Media zaniepokojone zaostrzeniem art. 212 kk

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

W uchwalonej przez Sejm 16 maja br. nowelizacji Kodeksu Karnego znalazł się nowy przepis rozszerzający zakresu art. 212 Kodeksu karnego. Szefowie resortu sprawiedliwości zapewniają, że nie będzie on wykorzystywany przeciwko dziennikarzom. Ci natomiast przypominają im, że obiecywali zniesienie art. 212.

21.05.2019

Państwowa komisja ma badać przypadki pedofilii

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Powołana zostanie państwowa komisja do zbadania wszelkich przypadków pedofilii - zapowiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki. I dodał, że chce zaprosić do niej również przedstawicieli opozycji. Jak podkreślał, celem prac tego organu będzie wyjaśnianie spraw, ale także przypadków ich tuszowania.

21.05.2019

KRRiT nie oceni zawartości "pasków" w TVP

Administracja publiczna

Dostarczanie przez publiczną telewizję na paskach w programach informacyjnych i publicystycznych nierzetelnego, nieobiektywnego przekazu, w którym trudno odróżnić informację od komentarza sprawia, że należy uznać, iż osoby odpowiedzialne za treść „pasków” mogły nie wypełnić ustawowego obowiązku dostarczania obywatelom rzetelnej informacji

20.05.2019

Rada Legislacyjna: Walka z lichwą, nie oznacza udzielania kredytów osobom niewypłacalnym

Prawo cywilne Rynek i konsument

Rządowy projekt ustawy zwalczającej lichwę zmierza do osiągnięcia pożądanych celów, ale ma wiele wad i błędów - stwierdzili eksperci Rady Legislacyjnej. Zauważają, że projekt dopuszcza udzielanie kredytów osobom niewypłacalnym. Według autorów opinii poprawić też należy m.in. przepisy o zamkniętym katalogu kosztów pozaodsetkowych.

20.05.2019

Rząd szykuje 500+ dla niepełnosprawnych

Pomoc społeczna Domowe finanse

Dorosłe osoby niepełnosprawne całkowicie niezdolne do samodzielnego życia otrzymają comiesięczny dodatek w wysokości 500 zł - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

19.05.2019

Polska słabo chroni mniejszości seksualne

Prawo karne Administracja publiczna

Dopiero 38 miejsce, na 49 państw Europy, zajmuje Polska pod względem poszanowania praw człowieka wobec osób LGBTI - wynika z rankingu Międzynarodowego Stowarzyszenia Lesbijek i Gejów (ILGA Europ). Jego autorzy zalecają Polsce m.in. wprowadzenie związków partnerskich i penalizację przestępstw z nienawiści z powodu orientacji seksualnej.

17.05.2019

Dyrektor Muzeum Narodowego: nie cenzurujemy wystaw

Zmiany galerii to realizacja nowej, bardziej dynamicznej wizji funkcjonowania, a nie deprecjonowanie zbiorów czy ich „cenzurowanie” - odpowiada na wystąpienie rzecznika praw obywatelskich dyrektor Muzeum Narodowego. RPO poprosił o wyjaśnienie, czym kierowały się władze muzeum, wycofując z wystawy pracę "Sztuka konsumpcyjna".

16.05.2019

NIK: Restrykcyjna ustawa zahamowała obrót ziemią

Prawo cywilne Budownictwo

Zmiany w przepisach o obrocie gruntami rolnymi spowodowały zmniejszenie liczby transakcji sprzedaży, zahamowały tempo wzrostu cen ziemi oraz doprowadziły do obniżenia wysokości czynszu dzierżawnego gruntów z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa - wynika z raportu NIK. Według jego autorów czekająca na podpis prezydenta nowelizacja może odwrócić te trendy.

15.05.2019

UOKiK: Zaproszenie na pokaz garnków tylko za zgodą klienta

Rynek i konsument Prawo gospodarcze RODO

Nie można dzwonić do konsumentów i zapraszać na pokazy garnków, mimo że nie wyrazili na to zgody - stwierdził Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który ukarał właśnie za taką praktykę firmę Smak i Zdrowie. Spółka ma zapłacić ponad 35 tys. zł kary i zaprzestać takich praktyk.

