Więcej osób może brać udział w imprezach sportowych na powietrzu

Rynek i konsument Koronawirus

W wydarzeniach sportowych poza obiektami sportowymi może brać udział więcej niż jedna grupa uczestników pod warunkiem zachowania odstępu czasowego między grupami - wynika z obowiązującego od dziś rozporządzenia. Ponadto w imprezach na świeżym powietrzu może uczestniczyć do 250 osób, a nie jak dotychczas do 150. Do limitów nie są wliczane osoby zaszczepione przeciw COVID-19.

28.05.2021

Pracodawca będzie mógł zaprzestać finansowania PPE, ale w porozumieniu z reprezentacją pracowników

Domowe finanse Prawo pracy

Na jednym wniosku do CEiDG przedsiębiorcy będą mogli poinformować o zawieszeniu czy wyrejestrowaniu działalności gospodarczej, jak i zgłosić ZUS zmiany w zakresie ubezpieczeń społecznych dotyczące ich jako płatnika składek. To jedna ze zmian przewidzianych w tzw. tarczy prawnej. Projekt umożliwia też pracodawcom w trudnej sytuacji nieodprowadzanie składek na PPE za pracowników.

28.05.2021

Elektroniczna dokumentacja medyczna - czy będzie później?

Nowe technologie Opieka zdrowotna Zarządzanie

Dzięki wymianie elektronicznej dokumentacji medycznej lekarz rodzinny mógłby kartę wypisu ze szpitala automatycznie zaciągnąć do swojego systemu wraz ze wszystkimi wynikami badań i zaleceniami, a pacjent nie musiałby jej przynosić w formie papierowej. Takie udostępnianie informacji miało ruszyć 1 lipca br. Z projektu tarczy prawnej wynika, że zostanie przesunięte o pół roku,

28.05.2021

Samorząd sędziowski niby jest, ale jakby go nie było - kolejna nowela i kolejne ograniczenie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Od kilku lat resort sprawiedliwości wprowadza zmiany w przepisach - które w ocenie prawników - stopniowo ograniczają znaczenie samorządu sędziowskiego. Celem - jak podkreślają - jest wzmacnianie roli prezesów sądów i uniemożliwienie pozostałych sędziom zajmowania wspólnych stanowisk w sprawach i dotyczących kadr, i kwestii organizacyjnych, także opiniowania kandydatów na sędziów.

28.05.2021

Tarcza prawna - rząd chce uprościć formalności budowlane

Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne Budownictwo Nowe technologie

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowało projekt Tarczy prawnej, do którego dotarło Prawo.pl. Szykują się kolejne uproszczenia w formalnościach budowlanych, a gminy, które będą zwlekać z wydaniem warunków zabudowy, zapłacą kary. Łatwiej też będzie budować w centrach miast. Zmiany dotyczą również m.in. bonu turystycznego, podatków, ubezpieczeń społecznych czy zdrowia.

28.05.2021

Niewydolność Krajowego Rejestru Karnego wydłuża procesy

Wymiar sprawiedliwości

Problemy z Krajowym Rejestrem Karnym już na początku pandemii zgłaszali kuratorzy sądowi. Ministerstwo Sprawiedliwości analizowało sprawę i zapewniało, że sytuacja się poprawi. Minął rok i efektów nie widać. Co więcej, na czas oczekiwania na kartę karną zaczynają skarżyć się sędziowie. Bez niej nie powinni orzekać, a czekając na nią - tracą nawet... kilka miesięcy.

28.05.2021

Menadżerom trudno uniknąć odpowiedzialności za zaległości podatkowe

Ordynacja Doradca podatkowy Spółki

Złożenie wniosku o upadłość może uchronić członków zarządu przed odpowiedzialnością za niezapłacone podatki. Wielu menadżerów nie robi tego jednak, licząc na szybką poprawę wyników firmy. Z najnowszego wyroku NSA wynika, że prezes nie może też uwolnić się od odpowiedzialności tłumacząc, że w dacie pełnienia przez niego funkcji, nie występowały okoliczności do złożenia wniosku o upadłość.

28.05.2021

Minister zapowiada od jesieni stacjonarne studia

Szkolnictwo wyższe Dla studenta Koronawirus

Studenci wrócą do nauki stacjonarnej na uczelniach od 1 października, jeśli warunki pandemiczne nie zmienią się na gorsze – zapowiedział w czwartek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Zachęcał też do przeprowadzana sesji egzaminacyjnych w trybie stacjonarnym tam, gdzie jest to możliwe.

27.05.2021

Niepokojący trend zwolnień psychiatrycznych wykorzystują też zdrowi pracownicy

Prawo pracy Opieka zdrowotna

Z raportu ZUS wynika, że w 2020 roku liczba zaświadczeń chorobowych z tytułu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania wzrosła o 25 proc. rok do roku, a Polacy nie chodzili z tego powodu do pracy łącznie przez 27,7 mln dni. Zdaniem ekspertów stanowi to dziś większy kłopot zdrowotny i jest częściej spotykane, niż np. zwyrodnienia kręgosłupa, zapalenia zatok czy bóle gardła.

27.05.2021

RIO apeluje o przestrzeganie jawności podczas debat budżetowych

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne

Prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu, Grażyna Wróblewska zaapelowała o przestrzeganie zasady jawności wynikającej z ustawy o finansach publicznych podczas procedowania nad uchwałami budżetowymi. Przypomina o tym w piśmie, które skierowała do jednostek samorządu terytorialnego z regionu.

