Pacjenci nie stawiają się na wizytach, a wystarczyłby SMS

Pacjent Opieka zdrowotna

Tylko w województwie zachodniopomorskim w 2022 roku ponad 19,5 wizyt u lekarzy u specjalistów nie odbyło się, bo pacjenci, mimo że byli umówieni, nie stawili się w szpitalu lub przychodni. Skala zjawiska rośnie z roku na rok, co powoduje frustrację pacjentów czekających w kolejkach, a także lekarzy. Rozwiązaniem byłaby możliwość odwołania wizyty przez pacjenta SMS-em - tak jak w prywatnych placówkach.

18.02.2023

Dyrektywa dotycząca cyberbezpieczeństwa obejmuje także szpitale

Prawo AI Zarządzanie

Dyrektywa NIS2 przebudowuje ramy europejskiego porządku infrastruktury krytycznej oraz cyfrowej. Wśród szczególnie narażonych na cyberatak podmiotów są szpitale. Wyzwaniem dla nich jest obecnie moc obliczeniowa potrzebna w systemach IT, która ulega dynamicznej zmianie. Do tego dochodzą rosnące koszty informatyczne i brak wykwalifikowanego personelu IT. 

17.02.2023

Lekarska komisja etyki krytycznie o komercyjnym wystawianiu zwolnień

Zawody medyczne

Błędną interpretacją zasad obowiązujących w telemedycynie jest komercyjne wystawianie zwolnień i recept online na żądanie - takie stanowisko przyjęła Komisja Etyki Lekarskiej Naczelnej Rady Lekarskiej. Krytycznie odnosi się m.in. do sytuacji, gdy wystarczające ze strony pacjenta jest wypełnienie krótkiej ankiety, a także gdy procedurę otrzymania dokumentu uruchamia płatność.

16.02.2023

Coraz więcej sztucznej inteligencji w medycynie, ale nie zastąpi relacji lekarz-pacjent

Pacjent Opieka zdrowotna

Boty i sztuczna inteligencja w medycynie mogą wspierać pracę personelu na przykład w diagnostyce, ale nie zastąpią relacji lekarza i pacjenta, kluczowej w procesie leczenia. Tymczasem czasu na kontakt z pacjentem w niewydolnym systemie - publicznym, ale i prywatnym - jest coraz mniej. Tu z kolei jest pole do działania dla technologii, które personalizują kontakt na linii lekarz-pacjent.

15.02.2023

Polski instytut zbada innowacyjną terapię dla dzieci chorych na glejaka

Pacjent Opieka zdrowotna

Celem badania finansowanego przez Agencję Badań Medycznych jest umożliwienie przeprowadzenia dzieciom z rozlanym glejakiem pnia mózgu (DIGP) diagnostyki i ukierunkowanego leczenia w Polsce. Do tej pory podobne badania były dostępne tylko w Europie i USA. Udział w nich polskich pacjentów odbywał się często z inicjatywy rodziców i wiązał z ponoszonymi przez nich wysokimi kosztami.

14.02.2023

Koszty produkcji rosną, a ceny leków spadają - zagrożenie dla rynku

Farmacja

Koszty wytwarzania farmaceutyków w Polsce od 2019 r.oku wzrosły o 28 proc., a średnia cena koszyka najczęściej stosowanych leków refundowanych spadła o 4 proc. – Spowoduje to ograniczenie krajowej produkcji i zmniejszy jej udział w polskim rynku, co pogłębi ryzyko braków leków w aptekach – alarmują ekonomiści i przedstawiciele branży farmaceutycznej.

14.02.2023

Pacjenci na wózkach ważą się u weterynarza i w masarniach

Pacjent Opieka zdrowotna

Osoby poruszające się na wózkach nie wiedzą ile ważą, bo przychodnie i szpitale nie mają odpowiednich wag. Tymczasem ważenie to istotny element diagnostyki, który może decydować o leczeniu i o ocenie stanu zdrowia. Jest to także świadczenie zdrowotne, które zgodnie z przepisami, powinno się odbywać z poszanowaniem godności pacjenta – a z tym też jest duży problem.

14.02.2023

Organizacje pacjentów chcą debaty o Krajowej Sieci Onkologicznej

Pacjent Opieka zdrowotna Zarządzanie

Syntetyczny raport końcowy z pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO) nie potwierdza skuteczności rozwiązań zastosowanych w sieci i nie przemawia za wprowadzeniem KSO na terenie całego kraju - uważają organizacje pacjenckie, które od dawna domagały się upublicznienia całościowego raportu z pilotażu KSO. Syntetyczny raport końcowy w ostatnich dniach opublikowało Ministerstwo Zdrowia.

13.02.2023

Dolnoślązacy przebadali się w ramach Kampanii „Rak Chadza Wspak”

Pacjent

Ponad 13 tys. mieszkańców Dolnego Śląska wzięło udział w badaniach profilaktycznych w ramach Kampanii „Rak Chadza Wspak” – kolejni mają na to szansę. – Bardzo zależy nam, by trafiali do nas pacjenci we wczesnym stadium choroby nowotworowej, kiedy szanse na przeżycie są największe i temu służą również badania profilaktyczne – mówi dr Ireneusz Pawlak, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.  

13.02.2023

Polacy źle się odżywiają w miejscu pracy 

Pacjent BHP

Pracownicy mają często błędny obraz własnych nawyków żywieniowych. Analiza częstotliwości spożycia konkretnych kategorii produktów pokazuje, że dieta większości respondentów ma niskie natężenie cech prozdrowotnych – to niebezpieczna sytuacja – fałszywe przekonanie o wysokiej jakości diety nie będzie prowadzić do poprawy jej jakości – wskazują eksperci.

12.02.2023

Groźny dla dzieci wirus RSV będzie pod większą kontrolą

Pacjent Opieka zdrowotna

Po wykryciu ogniska epidemicznego wirusa RSV na oddziale, szpital będzie mógł zakazać odwiedzin. Wirus ten zostanie bowiem objęty przepisami ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Ponadto Ministerstwo Zdrowia doprecyzowuje przepisy dotyczące zgłaszania do Sanepidu pozytywnych wyników szybkich testów antygenowych wykrywających grypę i wirusa RSV.

11.02.2023

Lekarze wypaleni już na początku zawodowej ścieżki

BHP Zawody medyczne

Wypalenie zawodowe dotyka coraz młodszych lekarzy na początku drogi zawodowej – alarmuje Federacja Porozumienie Zielonogórskie (FPZ). Najczęściej dotyczy specjalistów medycyny ratunkowej, chirurgów, ortopedów, specjalistów medycyny paliatywnej oraz lekarzy medycyny rodzinnej. Jednak nie wiadomo dokładnie, jaka jest skala problemu w Polsce poza tym, że dotyczy znacznej części tej grupy zawodowej.

10.02.2023

Pielęgniarki przygotowują pozwy zbiorowe w sprawie wynagrodzeń

Efektem indywidualnych pozwów składanych przez pielęgniarki do sądów pracy może być jedynie nakazanie szpitalowi zapłaty należnego wynagrodzenia. Dlatego pielęgniarki przygotowują pozwy zbiorowe, licząc że orzecznictwo sądów wyższych instancji określi zasady uznawania przez pracodawców ich wykształcenia i kwalifikacji przy ustalaniu wysokości wynagrodzenia.

10.02.2023

Rejestr zdarzeń niepożądanych według lekarzy: anonimowy i bez sankcji

Pacjent Zawody medyczne Zarządzanie

Zgodnie z projektem Naczelnej Izby Lekarskiej zgłoszenie zdarzenia niepożądanego do rejestru mogłoby się odbywać anonimowo i bez wskazywania konkretnych osób biorących w nim udział. Samorząd lekarski proponuje też zasadę no-fault, czyli przepis odnoszący się do Kodeksu karnego w zakresie odpowiedzialności za nieumyślne spowodowanie uszczerbku na zdrowiu podczas wykonywania świadczeń zdrowotnych.

09.02.2023

Narodowa Strategia Transplantacyjna ma zwiększyć liczbę przeszczepów

Finansowanie zdrowia

Ostatnia kontrola Najwyższej Izby Kontroli wykazała, że w Polsce coraz więcej osób czeka na przeszczep, a liczba dawców maleje. Wieloletni program: Narodowa Strategia Transplantacyjna na lata 2023–2032 ma ten stan zmienić. Projekt uchwały w tej sprawie trafił właśnie do wykazu prac Rady Ministrów.

09.02.2023

Tajny sprzęt dla osób z niepełnosprawnościami za 200 mln zł

Pacjent

Centralna wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego, wyrobów medycznych i technologii asystujących dla osób z niepełnosprawnościami ma działać w ramach programu PFRON. W zeszłym tygodniu Rada Nadzorcza zatwierdziła program. Na razie wiadomo, że zakupiono sprzęt za 200 mln zł, który znajduje się w magazynie Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych w Ełku. Nie jest znana lista, gdyż RARS dokonywał zakupów pod klauzulą tajności.

09.02.2023

Raportowanie zdarzeń niepożądanych nie musi oznaczać ścigania lekarzy

Prawo karne Pacjent Zawody medyczne Zarządzanie

System zgłaszania zdarzeń niepożądanych nie powinien narażać personelu medycznego na sankcje, ale zapewniać anonimowość i dobrowolność. Takie są zalecenia i rekomendacje Rady Unii Europejskiej i Rady Europy. Polski projekt ustawy o jakości w ochronie zdrowia nie tylko ich nie uwzględnia, ale wprowadza przepisy, które zdaniem sejmowych prawników powinny trafić do Kodeksu karnego.

08.02.2023

Blokowanie zamiany leków może się odbić na zdrowiu pacjenta

Pacjent Farmacja

Ministerstwo Zdrowia nie chce, aby lekarz mógł blokować możliwość wydania pacjentowi zamiennika leku w aptece. Chodzi o oznaczenie: "nie zamieniać" lub "NZ". Jeśli lekarz umieści je na recepcie, farmaceuta nie może zaproponować innego, na przykład tańszego leku. I chociaż przepis może być korupcjogenny, to ma uzasadnienie ze względów medycznych. Na przykład, gdy pacjent ze względu na uczulenie, ma bardzo precyzyjnie dobraną terapię.

07.02.2023

Farmaceuta zaszczepi przeciwko grypie po odbyciu kursu kwalifikacyjnego

Zawody medyczne Farmacja

Farmaceuta będzie mógł przeprowadzać szczepienie ochronne przeciw grypie u osoby dorosłej, jeżeli odbył kurs kwalifikacyjny i uzyskał dokument potwierdzający ukończenie tego kursu - zakłada to skierowany do konsultacji społecznych projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla farmaceutów.

06.02.2023