MF zapowiada niski deficyt i uproszczenie przepisów o VAT

Ordynacja Finanse publiczne VAT

Stabilne finanse publiczne i poprawa ściągalności podatków – to główne osiągnięcia Ministerstwa Finansów w ciągu ostatnich trzech lat. Priorytetem resortu mają być wysoki wzrost gospodarczy i niskie bezrobocie. Przygotowywany jest także kolejny pakiet ułatwień w VAT.

07.12.2018

Kolejne zarzuty dla pracowników Sądu Apelacyjnego w Krakowie

Finanse publiczne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz dopuszczanie się prania brudnych pieniędzy poprzez zawieranie nieprawdziwych umów cywilnoprawnych z firmami, które przywłaszczały pieniądze Sądu Apelacyjnego w Krakowie - usłyszała kolejna grupa pracowników tego sądu.

07.12.2018

Czech: Mniej niż 10 leków zagrożonych dostępem od stycznia

Farmacja

- Żadnych leków nie zabraknie od 1 stycznia. Mamy zrobioną listę leków, które nie mają swoich odpowiedników i firmy nie złożyły wniosku na przedłużenie refundacji, ale takich leków jest kilka, mniej niż dziesięć – podkreśla Marcin Czech, wiceminister zdrowia i dodaje, że w tej chwili kontaktują się z konsultantami krajowymi, czy można je zastąpić innymi lekami.

07.12.2018

Prokuratura zarzuca byłym szefom KNF szkody w SKOK Wołomin

Prawo karne

Działali na szkodę interesu publicznego dopuszczając do powstania szkody w kwocie ponad 1,5 mld złotych oraz na szkodę interesu prywatnego w kwocie ponad 58 mln złotych - taki zarzut prokuratura stawia zatrzymanym wczoraj byłemu szefowi i urzednikom Komisji Nadzoru Finansowego.

07.12.2018

Gersdorf: KRS powinna poczekać na opinie o kandydatach na sędziów

Wymiar sprawiedliwości

Stwierdzenie Krajowej Rady Sądownictwa, że w procesie nominacyjnym sędziów do sądów powszechnych nie potrzebuje opinii zgromadzeń, uderza w samorządność sędziów - ocenia I prezes SN Małgorzata Gersdorf. W jej ocenie Rada, nawet jeśli zgodnie z przepisami nie jest związana takimi opiniami, powinna na nie poczekać.

07.12.2018

Co ma zrobić pacjent, gdy lekarz wypisze zwolnienie na papierze?

Pacjent Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Opieka zdrowotna

Od początku grudnia jedyną podstawą do wypłaty zasiłku chorobowego jest eZLA, czyli zwolnienie lekarskie wystawione w sieci lub jego wydruk z systemu elektronicznego. Nie wszyscy lekarze wystawiają jednak zwolnienia zgodne z obowiązującymi przepisami.

07.12.2018

Gersdorf dziękuje adwokatom broniącym sędziów, Trela zapewnia, że wsparcie będzie

Wymiar sprawiedliwości

Pięknie się stało, że środowiska sędziowskie i adwokackie razem ze sobą współdziałają w obronie Konstytucji i praworządności - podkreśliła I prezes SN Małgorzata Gersdorf, otwierając konferencję "Sędziowie i Adwokaci w służbie Niepodległej". Z kolei prezes NRA Jacek Trela zapewnił, że adwokaci będą zawsze pomagać sędziom odpowiadającym dyscyplinarnie za działania propaństwowe i prospołeczne.

07.12.2018

Czy z organem podatkowym można negocjować

Ordynacja

Przyjętym poglądem jest, że polskie przepisy podatkowe nie przewidują możliwości prowadzenia przez organ podatkowy negocjacji z podatnikiem w trakcie kontroli podatkowej czy celno-skarbowej, tak aby...

07.12.2018

Problemy z e-zwolnieniami: Pacjenci bez zasiłków chorobowych

Opieka zdrowotna

Coraz więcej niepokojących informacji o problemach z obowiązkowym wdrażaniem e-zwolnień dociera do lekarzy rodzinnych. Pojawiają się też sygnały, że niektórzy pracodawcy traktują papierowe zwolnienie pracownika wyłącznie jako usprawiedliwienie nieobecności w pracy, a nie jako podstawę do wypłaty zasiłku chorobowego.

07.12.2018

Liczba e-zwolnień przekroczy dziś pół miliona

Ubezpieczenia społeczne Zawody medyczne

Do poranka 7 grudnia lekarze w całym kraju wystawili ponad 450 tys. zwolnień elektronicznych. Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ZUS przypomina, że obecnie tylko taka forma jest podstawą do wypłaty zasiłku chorobowego, ale zapewnia, że żaden pacjent nie zostanie bez wypłaty zasiłku, nawet jeśli otrzyma zwolnienie na nieobowiązującym już druku.

