Polski Ład. Lewiatan apeluje do posłów o odrzucenie zmian podatkowych

CIT PIT Polski Ład

Prawdopodobnie jutro, 1 października, Sejm będzie głosował nad podatkowymi zmianami zawartymi w Polskim Ładzie. Kilka poprawek zgłoszonych przez rząd na ostatniej prostej niewiele zmienia. Przedsiębiorców czeka podatkowy chaos i wysokie podwyżki podatków. Konfederacja Lewiatan apeluje do posłów o odrzucenie zmian, które powstają w pośpiechu i są niedopracowane.

30.09.2021

GUS: Na dzień 30 czerwca br. przeciętna stopa bezrobocia w kraju wyniosła 6 proc.

Rynek Prawo pracy

Przeciętna stopa bezrobocia w kraju 30 czerwca 2021 r. wyniosła 6 proc. – podał GUS. Najwyższe bezrobocie wśród województw odnotowano w warmińsko-mazurskim – 9,3 proc. podkarpackim – 8,5 proc., kujawsko-pomorskim – 8,4 proc. i w świętokrzyskim – 8 proc. Najmniejsze: w województwie wielkopolskim – 3,5 proc., śląskim – 4,8 proc. oraz mazowieckim i małopolskim – po 5 proc.

30.09.2021

Czarnek: Dodatkowy miliard na rozwój uczelni

Zarządzanie oświatą

Szef MEiN wziął udział w inauguracji roku akademickiego na SGGW - zapowiedział, że jeszcze w tym roku kalendarzowym uczelnie dostaną miliard złotych na rozwój. Ma to być jedną ze zmian w wprowadzonych w nowelizacji budżetu na 2021 r., którą - jak podkreślał Przemysław Czarnek - wkrótce trafi do podpisu prezydenta.

30.09.2021

Wniosek do TK i pięć zawiadomień - efekt kontroli NIK ws. Funduszu Sprawiedliwości

Wymiar sprawiedliwości

Prezes NIK skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie konstytucyjności zapisów rozporządzenia ministra sprawiedliwości ws. Funduszu Sprawiedliwości. Do prokuratury trafiło też pięć zawiadomień o popełnieniu przestępstwa, bo w ocenie kontrolerów NIK wydatkowano z niego niezgodnie z przepisami, niecelowo, niegospodarnie lub nierzetelnie ponad... 280 mln złotych.

30.09.2021

Prof. Misztal-Konecka nowym prezesem Izby Cywilnej SN

Prawo cywilne Prawnicy

Prezydent Andrzej Duda 30 września 2021 r. powołał Sędzię SN Joannę Misztal-Konecką na stanowisko Prezesa Sądu Najwyższego kierującego pracą Izby Cywilnej. Zastąpiła ona prezesa Dariusza...

30.09.2021

Brał udział w wypadku, potem go komentował - jest dyscyplinarka dla adwokata

Wymiar sprawiedliwości

Wypowiedź adwokata z Łodzi, który najpierw uczestniczył w wypadku, w którym zginęły dwie osoby a potem komentował, że była "to konfrontacja bezpiecznego samochodu z trumną na kółkach", wywołała prawdziwą burzę medialną. Do zdarzenia doszło, gdy wracał z wesela. Rzecznik Dyscyplinarny ORA w Łodzi wszczął już postępowanie dyscyplinarne w jego sprawie.

30.09.2021

Studenci nigdy nie mieli tylu źródeł wiedzy

Dla studenta

Studenci korzystają ze zdobyczy techniki jak e-booki, webinary, internetowe biblioteki czy komunikatory. Ale nie porzucili też tradycyjnych sposobów nauki - nadal sięgają po notatki i "papierowe" książki. Przykładają coraz większą wagę do selekcjonowania informacji i... marzą o powrocie do stacjonarnej nauki na uczelniach.

30.09.2021

O bezpieczeństwo na patriotycznej wycieczce musi zadbać dyrektor

Zarządzanie oświatą Koronawirus

Czwartek to ostatni dzień na złożenie wniosku o dofinansowanie wycieczki z programu "Poznaj Polskę". Resort edukacji i nauki chce inwestować w wycieczki już jesienią, co wydaje się na bakier z zaleceniami związanymi z pandemią, które sam przekazał dyrektorom szkół. Wiceminister wyjaśnia jednak, że to dyrektorzy decydują, jak bezpiecznie zorganizować wyjazd.

30.09.2021

Prokuratorzy odczują w portfelu i Polski Ład, i zamrożenie wynagrodzeń

Wymiar sprawiedliwości

O ok. 500 zł - w przypadku prokuratur rejonowych i po ok. 1200 zł - w przypadku prokuratur regionalnych, zmniejszy się miesięczne wynagrodzenie prokuratorów, po uwzględnieniu planów budżetowych na 2022 rok i założeń Polskiego Ładu. Rocznie to nawet ponad 14 tys. złotych. Szacunki przygotował Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury, a tabele z konkretnymi wyliczeniami trafiły również do Prokuratora Krajowego.

30.09.2021

Zmiany w KSH – biznes da radę, ale czy zawsze musi dawać radę?

Rynek Spółki

Z moich doświadczeń wynika, że przez ostatnie 30 lat biznes nie czekał biernie na rozwiązania ustawowe w zakresie prawa grup spółek, ale oczekiwał przestrzeni dla tworzenia zintegrowanych organizmów gospodarczych. Co więcej, wypracował rozwiązania znane pod nazwą konstytucja lub kodeks grupy w ramach istniejącego KSH, a orzecznictwo zaakceptowało te rozwiązania - uważa Michał Romanowski, profesor prawa handlowego na WPiA UW.

30.09.2021

Kary do 50 mln zł i ślepe pozwy - mają utemperować dyskurs w sieci

Wymiar sprawiedliwości

Rada Wolności Słowa, jako strażnik przestrzegania przez internetowe serwisy społecznościowe wolności wyrażania poglądów, konieczność informowania użytkowników o usunięciu posta i wysokie kary, np. za blokowanie dostępu do profilu użytkownika - to pomysły Ministerstwa Sprawiedliwości na ochronę wolności słowa w internecie. Proponowane są też tzw. ślepe pozwy, ale z bezpiecznikiem. Jeśli sąd wyczuje np. próbę wyłudzenia danych - oddali powództwo.

30.09.2021

Zakaz reklamy aptek ma być poluzowany

Pacjent Farmacja

Ministerstwo Zdrowia wraz z Głównym Inspektorem Farmaceutycznym pracują nad nowelizacją przepisów o reklamie aptek. Przepisy mają iść w kierunku utworzenia katalogu informacji, które nie są reklamą. Zdaniem prawników to najwyższa pora na zmiany, bo dziś są wątpliwości, czy apteka może informować o sprawowaniu opieki farmaceutycznej. W efekcie zaś apteki nie mogą prowadzić działalności profilaktycznej.

30.09.2021

Będzie trzecia, dodatkowa kontrola firm, które sięgnęły po pomoc z FGŚP

Prawo pracy Koronawirus Dofinansowanie do wynagrodzeń

Do 31 grudnia br. wojewódzkie urzędy pracy będą mogły rozpatrywać wnioski i wypłacać środki z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych przedsiębiorcom, których złożone wnioski o pomoc nie zdążyły rozpatrzyć do 30 czerwca. Zdaniem prawników, zmiana zasad rozliczania pomocy to ukłon rządu w stronę urzędników i naprawianie na szybko tworzonego prawa, „łatanego” wytycznymi.

30.09.2021

Państwo szuka bata na ideologie - nie precyzuje jaką i dlaczego

Prawo karne

W kodeksie karnym ma pojawić się nowy przepis - zakazane będzie propagowanie ideologii nawołującej do użycia przemocy w celu wpływania na życie polityczne i społeczne. Grozić mają za to nawet trzy lata pozbawienia wolności. Zapis jest mało precyzyjny, a w uzasadnieniu próżno szukać, o jakie ideologie chodzi, co budzi spore wątpliwości konstytucyjne.

30.09.2021

Jest projekt, ale masowego uwłaszczenia firm nie będzie

Nieruchomości

Firmy, tak jak mieszkańcy bloków czy domów jednorodzinnych, będą mogli się przekształcić swoje prawo użytkowania wieczystego we własność. Jest już gotowy projekt w tej sprawie. Jeżeli jednak liczą, że zrobią to za pół darmo, to się srodze rozczarują. Nie będzie bonifikat, a na uwłaszczenie będzie musiał zgodzić się właściciel gruntu, tymczasem samorządy raczej się do tego nie kwapią.

30.09.2021

Projekt nowelizacji tegorocznego budżetu bez istotnych zmian

Finanse publiczne

W środę w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy budżetowej na 2021 rok. Powodem jest rozdysponowanie sięgającej prawie 80 mld złotych nadwyżki budżetowej. Wieczorem Sejmowa Komisja Finansów Publicznych rozpatrzyła projekt. Istotnych poprawek nie wprowadziła.

29.09.2021

Sejm kontynuuje prace nad Krajowym Systemem e-Faktur

VAT Rachunkowość

W środę, 29 września 2021 roku, odbyło się w Sejmie drugie czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, która wprowadza Krajowy System e-Faktur. Zmiany dotyczą uproszczeń w wystawianiu m.in. faktur korygujących. Projektem ponownie zajmie się Sejmowa Komisja Finansów Publicznych, która rozpatrzy zgłoszone poprawki.

29.09.2021
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski