Nowe przepisy o uwłaszczeniu ratują deweloperów przed niedozwoloną pomocą publiczną

Budownictwo Prawo gospodarcze

Firmy, zwłaszcza deweloperskie, które nie złożyły do 31 marca oświadczenia o wyborze dłuższego niż 20 lat okresu dokonywania opłat przekształceniowych mogą spać spokojnie. Za sprawą nowelizacji zrobi to za nie urząd. Dzięki temu unikną problemów związanych ze skorzystaniem z niedozwolonej pomocy publicznej.

20.08.2019

UE: Jesteśmy gotowi na twardy brexit

Prawo gospodarcze

Unia Europejska jest gotowa na bezumowny brexit - zadeklarowała w poniedziałek Komisja Europejska po wyjściu na jaw dokumentów brytyjskiego rządu, że w razie bezumownego rozstania kraj będzie borykał się z brakami żywności, leków, paliwa i chaosem w transporcie. KE zapewniła, że UE jest gotowa na twardy brexit i nie ucierpi jak druga strona.

19.08.2019

Armator będzie musiał znać datę urodzenia pasażera

Prawo gospodarcze

Szykują się nowe obowiązki dla armatorów statków morskich. Prezydent podpisał ustawę, która zobowiązuje ich do zbierania dodatkowych informacji o pasażerach, a także wprowadza nowe zasady kontroli.

19.08.2019

Roszczenia o renty ze starych ubezpieczeń możliwe nawet po wyczerpaniu sumy gwarancyjnej

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Rozwiązanie problemu wyczerpywania się sum gwarancyjnych, do wysokości których zakłady ubezpieczeń odpowiadają za szkodę, w przypadku obowiązkowych ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych oraz rolników z tytułu prowadzenia gospodarstwa rolnego - cel nowej ustawy, którą właśnie podpisał prezydent.

19.08.2019

Ustawa o zakazie geoblokowania może wejść w życie

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Dostosowanie polskiego prawa do przepisów unijnych w sprawie nieuzasadnionego blokowania geograficznego oraz innych form dyskryminacji klientów ze względu na przynależność państwową, miejsce zamieszkania lub miejsce prowadzenia działalności na rynku wewnętrznym - to cel ustawy, którą właśnie podpisał prezydent.

19.08.2019

Nowa ustawa może ograniczyć zatory płatnicze

Prawo cywilne VAT Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Zmiany w k.p.c.

Poprawa otoczenia prawnego transakcji handlowych i zmniejszenie negatywnego zjawiska tzw. zatorów płatniczych, czyli nieterminowego regulowania należności wynikających z transakcji w obrocie gospodarczym, to cel zmian w przepisach o zatorach płatniczych. Czas pokaże, czy zostanie on osiągnięty – pisze radca prawny Jacek Liput

19.08.2019

Rząd konsultuje znaki "wolne od GMO" 

Środowisko Prawo gospodarcze

Do konsultacji publicznych trafiły projekty dwóch rozporządzeń Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o oznakowaniu produktów wytworzonych bez wykorzystania organizmów genetycznie zmodyfikowanych jako wolnych od tych organizmów. Uwagi do projektów można zgłaszać do 1 września br.

18.08.2019

Niełatwa interpretacja przepisów o wcześniejszej spłacie kredytu

Domowe finanse Prawo gospodarcze Finanse

Nie ma wątpliwości, że przepisy powinny być sformułowane jednoznacznie i nie budzić wątpliwości interpretacyjnych. Ale w praktyce przepis niebudzący wątpliwości jest rzadkością, co stwarza pole działania dla całej rzeszy prawników. Tak też jest w przypadku art. 16 unijnej dyrektywy o zwrocie kosztów kredytu przy jego wcześniejszej spłacie

17.08.2019

NSA: Reklama leku na żylaki wprowadza w błąd

Pacjent Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Sformułowanie, że produkt leczniczy "Zwalcza obie przyczyny żylaków" oznacza obietnicę, że żylaki znikną - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Tymczasem sporny lek tylko łagodzi objawy i zapobiega, więc reklama powinna być wycofana z obrotu, bo wprowadza w błąd odbiorców - dodał sąd.

16.08.2019

Projekt o dekoncentracji mediów jest, ale rząd nad nim nie pracuje

Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Projekt ustawy o dekoncentracji mediów "nie jest obiektem prac rządu" - poinformował w środę wicepremier Jacek Sasin. Tymczasem wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński powiedział dwa dni wcześniej, że ustawa o dekoncentracji kapitału w mediach "jest przygotowana". - Jeżeli będzie decyzja polityczna to ją wprowadzimy - zadeklarował.

