W walce z homofobią stowarzyszenie niewiele może

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

O kwestię legitymacji procesowej rozbiły się decyzje w sprawie Stowarzyszenia Tolerado reprezentującego osoby LGBT+ przeciwko Fundacji Pro-prawo do życia. Chodziło o przeprosiny i zadośćuczynienie za homofobię na gdańskich ulicach, sąd skupił się jednak na tym, kto mógł wystąpić z pozwem. Sprawa obnaża większy problem - mówią prawnicy

24.07.2020

SN: Ubezpieczyciel pokrywa koszty opieki nad poszkodowanymi w wypadku

Prawo cywilne

Ubezpieczyciel powinien wypłacać odszkodowanie z tytułu nieodpłatnej opieki osoby bliskiej nad poszkodowanym np. w wypadku komunikacyjnym – uznał Sąd Najwyższy. Podzielił tym samym stanowisko Rzecznika Finansowego, który zwrócił się do Sądu o uchwałę rozstrzygającą rozbieżności w orzecznictwie w tego typu sporach.

23.07.2020

Rząd chce pełnej elektronizacji upadłości i restrukturyzacji, ale projekt wymaga dopracowania

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

System teleinformatyczny w postępowaniu upadłościowym i naprawczym będzie nie tylko platformą do zamieszczania pism i dokumentów, ale będzie usprawniał zarządzanie upadłością, w tym ułatwi doręczenie pism - zakłada rządowy projekt nowelizacji ustawy o Krajowym Rejestrze Zadłużonych. Jednak projekt wymaga jeszcze dopracowania - uważa Rada Legislacyjna przy premierze.

23.07.2020

Izba Kontroli SN uchyla dwa prawomocne wyroki, których skutkiem byłaby eksmisja

Prawo cywilne

Darowizna nie miała na celu pokrzywdzenia wierzyciela, czyli Urzędu Skarbowego - orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Zdaniem SN, skarga nadzwyczajna Prokuratora Generalnego okazała się zasadna, gdyż nakłady poczynione przez obdarowanego przekraczały należności wierzyciela wobec Skarbu Państwa.

23.07.2020

SN: Data płatności weksla nie może być dowolna

Prawo cywilne

Porozumienie wekslowe, w którym wskazano, że wierzyciel może opatrzyć weksel gwarancyjny in blanco datą płatności według swego uznania, nie upoważnia do uzupełnienie weksla datą płatności przypadającą po upływie terminu przedawnienia roszczenia ze stosunku podstawowego - tak brzmi uchwała trzech sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.

21.07.2020

Szymański: TSUE nie odniósł się do „unieważnienia” umowy w rozumieniu polskiego prawa

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

W głośnym "frankowym" wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie Dziubak mowa jest jedynie o możliwości stwierdzenia nieważności umowy zawierającej nieuczciwe warunki. Unieważniona może być zaś wyłącznie umowa ważna, a więc taka, której obowiązywanie jest obiektywnie możliwe. Abuzywność klauzul może więc prowadzić do obiektywnej nieważności, ale niekoniecznie do możliwości konstytutywnego unieważnienia – pisze adwokat Marcin Szymański.

21.07.2020

Umowa darowizny pojazdu – o czym trzeba pamiętać

Prawo cywilne

Rodzice chętnie oddają swoje stare samochody dzieciom, a dziadkowie wnukom. Zdarza się też darowanie auta wśród znajomych w zamian za opiekę nad kimś bliskim. By wszystko było zgodnie z prawem, trzeba podpisać prostą umowę, a fakt przekazania auta zgłosić do fiskusa, wydziału komunikacji i ubezpieczyciela.

20.07.2020

NSA: Oświadczenie pracownika nie przesądza o abonamencie od odbiorników w samochodach

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Nakaz rejestracji odbiorników radiofonicznych i ustalenie opłaty za ich używanie wydano w oparciu o oświadczenie pracownicy. Tymczasem władze spółki konsekwentnie zaprzeczały przedstawionej w nim wersji. Dlatego organ powinien zweryfikować złożone oświadczenie w oparciu o inne dowody - uznał Naczelny Sąd Administracyjny i oddalił skargę kasacyjną.

18.07.2020

SN: Ustalenie ojcostwa może być wstrząsem, ale służy dobru dziecka

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Dobro dziecka wymaga uświadomienia mu prawdy o ojcu, natomiast dążenie do pozostawienia go w nieświadomości temu dobru nie służy. Ujawnienie dziecku kto jest jego ojcem powinno nastąpić przed okresem dojrzewania - oceniły biegłe, a sąd zgodził się z tą opinią. Sąd Najwyższy nie dostrzegł błędu w tym rozumowaniu.

18.07.2020

SN: Można odzyskać pieniądze zgromadzone na polisolokacie

Prawo cywilne Rynek i konsument

Postanowienia umów ubezpieczenia na życie połączone z funduszem kapitałowym dotyczące opłaty likwidacyjnej mogą być niedozwolone. Nie są one świadczeniem głównym w takich umowach – stwierdził Sąd Najwyższy w kolejnej uchwale potwierdzającej dotychczasowa linię orzecznictwa.

