Wkrótce duże zmiany w tarczy finansowej PFR

Finanse Koronawirus Tarcza finansowa

Rząd chce ograniczyć liczbę podmiotów, które mogą starać się o pożyczkę płynnościową dla przedsiębiorców. Wnioski o pomoc będzie można składać do 30 września 2021 roku. Do końca roku będzie natomiast czas na zawieranie umów pożyczek. Założenia do projektu zmian trafiły w poniedziałek do wykazu prac legislacyjnych rządu.

22.03.2021

Rząd szykuje zmiany w pomocy dla przedsiębiorców

Finanse Koronawirus

W poniedziałek do wykazu prac legislacyjnych rządu trafił projekt zmian w przepisach antykryzysowych. Zmiany mają m.in. dotyczyć voucherów turystycznych. Chodzi też o wprowadzenie umorzeń w całości lub w części należności z tytułu otrzymanych przez przedsiębiorców instrumentów wsparcia. Dodatkową pomoc mają też dostać sklepiki szkolne.

22.03.2021

Zarzuty UOKiK za promowanie piramid finansowych

Rynek i konsument Finanse

Systemy promocyjne typu piramida, a ich tworzenie, prowadzenie i propagowanie jest zakazane i uznawane za nieuczciwą praktykę rynkową - przypomniał prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. I postawił zarzuty trzem przedsiębiorcom, namawiali w internecie i podczas różnych wydarzeń do inwestowania w FutureNet, FutureAdPro lub przystępowania do sieci NetLeaders.

22.03.2021

Rozpoczął się tygodniowy protest lekarzy rezydentów

Prawo pracy Zawody medyczne

Decyzja o odwołaniu egzaminów specjalizacyjnych, ale także postulaty płacowe oraz o pretensje o nieprzygotowanie systemu do kolejnej fali epidemii - to podłoże rozpoczętego właśnie protestu lekarzy rezydentów. Decyzja w sprawie przełożenia egzaminów specjalizacyjnych dla lekarzy na jesień przelała czarę goryczy - powiedział przewodniczący Porozumienia Rezydentów Piotr Pisula.

22.03.2021

Raport: Pandemia pogorszyła sytuację organizacji pozarządowych

Samorząd terytorialny Koronawirus

Większość organizacji pozarządowych odczuwa negatywny wpływ pandemii i wprowadzonych ograniczeń – musiały zawiesić część działań, straciły źródła finansowania, nie miały kontaktu z odbiorcami. Skutki COVID najmocniej odcisnęły się na organizacjach z małych i średnich miast.

22.03.2021

Najwyższa emerytura w Polsce przekracza 35 tys. zł miesięcznie

Emerytury i renty

Najniższa emerytura w województwie śląskim to 5 groszy, wypłaca ją sosnowiecki ZUS, a najwyższa przekracza 17 tys. złotych i trafia do mieszkańca Podbeskidzia. Nie jest to krajowy rekord, bo wśród świadczeniobiorców są też osoby, które co miesiąc otrzymują z ZUS nawet powyżej 20 tys. zł emerytury. Rekordzista - ponad 35 tys. złotych.

22.03.2021

Rozliczenie PIT z dzieckiem korzystne dla samotnych rodziców

Domowe finanse PIT

Ustawa o PIT przewiduje dla podatników różne formy rozliczeń na preferencyjnych zasadach. Jednym z nich jest rozliczenie dla samotnych rodziców, którzy wychowują dziecko, przysługujące po spełnieniu określonych w ustawie warunków – pisze Anna Lewandowska z KPMG w Polsce.

22.03.2021

Czarnek: Szkoły bezpieczne, ale trzeba je było zamknąć

Zarządzanie oświatą

W szkołach nie ma szczególnie wielu ognisk zakaźnych i wysokiej transmisji wirusa - ocenia minister nauki i edukacji Przemysław Czarnek. Dodał jednak, że trzeba je było zamknąć, żeby ograniczyć mobilność społeczną - bo "ponad 1,2 mln dzieci wraz z opiekunami to kilka milionów osób w ruchu każdego dnia".

22.03.2021

Ocena kontynuowania działalności w sprawozdaniach finansowych do wyjaśnienia

Rachunkowość Spółki

Komitet Standardów Rachunkowych przedstawił projekt standardu dotyczącego kontynuowania działalności lub jej braku. Uwagi można zgłaszać do 4 maja. uwzględnia w szczególności zagadnienia dotyczące sporządzania sprawozdań finansowych w sytuacjach, gdy przyjęcie przez jednostkę założenia kontynuacji działalności nie jest zasadne.

22.03.2021

Test predyspozycji pomoże wybrać kierunek studiów

Dla studenta

Testy predyspozycji pomogą uczniom ocenić umiejętności - analityczne i takie, które są związane z praktycznym doświadczeniem. To dobry krok dla każdego, kto ma problem z wyborem kierunku studiów i określeniem ścieżki kariery. Ponad połowa uczniów, wybierając studia, kieruje się zainteresowaniami.

22.03.2021

NIK: Susza zagraża rolnictwu, a kompleksowego planu brak

Administracja publiczna

Niemal 40 proc. obszarów rolnych i leśnych w Polsce jest silnie zagrożonych wystąpieniem suszy rolniczej, a w dorzeczu Odry ponad 50 proc. Tymczasem z kontroli przeprowadzonej przez NIK wynika, że działania dotyczące gospodarki wodnej nie są ani konsekwentne, ani spójne. Mimo że problem jest znany od dłuższego czasu, to wciąż brakuje spójnej koncepcji, która zapewniłaby strategiczne i systemowe ujęcie gospodarowania wodą w rolnictwie.