14.05.2019

Od środy tańsze połączenia telefoniczne z innymi krajami UE

Rynek i konsument

Od 15 maja w Unii Europejskiej zaczną obowiązywać nowe maksymalne stawki za wszystkie międzynarodowe rozmowy i wiadomości SMS. Za połączenia ze swojego kraju do innego państwa UE konsumenci zapłacą maksymalnie 19 centów za minutę (plus VAT) i 6 centów za wiadomość SMS (plus VAT).

13.05.2019

Dostawca energii ukarany za automatyczne przedłużanie umów

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Sprzedawca energii elektrycznej i gazu nie może karać konsumenta za rozwiązanie umowy przed terminem - stwierdził UOKiK, który wszczął postępowanie o uznanie za niedozwolone 47 klauzul stosowanych przez spółkę Polski Prąd i Gaz. Według Urzędu niedopuszczalne jest też automatyczne przedłużanie umów znów na czas określony.

13.05.2019

Nie będzie rozmów z Izraelem o zwrocie mienia

Prawo cywilne Administracja publiczna

Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że odwołało wizytę grupy izraelskich urzędników, ponieważ dokonana w ostatniej chwili przez stronę izraelską zmiana składu delegacji mogła sugerować, że rozmowy miałyby koncentrować się na kwestiach restytucji mienia ofiar Holokaustu.

13.05.2019

Ban na Facebooku pod kontrolą sądu

Sąd rozstrzygnie, czy Facebook mógł naruszyć dobra osobiste Społecznej Inicjatywy Narkopolityki (SIN), blokując jej konto za naruszenie zasad społeczności. Organizacja, która prowadzi edukację antynarkotykową, domaga się od portalu przywrócenia konta i przeprosin. Zdaniem prawników powinna powstać możliwość odwołania się od decyzji

13.05.2019

Aplikacja przypomni o przeglądzie auta i końcu ubezpieczenia

Rynek i konsument Administracja publiczna

Przypominanie o zbliżającym się terminie badania technicznego i zbliżającym się końcu ubezpieczenia OC - o takie funkcje wzbogaciła się aplikacja mObywatel, która zawiera m.in. dane z dowodu rejestracyjnego pojazdu i polisy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.

10.05.2019

Kościół ma nowe zasady walki z pedofilią

Prawo karne

W ogłoszonym w czwartek dokumencie papież Franciszek ustanowił nowe normy dotyczące walki z pedofilią w Kościele. Są to nowe procedury w sprawie zgłaszania przypadków molestowania i przemocy seksualnej oraz rozliczania biskupów z ich działań.

09.05.2019

Dyplomata USA: Ustawa JUST nie jest przeciw Polsce

Finanse publiczne Administracja publiczna

Stany Zjednoczone nie mają zamiaru nikomu niczego dyktować ws. mienia ofiar Holokaustu przejętego wskutek II wojny światowej, a ustawa JUST (tzw. 447) nie przypisuje Polsce win za zbrodnie nazistów - zapewnił specjalny przedstawiciel USA ds. walki z antysemityzmem Elan Carr.

08.05.2019

Tęcza na cenzurowanym - uczucia religijne w Polsce nadal łatwo zranić

Prawo karne

"Tęczowa" Matka Boska wywołała gorącą debatę. To, co dla jednych jest nieszkodliwym manifestem, dla innych - profanacją świętości. Eksperci są podzieleni - zdaniem jednych, brakuje kontratypu dla przepisu dotyczącego obrazy uczuć religijnych, który wyłączałby z odpowiedzialności np. artystów. Inni uważają, że obowiązujące prawo jest stosowane zbyt wyrywkowo

08.05.2019

Senat rozpatrzy ustawę Rodzina 500 plus

Prawo rodzinne

Dzisiaj, tj. 8 maja br. rozpoczynają się trzydniowe obrady Senatu. Zaplanowano na nim rozpatrzenie 19 ustaw, w tym nowelizację ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Przewiduje ona objęcie programem „Rodzina 500+” wszystkich dzieci do 18. roku życia, również jedynaków, bez względu na dochody rodziny.

08.05.2019
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski