UOKiK wszczyna kolejne postępowania w sprawie zatorów płatniczych

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Prezes UOKiK wszczął 21 kolejnych postępowań w sprawie dużych spółek, które mogą nie płacić na czas swoim kontrahentom. Łącznie prowadzone są już 72 postępowania w sprawach zatorów płatniczych. Jak podkreśla Urząd, poprawa płynności finansowej mikro, małych i średnich przedsiębiorców jest szczególnie ważna w czasie drugiej fali pandemii.

09.11.2020

SN: Odszkodowanie z OC za leasingowane auto razem z VAT

VAT Prawo gospodarcze

Podatek VAT może być elementem odszkodowania z tytułu ubezpieczenia OC posiadacza pojazdu mechanicznego przysługującego leasingobiorcy tylko wówczas, jeśli leasingobiorca faktycznie poniósł koszt naprawy. Odszkodowanie obejmuje kwotę VAT w zakresie, w jakim nie może on obniżyć podatku od niego należnego o kwotę podatku zapłaconego - stwierdził Sąd Najwyższy w uchwale.

05.11.2020

Yamaha ukarana za zawyżanie cen sprzętu muzycznego

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył karę w wysokości 500 tys. na spółkę Yamaha Music Europe za to, że przez 13 lat ustalała z dystrybutorami minimalne ceny odsprzedaży sprzętu muzycznego w sklepach internetowych w Polsce. Kara mogła być wyższa, ale firma współpracowała z UOKiK w ramach programu leniency.

05.11.2020

Rząd zapowiada kolejne wsparcie dla branż dotkniętych ograniczeniami

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Koronawirus

Chcemy pomóc przedsiębiorcom, bo to oni się znajdą w trudnej sytuacji, po to, żeby znowu, jak wiosną ratować i uratować jak największą liczbę miejsc pracy - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki. A prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys napisał w środę na Twitterze, że w związku z restrykcjami sanitarnymi wdrożona zostanie Tarcza Antykryzysowa 2.0 w celu ochrony miejsc pracy i firm.

04.11.2020

UOKiK ściga propagowanie piramid finansowych

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Namawianie konsumentów do udziału w „projekcie” w roli „inwestora” w systemie sprzedaży w zamian za obietnicę wynagrodzenia lub innych korzyści materialnych, które są uzależnione przede od wprowadzenia do systemu kolejnych osób, a nie od sprzedaży czy konsumpcji produktów, to działanie na niekorzyść interesów konsumentów - uważa Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

02.11.2020

Halloween - świętowanie, a własność intelektualna

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Pod koniec października można zaobserwować, że w sklepach pojawiły się różne artykuły związane z Halloween. Halloween to święto duchów, które jest obchodzone każdego roku 31 października. Nie jest to święto znane z tradycji polskiej, obchodzone jest głównie w USA oraz krajach anglosaskich, a jego głównym symbolem jest wydrążona dynia z otworami w kształcie twarzy i świecą w środku

30.10.2020

Sejm za wakacjami w umowie najmu

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Projekt ustawy o tzw. społecznej części pakietu mieszkaniowego został odesłany do komisji. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii zapewnia, że mieszkańcy będą mogli na mocy tych przepisów sami zdecydować, kiedy i w jaki sposób odzyskają swój wkład partycypacyjny.

27.10.2020

Sejm nie zajmie się teraz piątką Kaczyńskiego, ale PiS nie zmienia stanowiska

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Sejm nie zajmie się ustawą na tym posiedzeniu kontrowersyjną ustawą o ochronie zwierząt. Odwołane zostało posiedzenie sejmowej Komisji rolnictwa, która miała się zająć poprawkami Senatu zgłoszonymi do ustawy. Anita Czerwińska, rzecznik PiS napisała jednak na Twitterze, że PiS nie wycofuje się z piątki dla zwierząt.

27.10.2020

Polscy przedsiębiorcy skarżą do unijnego sądu pakiet mobilności

Prawo pracy Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Związek Pracodawców "Transport i Logistyka Polska" skierował do Sądu Unii Europejskiej skargę przeciwko Radzie Unii Europejskiej i Parlamentowi Europejskiemu. Wnosi w niej o stwierdzenie nieważności rozporządzeń i dyrektyw, które zagrażają pozycji polskich tirów i ich kierowców na unijnym rynku. Podważa przepisy o czasie pracy kierowców, zasadach wynagradzania, ale także o tachografach.

27.10.2020

Senat proponuje zniesienie zakazu handlu w niedzielę

Prawo pracy Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Senat podjął w nocy z poniedziałku na wtorek uchwałę w sprawie skierowania do Sejmu projektu ustawy zakładającego czasowe zniesienie zakazu handlu w niedzielę. Za uchwałą, która przewiduje, że zakaz nie obowiązywałby w czasie epidemii, opowiedziało się 45 senatorów, 43 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

27.10.2020

Sklep nie płaci czynszu - galeria może zająć towar

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Centra handlowe mogą zająć towar sklepów, które ogłoszą bankructwo lub przestaną płacić czynsz w dobie pandemii, ponieważ chroni je zastaw na rzeczach najemców. Ruchomości najemców stanowią w tym wypadku ustawowe zabezpieczenie ich roszczeń o czynsz i świadczenia dodatkowe - pisze Magdalena Szczepanek z kancelarii Causa Finita.

