Sprawozdawcy Rady Europy krytycznie o korespondencyjnych wyborach w Polsce

Wybory

Jesteśmy zaniepokojeni możliwością zorganizowania w Polsce wyborów prezydenckich w maju w formie głosowania korespondencyjnego - napisali w opublikowanym w środę oświadczeniu współsprawozdawcy Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy ds. instytucji demokratycznych w Polsce, Pieter Omtzigt (Holandia) i Azadeh Rojhan Gustafsson (Szwecja).

09.04.2020

Zmiany w "tarczy antykryzysowej" korzystne też dla cudzoziemców

Administracja publiczna Prawo pracy Prawo unijne

Kolejny pakiet antykryzysowy, czyli będący obecnie przedmiotem prac Sejmu projekt ustawy mającej na celu przeciwdziałanie negatywnym skutkom epidemii wirusa SARS-CoV-2, zakłada m.in. przedłużenie legalnego pobytu cudzoziemców przebywających w Polsce na podstawie ruchu bezwizowego lub wiz Schengen.

08.04.2020

W czwartek będą nowe rządowe zalecenia na święta w związku z koronawirusem

Koronawirus

Ograniczenia dotyczące przemieszczania się w związku z koronawirusem obowiązują do Wielkiej Soboty, czyli 11 kwietnia. Liczba zachorowań wciąż dynamicznie rośnie, więc wszyscy spodziewają się, że zostaną przedłużone, a tegoroczne święta spędzimy inaczej, niż zwykle. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zapowiedział, że w czwartek poznamy szczegóły

08.04.2020

Senat zapowiada 30 dni pracy nad ustawą o głosowaniu korespondencyjnym

Wybory

Wykorzystamy zapewne przysługujące nam 30 dni na prace nad ustawą stanowiącą, że wybory prezydenckie 2020 roku odbędą się w trybie głosowania korespondencyjnego - poinformował we wtorek marszałek Senatu Tomasz Grodzki. I dodał, że Senat zasięgnie tej sprawie m.in. opinii RPO, PKW, Sądu Najwyższego.

07.04.2020

PiS złożył w Sejmie projekt zmiany Konstytucji

Wybory Koronawirus

Urzędujący prezydent jest wybierany na jedną, siedmioletnią kadencję. Tak przewiduje projekt autorstwa posłów Prawa i Sprawiedliwości, który w poniedziałek późnym wieczorem wpłynął do Sejmu. Jeśli taka zmiana w konstytucji zostałaby uchwalona, wybory nie odbyłyby się 10 maja, tylko za dwa lata.

07.04.2020

Rodzinne święta na razie tylko niezalecane

Prawo karne Koronawirus

Tegoroczną Wielkanoc powinno się spędzać w domu z najbliższą rodziną, nie planować wyjazdów, by ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Tyle że jest to na razie rekomendacja, a nie formalny zakaz. Ograniczenia dotyczące przemieszczania się obowiązują do 11 kwietnia, ale jest prawdopodobne, że zostaną przedłużone.

07.04.2020

KE: Uprawnienia klientów linii lotniczych nadal obowiązują

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Prawa klientów linii lotniczych są chronione mimo pandemii koronawirusa i masowego anulowania rejsów. Mimo trudnej sytuacji, przewoźnicy mają obowiązek zwracać środki za bilet, a to pasażerowie decydują, czy akceptują vouchery - przypomniała w poniedziałek Komisja Europejska.

06.04.2020

Maseczki po zdrowych - do zmieszanych, szczególne zasady wyrzucania śmieci chorych i izolowanych

Środowisko Koronawirus

Użyte przez osoby zdrowe maseczki czy rękawiczki ochronne stosowane w pracy, komunikacji miejskiej czy po zakupach powinny być wrzucane do odpadów zmieszanych – wynika z wytycznych Ministerstwa Klimatu i GIS. Specjalne obostrzenia dotyczą wyrzucania i odbioru wszystkich śmieci z miejsc izolacji i kwarantanny. Dotyczą osób izolowanych i chorych oraz odbierających odpady.

05.04.2020

Myśliwi też nie mają wstępu do lasów 

Środowisko Koronawirus

Zakaz wstępu do lasów obejmuje także myśliwych. Od 3 do 11 kwietnia myśliwi nie mogą organizować w lesie polowań ani, tak jak każdy inny obywatel, nawet przebywać w lasach - poinformowało w sobotę Ministerstwo Środowiska. Myśliwi mogą w tym okresie jedynie szacować szkody na polach wokół lasów.

05.04.2020

Rząd rekomenduje, żeby w święta pozostać w domu

Koronawirus

Rekomendacje rządu są jednoznaczne – w święta pozostańmy w domu. Według ministra zdrowia kontakt przy świątecznym stole jest ogromnym zagrożeniem. Powinno się też maksymalnie ograniczyć przemieszczanie się w okresie świątecznym i podróże między miastami.

