Covid-19 - minister rozszerza listę uprawnionych do wykonywania szczepień

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Szczepienia przeciwko COVID-19 będą mogły wykonywać osoby mające prawo wykonywania zawodu lekarza, felczera, pielęgniarki, położnej, lub wykonujące zawód ratownika medycznego, a także higienistki szkolne, jeżeli mają odpowiednie kwalifikacje. Szczepienie zawsze poprzedzać będzie kwalifikacja lekarska. Takie zasady mają się znaleźć z rozporządzeniu ministra.

10.12.2020

MF konsultuje zasady stosowania estońskiego CIT

CIT

Ministerstwo Finansów poinformowało, że przygotuje praktyczny przewodnik po estońskim CIT. I zapewnia, że zawarte w nim objaśnienia będą chronić przedsiębiorców z mocą wiążącą dla administracji skarbowej. Resort zachęca do udziału w konsultacjach tych objaśnień, które potrwają do 17 grudnia tego roku.

10.12.2020

Dworczyk pełnomocnikiem rządu do szczepień przeciwko Covid-19

Koronawirus

Rada Ministrów ustanowiła pełnomocnika rządu do spraw narodowego programu szczepień ochronnych przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Został nim Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera. Decyzje w sprawie realizacji tego przedsięwzięcia rząd ma podjąć na posiedzeniu zaplanowanym na wtorek.

10.12.2020

Adwokatura i komornicy dostaną narzędzia do przeprowadzenia wyborów

Prawnicy

W autopoprawce do kolejnej nowelizacji ustawy antycowidowej znalazły się przepisy na które z utęsknieniem czeka adwokatura. Mają one umożliwić jej zakończenie wyboru nowych władz samorządowych, co skutecznie zablokował koronawirus. NRA ma mieć możliwość określenia regulaminu zgromadzeń i krajowego zjazdu. Podobne rozwiązanie zaproponowano dla Krajowej Rady Komorniczej.

10.12.2020

TSUE wypowie się w sprawie rejestracji w Polsce dzieci par jednopłciowych

Administracja publiczna Prawo unijne

Jest szansa na poprawę sytuacji prawnej dzieci, których rodzice są tej samej płci – w sprawie odmowy wpisania do polskich akt stanu cywilnego zagranicznego aktu urodzenia dziecka w związku jednopłciowym wypowie się Trybunał Sprawiedliwości UE. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie skierował tam pytanie prejudycjalne na wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich.

10.12.2020

NFZ rezygnuje z części wymagań wobec wykonawców szczepień

Opieka zdrowotna Koronawirus

Wymóg szczepień przez pięć dni w tygodniu nie będzie dotyczył placówek podstawowej opieki zdrowotnej. Nie będzie od nich wymagane także wykazanie zdolności do wykonania co najmniej 180 szczepień w tygodniu przez jeden zespół szczepiący. Taką modyfikację wprowadza do projektu Narodowy Fundusz Zdrowia po pierwszej części konsultacji.

10.12.2020

Polski pracownik wciąż pewny swoich umiejętności

Prawo pracy

Z roku na rok w Polsce zwiększa się odsetek pracowników przekonanych o swoich wysokich kwalifikacjach zawodowych – wynika z badania ADP „Workforce view 2020”. W tegorocznym raporcie, aż 86 proc. pytanych przyznało, że posiada umiejętności, które ułatwią im uzyskanie awansu. Rok wcześniej tego samego zdania było 80 proc. badanych.

10.12.2020

Webinarium o pierwszej pomocy podczas wydarzeń publicznych

Samorząd terytorialny

Organizatorzy wydarzeń są zobowiązani do zapewnienia uczestnikom bezpieczeństwa. Nie zawsze wiedzą, jak to zrobić. O tym jak zapewnić pierwszą pomoc przedszpitalną, niezależnie od tego, czy event odbywa się w przestrzeni otwartej czy w zamkniętym budynku, odpowie ekspert podczas webinarium online Akcji Masz Głos.

10.12.2020

Przyszli nauczyciele będą się uczyć prowadzić zdalne lekcje

Weszły w życie przepisy umożliwiające studentom kierunków pedagogicznych realizację praktyk zawodowych w czasie epidemii. Tradycyjne nauczanie jest zawieszone, więc nie mogą oni zrealizować tych wymagań w normalny sposób - zamiast tego będą mogli poprowadzić lekcje zdalnie.

10.12.2020

Rozwód w USC – szybszy, ulga dla sądów, ale nie bez problemów

Samorząd terytorialny Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Bezkonfliktowe rozwody przeprowadzane przez notariuszy lub kierowników urzędów stanu cywilnego uprościłyby procedury i ułatwiły życie wielu obywatelom. Odciążyłyby też sądy. Wiążą się jednak z nimi pytania - o dzieci, konieczność stawiennictwa małżonków czy właściwość miejscową. A z tym w przypadku USC wiąże się kwestia kosztów i wiecznie niedofinansowanych zadań zlecanych samorządom.

