Jak poinformował w czwartek rzecznik prezydenta Błażej Spychalski, prezydent powołał do komisji psycholog Justynę Kotowską i apeluje o szybkie powołanie przedstawicieli parlamentu i premiera.

Na apel jeszcze tego samego dnia zareagował premier Mateusz Morawiecki, bo kilka godzin później powołał do komisji byłą dziennikarkę tygodnika "Solidarność" Elżbietę Malicką. 

Ustawa o państwowej komisji do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15 obowiązuje od 26 września 2019 r. Za jej powołaniem podczas głosowania w Sejmie ubiegłej kadencji opowiedziała się większość polityków zarówno Zjednoczonej Prawicy, jak i opozycji. Pierwszy raport powinien być opracowany w ciągu roku od tej daty. W budżecie na 2020 rok przewidziano na działalność komisji 12 mln zł.

Czytaj: Ustawa o państwowej komisji do spraw pedofilii już obowiązuje>>

Jednak mimo obowiązywania ustawy, zobowiązane organy - Sejm, Senat,  prezydent, rząd, rzecznik praw dziecka - nie wskazały kandydatów na członków komisji. 

 


Film Sekielskich mobilizuje polityków

Jako pierwszy zrobił to rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak, ale dopiero 15 maja br., kiedy już było wiadomo, że następnego dnia będzie miała miejsce premiera drugiego filmu braci Sekielskich o tuszowaniu pedofilii w Kościele katolickim. Jako swojego przedstawiciela do Komisji wskazał on dr. hab. Błażeja Kmieciaka. 

Więcej: Kolejny film Sekielskich i jest jeden kandydat do komisji ds. pedofilii>>
 

Zbieżność tych faktów ma tu znaczenie, bo to właśnie pierwszy film Sekielskich pt. "Tylko nie mów nikomu" wywołał polityczne wzmożenie, którego finałem było uchwalenie ustawy o  państwowej komisji ds. pedofilii.   


Wskazana przez prezydenta Justyna Kotowska jest psychologiem, specjalistą psychoterapii uzależnień. Ukończyła studia psychologiczne na Uniwersytecie Marii Skłodowskiej–Curie oraz Studium Terapii Uzależnienia i Współuzależnienia w Instytucie Psychologii Zdrowia. Na co dzień pracuje w Klinice Psychiatrii Sądowej w Instytucie Psychiatrii i Neurologii.

Elżbieta  Malicka ukończyła chemię na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. Zawodowo przez wiele lat była związana ze służbą zdrowia. Przez 10 lat, pracowała w oświacie jako nauczycielka i wychowawczyni. Była też dziennikarką m.in. "Tygodnika Solidarność". Działała w opozycji demokratycznej. Była współzałożycielką podziemnego pisma "Robotnik". Ponadto współpracowała z redakcją opozycyjnego pisma "KOS" oraz z niezależną Oficyną Wydawniczą NOWA. Zaangażowana była w działania Komitetu Obrony Robotników. Uczestniczyła w strajku w Stoczni Gdańskiej.