04.04.2020

Uwaga na kłamstwa i oszustwa na koronawirusa

Prawo karne Koronawirus

Nie klikajmy w podejrzane linki. Nie wierzmy w nowe bankowe regulacje ustawowe uruchamiane w sieci, które uchronią nas przed utratą oszczędności w czasie epidemii, ani w ponadprzeciętne zyski i lekarstwa chroniące przed koronawirusem. Próby oszustwa zdarzają się codziennie, a cyber-złodzieje ostatnio nasilili aktywność.

04.04.2020

Zakaz wstępu także do lasów i parków narodowych

Środowisko Koronawirus

W związku ze stanem epidemii oraz dyspozycją premiera, od 3 kwietnia do 11 kwietnia br. włącznie, Lasy Państwowe wprowadzają tymczasowy zakaz wstępu do lasu, a Parki Narodowe pozostają zamknięte - poinformowało Ministerstwo Środowiska. Jak podkreśla resort, podyktowane to jest troską o zdrowie i bezpieczeństwo ludności.

03.04.2020

Prezent rządu dla myśliwych - wyjątek od epidemicznych zakazów

Środowisko Koronawirus

Rząd pozwolił myśliwym na urządzanie polowań w czasie epidemii, gdy wszyscy inni obywatele muszą pozostawać w domu. - To nonsens i skandal - uważają zarówno miłośnicy polowań, jak i obrończy zwierząt. Choćby dlatego, że godzi w równość obywateli wobec prawa i może spowodować szybkie rozprzestrzenianie się koronawirusa.

02.04.2020

Szybkie kary za łamanie zasad dotyczących epidemii

Prawo karne Policja

Kary na osoby, które nie będą przestrzegać wprowadzonych w celu ograniczenia epidemii zasad, będą nakładane w trybie szybkiej ścieżki - poinformował w środę szef minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński. Kary - sięgające nawet do 30 tysięcy złotych - będą określali inspektorzy sanitarni w porozumieniu z policją.

01.04.2020

Zakazy związane z epidemią dotyczą także sportu

Administracja publiczna

W związku z ogłoszeniem przez rząd we wtorek pakietu kolejnych zakazów i ograniczeń mających zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronowirusa, Ministerstwo Sportu i Turystyki przypomniało, że dotyczą ona także sportu i aktywności rekreacyjnej. Część z nich obowiązuje na podstawie wcześniejszych zarządzeń, a rozporządzeniem Rady Ministrów z 31 marca br. wprowadzono dodatkowe. 

01.04.2020

Fikcja doręczeń jeszcze większym problemem w czasie epidemii

Prawo cywilne Prawnicy Administracja publiczna

Stan epidemii to także utrudniony dostęp do poczty, długie kolejki, ograniczenie godzin otwarcia. Zdarza się, że cała poczta jest na kwarantannie, a musimy nadać pilny list lub odebrać avizo z urzędu lub sądu. Powstaje też problem jak udowodnić, że poczta była zamknięta? A przecież nadal obowiązuje tzw. fikcja doręczeń po podwójnym avizo.

01.04.2020

UE: Walka z epidemią nie kosztem zasad i wartości 

Prawo unijne Koronawirus

Ważne jest, by wprowadzane przez niektóre państwa nadzwyczajne środki w celu zaradzenia kryzysowi w związku z koronawirusem, nie były wprowadzane kosztem podstawowych zasad i wartości określonych w traktatach - oświadczyła we wtorek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

31.03.2020

Rząd zapowiada kolejne ograniczenia w związku z epidemią

Prawo karne Administracja publiczna Koronawirus

Trzeba rozważyć wprowadzenie dodatkowych regulacji w walce z koronawirusem - zapowiedział szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk. Dodał, że premier Mateusz Morawiecki ogłosi je we wtorek, ale nie podał szczegółów. Wcześniej o projektowanych ograniczeniach mówiła też minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

30.03.2020

Spór o korespondencyjne głosowanie wydłuży prace nad pakietem antykryzysowym

Wybory

Według PiS wprowadzenie możliwości głosowania korespondencyjnego ma umożliwić przeprowadzenie wyborów w legalnym terminie, według opozycji to próba manipulowania wynikiem wyborów w nadzwyczajnej sytuacji i igranie ze zdrowiem i życiem ludzi. Wprowadzona nagle zmiana do kodeksu wyborczego na pewno skomplikuje i wydłuży prace parlamentarne nad pakietem.

29.03.2020

TSUE: Bank ma jasno podać czas na odstąpienie od umowy

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze Prawo unijne

Umowy kredytu zawierane z konsumentami muszą wskazywać w sposób jasny i zwięzły sposób obliczania terminu na odstąpienie od umowy - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości UE. I podkreślił, że nie wystarczy, aby w odniesieniu określenia początku biegu terminu na odstąpienie, umowa odsyłała do przepisu krajowego, który sam odsyła do innych przepisów krajowych.

28.03.2020