Bywa, że obraz po babci widnieje na liście... zabytków

Prawo karne

Toczy się coraz więcej spraw o kradzież lub przywłaszczenie cennych dzieł sztuki. Zdarza się, że przywłaszczają je nie tylko osoby prywatne, ale i szacowne muzea. Handel skradzionymi dziełami sztuki nadal często służy praniu pieniędzy, ale także finansowaniu terroryzmu. Aby temu zapobiec, przepisy europejskie wprowadzają wymóg stosowania należytej staranności. Trudność polega na tym, że rynek dóbr kultury w Polsce nie jest w ogóle uregulowany.

02.10.2021

Polska w europejskiej czołówce pod względem przeprowadzania cesarskich cięć

Pacjent Opieka zdrowotna

W Polsce ponad 40 proc. porodów odbywa się przez cesarskie cięcie. Jak podaje resort zdrowia w „Rządowym Programie kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego w Polsce na lata 2021-2023”- to jeden z najwyższych wskaźników w Europie, wyższy od średniej plasującej się na poziomie 25 proc. I efekt m.in. medykalizacji porodów.

02.10.2021

Złotówkowicze jak frankowicze - być może będą chcieli unieważnienia umów

Nieruchomości

Dopóki stopy procentowe są na rekordowo niskim poziomie, to kredytobiorcy złotówkowi płacą niskie raty. Kiedyś jednak stopy pójdą w górę, co uderzy po kieszeni osoby zadłużone w rodzimej walucie na wiele lat. Pojawia się pytanie, czy złotówkowicze będą mogli pójść w ślady kredytobiorców frankowych i żądać unieważnienia umów.

02.10.2021

Czy prawo holdingowe będzie atrakcyjne dla praktyki

Rynek Spółki

Powstanie instrument bezstresowego centralnego sterowania, który pozwala na podjęcie decyzji przez zarząd spółki dominującej, za spółkę zależną. Będzie mogła więc wydać np. spółce zależnej, zajmującej się działalnością budowlaną, wiążące polecenie nabycia hurtowni papierniczej celem uzyskania kompetencji do produkcji konfetti dla powitania ważnych oficjeli - twierdzi prof. UO dr hab. Rafał Adamus.

02.10.2021

Innowacyjne kierunki w cenie - uczelnie kształcą specjalistów od gier i dna morskiego

Dla studenta

Uczelnie, walcząc o studenta, prześcigają się w pomysłach na nowe kierunki studiów. Podążają za zainteresowaniami młodych ludzi. Powstaje groznawstwo, hydrografia morska, social media. Studenci będą rozwijać swoje umiejętności graficzne, ale też uczyć się jak rozpoznawać fake newsy. Innowacyjne kierunki mają dać szansę na dobrą pracę w przyszłości.

02.10.2021

Prezes NRA do Rzecznika Praw Dziecka: dzieci imigrantów potrzebują pomocy

Wymiar sprawiedliwości

Adw. Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, zwrócił się do Rzecznika Praw Dziecka Mikołaja Pawlaka o niezwłoczne podjęcie działań zmierzających do udzielenia ochrony, wsparcia i pomocy humanitarnej dzieciom przebywającym w strefie przygranicznej.

02.10.2021

Sejm nie przyjął sprawozdania z działalności Najwyższej Izby Kontroli w 2020 roku

Sejm w piątek wieczorem nie przyjął sprawozdania z działalności Najwyższej Izby Kontroli w 2020 roku. Zgodnie z informacją, NIK przeprowadziła łącznie 2007 kontroli jednostkowych w 1629 podmiotach i skierowała do organów ścigania 55 zawiadomień o możliwości popełnienia przestępstw lub wykroczeń, zaś w stosunku do 73 osób zawiadomienia do rzeczników dyscypliny finansów publicznych.

01.10.2021

Prof. Majchrowski donosi na sędziów SN do prokuratury

Prawnicy

Profesor Uniwersytetu Warszawskiego i sędzia Izby Dyscyplinarnej Jan Majchrowski zawiadomił Prokuraturę Krajową o możliwości przekroczenia uprawnień przez sędziego Józefa Iwulskiego, oraz przez sędziów Sądu Najwyższego, którzy z nim orzekali: Bohdanowi Bieńkowi, Katarzynie Gonerze i Dawidowi Miąsikowi.

01.10.2021

Będą podwyżki wynagrodzeń dla prezydenta i samorządowców

Prezydent Andrzej Duda podpisał w czwartek nowelizację ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Ustawa wprowadza zmiany w systemie wynagradzania prezydenta oraz byłych prezydentów, a także zasad ustalania maksymalnej wysokości diet lub wynagrodzeń w samorządzie terytorialnym wszystkich szczebli. Nowością jest objęcie małżonka prezydenta ubezpieczeniem społecznym i zdrowotnym.

01.10.2021

Rektorzy: uczelnie w razie potrzeby gotowe na nauczanie hybrydowe

Uczelnie zaczęły rok akademicki w trybie stacjonarnym, jednak w razie konieczności ich władze są przygotowane do przejścia na tryb hybrydowy, a nawet zdalny - poinformował wiceprzewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich prof. Michała Zasada.

01.10.2021

ZUS przekazał firmom turystycznym płatności bonem na kwotę ponad 1,8 mld zł

Domowe finanse

Ponad 3,1 mln Polaków aktywowało już bon turystyczny na kwotę ponad 2,7 mld złotych. Od początku funkcjonowania programu ZUS przekazał podmiotom turystycznym środki z tytułu płatności bonem na łączną kwotę ponad 1,8 mld złotych – poinformował w piątek Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

01.10.2021

Badanie: Polacy chcą wyższej płacy

Domowe finanse Rynek Prawo pracy

Polacy w znacznym stopniu odczuli skutki pandemii, także te zawodowe. Blisko 8 na 10 badanych nie jest zadowolonych ze swojego obecnego wynagrodzenia. Co piąty polski pracownik uważa, że otrzymuje zaniżone wynagrodzenie w stosunku do norm branżowych, a co trzeci twierdzi, że jego pensja jest zbyt niska w porównaniu do pracy jaką wykonuje – wynika z badania firmy ADP „People at Work 2021: A Global Workforce View”.

01.10.2021

Od 1 października 2021 r. wjazd do Wielkiej Brytanii tylko z ważnym paszportem

Od 1 października 2021 roku zmieniają się zasady wjazdu do Wielkiej Brytanii - taka podróż będzie możliwa tylko z ważnym paszportem. Wyjątkiem są osoby posiadające status osoby osiedlonej lub tymczasowo osiedlonej w Wielkiej Brytanii, które uzyskały swój status na podstawie dowodu osobistego - w tym przypadku wjazd na podstawie dowodu osobistego będzie możliwy co najmniej do końca 2025 roku.

01.10.2021

Wciąż można złożyć wniosek o 500 plus, ale nie będzie już wypłacone z wyrównaniem

Pomoc społeczna Domowe finanse

1 czerwca rozpoczął się nowy okres świadczeniowy w programie Rodzina 500 plus. W 2021 roku każdy rodzic musi złożyć nowy wniosek o to świadczenie. Zdecydowana większość już to zrobiła, a ci, którzy zwlekali, nie dostaną już wyrównania za poprzednie miesiące. Wszystkie wnioski złożone w lipcu i później wypłacane są tylko od miesiąca złożenia wniosku.

01.10.2021

Od 1 października nie ma już mailowego wniosku o wydanie EKUZ

Pacjent Opieka zdrowotna

Od 1 października 2021 r. wniosek o EKUZ w związku z wyjazdem turystycznym można złożyć on-line tylko przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP) lub ePUAP. Nie ma już możliwości złożenia takiego wniosku przez e-maila. EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, to dokument unijny, który potwierdza prawo do bezpłatnego leczenia w każdym państwie UE lub EFTA.

01.10.2021

Sejm przedłużył o 60 dni stan wyjątkowy na polskiej granicy z Białorusią

Administracja publiczna

W środku nocy Sejm w czwartek, 30 września, przedłużył o 60 dni stan wyjątkowy. Powodem wniosku Prezydenta RP było utrzymujące się zagrożenie na terenach przygranicznych. Nowym elementem - według Biura Bezpieczeństwa Narodowego są niebezpieczne, prowokacyjne zachowania białoruskich służb względem polskich żołnierzy i funkcjonariuszy. Posłowie nie dowiedzieli się jednak, co osiągnięto w czasie 30 dni stanu wyjątkowego i jakie są plany na te kolejne 60 dni.

01.10.2021

Koroner do zadań specjalnych - nie odciąży lekarzy, a zarobi więcej

Rząd pracuje nad nową ustawą o cmentarzach i chowaniu zmarłych – chce uregulować m.in. instytucję koronera, o co apelował od dawna m.in. rzecznik praw obywatelskich. Proponowanym rozwiązaniom daleko jednak do ideału – bardzo prawdopodobne, że koszty znacznie przewyższą korzyści. Może się też okazać, że pomimo wysokich zarobków, trudno będzie znaleźć chętnych do tej profesji.

01.10.2021

RODO: Nie każde dane firm są na sprzedaż

Administracja publiczna Małe i średnie firmy RODO

Powszechne jest szukanie potencjalnych klientów wśród firm świeżo zarejestrowanych w CEIDG. Prawo pozwala wykorzystywać dane podane do rejestru, ale niejedna firma została już ukarana za zbyt nachalny marketing. Okazuje się też, że to na co pozwala RODO, prawo telekomunikacyjne - już nie koniecznie. Firmy nauczyły się więc lawirować między tymi przepisami.

01.10.2021

Nowy KSH: Wiążące polecenie może być wyssane z palca

Prawnicy Spółki

Spółka dominująca będzie mogą wydawać wiążące polecenia spółce zależnej. Takie rozwiązania zawierają nowe przepisy kodeksu spółek handlowych, nad którym pracę rozpoczyna w piątek Sejm. Problem w tym, że polecenia nie zawsze muszą być korzystne dla spółki zależnej - mogą też być absurdalne. A to rodzi np. pytania o odpowiedzialność zarządu, który działał pod takim "przymusem"

01.10.2021
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski