Prąd drożeje, gminy szukają rozwiązań, także prawnych

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Drogi prąd dla samorządów to wyższe koszty usług świadczonych mieszkańcom. Samorządowcy, na razie, nie myślą o restrykcyjnych oszczędnościach, bo te, jeżeli przyniosłyby efekty, to raczej krótkotrwałe. Dlatego coraz częściej inwestują w odnawialne źródła energii, optymalizują jej zużycie i szukają nowych źródeł jej pozyskiwania. Oczekują też zmian w prawie, m.in. ustawy o klastrach energii.

16.11.2021

Nowe przepisy mają zaostrzyć kary za działanie na szkodę wizerunku Polski

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Przygotowane zostaną propozycje zmian w Kodeksie karnym, które wzmocnią ochronę Polski przed działaniami o charakterze dezintegracyjnym, wymierzonymi w wizerunek Polski lub związanymi ze szpiegostwem - zapowiada minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Jego zdaniem obecnie te kary są bardzo łagodne.

15.11.2021

UOKiK: Zarzuty dla kablówki za podwyżki bez podstawy w umowach

Rynek i konsument

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zarzuca operatorowi telewizji kablowej Vectra naruszenie praw konsumnetów poprzez wprowadzenie jednostronnie klauzuli umożliwiającej podwyższenie opłaty za internet i telewizję, mimo że umowy nie zawierały odpowiedniej klauzuli modyfikacyjnej umożliwiającej takie działanie. W oparciu o tę klauzulę firma podwyższała opłaty.

15.11.2021

Bank surowo ukarany za brak informacji o wycieku danych klienta

Prawo gospodarcze RODO

Obowiązek zawiadomienia osoby fizycznej o naruszeniu ochrony danych osobowych nie jest uzależniony od zaistnienia negatywnych konsekwencji dla takiej osoby, ale od samej możliwości ich wystąpienia – stwierdził prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych i zdecydował o nałożeniu na Bank Millenium S.A kary w wysokości ponad 363 tys. zł. Bank zapowiada odwołanie do WSA.

15.11.2021

Iustitia: Sędziowie wybiorą sędziów do KRS, politycy polityków

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nowa Krajowa Rada Sądownictwa będzie miejscem, gdzie każda władza ma swoich przedstawicieli. Sędziów do rady wybiorą sędziowie, polityków wybiorą politycy. Będą w niej też przedstawiciele obywateli. Taki kształt przyszłej KRS projektuje Stowarzyszenie Sądziów Polskich "Iustitia". Proponuje też powtórzenie konkursów na sędziów i możliwość ponownej oceny ich wyroków.

15.11.2021

Alimenty natychmiastowe uzależnione od wynagrodzenia minimalnego - jest projekt MS

Prawo rodzinne

21 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę w przypadku jednego dziecka, 19 proc. minimalnego wynagrodzenia na każde z dwojga dzieci pochodzących od tych samych rodziców, 17 proc. na każde z trojga dzieci, 15 proc. na każde z czworga i 13 proc. na każde z pięciorga i więcej dzieci - tak ma kształtować się wysokość alimentów natychmiastowych.

15.11.2021

Medycy Na Granicy odwołali ostatni dyżur. Jutro zastąpią ich ratownicy PCPM

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Medycy mieli dyżurować w pobliżu granicy polsko-białoruskiej do 15 listopada. W nocy z 13 na 14 listopada br. nieznani sprawcy zaatakowali ich bazę, zdewastowali auta. Dlatego medycy postanowi odwołać swój ostatni dyżur. Już 16 listopada w okolice granicy strefy objętej stanem wyjątkowym ruszą ratownicy Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej.

15.11.2021

Minister zapowiada spłaszczenie struktury sądów i jednolity status sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Struktura sądów zostanie spłaszczona, powstanie 79 sądów okręgowych i 20 regionalnych, wszyscy sędziowie będą mieli równy status, a ich zarobki będą powiązane ze stażem pracy - zapowiada minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Przygotowywana przez niego reforma zakłada też powstanie punktów sądowych we wszystkich gminach. W sądach ma być też mniej biurokracji i więcej informatyzacji.

15.11.2021

Ministerstwo Infrastruktury: Powstanie kolejnych 9 wzorców i standardów w drogownictwie

Samorząd terytorialny Budownictwo

Do końca 2022 roku powstaną kolejne wzorce i standardy w drogownictwie - poinformowało ministerstwo infrastruktury. Nowe opracowania będą dotyczyć trzech pakietów tematycznych: wykonywania pomiarów, prognoz i analiz ruchu drogowego; projektowania ulic i dróg zamiejskich oraz określania nośności użytkowej mostów i wiaduktów.

15.11.2021

Dokument potwierdzający prawo wykonywania zawodu lekarza jak dowód osobisty

Zawody medyczne

Ministerstwo Zdrowia wprowadza zmiany w dokumentach potwierdzających prawo wykonywania zawodu lekarza oraz lekarza dentysty. Papierowe książeczki zostaną zastąpione przez plastikowe karty przypominające dowód osobisty. Do konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia w tej sprawie.