07.12.2018

NIK: Brakuje strategii rozwoju sportów zimowych i infrastruktury

Pomimo przeznaczenia ponad 152 mln zł na rozwój olimpijskich sportów zimowych, Polska nie awansowała w rankingach medalowych. Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła kontrolę i wskazuje główne przyczyny pogarszających się wyników polskich sportowców.

07.12.2018

Działy HR czeka intensywny rok

HR

Rok 2019 stawia przed działami HR duże wyzwania. Problemem wciąż będzie znalezienie dobrego pracownika oraz zatrzymanie już zatrudnionych. Liderzy muszą zmierzyć się z zarządzaniem zespołami, w których spotykają się cztery pokolenia. Technologia może ich w tym wspomóc - ale trzeba wiedzieć, jak ją wykorzystać. Do tego dochodzą ważne zmiany w prawie, m.in. PPK.

07.12.2018

ZNP: Nauczyciele zmuszani do zajęć psychologiczno-pedagogicznych za darmo

Kadry w oświacie

Brakuje pieniędzy na zajęcia pomocy psychologiczno-pedagogicznej, a wielu nauczycieli zmuszanych jest do prowadzenia tych zajęć za darmo - alarmuje Związek Nauczycielstwa Polskiego. Resort edukacji zapewnia, że koszty realizacji pomocy są uwzględnione w subwencji oświatowej, a zatrudnienie specjalistów rośnie z każdym rokiem.

07.12.2018

Minister chce zmusić rezydentów do dyżurów w oddziałach ratunkowych

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Ministerstwo zdrowia chce zmian w szkoleniu specjalizacyjnym. Proponuje, by rezydenci po trzecim roku interny, pediatrii i chirurgii mogli dyżurować w szpitalnych oddziałach ratunkowych. Zdaniem samorządu lekarskiego, to furtka do "łatania" braków kadrowych i ryzyko dla pacjentów.

07.12.2018

500 zł kary za literówkę w JPK_VAT?

VAT

Ministerstwo Finansów chce karać podatników za nieprawidłowości w ewidencjach podatkowych. I nie chodzi tu tylko o błędy formalne. Wystarczy wpisanie danych nie w tej rubryce. Zdaniem ekspertów, nowe przepisy są zbyt restrykcyjne.

07.12.2018

Skrucha podatnika tylko pocztą lub osobiście

Ordynacja Prawo gospodarcze

Każdy, kto złożył deklarację po terminie albo skorygował tę złożoną wcześniej i razem z nią wysłał w formie elektronicznej także tzw. czynny żal, czym prędzej powinien naprawić swój błąd i złożyć go w formie tradycyjnej, z własnoręcznym podpisem. Inaczej czynny żal będzie nieskuteczny, a urząd skarbowy może ukarać sprawcę mandatem.

07.12.2018

RPD: Dzieci nie są chronione przed cyberprzemocą

Zarządzanie oświatą

Rzecznik praw dziecka przypomina resortowi edukacji o konieczności przeciwdziałania cyberprzemocy i pyta, jakie rozwiązania już wdrożono i jakie zaplanowano na 2019 r. Przypomina m.in. o konieczności wprowadzenia rozwiązań technologicznych oraz przeszkolenia nauczycieli i pracowników szkoły tak, by umieli rozpoznać problem i pomóc uczniom go rozwiązań.

07.12.2018

Posłowie nie będą interweniować w sprawie niedofinansowania lokalnych placówek kultury

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Niskie zarobki i zła sytuacja kadrowa w instytucjach kultury to „ustawianie kultury na końcu łańcucha pokarmowego” - twierdzą ich pracownicy. A eksperci potwierdzają, że pozycja pracowników samorządowych placówek kultury jest gorsza niż pracowników samorządowych. Interwencję w tej sprawie chciała podjąć grupa posłów, ale nie zyskało to uznania sejmowej komisji.

07.12.2018

Nowelizacja zmieni przepisy o tajemnicy lekarskiej po śmierci pacjenta

Pacjent Opieka zdrowotna RODO

Procedury dostępu do informacji o pacjencie po jego śmierci będą przejrzyste, a lekarze nie będą musieli badać czy konkretna osoba ubiegająca się o dostęp do informacji spełnia ustawowe kryteria osoby bliskiej, bo zrobi to sąd. Sejm przyjął ustawę, która wprowadza zmiany w dostępie do informacji medycznej.

06.12.2018