Fundusz na likwidację wykluczenia komunikacyjnego wymaga zmian

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Mieszkańcy dziesiątek gmin nie mogą doczekać się końca wakacji. Ruszy dowóz uczniów do szkół, a to jedyna dla nich możliwość komunikacji ze światem. Fundusz rozwoju przewozów autobusowych część białych plam komunikacyjnych zlikwidował, ale zdaniem samorządowców, mógłby zlikwidować więcej, gdyby do programu wprowadzono zmiany

13.08.2021

Prawo do jednej odprawy nie blokuje wypłacenia drugiej

Samorząd terytorialny Prawo pracy

Pracownikowi samorządowemu, z którym pracodawca rozwiązał stosunek pracy z przyczyn niedotyczących pracownika, należy się odprawa z ustawy o zwolnieniach grupowych. Jeśli jednocześnie przechodzi on na emeryturę, to należy mu wypłacić odprawę z tego tytułu. Świadczenia te są bowiem od siebie niezależne i nie obowiązuje zasada wypłacania jednej, korzystniejszej odprawy

12.08.2021

Kolejny konkurs dla gmin zachęcający do szczepień

Samorząd terytorialny Koronawirus szczepienia

Narodowy Program Szczepień uruchamia nowy konkurs profrekwencyjny dla gmin, w którym pula nagród wynosi ponad 500 mln zł. Konkurs Rosnąca Odporność premiuje gminy, które osiągną najwyższy wzrost poziomu zaszczepienia swoich mieszkańców pomiędzy 1 sierpnia a 31 października 2021 r.

12.08.2021

NIK: Fundusz Dróg Samorządowych sprawdził się, ale potrzebuje zmian

Samorząd terytorialny

Dzięki Funduszowi Dróg Samorządowych poprawiła się jakość sieci dróg lokalnych, a tym samym bezpieczeństwo ruchu drogowego oraz dostępność i atrakcyjność terenów inwestycyjnych. Zakładane cele zostały więc osiągnięte. Najwyższa Izba Kontroli dostrzega jednak w swym najnowszym raporcie m.in., że rzeczywiste przychody i koszty Funduszu nie były przedstawiane w sposób wiarygodny,

12.08.2021

WSA: Wydawanie pieniędzy z programu opieki nad zwierzętami nie może być swobodne

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Program opieki nad bezdomnymi zwierzętami powinien określać wysokość środków na jego realizację i regulować sposób ich wydatkowania na poszczególne cele. Wskazanie jedynie łącznej kwoty przeznaczonej na program narusza prawo, ponieważ pozostawia organowi wykonawczemu swobodę w zakresie sposobu wydawania tych pieniędzy. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.

12.08.2021

Sejm przywrócił do ustawy opłatę za śmieci przy metodzie od zużytej wody

Samorząd terytorialny

Sejm w środę odrzucił poprawkę Senatu, zakładającą usunięcie z noweli ustawy śmieciowej przepisów określających maksymalną opłatę za śmieci przy metodzie od ilosci zużytej wody. Sejm ponadto zdecydował, że samorządy będą mogły dopłacać do sytemu odpadowego z dochodów niepochodzących z opłat śmieciowych.

11.08.2021

Gminy coraz częściej zakładają spółki SIM

Samorząd terytorialny Budownictwo

W ciągu pięciu miesięcy tego roku Krajowy Zasób Nieruchomości założył 12 nowych Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych ze 115 gminami. Wnioski obejmują już 256 gminnych inwestycji i zakładają utworzenie ponad 7,5 tys. mieszkań – poinformowało Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.

11.08.2021

Producenci opakowań zapłacą, ale recykling niepewny

Samorząd terytorialny Środowisko

Przedstawiciele branży opakowaniowej krytycznie oceniają projekt ustawy o Rozszerzonej Odpowiedzialności Producentów. Zarzucają, że nie rozwiązuje problemu recyklingu opakowań, a na producentów narzuca tylko parapodatek. Zgodnie z założeniami projektu, wpływy z nowej opłaty opakowaniowej trafią do gmin na zasilenie zagospodarowania odpadami komunalnymi.

