Robert Horbaczewski

Robert Horbaczewski

Kontakt: robert.horbaczewski@wolterskluwer.com

Artykuły autora

Organizatorzy wyborów lokalnych mogą sprawdzać czy członkowie komisji są zaszczepieni

Wybory Koronawirus szczepienia

W wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego nie ma informacji o konieczności przeprowadzenia badań lekarskich kandydatom do komisji wyborczych. Organizatorzy wyborów, aby sprawdzić, czy kandydat jest zaszczepionym przeciwko COVID-19 lub ozdrowieńcem, mogą żądać okazania kodu QR lub zaświadczenia wydrukowanego z Internetowego Konta Pacjenta - wyjaśnia minister zdrowia.

21.07.2021

Kodeks rolny potrzebny, ale wątpliwe czy powstanie

Samorząd terytorialny Prawo gospodarcze

Polski Ład dla wsi to na razie zbiór nośnych slajdów. Wśród zapowiadanych rozwiązań legislacyjnych jest m.in. Kodeks rolny oraz ustawa o rodzinnych gospodarstwach rolnych. Ta ostatnia ma zawierać rozwiązania w kilkudziesięciu obszarach, np. podatkowym, gospodarczym, społecznym, klęskowym czy związanym z dziedziczeniem. Prawnicy wątpią czy Kodeks w ogóle powstanie.

21.07.2021

Powiaty chcą powrotu samorządowych fotoradarów

Prawo karne Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Związek Powiatów Polskich chce wystąpić z inicjatywą, aby straże miejskie mogły znowu korzystać ze stacjonarnych fotoradarów. Pomysł przewiduje, że lokalizacja urządzenia wskazana byłaby w uchwale rady gminy. Tymczasem sieć fotoradarów i kamer rozbudowuje Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Sto nowych urządzeń ma pojawić się też na drogach wojewódzkich i ekspresowych.

20.07.2021

RIO: Dotację na szczepienie trzeba wyodrębnić w budżecie, potem można ją przekazać

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Gmina może dofinansować realizatora programu zdrowotnego np. szczepień na grypę. Przekazanie mu dotacji uzależnione jest jednak od uprzedniego wyodrębnienia w uchwale budżetowej takiego wydatku. Dopiero po przeprowadzeniu tej procedury można zawrzeć umowę z takim podmiotem – wyjaśniła Regionalna Izba Obrachunkowa w Gdańsku.

19.07.2021

Korytarz życia sprawdza się na autostradzie, w mieście niekoniecznie

Prawo karne Administracja publiczna

Korytarz życia dla służb ratowniczych sprawdza się głownie na autostradach, drogach ekspresowych i szybkiego ruchu. Gorzej jest na innych drogach. Na jednojezdniowych dwukierunkowych często nawet spowolnienia ruch. Problemem dla kierowców jest przejazd dwóch uprzywilejowanych pojazdów. Inną kwestią jest to, że część ambulansów jadących na „bombach” nie powinna używać sygnałów.

17.07.2021
1    182  183  184  185  186  187  188  189  190    299