Reforma POZ bez Porozumienia Zielonogórskiego. Resort zdrowia mówi: trudno

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Federacja Porozumienie Zielonogórskie, skupiająca lekarzy rodzinnych, zrezygnowała z udziału w pracach zespołu do spraw zmian w podstawowej opiece zdrowotnej, bo Ministerstwo Zdrowia nie liczy się z jego opiniami i wprowadza nowe przepisy wbrew jego rekomendacji. Resort wolałoby, żeby przedstawiciele Porozumienia nadal pracowali w zespole, ale jeżeli nie chcą, trudno.

11.02.2022

Pacjenci nie mają dostępu do specjalistów, bo NFZ płaci za mało

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Z roku na rok maleje liczba przychodni specjalistycznych, które mają podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. To efekt nie tylko braku lekarzy, ale także zbyt niskich wycen oferowanych przez NFZ. Do tego placówki te udzielają z roku na rok coraz mniej porad potrzebującym pacjentom. Eksperci wskazują, że zmiany potrzebne są też w funkcjonowaniu przychodni rodzinnych.

11.02.2022

Będą zmiany w wyliczaniu odpłatności za pobyt w DPS i ZOL, ale nie wiadomo kiedy

Pomoc społeczna Finansowanie zdrowia

Ministerstwo Rodziny pracuje nad wyłączeniem świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji z wliczania do dochodu ubiegających się o świadczenia niepieniężne z pomocy społecznej. Oznacza to, że tzw. 500+ dla osób niesamodzielnych, nie byłoby brane pod uwagę m.in. przy odpłatności za pobyt i usługi w domu pomocy społecznej, usługi opiekuńcze, czy pobyt w zakładzie opiekuńczo-leczniczym.

10.02.2022

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna skończy się o północy

Opieka zdrowotna

Ministerstwo Zdrowia planuje pilotaż nowego systemu opieki zdrowotnej w nocy i święta. W powiatach, gdzie nie ma szpitala, w godzinach od 18 do 24 mają dyżurować centra medycznej pomocy doraźnej, oferujące też opiekę specjalistyczną. Po północy będzie można zadzwonić tylko na Platformę Pierwszego Kontaktu lub pojechać na szpitalny oddział ratunkowy.

10.02.2022

Będą wyższe wyceny w psychiatrii dziecięcej, ale w środowiskowej niższe

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Ministerstwo twierdzi, że reformuje psychiatrię dziecięcą i podnosi wyceny świadczeń udzielanych przez psychiatrów i psychologów. Ale związek zawodowy psychologów twierdzi, że środowiskowe ośrodki, a więc położone blisko domu, otrzymają mniej za świadczone usługi. W efekcie psycholodzy wybiorą sektor prywatny, a potrzebujący ich pomocy będą musieli zapłacić za nią z własnej kieszeni.

10.02.2022

mObywatel z krajowym certyfikatem covidowym

Koronawirus

W aplikacji mObywtal dostępny jest już krajowy certyfikat covidowy. O tym, że Ministerstwo Zdrowia planuje go wprowadzić, pisaliśmy w Prawo.pl pod koniec stycznia. Nasz paszport w przeciwieństwie do unijnego przyznaje status ozdrowieńca osobom, które otrzymały pozytywny wyniku testu antygenowego.

09.02.2022

Premier powołał nową radę do spraw Covid-19

Koronawirus

Premier Mateusz Morawiecki powołał nową Radę do spraw Covid-19, która liczy blisko 30 osób. Poza lekarzami, m.in. Andrzejem Horbanem, Piotrem Czauderną i Arturem Zaczyńskim, zasiadają w niej socjolodzy, prawnik, statystyk i ekonomista. Zastąpi ona dawną Radę Medyczną, z której w połowie stycznia odeszło 13 z 17 członków na znak protestu.

09.02.2022

Lekarz nie może szkolić kosmetyczki - nie pozwala Naczelna Rada Lekarska

Prawo gospodarcze Zawody medyczne

Naczelna Rada Lekarska przyjęła uchwałę w sprawie lekarzy uczestniczących w szkoleniach w roli wykładowców. Zgodnie z nią medykom nie wolno prowadzić zajęć dla osób niepracujących w zawodach medycznych, np. kosmetyczek wykonujących zabiegi upiększające. Przyczyni się do wyeliminowania nieetycznych zachowań lekarzy podważających zaufanie do zawodu – uważa NRL.

09.02.2022

Bez obowiązkowych szczepień mundurowych i nauczycieli

Koronawirus Koronawirus szczepienia

Wbrew zapowiedziom ministra zdrowia, od 1 marca nie będzie obowiązkowych szczepień dla służb mundurowych i nauczycieli. Od tego dnia będzie jedynie obowiązek szczepień dla osób pracujących w ochronie zdrowia, w aptekach oraz dla studentów kierunków związanych z medycyną. Rzecznik MZ nie wyklucza jednak takiego obowiązku dla innych grup zawodowych.

08.02.2022

Do programu Profilaktyka 40 plus można sie zapisać przez internet, telefonicznie i... w punkcie pobrań

Opieka zdrowotna Polski Ład

Od 1 lipca działa zapowiedziany w Polskim Ładzie program Profilaktyka 40+, który gwarantuje każdemu Polakowi powyżej 40 roku życia możliwość wykonania określonych badań. Obecnie, aby otrzymać skierowanie trzeba wypełnić ankietę na Internetowym Koncie Pacjenta lub przez infolinię. Wkrótce ankietę będzie można wypełnić w jednym z 1712 punktów pobrań.

08.02.2022

Paszport covidowy to dokument, a za jego fałszowanie grozi więzienie

Prawo karne Koronawirus szczepienia

Po zwolnieniu z aresztu Łukasza Sz., podejrzanego o fałszowanie unijnych certyfikatów covidowych, w mediach społecznościowych pojawiły się wpisy, że paszport to nie dokument, a za fałszowanie nie grozi więzienie. Tyle że sąd nie rozstrzygał tych kwestii, a jedynie zwolnił podejrzanego z aresztu. Prawnicy zaś nie mają wątpliwości - paszport to dokument, a za jego fałszowanie można trafić za kraty.

08.02.2022

MZ zapowiada zmniejszenie liczby łóżek covidowych

Opieka zdrowotna Koronawirus

W tym tygodniu Ministerstwo Zdrowia podejmie decyzję o redukowaniu infrastruktury szpitalnej przeznaczonej do walki z COVID-19. Minister Adam Niedzielski wyjaśnia, że powodem takich działań jest fakt, że obłożenie łóżek wzrasta o wiele wolniej niż tempo wzrostu zakażeń w ostatnich tygodniach. Eksperci uważają, że szczyt piątej fali jest przed nami. Ponadto rośnie liczba osób pod respiratorami.

07.02.2022

Przychodnie i szpitale nie są dostępne dla wszystkich niepełnosprawnych

Opieka zdrowotna

Przychodnie są najbardziej dostępne dla osób ze szczególnymi potrzebami spośród badanych instytucji publicznych. Dostępność ogranicza się jednak tylko do podjazdu, windy i dostosowanej toalety. Placówki ochrony zdrowia nie prowadzą stron internetowych, nie umożliwiają zdalnej rejestracji i są zamknięte dla psów przewodników. Tak wynika z najnowszego raportu o stanie zapewniania dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami przez podmioty publiczne w Polsce.

07.02.2022

Niepełnosprawni zyskają w rozliczeniu za 2021 rok, ale stracą na Polskim Ładzie

Opieka zdrowotna

Osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności oraz opiekunowie takich osób w rozliczeniu podatkowym za 2021 rok mogą odliczyć znacznie więcej wydatków w ramach ulgi rehabilitacyjnej, np. koszty transportu medycznego oraz zabiegów leczniczo-rehabilitacyjnych. Warto skorzystać, bo w rozliczeniu za 2022 r. wiele osób nie będzie mogło skorzystać z rozszerzonego katalogu. Wszystko przez wyższą kwotę wolną od podatku.

05.02.2022

Bezpłatne testy antygenowe dostępne także w laboratoriach

Pacjent Koronawirus

Od 28 stycznia 2022 r. bezpłatny test antygenowy w kierunku Covid-19 bez skierowania może być też przeprowadzony przez pracownika laboratorium albo mobilnego punktu pobrań. To oznacza, że darmowe testy będą dostępne nie tylko w aptekach. I wszystko wskazuje na to, że więcej testów wykona tzw. diagnostyka, która dotychczas robiła bezpłatne testy PCR na podstawie skierowania. NFZ podkreśla, że ciągle zgłaszają się nowe podmioty.

04.02.2022

Testowanie i badanie pacjentów w aptekach z wątpliwą podstawą prawną

Zawody medyczne Farmacja Koronawirus

Ministerstwu Zdrowia tak się spieszyło z wprowadzeniem bezpłatnych testów antygenowych w aptekach, że nie zdążyło dobrze przygotować przepisów w tej sprawie. Prawo do wykonywania testów, ale także badania poziomu glukozy, mają - zgodnie z ustawą - tylko sprawujący opiekę farmaceutyczną, którzy zaliczą szkolenie. Tyle że w sprawie szkolenia, rozporządzenia brak, a to w sprawie badań dozwolonych w aptekach dotyczy wszystkich farmaceutów.

04.02.2022

Lekarze nie chcą projektu reformującego szpitale

Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Trudno nie odnieść wrażenia, że ukryty cel ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa to wymiana kadry kierowniczej szpitali – uważa Naczelna Rada Lekarska. Ministerstwo Zdrowia dąży do stworzenia przekonania, że to błędy w zarządzaniu szpitalami są przyczyną ich narastającego zadłużenia, a nie ich chroniczne niedofinansowanie.

03.02.2022

ETPCz po stronie firmy farmaceutycznej. Nowi sędziowie Izby Cywilnej nie mogą orzekać

Wymiar sprawiedliwości

Udział sędziego powołanego na wniosek nowej Krajowej Rady Sądownictwa w składzie Izby Cywilnej Sądu Najwyższego, który oddalił skargę kasacyjną, naruszył prawo do sądu. Tak Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł w sprawie firmy Advance Pharma, pierwszej dotyczącej IC SN. Zdaniem Trybunału Polska naruszyła art. 6 europejskiej konwencji praw człowieka, który gwarantuje prawo do rzetelnego procesu sądowego.

03.02.2022

Wyższe wyceny świadczeń dla szpitali, niższy wskaźnik korygujący

Finansowanie zdrowia

Od stycznia 2022 r. szpitale, które mają podpisane umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, będą miały obniżany współczynnik korygujący w przypadku wzrostu wyceny wartości świadczeń opieki zdrowotnej. Placówki, które nie będą się zgadzały z nowymi zasadami umów, będę mogły je wypowiedzieć w ciągu 30 dni.

02.02.2022