10.12.2020

Odroczenie terminu płatności składek bez utraty ubezpieczenia chorobowego

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Koronawirus

W okresie od 16 marca do 9 grudnia 20920 roku do ZUS wpłynęło około 153 tys. wniosków o odroczenie terminu płatności składek na ubezpieczenie społeczne. Najwięcej złożono ich w Warszawie, we Wrocławiu, w Gdańsku i w Krakowie. Pozytywnie rozpatrzono ponad 150 tys. wniosków – ustalił Prawo.pl. Płatnicy, którym odroczono termin płatności składek zachowują ubezpieczenie chorobowe.

10.12.2020

Specjaliści nieprędko wypiszą bezpłatne leki seniorom

Pacjent Opieka zdrowotna Zarządzanie

Przez brak odpowiedniego oprogramowania w przychodniach i szpitalach pacjenci, którzy ukończyli 75 lat, muszą drożej płacić za leki. Za darmo mogą im je przepisać tylko lekarze rodzinni. Przepisy, które takie uprawnienia przyznały także specjalistom, choć obowiązują od lipca, praktycznie są martwe. Ministerstwo Zdrowia nie zrobiło nic, aby wymusić podłączenie wszystkich specjalistów do systemu.

10.12.2020

Sędziowie nadal z immunitetami? Izba Dyscyplinarna uchyla je na podstawie wadliwych przepisów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Dyscyplinarna SN budzi zastrzeżenia od początku funkcjonowania. Mimo że sprawą jej niezależności zajmuje się TSUE, nadal rozpatruje sprawy, w tym uchyla immunitety sędziom i prokuratorom. Dodatkowo - jak wskazują prawnicy - w przepisach jest luka, która powoduje, że uprawomocnienie znacznej części takich decyzji może być wątpliwe. Problem dostrzegają też orzekający w niej sędziowie.

10.12.2020

Przepisy o paragonach i fakturach uproszczonych do pilnej poprawy

VAT Rachunkowość

Firmy nie wiedzą, jak stosować przepisy w zakresie wystawiania faktur do paragonów przy transakcjach do 450 złotych. Krajowa Informacja Skarbowa wydaje sprzeczne interpretacje, a dostępne objaśnienia niewiele pomogły. Sklepy natomiast nie wiedzą, jak dokumentować sprzedaż, a ich klienci mają problemy z odliczeniem podatku. Zmiana przepisów jest konieczna – i to szybko.

10.12.2020

Naruszenie praworządności nie wystarczy do zawieszenia funduszy UE? Jest propozycja kompromisu

Wymiar sprawiedliwości

Kraje UE otrzymały w środę wieczorem propozycję kompromisu w sprawie unijnego budżetu, wypracowaną w toku konsultacji w Warszawie, Berlinie, Budapeszcie i Brukseli. W dokumencie ma widnieć zapis, że sam fakt naruszenia praworządności nie może uruchamiać zawieszenia płatności funduszy unijnych. Decyzje w jej sprawie podejmą przywódcy na rozpoczynającym się w czwartek szczycie UE.

09.12.2020

Autostrada, lotnisko? COVID-19 przed eksmisją nie uchroni

Wymiar sprawiedliwości Budownictwo Koronawirus

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 nie wykonuje się eksmisji z lokali mieszkalnych za wyjątkiem orzeczeń dotyczących przemocy w rodzinie. Rząd szykuje zmiany i proponuje by było to możliwe w przypadku realizacji inwestycji celu publicznego

09.12.2020

Porozumienie realne, może uda się uniknąć weta budżetu UE

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Polska i Węgry wstępnie zaakceptowały propozycję Niemiec w sprawie budżetu Unii Europejskiej i powiązanego z nim mechanizmu praworządności - wynika z nieoficjalnych informacji. Niemiecka prezydencja konsultuje teraz to uzgodnienie z państwami oczekującymi twardego stanowiska w tym zakresie, czyli m.in. z Holandią i kilkoma innymi sceptycznymi krajami członkowskimi.

09.12.2020

Młodzi prawnicy, by odnieść sukces, powinni otworzyć się na nowe technologie

Prawnicy Nowe technologie LegalTech

Prawnik programista? Dlaczego nie. By w dzisiejszych czasach odnieść sukces w zawodzie prawniczym nie można się bać nowych aplikacji i narzędzi informatycznych. Warto je testować, a także samodzielnie tworzyć nowe. Mimo to, wielu prawników nie potrafi w pełni wykorzystać nawet możliwości Offica.

09.12.2020

Wolne dni i ulgowe przejazdy za krew i osocze ozdrowieńców

Prawo pracy Koronawirus

Honorowy dawca krwi i jej składników, który odda ją w trakcie stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, będzie miał prawo do dwóch dni wolnych od pracy: w dniu oddania krwi i w dniu następnym. Natomiast ozdrowieniec, który przeszedł COVID-19 i oddał co najmniej 3 donacje krwi pełnej lub osocza, będzie miał prawo w tym czasie do 33-proc. ulgi na przejazdy w komunikacji.

09.12.2020
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski