- Fundusze Europejskie wspierają innowacje we wszystkich sektorach gospodarki, w tym w sektorze rolno-spożywczym. Dzięki temu Polska może umacniać swoją wysoką pozycję w produkcji zdrowej i cenionej na świecie żywności oraz eksportować wysokie technologie służące do jej wytwarzania. Te technologie mogą się przyczynić do modernizacji rolnictwa w wielu krajach – zapewniła Anna Gembicka, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

 


Środki na prace wdrożeniowe i badania

Ministerstwo uzasadnia nabór wniosków w konkursie „Agrotech”, troską o pozycję polskiego rolnictwa w Europie oraz dążeniem do podniesienia konkurencyjności polskich firm, pracujących nad projektami z zakresu robotyzacji i automatyzacji, cyfryzacji czy produkcji rolno-spożywczej przyjaznej środowisku. 

Budżet konkursu to 100 milionów złotych z Programu Inteligentny Rozwój. Pieniądze te będzie można przeznaczyć na prowadzenie badań przemysłowych, eksperymentalnych prac rozwojowych i prac przedwdrożeniowych.

Czytaj: TK: Zgodna z Konstytucją podwyższona opłata za składowanie odpadów bez zezwolenia>>

Finansowanie unijne mogą otrzymać projekty z wielu obszarów tematycznych w sektorze rolnym. Są to między innymi: automatyzacja, robotyzacja i mechanizacja, aplikacje i zaawansowane usługi cyfrowe, digitalizacja produkcji, przetwarzanie i zarządzanie, przetwórstwo rolno-spożywcze, innowacyjna żywność, biotechnologia, bioenergia i biomateriały.

Wnioski mogą składać przedsiębiorstwa, zarówno MŚP, jak i duże firmy oraz konsorcja.