Zmiana zawodu jest dziś jednym z najczęściej poruszanych tematów na świecie. W badaniu Korn Ferry „Future of work trends 2022: A new era of humanity” na wypalenie zawodowe wskazało 89 proc. specjalistów, a 81 proc. przyznaje, że czuje się teraz bardziej wypalona niż w momencie wybuchu pandemii.

Czytaj również: Raport: Rekordowy wzrost zainteresowania nowymi ofertami pracy - specjaliści i menedżerowie czują się pewnie na rynku>>

Polacy chcą zmian

W Polsce sytuacja nie jest aż tak zła, ale mimo to, jak wykazuje badanie firmy WEBCON, aż 29 proc. pracowników myśli o zmianie zawodu. Im młodszy pracownik, tym większa chęć na nowe wyzwania zawodowe. Ponad połowa osób w wieku 18-24 lata, czyli dopiero wchodzących na rynek pracy, już myśli o zmianie profesji, wśród ankietowanych od 25 do 34 r.ż. ten odsetek wyniósł 38 proc., a w grupie wiekowej 35-44 lata otwartych na zmianę wykonywanego zawodu jest 30 proc.  Polaków. Wśród pracowników w przedziale wiekowym 45-54 lata co czwarty wyraził taką opinię.

 

 

- Zmiana zawodu to nie lada wyzwanie. By podjąć dobrą decyzję, należy stale obserwować i analizować potrzeby rynku. Jednak wybór nowej profesji to zaledwie początek. Przyszłego kandydata czekają bowiem  kolejne kroki, takie jak przygotowanie teoretyczne czy odświeżenie swojego CV. Końcowym i najważniejszym etapem jest zaangażowanie włożone w naukę i zbieranie doświadczenia w nowej roli zawodowej. Obserwujemy coraz większą odwagę Polaków w kwestii przebranżowienia, a nasze badanie to potwierdza – mówi Joanna Banachowicz, Head of Marketing w firmie WEBCON.    

 


Programista konkuruje z influencerem

Ranking "TOP10 zawodów z przyszłością" otwiera programista. 11 proc. Polaków wybrałoby właśnie tę profesję. Numerem dwa (ex aequo po 6 proc. wskazań) są logistyk oraz specjalista energetyki odnawialnej. Podium zamykają influencer i fizjoterapeuta z 5 proc. wskazań dla każdej z odpowiedzi. W rankingu dalsze pozycje zajęli z 4 proc. odpowiedzi: specjalista cyberbezpieczeństwa oraz dietetyk. 3 proc. ankietowanych wybrało przebranżowienie na analityka danych (big data), inżyniera automatyki i robotyki lub doradcę finansów osobistych. Krakowski WEBCON pytał Polaków o zmianę profesji w ramach puli zawodów, które w ogólnodostępnych badaniach i raportach uznawane są przez ekspertów rynku pracy za przyszłościowe. Połowa respondentów rozważających zmianę zawodu wskazała, że myśli o innej profesji niż te wymienione w badaniu.     

Choć zawód programisty to faworyt panów i pań, to jednak częściej wskazywali na niego mężczyźni. U kobiet zdobył 9 proc. wszystkich odpowiedzi, u panów - 12 proc. Na drugim miejscu panie wskazały profesję fizjoterapeutki (8 proc.  wskazań), a na trzecim dietetyczki (7 proc.). Natomiast panowie w drugiej kolejności najchętniej zostaliby specjalistami energetyki odnawialnej (8 proc.), a 6 proc. - inżynierami automatyki i robotyki.

Ciekawe jest to, jakie zawody interesują poszczególne grupy wiekowe. Najmłodsi z respondentów ocenili, że najchętniej rozwijaliby się jako influencerzy, a w drugiej kolejności – programiści i fizjoterapeuci (odpowiednio - 13 proc., 8 proc.  i 8 proc. wskazań wśród pracowników od 18 do 24 r.ż.). W grupie 25-34 lata królują programista, logistyk i influencer (odpowiednio - 15 proc., 7 proc., 7 proc. wskazań). Kolejna grupa wiekowa wybrała ex aequo zawody programisty oraz specjalisty cyberbezpieczeństwa (po 8 proc. wskazań u osób między 35 a 44 r.ż.).

 

Sprawdź również książkę: Kodeks pracy. Przepisy >>


Zarabiam dużo, pracuję skąd chcę

Dlaczego numerem jeden w rankingu zawodów z przyszłością został programista? Jak wynika z badania WEBCON, ponad połowa ankietowanych uważa, że największym plusem pracy programisty są wysokie zarobki (55 proc.). Kolejnym wysoko ocenianym atutem jest możliwość pracy zdalnej (46 proc.). Podium zamyka stabilność zatrudnienia i popyt na pracę (38 proc.). Polacy doceniają także pracę w perspektywicznej branży (20 proc.), ex aequo możliwość dokształcenia się oraz pracy zadaniowej (po 17 proc.), pracę w międzynarodowym środowisku (12 proc.), liczne benefity pozapłacowe, pracę dla renomowanych klientów (po 9 proc.) oraz pracę w dobrze położonym, nowoczesnym biurowcu (6 proc.).

– Programiści obchodzą swoje święto 13 września. To 256 dzień roku – a liczba ta jest szczególnie ważna dla świata IT, ponieważ reprezentuje wszystkie możliwe wartości jednego bajtu informacji w jego najpopularniejszej, 8-bitowej postaci. Z roku na rok przybywa w Polsce specjalistów zatrudnionych w sektorze IT. Z danych Eurostatu wynika, że pod koniec 2021 r. pracowało w nim 586 tys. osób, czyli o 6 proc. więcej niż 2020 r. Warto jednak pamiętać, że w tej branży znajdą zatrudnienie nie tylko deweloperzy. Na rynku można zaobserwować też duży popyt na posady związane z zarządzaniem projektami IT czy komunikacją z klientami. W wielu organizacjach potrzebni są też autorzy tekstów technicznych, specjaliści do spraw bezpieczeństwa i HR. Branża IT ciągle się rozwija i tworzy nowe stanowiska, aby usprawnić swoje działania. Nieustanny rozwój sektora stanowi za to szansę dla wszystkich osób zainteresowanych pracą w perspektywicznej branży – zaznacza Joanna Banachowicz.

Badanie zostało zrealizowane przez Panel Badawczy Ariadna na próbie 1063 Polaków. Kwoty dobrane według reprezentacji w populacji Polaków w wieku 18 lat i więcej dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Dane zostały zebrane w dniach 12-15 sierpnia 2022 r., metodą CAWI.