Administracja nie musi obawiać się technologii bezprzewodowych
Jednostki administracji publicznej obawiają się o bezpieczeństwo systemów IT i danych obywateli, więc, zdaniem ekspertów niesłusznie ograniczają stosowanie sieci bezprzewodowych.
Jednostki administracji publicznej obawiają się o bezpieczeństwo systemów IT i danych obywateli, więc, zdaniem ekspertów niesłusznie ograniczają stosowanie sieci bezprzewodowych.
Obywatel wnioskował o udzielenie informacji publicznej za pośrednictwem platformy ePUAP. Dlatego wysłanie odpowiedzi zwykłą pocztą elektroniczną nie mogło być traktowane jako załatwienie sprawy, ponieważ organ jest związany sposobem i formą jej udzielenia – orzekł WSA we Wrocławiu.
Przepisy ustawy o samorządzie gminnym chronią radnego przed dyskryminacją z uwagi na jego działalność publiczną i nie pozwalają na jego zwolnienie z tego powodu. Natomiast długotrwała choroba nie jest przyczyną odmowy wyrażenia zgody na rozwiązanie stosunku pracy.
Problemy z dostępem do autobusowej komunikacji i niewywiązywanie się samorządów z funkcji organizatora przewozów o charakterze użyteczności publicznej mają zniknąć dzięki zmianom w publicznym transporcie zbiorowym.
Opłata ma charakter zbliżony do daniny publicznej i nie ma związku z ceną usługi transportu publicznego. W konsekwencji pre-współczynnik nie ma tutaj zastosowania. Stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w czwartkowym wyroku.
Skoro ustawodawca określił, że głosowania jawne na sesjach rady odbywają się za pomocą urządzeń umożliwiających sporządzenie i utrwalenie imiennego wykazu głosowań radnych, to rada nie może wprowadzić dodatkowego wymogu „podniesienia ręki”
Rada nie mogła określić przystanków na drodze innej niż gminna, ponieważ aby to zrobić musiałaby najpierw zawrzeć porozumienie z władzami innych jednostek samorządu terytorialnego. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie.
16 listopada kończy się kadencja rad gmin, powiatów, sejmików województw, wójtów, burmistrzów i prezydentów oraz starostów i marszałków. Przypominamy, co się zmieni w kolejnej kadencji.
Celem ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych, którą podpisał prezydent Andrzej Duda, jest zmiana w sposobie i zakresie finansowania inwestycji na drogach lokalnych.
W najbliższych dniach odbędą się pierwsze sesje niedawno wybranych rad gmin - zwołają je komisarze wyborczy. Po upływie kadencji stary wójt pełni jeszcze funkcję do czasu objęcia obowiązków przez swojego następcę. Nowi wójtowie, burmistrzowie i prezydenci mogą rozpocząć nowe kadencje m.in. od zlecenia audytów finansowych, natomiast rady gmin - od ustalenia... niższych wynagrodzeń włodarzy.
We wtorek Naczelny Sąd Administracyjny rozpatrywał 13 skarg wojewodów Pomorskiego i Wielkopolskiego w sprawie zmiany nazw ulic, które miały propagować ustrój komunistyczny. Ulica Lecha Kaczyńskiego w Gdańsku pozostaje, ale w kilku innych przypadkach uznał prawo samorządów do ustalania tych nazw.
Możliwość łączenia zatrudnienia na stanowisku zastępcy burmistrza z mandatem radnego istnieje w okresie trzech miesięcy, liczonym od dnia złożenia ślubowania przez radnego.
Udział mieszkańców w planowaniu procesu rewitalizacji nie powinien zostać sprowadzony jedynie do informacji na stronie internetowej gminy – uważa Iwona Janicka, ekspert w zakresie partycypacji i współpracy samorządów z organizacjami pozarządowymi.
Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy, która określi zasady zakładania i organizacji kół gospodyń wiejskich. Dzięki nowym regulacjom będą mogły korzystać z form wsparcia, takich jak środki unijne...
Podczas wyborów zadania urzędników wyborczych realizowały często samorządy, bo ci - nie mieli kompetencji. Kompletnym fiaskiem zakończyło się wprowadzenie dwóch komisji obwodowych – podsumowuje Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic i szef Związku Miast Polskich.
Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz podjęła decyzję o zakazie organizacji Marszu Niepodległości 11 listopada. Według niej "nie tak powinno wyglądać stulecie niepodległości".
W drugiej turze wygrają dotychczasowi prezydenci - wynika z sondażu Ipsos. W Gdańsku wybory prezydenta miasta wygrał Paweł Adamowicz, w Krakowie Jacek Majchrowski z poparciem a w Kielcach Bogdan Wenta.
Zanotowano 102 incydenty związane z II turą wyborów samorządowych - podała Państwowa Komisja Wyborcza. Było to 10 przestępstw i 92 wykroczenia. To więcej niż w poprzedniej turze wyborów.
Wyniki drugiej tury wyborów samorządowych będą najprawdopodobniej znane w poniedziałek przed południem - ocenił przewodniczący PKW, sędzia Wojciech Hermeliński. Podkreślił także, że ze względu na dużą ilość pracy w przyszłości mogą pojawić się trudności ze znalezieniem chętnych do zasiadania w komisjach wyborczych.
Radny ma prawo, ale nie obowiązek bycia członkiem komisji rady gminy. Statut gminy nie może więc wskazywać liczby komisji, w pracach których radny winien uczestniczyć - stwierdził wojewoda podkarpacki.