Z dziurawym prawem trudno będzie zachować anonimowość sygnalisty

Prawo pracy RODO Sygnaliści

Na jesieni wejdzie w życie ustawa o sygnalistach. Niestety ustawodawca się nie popisał. Nie tylko ustawa jest niechlujna, ale i nie do końca kompatybilna z przepisami o ochronie danych osobowych. Firmy mają więc problem, jak dobrze chronić sygnalistę i nie naruszyć przy okazji przepisów. Prawnicy radzą być ostrożni, bo za naruszenie tej ustawy można pójść nawet na rok do więzienia.

11.07.2024

Jakość w ochronie zdrowia nie ma definicji - resort zapowiada zmiany w ustawie

Opieka zdrowotna

Będzie nowelizacja ustawy o jakości - zapowiada resort zdrowia. Zdaniem ministry zdrowia Izabeli Leszczyny obecna wersja przepisów to biurokracja utrudniająca życie mniejszym podmiotom medycznym, która nie przekłada się na sytuację pacjentów. Zmiany mają być jednak uzgodnione ze środowiskiem. Eksperci zaznaczają, że w ustawie najbardziej brakuje... definicji jakości. To o tyle niebezpieczne, że stwarza duże pole do interpretacji, a podmioty medyczne nie wiedzą, z czego będą rozliczane.

11.07.2024

Odwołanie od matury - warto szybko zgłosić chęć przejrzenia pracy

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Maturzysta może się odwołać od wyniku egzaminu. Musi najpierw zgłosić chęć obejrzenia pracy, co warto zrobić, jak najszybciej, bo im więcej chętnych, tym dłuższa kolejka. O wgląd do pracy lepiej wystąpić od razu, zwłaszcza że decyduje kolejność zgłoszeń. Procedura nie jest szczególnie sformalizowana - wniosek do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej można wysłać mailem.

11.07.2024

Temida sceptycznie patrzy na fachową pomoc wspólnika

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Spółki Finanse Polski Ład

Spółki z o.o. mają wątpliwości, czy świadczenia niepieniężne na ich rzecz realizowane przez własnych wspólników powinny być objęte ubezpieczeniem zdrowotnym. Sądy niekiedy uchylają niektóre niekorzystne dla spółek indywidualne interpretacje Narodowego Funduszu Zdrowia, ale urzędnicy konsekwentnie blokują wspólnikom ten sposób na niepłacenie składek.

11.07.2024

Usługi dietetyczne jednak z VAT - skarbówka komplikuje rozliczenie

VAT Zawody medyczne

Porada dietetyka jest zwolniona z VAT pod warunkiem, że dotyczy osób z problemami zdrowotnymi. Nie można natomiast stosować zwolnienia z VAT, gdy z usługi korzysta osoba zdrowa w celach profilaktycznych - takie stanowisko zajmuje obecnie szef Krajowej Administracji Skarbowej, który zmienił wcześniejszą interpretację. Eksperci nie zgadzają się z takim podejściem i pytają, jak to wpłynie na rozliczenie profilaktyki w szerszym zakresie.

11.07.2024

Sprawozdanie z działalności radnego - pomysł, który dzieli

Samorząd terytorialny

Czy radni „dietetycy”, którzy nie przykładają się nadmiernie do realizacji obowiązków, już powinni zacząć się bać? Wszystko zależy od Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, do którego Sejmowa Komisja do Spraw Petycji skierowała dezyderat w sprawie zmiany przepisów dotyczących zasad sprawowania mandatu radnego. Zmianom przeciwne są korporacje samorządowe. Sceptycznie podchodzą do nich eksperci.

11.07.2024

Jest porozumienie chirurgów z resortem zdrowia w sprawie wycen

Pacjent Opieka zdrowotna

Chirurdzy protestują przeciwko zmianom wycen procedur, które ich zdaniem są zbyt niskie i zagrażają bezpieczeństwu pacjentów. Po rozmowach przedstawicieli Towarzystwa Chirurgów Polskich z resortem zdrowia udało się wypracować kompromisowe rozwiązania. Ustalono, że nowe wyceny świadczeń w chirurgii wejdą w życie w zaplanowanym terminie, powołana zostanie jednak specjalna grupa robocza, która jeszcze raz przyjrzy się stawkom.

10.07.2024

Kar za zatory mało, ale za to… będą złagodzone

Rynek

UOKiK pomoże w walce z zatorami płatniczymi? Można mieć wątpliwości, bo nowelizacja przepisów wprowadza złagodzenie przepisów i kar. Małe firmy dostały więcej czasu na dostosowanie się do krótkich terminów płatności, a w niektórych przypadkach może to być nawet cały rok. Skutkiem łagodzenia egzekwowania przepisów antyzatorowych może być dalszy wzrost zadłużenia polskich firm. W tym roku zwiększyło się już o ponad pół miliarda zł.

10.07.2024

Czy firmy wiedzą o dorabianiu pracowników do etatu w Polsce – raport Aplikuj.pl

Prawo pracy Rynek pracy

Chęć poprawy własnej sytuacji ekonomicznej jest głównym powodem, dla którego pracownicy szukają dodatkowego zarobku poza miejscem stałego zatrudnienia. Z najnowszego raportu Aplikuj.pl wynika, że ponad połowa pracodawców chciałaby, by prawo pozwalało im na weryfikację dodatkowych form zarobku podejmowanych przez pracowników.

10.07.2024

Europa talentów i równości - postulaty Lewiatana na polską prezydencję

Prawo pracy Rynek pracy

Lepsze dostosowanie kształcenia i szkolenia do realiów rynku pracy, wzmocnienie kompetencji cyfrowych pracowników, wsparcie przedsiębiorstw we wdrażaniu rozwiązań promujących równość w firmach, przyspieszenie aktywizacji zawodowej osób w wieku 50+, kobiet czy osób z niepełnosprawnościami - to tylko niektóre z postulatów przygotowanych przez Konfederację Lewiatan na polską prezydencję w Radzie UE.

10.07.2024

Część tzw. "warzywniaka" do kosza? RPO uważa, że niektóre przepisy są sprzeczne z konstytucją

Finanse

Rzecznik praw obywatelskich uważa, że nowelizacja ustaw dotyczących rynku finansowego z 2023 r., czyli tzw. warzywniak, są sprzeczne z konstytucją i wymagają zmiany. RPO rozumie, że wymusiły je negatywne zdarzenia na rynku finansowym takie jak: GetBeck S.A., upadłość Idea Banku S.A. i Getin Noble Bank S.A., które ujawniły brak systemowej ochrony interesów inwestorów. Takiej sytuacji nie można jednak naprawiać z naruszeniem podstawowych zasad demokratycznego państwa prawnego.

10.07.2024

Specjalny zespół zajmie się ochroną drzew i krzewów

Środowisko

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało w środę o utworzeniu specjalnego zespołu. Ma on zaproponować przepisy chroniące zieleń przed nadmierną i nieuzasadnioną wycinką lub zniszczeniem. Szczególną uwagą mają być objęte sytuacje, w których w otoczeniu zieleni prowadzone są inwestycje.

10.07.2024

RPO: Wszyscy umundurowani policjanci powinni mieć widoczne znaki identyfikacyjne

Prawo karne

Rzecznik Praw Obywatelskich po raz kolejny sygnalizuje konieczność zmiany przepisów dotyczących sposobów identyfikacji funkcjonariuszy policji. Uważa, że każdy umundurowany policjant powinien mieć widoczne indywidualne znaki identyfikacyjne. Należałoby także uregulować kwestie zasłaniania twarzy przez funkcjonariuszy i doprecyzować zasady interwencji nieumundurowanych policjantów.

10.07.2024

Trzech kandydatów na polskiego sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Ministerstwo Spraw Zagranicznych opublikowało nazwiska trojga kandydatów na urząd sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z ramienia Polski, którzy zostaną przedstawieni Zgromadzeniu Parlamentarnemu Rady Europy. Powołanie nowego sędziego ETPCz z Polski jest konieczne, ponieważ kadencja dotychczasowego sędziego, prof. dr hab. Krzysztofa Wojtyczka, dobiegła końca.

10.07.2024

Zatrzymanie czy potrącenie – jak skutecznie dochodzić wierzytelności?

Prawo cywilne Finanse

Sąd Najwyższy orzekł, że ten, kto ma możliwość skorzystania z potrącenia, nie może sięgnąć po zatrzymanie. Co to znaczy? Otóż celem instytucji zatrzymania jest zabezpieczenie zwrotu spełnionego świadczenia, a więc pełni ono właściwie wyłącznie funkcję zabezpieczającą. Natomiast potrącenie w pierwszym rzędzie służy spełnieniu świadczenia. Dlatego ten, kto może doprowadzić do spełnienia świadczenia (poprzez potrącenie), nie musi zabezpieczać jego spełnienia (poprzez zatrzymanie).

10.07.2024

Jesienią kolejne zmiany w Krajowej Sieci Onkologicznej - tym razem dla pacjentów

Pacjent Opieka zdrowotna

Wiosenna nowelizacja ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej przesunęła terminy kwalifikacji podmiotów i leczenia nowotworów w nowym systemie. Jak zapowiada jednak ministra zdrowia Izabela Leszczyna, już wkrótce planowane są kolejne zmiany, które mają być korzystne dla pacjentów. Eksperci podkreślają, że konieczne jest usprawnienie koordynacji i zmniejszenie kolejek, bo czas odgrywa tu kluczową rolę. A terminy i dostępność wciąż różnią się w zależności od miejsca.

10.07.2024

Dodatek motywacyjny nie dla wszystkich pracowników pomocy społecznej

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Nie wszyscy pracownicy pomocy społecznej otrzymają dodatek motywacyjny w ramach rządowego programu, a jedynie ci, którzy wykonują zadania z ustawy o pomocy społecznej. Pierwotnie, rząd zapowiadał dodatek dla wszystkich pracowników bez względu na zakres obowiązków. Zwracają na to uwagę pracownicy pomocy społecznej. Apelują do resortu rodziny o zmianę zasad, inaczej może to przełożyć się na odpływ kadry.

10.07.2024

Mniej odpowiedzialności za naruszenia wolności słowa

Prawo karne

Minister sprawiedliwości i działająca na jego zlecenie komisja kodyfikacyjna zapowiadają zmiany w przepisie przewidującym kary za zniesławienie, czyli w głośnym artykule 212 kodeksu karnego. Organizacje, zabiegające od lat o dekryminalizację takich czynów, witają te deklaracje z nadzieją, ale też z niedowierzaniem, bo wiele wcześniejszych obietnic nie zostało zrealizowanych.

10.07.2024

Miały być trzy lata, teraz trzeba "dostudiować" - przyszli nauczyciele na lodzie

Zarządzanie oświatą

O ile dbałość o wysokie kwalifikacje nauczycieli jest godna pochwały, to już niekoniecznie, gdy połączy się ją z brakiem poszanowania standardów legislacji. Część studentów pedagogiki w trakcie studiów dowiedziała się, że przepisy się zmieniły i aby zacząć karierę w zawodzie muszą skończyć studia magisterskie. Teraz chcą interweniować u rzecznika praw obywatelskich.

10.07.2024

Do stażu pracy wliczy się nie tylko działalność gospodarcza

Prawo pracy

Do okresu zatrudnienia mają być zaliczane m.in. okresy prowadzenia przez osobę fizyczną pozarolniczej działalności, pracy na umowie zlecenia, odbywanie służby wojskowej, praca na roli czy pobieranie zasiłku przez osobę bezrobotną. Takie zmiany przewiduje rządowy projekt zmian w Kodeksie pracy, a nowe przepisy miałyby wejść w życie już 1 stycznia 2026 r. Zdaniem prawników oznaczają one dla pracodawców wyższe koszty pracy.

09.07.2024