10.08.2021

Błyskawiczne powodzie miejskie coraz większym zagrożeniem

Samorząd terytorialny Środowisko

Rząd chce współpracy z samorządami, zwłaszcza z dużymi i średnimi miastami w sprawie przeciwdziałania tzw. błyskawicznym powodziom miejskim, które coraz częściej występują podczas burz, połączonych z nawalnymi deszczami. Przy tak intensywnych opadach miejska kanalizacja burzowa nie jest w stanie odebrać nadmiaru wody i położone niżej tereny zostają zalane.

09.08.2021

Podkowa Leśna przoduje w liczbie zaszczepionych mieszkańców

Samorząd terytorialny Koronawirus Koronawirus szczepienia

Trwają ogłoszone przez rząd konkursy dotyczące szczepień. Już w siedmiu gminach wskaźnik zaszczepienia przekroczył 60 procent. Na czele rankingu znajduje się Podkowa Leśna, tuż przed Warszawą i Poznaniem. Gminą najmniej odporną jest natomiast Czarny Dunajec. W dziewięciu gminach zaszczepiło się mniej niż 20 procent mieszkańców.

05.08.2021

NIK: Tylko połowa powiatów podejmuje działania na rzecz osób i rodzin w kryzysie

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Natychmiastowa pomoc osobom i rodzinom doświadczającym kryzysu o charakterze interwencyjnym nabrała szczególnego znaczenia w czasie pandemii i wiążącej się z nią większej izolacji społecznej. Najwyższa Izba Kontroli opublikowała właśnie raport, z którego wynika, że interwencja kryzysowa jest skuteczna – pod warunkiem, że do niej dojdzie.

05.08.2021

Część samorządowców sprzeciwia się "Polskiemu Ładowi"

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Przedstawiciele organizacji zrzeszających część samorządowców sprzeciwili się rozwiązaniom zaproponowanym przez "Polski Ład". Ich zdaniem samorządy stracą na tym rządowym programie ok. 150 mld złotych. To jedno wielkie oszustwo - mówił podczas spotkania korporacji samorządowych w Warszawie prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

04.08.2021

Komisje senackie przeciw powiązaniu maksymalnej stawki za śmieci od wskazań wodomierza

Samorząd terytorialny Rynek i konsument Finanse samorządów

Połączone komisje senackie chcą usunięcia z noweli tzw. ustawy śmieciowej przepisu zgodnie z którym maksymalna stawka opłaty za wywóz śmieci ustalana ma być na podstawie wskazań wodomierza. Gminy już wcześniej ostro protestowały. Ich zdaniem na zmianie skorzystają nie tylko rodziny wielodzietne, ale również studenci, turyści, co jest już oczywistym nonsensem. A wiele gospodarstw domowych zapłaci więcej niż dotychczas.

03.08.2021

Ponad 200 dotacji na działalność organizacji społecznych w Polsce

Samorząd terytorialny Prawo unijne

217 organizacji społecznych działających na rzecz: ochrony praw człowieka i obywatela, pomocy grupom i osobom narażonym na wykluczenie społeczne, włączania obywateli i obywatelek w życie publiczne i aktywność społeczną otrzymało dotacje w wysokości 10,6 mln euro w II konkursie dotacyjnym programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanym ze środków Europejskiego Obszaru Gospodarczego (tzw. Funduszy EOG).

03.08.2021

Prawo budowlane jest dla szarego obywatela. Rządzący budują na podstawie specustaw

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Budownictwo Koronawirus

Specustawy miały być czymś wyjątkowym - na ich podstawie miały powstać tylko inwestycje ważne dla państwa i społeczeństwa. Tymczasem tworzy się je nie tylko na potrzeby budowy autostrad czy walki z pandemią, ale na ich podstawie odtwarza przedwojenny pałac, buduje lokalne drogi czy... likwiduje gminę. Zwykłe prawo budowane tu nie obowiązuje - według prawników to psucie prawa.

03.08.2021

Samorządowcy z Pomorza walczą o ustawę metropolitalną

Samorząd terytorialny Finanse

Prezydenci, burmistrzowie, starostowie i wójtowie 59 samorządów zrzeszonych w Obszarze Metropolitalnym Gdańsk – Gdynia – Sopot piszą list do marszałek Sejmu Elżbiety Witek z prośbą o jak najszybsze zajęcie się projektem ustawy o związku metropolitalnym w województwie pomorskim.

02.08.2021