Projekty nowego Prawa o ustroju sądów powszechnych i przepisów go wprowadzających od dawna budzą spore emocje. Nie do końca też wiadomo kiedy miałyby wejść w życie, choć z nich samych wynika, że od 1 stycznia 2023 r. Już pojawiały się zapowiedzi, że zajmie się nimi rząd, "zielone światło" dawał też prezes PiS Jarosław Kaczyński. Mijają jednak miesiące a propozycje nadal są na etapie opiniowania, a sędziowie mówią wprost, że wiszą nad nimi jak miecz Damoklesa.

Co ciekawe, skutki reformy mogę też odczuć frankowicze, którzy dosłownie zasypują sądy pozwami przeciwko bankom. Już teraz na rozstrzygnięcie czekać muszą latami, teraz może się okazać, że poczekają jeszcze dłużej.   

 

Sprawdź również książkę: Przewodnik frankowicza >>


Czytaj: 
Frankowicze na celowniku banków, które chcą przerwać bieg przedawnienia >>

Niewiadomski: "Frankowy" wydział stosuje zwykłe prawo cywilne >>

W referatach nawet po 1700 spraw

Tu warto przypomnieć, że warszawski wydział frankowy nie jest i nigdy nie był sądem specjalnym. Został powołany zarządzeniem Ministra Sprawiedliwości z 1 lutego 2021 roku w sprawie utworzenia niektórych wydziałów w sądach okręgowych oraz zmieniającym zarządzenie w sprawie utworzenia wydziałów w sądach okręgowych jako XXVIII Wydział Cywilny w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Od początku miał rozpoznawać sprawy cywilne dotyczące umów kredytów denominowanych i indeksowanych do walut obcych. Jego utworzenie uzasadniano tym, że do warszawskiego sądu wpływa gros spraw dotyczących kredytów frankowych, a także tym, że powinni w nich orzekać wyspecjalizowani sędziowie.

ZAŁÓŻ BEZPŁATNE KONTO - artykuł dla użytkowników Moje Prawo.pl
Pozostało: 85% treści Dziękujemy, że tu jesteś! Jeżeli chcesz przeczytać cały artykuł, załóż BEZPŁATNE KONTO
lub zaloguj się
Zaloguj się!
Nie masz jeszcze konta na Moje Prawo.pl? Załóż konto