22.03.2021

Powstanie polska polityka zdrowotna na najbliższe siedem lat

Finansowanie zdrowia

Jeszcze w pierwszym kwartale bieżącego roku Rada Ministrów ma przyjąć dokument pt. „Zdrowa Przyszłość. Ramy strategiczne dla systemu ochrony zdrowia na lata 2021-2027”. Jego celem ma być identyfikowanie głównych wyzwań w systemie ochrony zdrowia oraz wskazywanie kierunków jego zmian, na które będzie można pozyskać pieniądze ze programów unijnych

22.03.2021

Parlament Europejski przyjął wart 9,4 mld złotych program UE dla zdrowia

Finansowanie zdrowia

Unia Europejska przeznaczy 9,4 miliarda euro na poprawę funkcjonowania ochrony zdrowia w latach 2021 - 2027. Te środki mają pomóc zwiększyć wydolność krajowych systemów opieki zdrowotnej, zwłaszcza w obliczu epidemii, ale nie tylko. Będą też przeznaczone na walkę z rakiem, choroby rzadkie i program szczepień.

22.03.2021

Ministerstwo szykuje się do dygitalizacji akt - będzie portal informacyjny sądów

Wymiar sprawiedliwości

Portal Sądownictwa Powszechnego ma zastąpić Portal Informacyjny Sądów Powszechnych i posłużyć m.in. do udostępniania zdygitalizowanych dokumentów stronom postępowania i biegłym - dowiedziało się Prawo.pl. Trwają też rozmowy z dostawcami systemów repertoryjno-biurowych dla sądów i prace na kolejnymi zmianami w przepisach. Tymczasem w Sejm szykuje się batalia o e-doręczenia w sprawach cywilnych.

22.03.2021

Pracodawca nie może zapisać pracownika na szczepienie bez jego zgody

Prawo pracy RODO Koronawirus szczepienia

Szczepienia przeciwko COVID-19 są dobrowolne. Nawet dla osób z grup zawodowych szczególnie narażonych na kontakt z wirusem, jak pracownicy ochrony zdrowia czy nauczyciele. Pracodawca nie może więc sam, bez wiedzy i zgody pracownika, zapisać go na szczepienie. Jeśli to zrobi, to działa bezprawnie – ostrzegają eksperci. W grę wchodzi też naruszenie przepisów o ochronie danych osobowych.

22.03.2021

Nowe zamówienia publiczne powodują chaos, część samorządów wstrzymuje przetargi

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Nowe technologie

Samorządy nie radzą sobie z nowym prawem zamówień publicznych. Ich zdaniem nowe przepisy nie ułatwiają, a skomplikują proces przetargowy. Są problemy techniczne i wiele nowości. Przez niewystarczające wyjaśnienia i nieprzygotowanie urzędników, dla których brakuje miejsc na szkoleniach, mogą pojawić się błędy, których skutki samorządy poniosą w przyszłości. Część z nich wstrzymuje się z ogłaszaniem nowych przetargów.

22.03.2021

Więcej czasu na CIT-8, mniej na sprawozdania finansowe - wątpliwe ułatwienie

CIT Rachunkowość

Ministerstwo Finansów zapowiada przedłużenie do końca czerwca terminu na złożenie CIT-8 i rozliczenie podatku za 2020 rok. Resort jednak nie zamierza wydłużyć firmom czasu na sporządzenie sprawozdań finansowych. Termin minie więc z końcem marca. Problem jednak w tym, że nie da się tego zrobić bez wcześniejszego rozliczenia CIT-8. Księgowi i rewidenci apelują o skorelowanie tych terminów.

22.03.2021

Mimo obostrzeń kościoły otwarte - chroni je Konkordat

Koronawirus

Wprowadzone przez rząd obostrzenia nie obejmują kościołów, te pozostaną otwarte. Co więcej biskupi zachęcają wiernych, by "z zachowaniem koniecznej troski o zdrowie i bezpieczeństwo w czasie pandemii uczestniczyć w niedzielnej mszy. Obowiązują przy tym dotychczasowe restrykcje - 1 osoba na 15 mkw.

21.03.2021

Nie skorzystasz z AstryZeneki, trafisz na koniec kolejki

Opieka zdrowotna Koronawirus

Osoby, które nie zgłaszają się na szczepienia preparatem AstryZeneki albo nie zapisują się, trafiają na koniec kolejki – poinformował Michał Dworczyk szef KPRM, po sobotnim posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Dodał, że nie potrafi podać terminu, kiedy takie osoby będą mogły się zaszczepić.

20.03.2021

Są kandydaci - ruszy kolejna próba wyboru RPO

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Bartłomiej Wróblewski z ramienia PiS, Piotr Ikonowicz rekomendowany przez Lewicę oraz Sławomir Patyra proponowany przez koalicję Polską i Koalicję Obywatelską - to kolejni kandydaci na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich. W piątek upłynął termin zgłaszania kandydatów, a wybór Rzecznika odbędzie się prawdopodobnie podczas posiedzenia Sejmu w połowie kwietnia.

20.03.2021