15.11.2021

Będą specjalne objaśnienia dla płacących tzw. estoński CIT

CIT Doradca podatkowy Polski Ład

Ministerstwo Finansów poinformowało w poniedziałek o rozpoczęciu konsultacji objaśnień w zakresie funduszu, rezerwy inwestycyjnej dostępnej od 2021 r. dla wszystkich przedsiębiorców spełniających warunki wejścia w tzw. estoński CIT. Uwagi można zgłaszać przez tydzień. Konsultacje zakończą się 22 listopada.

15.11.2021

Minister chce wyłączyć prawie wszystkie skargi do Strasburga

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Minister Zbigniew Ziobro zmierza do wyeliminowania rzetelnego prawa do sądu. Złożył kolejny wniosek do Trybunału Konstytucyjnego, czy dopuszczalne jest dokonywanie przez sądy krajowe albo międzynarodowe wiążącej oceny zgodności z Konstytucją RP wyboru nowych sędziów. To już druga skarga ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego w ostatnim czasie w sprawie prawa do sądu. Już 24 listopada wyznaczono termin rozprawy w pierwszej kwestii.

15.11.2021

Od 25 listopada specjalna zakładka na e-doręczenia w Portalu Informacyjnym Sądu

Wymiar sprawiedliwości e-Doręczenia

To jedna z funkcji Portalu Informacyjnego Sądów Powszechnych, na którą czekają adwokaci i radcy prawni. Chodzi o odrębną zakładkę/ skrzynkę doręczeniową do której miałaby trafiać e-pisma sądowe. Z informacji Prawo.pl wynika, że nowa funkcjonalność jest już testowana w sądach, Naczelna Rada Adwokacka poinformowała właśnie, że ma działać od 25 listopada.

15.11.2021

Pracodawca musi systematycznie oceniać ryzyko zawodowe

Prawo pracy BHP

Pracodawca powinien wdrażać odpowiednie rozwiązania techniczne i organizacyjne w celu zapobiegania i ograniczania ryzyka zawodowego. Ocena tego ryzyka polega na systematycznym badaniu wszystkich aspektów pracy w celu stwierdzenia, jakie zagrożenia w środowisku pracy mogą być powodem pogorszenia się stanu zdrowia pracownika i czy mogą one zostać wyeliminowane.

15.11.2021

Plaga cyberprzestepstw. Trudna droga do ustalenia sprawcy

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie

Nie ma tygodnia, w którym Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego Komisji Nadzrou Finansowego nie ostrzegałby przed różnymi próbami oszustw, stosowanymi przez cyberprzestępców. Ustalenie sprawcy zwykle się nie udaje, ale poszkodowani mają szanse na zwrot pieniędzy od banku.

15.11.2021

Uczelnie inwestują w innowacyjne kierunki

Szkoła i uczeń Szkolnictwo wyższe

Śledzenie, jakie nowe kierunki powołują uczelnie, pozwala zorientować się w rozwoju rynku pracy - szkoły wyższe celują w zawody przyszłości. W tym roku akademickim interesujące kierunki to na przykład radiogenomika, produkcja audiowizualna, mapping. Coś dla siebie znajdą zarówno dziennikarze, jak i medycy.

15.11.2021

Szpitali nie będzie stać na wdrożenie ustawy o jakości

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

W projekcie ustawy o jakości w ochronie zdrowia i bezpieczeństwie pacjenta nie są wskazane źródła finansowania wdrożenia nowych procedur czy badań satysfakcji pacjentów – alarmują szpitale. To zaś rodzi niebezpieczeństwo, że jakość będzie, ale kosztem pacjentów. Dlatego samorządy i organizacje pracodawców apelują o pieniądze na ten cel.

15.11.2021

Chorobowe w 5 minut - w sieci trwa boom na kupowanie L4

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Na rynku medycznym pojawiły się w ubiegłym roku firmy, których działalność ogranicza się głównie do wystawiania zwolnień lekarskich. Teleporady odciążyły służbę zdrowia w krytycznym momencie, ale wzmocniły też, niestety, bardzo łatwy proceder wyłudzania L4. Jak twierdzą prawnicy, tak krótkie zwolnienia są trudne do sprawdzenia, ZUS rzadko je kontroluje, a za nienależne wolne - płacą pracodawcy.

15.11.2021

Trudniej będzie uniknąć podatku po sprzedaży samochodu z leasingu

PIT Finanse Polski Ład

Polski Ład wprowadza rozwiązanie, w myśl którego już nie tylko sprzedaż nieruchomości, ale też sprzedaż wykupionych z leasingu operacyjnego do majątku prywatnego rzeczy ruchomych, o ile nastąpi w przeciągu sześć lat od wycofania ich z działalności gospodarczej, będzie generowała przychód z tej działalności. Pojawi się więc konieczność zapłacenia dodatkowego podatku.

15.11.2021