14.08.2019

WSA: Spółka skarbu państwa powinna ujawnić tajemnicę przedsiębiorcy

Finanse publiczne Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie po raz trzeci zobowiązał spółkę Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo do realizacji wniosku o informację publiczną. Chodzi m.in o podanie sprawozdań zarządu, wykształcenia obecnych członków zarządu i planów finansowych przedsiębiorstwa.

14.08.2019

Nowa ustawa wymusi jasne informacje o cenach przesyłek w UE

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Sankcje na operatorów, którzy nie wypełniają obowiązków informacyjnych, wynikających z rozporządzenia unijnego w sprawie transgranicznych usług doręczania paczek - to jedna ze zmian proponowanych w przyjętym we wtorek przez rząd projekcie nowelizacji ustawy Prawo pocztowe oraz ustawy Prawo telekomunikacyjne.

13.08.2019

Zmiany w ustawie mają ułatwić walkę z praniem pieniędzy

Prawo karne Prawo gospodarcze

Dostosowanie do polskiego porządku prawnego przepisów dyrektywy Unii Europejskiej w sprawie zapobiegania wykorzystywaniu systemu finansowego do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu - to cel przyjętego we wtorek przez Radę Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.

13.08.2019

UE: RODO już dobrze działa i jest wykorzystywane

Prawo gospodarcze RODO

Wprowadzony ponad rok temu system ochrony danych osobowych zaczyna sprawnie funkcjonować, a obywatele są bardziej świadomi swoich praw - wynika z badania Komisji Europejskiej. KE odnotowuje przy okazji, że coraz więcej krajów na całym świecie wprowadza takie przepisy, wykorzystując unijne standardy.

13.08.2019

Prawie 33 mln zł kary dla UPC za niedozwolone klauzule w umowach 

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Firma UPC ma zapłacić prawie 33 mln zł kary za stosowanie niedozwolonych klauzul w umowach, a także zwrócić klientom niesłusznie naliczone opłaty. Chodzi m.in. o możliwość jednostronnego podwyższania abonamentu za kablówkę oraz zmiany istotnych warunków w wykonywanych umowach.

13.08.2019

We wtorek ostatni dzień na oświadczenia w sprawie cen energii

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

We wtorek 13 sierpnia upływa termin składania oświadczeń uprawniających do skorzystania z mechanizmu chroniącego przed wzrostem cen prądu. Złożenie oświadczenia - potwierdzającego status uprawnionego - jest konieczne, by w drugim półroczu 2019 r. mógł on być rozliczany według cen i stawek opłat za energię elektryczną, stosowanych 30 czerwca 2018 r.

12.08.2019

Firmy będą mogły produkować energię na własne potrzeby 

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Przedsiębiorcy będą mogli produkować energię na własne potrzeby, a nadwyżki rozliczać w korzystnym systemie opustów - stwierdza Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Pozwoli na to tzw. Pakiet Prosumencki, będący elementem nowelizacji ustawy o OZE, którą w ubiegłym tygodniu podpisał prezydent Andrzej Duda.

12.08.2019

WSA: Pracownicze szafki ubraniowe nie mogą być rotacyjne

Prawo pracy BHP Prawo gospodarcze

Pracownicy nie mogą korzystać z tej samej szafki ubraniowej. Pracodawca ma obowiązek przydzielić każdemu z nich indywidualne miejsce do przechowywania odzieży. WSA w Poznaniu orzekł, że pracownik nie ma obowiązku zwolnienia szafy, by udostępnić ją kolejnemu pracownikowi, który rozpoczyna pracę na kolejnej zmianie.

12.08.2019

Wiceszef KE: Trzeba ograniczyć marketing na "zielone produkty"

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Konieczne jest stworzenie narzędzia pozwalającego na walkę ze zjawiskiem greenwashingu, czyli z wabieniem klientów przez różne instytucje fałszywymi deklaracjami o przyjazności ich produktów i usług dla środowiska - uważa Wiceszef Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis.

12.08.2019

Nieautoryzowane transakcje - banki chcą więcej czasu na zwrot pieniędzy klientom

Prawo gospodarcze Finanse

Bankowcy prowadzą spór z Rzecznikiem Finansowym w sprawie nieautoryzowanych transakcji. Ich zdaniem w ciągu dwóch dni trudno udowodnić, czy klient przyczynił się do utraty pieniędzy, a w takiej sytuacji bank nie musi mu ich zwracać. Chcą więc więcej czasu na zebranie dowodów. Rzecznik nie ma wątpliwości, że pieniądze mają wrócić na konto bezzwłocznie

12.08.2019