Strasburg: Długi nie mogą blokować wydania paszportu

Administracja publiczna

Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 8 grudnia uznał, że odmowa wydania paszportu obywatelowi ze względu na zadłużenie w banku stanowi naruszenie prawa do swobody przemieszczania się. Zdaniem Trybunału, prawo mołdowskie nie zapewniło skarżącemu wystarczających gwarancji proceduralnych, zapobiegających nadużyciom uprawnień przez organy władzy.

10.12.2020

Kwestie pobytowe obywateli Wielkiej Brytanii ustalone – zdecydował Sejm

Administracja publiczna Prawo unijne Brexit

Wdrożenie rozwiązań umowy brexitowej, które powinny obowiązywać od nowego roku, to między innymi cel nowelizacji przepisów dotyczących pobytu w Polsce obywateli UE i członków ich rodzin. Reguluje też kwestie pobytowe obywateli Wielkiej Brytanii i ustala nowe uprawnienia Straży Granicznej.

10.12.2020

Projekt o obiegu akt między organami administracji odrzucony przez Sejm

Administracja publiczna

Projekt nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego dotyczący obiegu akt między organami administracji publicznej został odrzucony przez posłów. Komisja ds. petycji uznała, że zmiana miała ograniczyć zbędny obieg akt. W ocenie strony rządowej obniżyłaby ona przejrzystość przepisów.

10.12.2020

Watchdog: Media zależne od władzy osłabiają media prywatne

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Media należące lub zależne od władzy osłabiają konkurencyjne i niezależne media prywatne – uważa Sieć Obywatelska Watchdog Polska, która od dawna bada wydawanie gazet przez samorządy. W kontekście przejęcia przez Orlen wydawcy gazet lokalnych organizacja podkreśla, że zasada wolności środków społecznego przekazu wyklucza istnienie jakichkolwiek mediów prawnie podporządkowanych władzy.

10.12.2020

TSUE wypowie się w sprawie rejestracji w Polsce dzieci par jednopłciowych

Administracja publiczna Prawo unijne

Jest szansa na poprawę sytuacji prawnej dzieci, których rodzice są tej samej płci – w sprawie odmowy wpisania do polskich akt stanu cywilnego zagranicznego aktu urodzenia dziecka w związku jednopłciowym wypowie się Trybunał Sprawiedliwości UE. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie skierował tam pytanie prejudycjalne na wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich.

10.12.2020

Nowy model IT w MF - reorganizacja czy redukcja zatrudnienia?

Administracja publiczna Prawo pracy

Ministerstwo finansów chce od 1 stycznia 2021 r. przenieść wszystkich pracowników i funkcjonariuszy komórek informatycznych KAS do Centrum Informatyki Resortu Finansów. W efekcie ok. 1500 pracowników i urzędników korpusu służby cywilnej utraci swój obecny status. Zdaniem związkowców, nie można członków służby cywilnej przenieść jako części zakładu pracy do innego pracodawcy

09.12.2020

Rząd zdecydował o wypłacie za karty do głosowania korespondencyjnego

Administracja publiczna Wybory

Rząd podjął we wtorek decyzję o przekazaniu z rezerwy budżetowej pieniędzy na rekompensaty dla firm i instytucji, które w kwietniu i maju tego roku sfinansowały wydatki na planowane przez rząd, ale nie zorganizowane korespondencyjne głosowanie w wyborach prezydenckich. Środki te wydawane były przed uchwaleniem odpowiedniej ustawy, a w końcu z planu zrezygnowano.

08.12.2020

Będą kłopoty z wymianą starych dowodów osobistych w sierpniu 2021 r.

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Stare dowody osobiste powinny być wydane najpóźniej 3 sierpnia 2021 r., aby traciły ważności najpóźniej 3 sierpnia 2031 r. W projekcie ustawy poprawić trzeba jednak przepisy przejściowe, a także dotyczące fotografii, jak również skonkretyzować, ile odcisków palców ma być w dokumencie oraz określić daty składania wniosków o wymianę.

08.12.2020

Kornecka: Tarcza prawna ułatwi załatwianie urzędowych spraw

Administracja publiczna Budownictwo Prawo gospodarcze

Jednym z ważniejszych projektów jest cyfryzacja procesu budowlanego. Pandemia pokazała, że elektronizacja to właściwa droga, która może ułatwić załatwianie spraw bez wychodzenia z domu – mówi Anna Kornecka, wiceminister rozwoju, pracy i technologii. I dodaje, że celem jest też uproszczenie i elektronizacja innych postępowań administracyjnych. Na tym skupi się projekt zwany tarczą prawną.

08.12.2020

Skarga na przewlekłość postępowania może przyspieszyć załatwienie sprawy

Administracja publiczna

Skarga na przewlekłość postępowania ma zapewnić prawo do uzyskania skutecznej ochrony prawnej na drodze sądowej w rozsądnym czasie. Składa się ją do sądu, przed którym toczy się postępowanie. Podlega stałej opłacie w wysokości 200 zł. Jej rozpoznanie nie może wykraczać poza kontrolę sprawności postępowania sądowego.

07.12.2020

Od soboty bez mandatu za brak dokumentów w aucie

Administracja publiczna Policja Nowe technologie

W sobotę 5 grudnia br. wchodzą w życie przepisy, które dotyczą wszystkich kierowców. Nowością jest aplikacja, która umożliwia umieszczenie prawa jazdy w telefonie. A więc możemy jeździć bez dokumentów, tyle że trzeba pamiętać numer PESEL. Przedstawiamy jednak pięć pułapek, w które można wpaść, nie znając nowych przepisów.

05.12.2020

Gdy brak planu, pozostaje decyzja o warunkach zabudowy

Administracja publiczna Budownictwo

​Brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla nieruchomości nie musi negatywnie wpływać na jej potencjał komercyjny. Biznesowy sukces inwestycji można osiągnąć w takim przypadku poprzez uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu - piszą Mirosław Narolski i Julia Janik z kancelarii Brzezińska Narolski Adwokaci.

05.12.2020

Strażnik graniczny sprawdzi z kim sypia cudzoziemiec

Administracja publiczna Prawo gospodarcze Prawo unijne

W związku z wystąpieniem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej rząd przygotował zmiany w ustawie o wjeździe obywateli UE na terytorium Polski. Nowe przepisy pozwalają weryfikować status tych obywateli i zmieniać dokumenty potwierdzające prawo pobytu i prawo do pracy, a także relacje małżeńskie z Polakami. Wielka Brytania opuszcza Wspólnotę już 1 stycznia 2021 r. i wtedy nowe regulacje wejdą w życie.

05.12.2020

Dziecko, matka i… trzech ojców – obecne przepisy prowadzą do absurdu

Samorząd terytorialny Prawo rodzinne Administracja publiczna Poprawmy prawo

Przez ustawowe domniemanie ojcostwa ojciec biologiczny nie może wystąpić o ustalenie, że nim jest. Kiedy w toku spraw rozwodowych przychodzą na świat dzieci ze związków pozamałżeńskich, nawet gdy jest zgoda, kto jest ojcem, trzeba to rozstrzygać przed sądem. Sprawy ciągną się miesiącami, są kosztowne i stresujące. Stare przepisy nie przewidziały zmian społecznych. A w akcie urodzenia dziecko ma wpisanych… trzech ojców.

05.12.2020

SN: Niższa kara, gdy kierowca uprawnienie ma, a dokumentu nie

Prawo karne Administracja publiczna

Jeśli kierowca prowadzi samochód na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, po tym jak skończył się termin o cofnięciu uprawnień do kierowania, to nie popełnia przestępstwa, tylko wykroczenie. Jeśli nie wystąpił o nowe prawo jazdy, to nie posiada tylko dokumentu, ale nie łamie decyzji administracyjnej, więc i kara musi być niższa - orzekł Sąd Najwyższy.

05.12.2020

Salony samochodowe zarejestrują nowe auta on-line

Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Zmiany ustawy - Prawo o ruchu drogowym z 14 sierpnia 2020 r., które wchodzą w życie w sobotę 5 grudnia br. dotyczą nie tylko kierowców i właścicieli aut, ale także - przedsiębiorców prowadzących salony sprzedaży samochodów, importerów i producentów pojazdów. Korzystnym dla nabywców rozwiązaniem będzie rejestracja pojazdu przez jego sprzedawcę.

04.12.2020

RPO domaga się kompleksowej polityki równościowej w administracji publicznej

Administracja publiczna Prawo pracy

Program powinien doprowadzić do wprowadzenia kompleksowej polityki równościowej w ministerstwach, organach administracji, urzędach wojewódzkich, a jej trzonem powinien być regulamin antydyskryminacyjny. Należy wypromować to rozwiązanie, jako dobrą praktykę, wśród pracodawców prywatnych oraz organów jednostek samorządu terytorialnego – uważa RPO.

03.12.2020

Trwa batalia o nagrody w "budżetówce" - pracownicy sądów i policjanci bliżej sukcesu

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Policja Koronawirus

Choć sytuacja zmienia się niemal z godziny na godzinę jest duża szansa na to, że m.in. pracownicy sądów ale też policjanci będą mogli liczyć pod koniec roku na dodatki i nagrody. Jak wynika z nieoficjalnych informacji Prawo.pl - poszło już pismo do komendantów policji o anulowanie wcześniejszych decyzji o wstrzymanie takiej gratyfikacji. Cały czas blokada obowiązuje za to dla pracowników skarbówki.

03.12.2020

NIK: System dopuszczania pojazdów do ruchu oraz kontrola emisji spalin do poprawy

Środowisko Administracja publiczna Policja

Wskutek zanieczyszczenia powietrza przedwcześnie umiera w Polsce ponad 10 razy więcej osób niż wskutek wypadków drogowych. Tymczasem system dopuszczania pojazdów do ruchu, w tym obowiązujące procedury badań oraz wymogi dotyczące wyposażenia pomiarowego Stacji Kontroli Pojazdów, nie eliminują skutecznie z ruchu drogowego pojazdów nadmiernie trujących spalinami.

03.12.2020