27.10.2020

Apel: Ustawa o zawodzie farmaceuty uderzy w branżę

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Farmacja

Projektowana ustawa o zawodzie farmaceuty to zapowiedź głębokiej i zbędnej ingerencji w rynek apteczny, uderzającej w fundamentalne dla wolnej i uczciwej konkurencji wartości - napisały we wspólnym liście do wicepremiera i ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina organizacje pracodawców.

26.10.2020

Zniesienie obowiązku sprzedaży energii na giełdzie podniesie ceny

Domowe finanse Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Rząd rozważa zniesienie obowiązku sprzedaży energii elektrycznej wyprodukowanej w konwencjonalnych źródłach na zorganizowanej platformie obrotu energią. To spowoduje wzrost cen prądu w Polsce – ostrzega Związek Pracodawców Prywatnych Energetyki. I dodaje, że w sytuacji głębokiego spadku PKB w 2020 roku polska gospodarka nie może sobie na to pozwolić.

26.10.2020

Strava, Endomondo i trener pozwalają działać siłowniom

Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Koronawirus

Siłownie, baseny, kluby i centra fitness, mimo formalnego zakazu, mogą być otwarte, ale pod pewnymi warunkami. Korzystający z tych obiektów muszą ćwiczyć pod okiem trenera lub brać udział we współzawodnictwie sportowym, choćby za pośrednictwem takich aplikacji jak Strava czy Endomondo - twierdzą prawnicy.

22.10.2020

Nowe ograniczenia dla przedsiębiorców - jest już rozporządzenie

Prawo gospodarcze Koronawirus

W piątek 16 października późnym wieczorem w Dzienniku Ustaw została opublikowana nowelizacja rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń w związku z epidemią. Poza wprowadzeniem ograniczeń zapowiedzianych w czwartek przez premiera, precyzuje przepisy dotyczące maseczek. Co ciekawe siłownie zostają zamknięte, ale szkoły tańca mogą działać. W strefie żółtej można organizować kongresy on-line.

17.10.2020

MF konsultuje zasady sporządzania sprawozdań finansowych

Rachunkowość Prawo gospodarcze

Komitet Standardów Rachunkowości planuje opracowanie dokumentu, który będzie pomocny w przygotowaniu sprawozdań finansowych za rok obrotowy 2020 w zakresie zagadnień związanych z pandemią Covid-19 - informuje Ministerstwo Finansów i Funduszy Regionalnych. I zachęca do wypełnienia ankiety w tej sprawie.

16.10.2020

Leasing to nie zawsze schemat podatkowy, ale raportować czasem trzeba

Ordynacja CIT VAT Prawo gospodarcze

Leasing jest popularną formą finansowania zakupu pojazdów lub innych urządzeń wykorzystywanych w działalności przedsiębiorców. Podatkowo szczególnie korzystny jest leasing operacyjny. Nierozstrzygnięty jest jednak spór, czy to jest schemat podatkowy wymagający raportowania i kiedy pojawiają się obowiązki informacyjne w zakresie MDR - pisze Konrad Kurpiewski z PwC.

16.10.2020

Rzecznik TSUE: Polski podatek od sprzedaży detalicznej nie narusza prawa UE

CIT Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Wprowadzony w Polsce podatek od sprzedaży detalicznej i węgierski podatek od reklam nie naruszają prawa Unii w dziedzinie pomocy państwa - uznała w wydanej w czwartek opinii rzecznik generalna TSUE. Juliane Kokott zaproponowała, aby Trybunał oddalił odwołania Komisji i utrzymał w mocy wyroki Sądu UE.

15.10.2020

Polski system podatkowy nisko oceniony

Ordynacja CIT VAT Prawo gospodarcze

W szóstej edycji międzynarodowego rankingu konkurencyjności systemów podatkowych przygotowanym przez Tax Foundation polski system podatkowy został oceniony jako trzeci najgorszy wśród uwzględnionych 36 państw OECD. Za szczególnie złe uznane zostały nie tyle same stawki, co skomplikowanie systemu związane z licznymi preferencjami i wyjątkami.

15.10.2020

Od 4 grudnia będzie można czasowo wycofać pojazd osobowy z ruchu

Prawo gospodarcze

Zgodnie z obowiązującymi przepisami możliwość czasowego wycofania pojazdu z ruchu jest mocno ograniczona. Trudno na przykład wycofać pojazdy, które jeżdżą tylko latem, np. kampery, kabriolety i tym samym zaoszczędzić na ubezpieczeniu. Miała to ułatwić nowelizacja ustawy o ruchu drogowym. Zgodnie z nią jednak czasowe wycofanie z ruchu samochodu osobowego będzie mogło służyć jedynie jego naprawie

15.10.2020