27.05.2021

Fiskus zapowiada kontrole handlu w internecie

Ordynacja Doradca podatkowy

Krajowa Administracja Skarbowa skontroluje obrót częściami samochodowymi w internecie. Potwierdził to w czwartek resort finansów. Skarbówka sprawdzi podmioty, które nie zgłosiły do opodatkowania działalności gospodarczej, nie ewidencjonują sprzedaży lub zaniżają obroty.

27.05.2021

SN: Podział majątku sędziego Żurka - rozpatrzenie skargi nadzwyczajnej za miesiąc

Prawnicy

Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej na posiedzeniu niejawnym 26 maja br. odroczył ogłoszenie orzeczenia w sprawie o podział majątku między sędzią Waldemarem Żurkiem a jego byłą żoną do 30 czerwca br. Skargę nadzwyczajną w tej sprawie od korzystnego dla powoda wyroku złożył Prokurator Generalny, powołując się na konstytucyjną zasadę sprawiedliwości społecznej.

27.05.2021

W poniedziałek prezydent powoła Radę ds. Samorządu Terytorialnego

Administracja publiczna

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda powoła Radę ds. Samorządu Terytorialnego, która ma być płaszczyzną debaty z samorządowcami. To tu ma odbywać się analiza obowiązującego prawa, przedstawianie nowych pomysłów i rozwiązań, które mają przekładać się później na działania legislacyjne. W jej skład wejdzie ponad dwudziestu przedstawicieli samorządów i doradców prezydenckich.

27.05.2021

ZUS przejmie od urzędów pracy rejestrację bezrobotnych dla potrzeb ubezpieczenia zdrowotnego

Ubezpieczenia społeczne

W Polskim Ładzie zaproponowano przeniesienie do ZUS procedury rejestracji osób bezrobotnych dla potrzeb ubezpieczenia zdrowotnego. Zmiany mają wejść w życie od stycznia 2022 roku. Z danych wynika, że 57 proc. bezrobotnych rejestruje się w urzędach pracy tylko po to, by uzyskać ubezpieczenie zdrowotne i nie jest zainteresowanych znalezieniem zatrudnienia.

27.05.2021

ZUS: W 10 dni ponad 161 tys. zgłoszeń kodu zawodów w dokumentach ubezpieczeniowych

Ubezpieczenia społeczne

16 maja weszła w życie ważna zmiana dotycząca zgłoszeń do ubezpieczeń. W dokumentach: ZUS ZUA i ZUS ZZA trzeba wykazywać kod wykonywanego zawodu. W ciągu pierwszych dni obowiązywania tych przepisów w zgłoszeniach najczęściej pojawiały się zawody takie jak: pracownik ochrony fizycznej, sprzedawca i kierowca samochodu ciężarowego.

27.05.2021

Samorządy mają promować szczepienia, ale nie wiedzą, ilu mają zaszczepionych

Samorząd terytorialny Koronawirus szczepienia

Rząd do wsparcia szczepień wykorzystuje model, który zadziałał podczas wyborów prezydenckich. Wtedy promował frekwencję wozami strażackimi, teraz nagrodami finansowymi dla samorządów. Samorządowcy wskazują jednak, że trudno im promować szczepienia, skoro nie wiedzą nawet ile mieszkańców zaszczepiło się. Problemem też jest wciąż dostępność szczepionek.

27.05.2021

ETPC zajmie się ponownie niezależnością KRS - w tle sprawa suplementu na potencję

Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy oddalił skargę kasacyjną firmy, która zajmowała się m.in. dystrybucją suplementu diety mającego poprawić sprawność seksualną mężczyzn. Spółka wystąpiła jednak do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, bo jak wskazuje doszło do naruszenia jej prawa do rozpoznania sprawy przez niezależny, bezstronny, i ustanowiony ustawą sąd.

27.05.2021

Monitoring zwiększa bezpieczeństwo, ale nie wolno bezkarnie podglądać sąsiada

Budownictwo RODO

Kamery na prywatnej posesji lub na bloku nie zawsze wiszą legalnie. Coraz częściej sądy orzekają więc, że naruszają prywatność osób postronnych i nakazują ich usunięcie oraz wypłatę zadośćuczynienia poszkodowanym. Jest też pierwsza kara administracyjna nałożona na zarządcę nieruchomości za naruszenie przepisów RODO, choć te wprost nie odnoszą się do budynków mieszkalnych.

27.05.2021

Firmy szukają sposobu, by uciec przed Polskim Ładem

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Rejestracja firmy w Czechach czy przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością? Przedsiębiorcy szukają alternatyw w obliczu Polskiego Ładu. Rozliczanie podatków w Czechach może być kuszące, jednak nie każdy może sobie pozwolić na taką zmianę. Klienci doradców podatkowych analizują więc krajowe alternatywy.

27.05.2021

Już nie gminy, lecz ZUS ma wypłacać świadczenia 500 plus

Samorząd terytorialny Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne

Od 1 stycznia 2022 roku nowe wnioski o 500 plus będzie rozpatrywał ZUS. On też będzie wypłacał świadczenia - w gestii samorządów pozostaną tylko te, które zostaną przyznane do końca tego roku. Taki pomysł na centralizację i automatyzację procesu ma resort rodziny. Nie wiadomo jednak, jak ZUS będzie weryfikował prawo do świadczenia wychowawczego.

27.05.2021