Beata Dązbłaż

Artykuły autora

Do psychologa raz ze skierowaniem, a raz bez - niespójność w systemie

Pacjent

Do Centrum Zdrowia Psychicznego (CZP) można się zgłosić bez skierowania. Jednak, jeśli podczas pierwszej konsultacji okaże się, że konieczna jest kolejna wizyta u psychologa, trzeba przyjść ze skierowaniem. To ma się zmienić i skierowanie w Centrach Zdrowia Psychicznego nie będzie już potrzebne. To dobrze – chwalą eksperci. Powstanie natomiast dualizm w systemie, bo poza CZP skierowanie do psychologa na wizytę finansowaną przez NFZ jest i dalej będzie wymagane.

02.02.2024

Największa od lat reforma rehabilitacji nie weszła w życie

Pacjent Opieka zdrowotna

Dziś, czyli 1 lutego, miało wejść w życie rozporządzenie dające możliwość m.in. szybszej rehabilitacji dla osób po ostrej fazie choroby np. onkologicznej, ale i zwiększające samodzielność fizjoterapeutów. Nie zostało ono jednak ogłoszone w Dzienniku Ustaw i na razie nie wiadomo, czy i kiedy przepisy wejdą w życie. Krajowa Izba Fizjoterapeutów pyta o to resort zdrowia.

01.02.2024

Ubezpieczenie zdrowotne przy świadczeniu wspierającym także dla opiekuna

Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

ZUS opłaca składkę zdrowotną, emerytalną i rentową za osobę, która nie może podjąć zatrudnienia, gdyż wspiera osobę z niepełnosprawnością, która pobiera świadczenie wspierające, pod pewnymi warunkami. Zatem zarówno osoba pobierająca świadczenie wspierające, jak i jej niepodejmujący zatrudnienia opiekun są obowiązkowo ubezpieczeni zdrowotnie.

30.01.2024

Świadczenie pielęgnacyjne na starych zasadach może zostać uznane za nienależnie pobrane

Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

W związku z wejściem w życie ustawy o świadczeniu wspierającym, może zaistnieć sytuacja, w której świadczenie pielęgnacyjne na starych zasadach będzie wypłacane w okresie, który później zostanie objęty prawem do świadczenia wspierającego. Eksperci zwracają uwagę, że w takiej sytuacji należy się liczyć z obowiązkiem zwrotu świadczenia pielęgnacyjnego, wraz z odsetkami, pobranego za okres, w którym zostało ustalone prawo do świadczenia wspierającego, jako świadczenia nienależnego.

27.01.2024

Sejm rozpoczął pracę nad projektem o wyższej rencie socjalnej

Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne

Do Sejmu wrócił obywatelski projekt nowelizacji ustawy, który zakłada podniesienie kwoty renty socjalnej do wysokości minimalnego wynagrodzenia. A także podniesienie limitu kwoty otrzymywanej przy zbiegu uprawnień do renty rodzinnej i socjalnej. W poprzedniej kadencji Sejmu prace ustawodawcze nad nim nie zostały ukończone.

25.01.2024
1    9  10  11  12  13  14  15  16  17    94