17.07.2020

Partycypacja w kosztach ubezpieczenia budowy może być wyłudzeniem

Prawo cywilne Budownictwo

Generalni wykonawcy szukają oszczędności i przerzucają na podwykonawców koszty związane z prowadzeniem budowy. Czasem są to nawet koszty ubezpieczenia OC. Formalnie jest to dopuszczalne, ale pod warunkiem, że składka będzie w sposób przejrzysty podzielona, a partycypacja dotyczyć wyłącznie części przypadającej proporcjonalnie na wartość prac danego podwykonawcy. Jeśli dochodzi do narzucania „nadpartycypacji”, podwykonawcy mogą sprzeciwić się takiemu podziałowi, a nawet powalczyć o zwrot nadpłat - pisze Jacek Olma, radca prawny, partner GWW.

17.07.2020

SN: Można wykorzystać dowody z procesu rozwodowego w celu skazania męża

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Jeśli w sprawie o rozwód mąż przyznał się, że maltretował żonę i groził jej pobiciem lub śmiercią, to takie dowody zebrane przez sąd cywilny mogą być wykorzystane w postępowaniu karnym. Rozwód z winy męża sąd karny wykorzystał dla poczynienia własnych, samodzielnych ustaleń, co jest prawidłowym działaniem - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej.

15.07.2020

Surowe kary dla Idea Banku za ukrywanie przed klientami ryzyka 

Prawo cywilne Rynek i konsument Finanse

Idea Bank ma zapłacić kary w łącznej wysokości ponad 17,2 mln zł oraz wypłacić po 38 tys. zł rekompensaty konsumentom, którzy nabyli certyfikaty inwestycyjne emitowane przez Lartiq (dawniej Trigon). Zdaniem UOKiK spółka naruszała prawa konsumentów przy sprzedaży obligacji korporacyjnych GetBack - wprowadzała ich w błąd i oferowała produkty niedostosowane do ich potrzeb.

14.07.2020

TSUE: Można skarżyć warunki umowy z bankiem, nawet gdy została wykonana

Prawo cywilne Rynek i konsument

Prawo krajowe może przewidywać termin na wytoczenie powództwa o zwrot opartego na nieuczciwym warunku w umowie zawartej między przedsiębiorcą a konsumentem, ale nie może on być mniej korzystny niż terminy dotyczące podobnych środków istniejących w prawie krajowym, ani sprzeczny z porządkiem prawnym Unii Europejskiej - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości UE.

14.07.2020

Tarcze antykryzysowe - dzieła społeczników czy lobbystów?

Prawo karne Prawo cywilne Prawo gospodarcze Koronawirus

Tylko jeden lobbysta reprezentujący branżę zarządzania wierzytelnościami uczestniczył w posiedzeniu Sejmowej Komisji Finansów Publicznych rozpatrującej poprawki Senatu do tarczy 3 – ustaliło Prawo.pl. Znaczna część rozwiązań wprowadzonych tarczami antykryzysowymi to - jak twierdzi resort rozwoju – propozycje innych ministerstw i realizacja propozycji zgłaszanych przez stronę społeczną. O lobbingu nie ma mowy.

14.07.2020

Sąd: Zwrotu wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku nie można zaskarżyć

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Pełnomocnik powoda złożył wniosek o sporządzenie przez sąd uzasadnienia wydanego w sprawie wyroku. Pismo zwrócono z przyczyn formalnych. Przepisy Kodeksu postępowania cywilnego nie przewidują, aby strony mogły zaskarżyć tego rodzaju zarządzenie. Nie można skutecznie wnieść ani zażalenia poziomowego ani pionowego na to rozstrzygnięcie

14.07.2020

Przyspieszona restrukturyzacja zaczyna działać

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

W ubiegłym tygodniu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym ukazało się obwieszczenie o rozpoczęciu procedury restrukturyzacji wobec Horizon Medical Center Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie. To pierwsze zastosowanie zupełne nowej procedury, która może, niestety, niebawem dotyczyć wielu polskich przedsiębiorców

13.07.2020

Upadłość galerii handlowej w wyniku pandemii - co mają począć najemcy?

Prawo cywilne Koronawirus

Jeszcze niedawno duże sieci planowały ekspansję na polskim rynku, a inwestorzy budowę nowych centrów handlowych, szczególnie w mniejszych miejscowościach. Teraz wiele z tych już działających może upaść, jak to już stało się w łódzkiej Sukcesji. Co w tej sytuacji mają robić najemcy - zastanawia się radca prawny Joanna Domoń-Kulas

13.07.2020

Zdolność prawna a zdolność do czynności prawnej

Prawo cywilne

Kwestie te reguluje Kodeks cywilny. Zdolność prawną ma każdy człowiek począwszy od chwili urodzenia. Zdolność do czynności prawnych to możliwość zawierania umów, składania prawnie wiążących oświadczeń woli, zaciągania zobowiązań, rozporządzania swoim majątkiem. Pełną uzyskujemy wraz z pełnoletnością - czyli ukończeniem 18 lat lub zawarciem małżeństwa.

12.07.2020

Urażeni w kampanii wyborczej mogą ścigać trolli, pomijając tajemnicę telekomunikacyjną

Prawo karne Prawo cywilne RODO

W czasie kampanii wyborczej sympatycy kandydatów na prezydenta przerzucali się inwektywami w sieci, najczęściej anonimowo. Osoby dotknięte mową nienawiści mogą domagać się zadośćuczynienia w ramach ochrony dóbr osobistych, ale na przeszkodzie stoi tajemnica telekomunikacyjna. Skuteczniejsza - zdaniem prawników - jest droga karna, choć mniej elegancka.

11.07.2020