Beata Dązbłaż

Artykuły autora

Do wniosku o wydanie decyzji o potrzebie wsparcia trzeba dołączyć tylko jedno orzeczenie

Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

Składający wnioski o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia do dokumentów muszą dołączyć kopię orzeczenia o niepełnosprawności. Niekiedy wnioskujący posiada dwa takie orzeczenia, np. wydane przez ZUS i przez powiat. Do wniosku trzeba dołączyć tylko jedno z nich i to sam wnioskujący decyduje, który dokument będzie dla niego korzystniejszy. Według ekspertów ważne jest też właściwe wypełnienie kwestionariusza samooceny, który także dołączamy do wniosku.

06.02.2024

Dotacje na założenie firmy przez niepełnosprawnego są, ale często tylko na papierze

Małe i średnie firmy Niepelnosprawność

Brakuje kompleksowego systemu wsparcia osób z niepełnosprawnością, które chcą założyć działalność gospodarczą. Wiele czynników ma wpływ na to, że nie jest to popularna forma aktywizacji zawodowej dla tej grupy, m.in. sposób i rodzaj wsparcia finansowego, ale przede wszystkim brak specjalistycznego doradztwa zawodowego. Eksperci wskazują, że konieczne jest wprowadzenie nowych narzędzi, które pozwolą właściwie wykorzystać potencjał zawodowy pracowników z niepełnosprawnością.

05.02.2024

Świadczenie kompensacyjne może nie spełnić zamierzonych celów

Pacjent Opieka zdrowotna

Lekarze wytykają niespójności w konsultowanym rozporządzeniu. Taką samą maksymalną sumę przewidziano dla oparzeń II i III stopnia. Z kolei za całkowitą utratę ręki powyżej łokcia poszkodowany w szpitalu pacjent może liczyć na kwotę niższą niż przewidziano w innych obowiązujących przepisach - w tym wypadku rozporządzeniu resortu pracy. Zbyt niskie kwoty świadczenia kompensacyjnego mogą sprawić, że poszkodowani w szpitalach pacjenci dalej będą chętniej korzystać ze ścieżki sądowej.

05.02.2024

Do psychologa raz ze skierowaniem, a raz bez - niespójność w systemie

Pacjent

Do Centrum Zdrowia Psychicznego (CZP) można się zgłosić bez skierowania. Jednak, jeśli podczas pierwszej konsultacji okaże się, że konieczna jest kolejna wizyta u psychologa, trzeba przyjść ze skierowaniem. To ma się zmienić i skierowanie w Centrach Zdrowia Psychicznego nie będzie już potrzebne. To dobrze – chwalą eksperci. Powstanie natomiast dualizm w systemie, bo poza CZP skierowanie do psychologa na wizytę finansowaną przez NFZ jest i dalej będzie wymagane.

02.02.2024

Największa od lat reforma rehabilitacji nie weszła w życie

Pacjent Opieka zdrowotna

Dziś, czyli 1 lutego, miało wejść w życie rozporządzenie dające możliwość m.in. szybszej rehabilitacji dla osób po ostrej fazie choroby np. onkologicznej, ale i zwiększające samodzielność fizjoterapeutów. Nie zostało ono jednak ogłoszone w Dzienniku Ustaw i na razie nie wiadomo, czy i kiedy przepisy wejdą w życie. Krajowa Izba Fizjoterapeutów pyta o to resort zdrowia.

01.02.2024
1    10  11  12  13  14  15  16  17  18    95