Pieniądze z opłat antyalkoholowych już nie pójdą do funduszu dla uczniów

Administracja publiczna

Te same organy podatkowe będą gromadzić dokumentację związaną z opłatami alkoholowymi od reklam, a także przyjmować na swoje rachunki wpłaty i dokonywać ich egzekucji. To są rozwiązania słuszne - ocenia Rada Legislacyjna przy premierze, ale ma poważne zastrzeżenia natury konstytucyjnej.

30.06.2019

Transport lotniczy w Polsce potrzebuje inwestycji, nie tylko w centralny port

Spółki Finanse

Nasza przestrzeń powietrzna jest jedną z najruchliwszych w Europie. Mimo to udział Polski w unijnej strukturze frachtu lotniczego jest niemal niezauważalny. Choć ruch towarowy nad Polską jest ogromy, to nikt u nas nie ląduje. To wina nie tylko infrastruktury, ale także baku wiedzy polskich eksporterów o tym, jak efektywnie wykorzystać możliwości transportu lotniczego.

30.06.2019

Będzie skuteczniejsza walka za smogiem - prezydent podpisał ustawę

Środowisko

Zarząd województwa ma monitorować postęp działań na rzecz ochrony powietrza w gminach i przygotowywać informacje dla ministra środowiska. Programy ochrony powietrza sejmiki będą musiały uchwalać wcześniej - zakłada ustawa podpisana właśnie przez prezydenta. Rząd liczy na przyspieszenie eliminacji zagrożeń związanych z przekroczeniami dopuszczalnych poziomów zanieczyszczeń powietrza.

29.06.2019

Rusza składanie wniosków o 500 plus i "Dobry start"

Samorząd terytorialny Prawo rodzinne

Od 1 lipca można składać elektronicznie wnioski o 500 plus. Prawo do tego świadczenie, zgodnie ze zmianami wprowadzonymi w maju - będą miały wszystkie dzieci do 18 lat bez kryterium dochodowego. Szacuje się, że na program trzeba będzie przeznaczyć w 2019 r. ok. 31 mld zł, a w 2020 r. – ok. 41 mld zł, a skorzysta z tego 6,8 mln dzieci.

29.06.2019

Większy nacisk na WF w nowej podstawie programowej

Zarządzanie oświatą

W nowej podstawie programowej znacznie silniej niż dotychczas zarysowano związki wychowania fizycznego i edukacji zdrowotnej - wyjaśnia resort edukacji. Podkreśla, że jest wiele programów kładących nacisk na aktywność - w tym programy turystyczno-krajoznawcze.

29.06.2019

Od poniedziałku zmiany w szpitalnych oddziałach ratunkowych

Opieka zdrowotna

W poniedziałek 1 lipca wejdzie w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia wprowadzające m.in. zmiany w zasadach zarządzania szpitalnymi oddziałami ratunkowymi i wprowadzenie ujednoliconego systemu segregacji medycznej przy wykorzystaniu narzędzia TOPSOR.

29.06.2019

Pasażer skargę może złożyć elektronicznie, ale system nie jest przyjazny

Prawo cywilne Rynek i konsument

Od niedawna w sprawach roszczeń pasażerów lotniczych można złożyć wniosek do Rzecznika Pasażerów drogą elektroniczną przez formularz interaktywny. Nie działa to jednak idealnie, a pewne rzeczy wymagają oczywistej poprawy - twierdzi dr Piotr Cybula, radca prawny specjalizujący się w prawie turystycznym.

29.06.2019

Składki ZUS mocno w górę - rząd tłumaczy, że to wynika z systemu

Rynek Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

W 2020 r. przedsiębiorcy zapłacą składki ZUS wyższe o prawie 10 procent - wynika to z założeń do budżetu. Eksperci wskazują, że wysokie składki mogą zniechęcać do zakładania nowych firm, mogą także ograniczyć inwestycje osób już prowadzących działalność. Rząd jednak rozkłada ręce tłumacząc, że mechanizm ustalania wysokości składek nie zmienił się od dwóch dekad.

29.06.2019

Uwaga jeż na drodze – znak nielegalny, ale pożyteczny

Czy można postawić znak ostrzegający przed jeżami, wiewiórkami, kaczką czy kotami? W wielu krajach tak, w Polsce zdania ekspertów na ten temat są podzielone. Pewne jest, że musi on być zatwierdzony. Za brak takiego pozwolenia może zostać wymierzona kara, ale... w obronie ukaranego mogą wystąpić obrońcy praw zwierząt

29.06.2019

Niemcy chcą zabronić „leczenia” z homoseksualizmu, w Polsce nadal dozwolone

Opieka zdrowotna

Minister zdrowia Niemiec chce ustawowego zakazu tzw. terapii konwersyjnych dla homoseksualistów, które mają służyć zmianie ich orientacji seksualnej. Jeszcze w roku 2019 zostanie przygotowany projekt i ruszy proces legislacyjny. W Polsce również podejmowane są próby wprowadzenia zakazu „leczenia” z orientacji seksualnej.

29.06.2019

Trybunał Konstytucyjny ma ocenić zmiany w kodeksie karnym

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Uchwalona w maju nowelizacja Kodeksu karnego trafi do Trybunału Konstytucyjnego - zdecydował w piątek prezydent. Według Andrzeja Dudy tryb postępowania z ustawą wzbudza poważne zastrzeżenia, co do dochowania konstytucyjnych standardów procesu legislacyjnego.

28.06.2019

Dwoje nowych wspólników w Rö

Rynek

Adwokat Marina Skarbek-Kozietulska i adwokat Marek Ostrowski dołączają do grona wspólników w kancelarii prawnej Rö. Nowi wspólnicy zaangażują się w dalsze rozwijanie praktyki w obszarze sporów korporacyjnych oraz postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych.

28.06.2019

Będzie pełnomocnik do spraw funkcji wychowawczej szkoły

Zarządzanie oświatą

Głównym zadaniem nowego pełnomocnika będzie analiza przepisów i wspomaganie wychowawczej roli rodziny. Stworzenie nowej funkcji ma służyć również ograniczeniu zjawiska przemocy w szkołach. Rozporządzenie już obowiązuje.

28.06.2019

Komisarz Rady Europy krytycznie o zmianach w polskich sądach

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Poprawa skuteczności działania wymiaru sprawiedliwości nie może być prowadzona kosztem niezawisłości sędziowskiej - stwierdziła w opublikowanym w piątek przez Dunję Mijatović, komisarz Rady Europy ds. praw człowieka raporcie dotyczącym m.in. sądownictwa w Polsce. - Reforma systemu prawa w Polsce "fundamentalnie narusza" wszystkie jego elementy - dodała.

28.06.2019

Bez przełomu w rozmowach z MEN. Związkowcy nadal w sporze zbiorowym

Związek Nauczycielstwa Polskiego pozostaje w sporze zbiorowym i póki co nie zachodzą żadne okoliczności, które miałyby nas z tego wycofać - powiedział na konferencji szef związku Sławomir Broniarz. W piątek odbyło się spotkanie ZNP z przedstawicielami resortu edukacji.

28.06.2019

KRS: Niech TSUE jeszcze raz zajmie się pytaniami o nasz status

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Krajowa Rada Sądownictwa skieruje do Trybunału Sprawiedliwości UE wniosek o ponowne otworzenie ustnego etapu postępowania, bo opublikowana w czwartek opinia rzecznika generalnego TSUE nie spełnia - według Rady - standardów opinii prawnej oraz zawiera wewnętrzne sprzeczności.

28.06.2019

Handel ciężarówkami pod lupą UOKiK

Ochrona konkurencji

UOKiK podejrzewa zmowę przy sprzedaży ciężarówek IVECO. Chodzi o podział rynku, ustalania cen oraz koordynacji działań w przetargach publicznych. To już drugie postępowanie prowadzone obecnie na rynku motoryzacyjnym. W kwietniu głośno było o przeszukaniach u dilaerów ciężarówek marki DAF.

28.06.2019

Po wakacjach debata rzeczników o edukacji seksualnej w szkołach

Rzecznicy: praw obywatelskich i praw dziecka deklarują chęć spotkania i debaty na temat edukacji seksualnej w szkołach. Spór pomiędzy rzecznikami rozgorzał po podpisaniu przez Rafała Trzaskowskiego Deklaracji LGBT+. Według RPO edukacja w szkołach jest potrzebna, RPD z kolei uważa, że może ona doprowadzić do seksualizacji dzieci.

28.06.2019

Kieszonkowiec i pieniądze... i tożsamość ukradnie - w wakacje częściej

Prawo karne Policja

Kieszonkowcy podobnie jak i urlopowicze, w okresie letnim przenoszą się do popularnych miejscowości turystycznych. Celem jest jednak łatwy zarobek. Kuszą ich tłumy ludzi i wakacyjne rozprężenie. Cennym łupem są nie tylko pieniądze, ale dane osób. Szacuje się, że rocznie może dochodzić do kilkudziesięciu tysięcy takich prób

28.06.2019