelarii FILIPIAK BABICZ LEGAL.

12.05.2020

Był projekt w sprawie rekompensat za energię, ale nie wiadomo czy będzie ustawa

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Już w lutym złożyłem do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów projekt ustawy o rekompensatach z tytułu wzrostu cen energii elektrycznej w 2020 roku - przypomniał w sobotę wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Nie poinformował jednak, co rząd z tym projektem zrobił lub zamierza zrobić.

10.05.2020

Ministerstwo cyfryzacji: Nie będzie konkurencyjnych e-znaczków

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Ministerstwo cyfryzacji nie planuje tworzyć elektronicznych znaczków pocztowych. Uzasadnia, że neoznaczki oferuje już Poczta Polska. Z podobnych względów nie planuje dublowania rozwiązań związanych ze śledzeniem przesyłek. To odpowiedź Marka Zagórskiego ministra cyfryzacji na interpelację poselską posłanki Aleksandry Gajewskiej

09.05.2020

MR: Nie będzie zmian w przepisach o umowach najmu w galeriach

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Koronawirus

Ministerstwo Rozwoju nie planuje nowelizacji art. 15ze tarczy antykryzysowej, który zobowiązuje najemców powierzchni w galeriach handlowych do płacenia czynszów w wysokości sprzed wprowadzenia stanu epidemii. Nie oznacza to, że po złożeniu oferty, umowy nie mogą być zmieniane, w tym także w zakresie wysokości czynszu - podkreśla ministerstwo.

08.05.2020

Rada Legislacyjna: Wszystkie sprawy restrukturyzacyjne powinny być pilne w czasie pandemii

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Wszystkie sprawy upadłościowe i restrukturyzacyjne powinny być traktowane jako pilne - uważają eksperci Rady Legislacyjnej. Wymagałoby to zmiany przepisów już dwa razy znowelizowanych w marcu 2020 roku i powinno dotyczyć spraw prowadzonych po otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego. Rada dostrzega też, że nowe przepisy działają na niekorzyść wierzycieli.

07.05.2020

UOKiK sprawdza praktyki firmy Szybka Gotówka

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Zawyżone opłaty i rolowanie pożyczek, automatyczne refinansowanie chwilówek w przypadku braku spłaty w terminie, a także pobierania zbyt wysokich opłat odsetkowych i pozaodsetkowych - to powody postępowania wyjaśniającego wobec firmy Szybka Gotówka, która oferuje krótkoterminowe pożyczki przez internet.

07.05.2020

Postojowe tylko na pełne miesiące - interpretacja pilnie potrzebna

Prawo pracy Prawo gospodarcze Dofinansowanie do wynagrodzeń

Przedsiębiorcy pilnie potrzebują oficjalnego stanowiska Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, odpowiadającego na pytanie, czy okres przestoju ekonomicznego albo obniżonego wymiaru czasu pracy krótszy niż miesiąc wyklucza dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników. Tylko objaśnienia prawne wydane w ustawowym trybie pozwolą uniknąć chaosu

07.05.2020