Rząd ostrzega - tysiące niebezpiecznych stron w internecie

Rynek i konsument Prawo AI

Na liście ostrzeżeń przed niebezpiecznymi stronami jest już ponad 10 tysięcy adresów - informuje pion odpowiedzialny za cyfryzację w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. I przypomina, na co zwracać uwagę, by nie stać się ofiarą cyberprzestępców. Najczęstsza metoda ich działania to tzw. phishing. Nazwa nie przez przypadek budzi dźwiękowe skojarzenia z fishingiem, czyli - po angielsku - łowieniem ryb.

01.03.2021

Zepsuty telewizor? Szansą gwarancja lub rękojmia

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Nie zawsze klient kupuje rzecz bez wad. Gdyby nieświadomie nabył rzecz mającą inne cechy niż wynikało to z opisu, to może skorzystać z określonych uprawnień przewidzianych prawem. To klient podejmuje decyzję, czy z nich skorzysta.

28.02.2021

RPO: Polska nie pozwala na skargi do Komitetu Praw Dziecka ONZ

Administracja publiczna

Polscy obywatele nie mogą składać do Komitetu Praw Dziecka ONZ skarg na naruszenie praw dziecka, ponieważ Polska nie ratyfikowała dodatkowego protokołu do podpisanej w 2013 r. Konwencji o Prawach Dziecka - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich. I wskazuje, że do tego organu mogłaby np. trafić skarga na niemożność transkrypcji aktu urodzenia dziecka w związku jednopłciowym.

26.02.2021

Doradcy obywatelscy mogą się już szkolić tylko online

Prawnicy Administracja publiczna

Doradcy obywatelscy, którzy z uwagi na epidemie nie byli w stanie spełnić obowiązku doszkalania się w ubiegłym roku, mogą dopełnić ten obowiązek do końca czerwca 2021 r. zachowując przy tym prawo do świadczenia nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego do tego czasu – wyjaśnia ministerstwo sprawiedliwości. Szkolenia mogą być już w całości prowadzone online.

26.02.2021

SN oceni, czy sąd mógł zaocznie nakazać spłatę kredytu frankowego

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Rzecznik Finansowy skierował skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego w sprawie wyroku zaocznego wydanego w sprawie „frankowiczów”. Decyzją sądu klienci banku mogą stracić dom. Zdaniem Rzecznika Finansowego sąd nie powinien podjąć takiej decyzji tylko w oparciu o wyciąg z ksiąg bankowych. Powinien zbadać wcześniej postanowienia umowy pod kątem klauzul niedozwolonych.

25.02.2021

KE chce przedłużenia obecnych przepisów o roamingu

Rynek i konsument Prawo europejskie

Komisja Europejska zaproponowała w środę nowe rozporządzenie w sprawie roamingu, które ma przedłużyć o kolejne 10 lat stosowanie obowiązujących obecnie przepisów, które mają wygasnąć w 2022 r. Chodzi przede wszystkim o zasadę nakazującą operatorom telekomunikacyjnym rozliczanie usług w roamingu na takich samych zasadach, jakie obowiązują w kraju.

24.02.2021

Nie będzie na razie prac nad "piątką dla zwierząt"

Środowisko

Kwestia "piątki dla zwierząt" została odsunięta na dalszy plan i nie wiem, jakie będą jej dalsze losy - powiedział we wtorek minister rolnictwa Grzegorz Puda. Tłumaczył, że przyczyną rezygnacji z dalszych prac nad tym projektem jest pandemia. Sejm uchwalił ustawę w tej sprawie, ale po wniesieniu do niej przez Senat wielu poprawek nie została ona skierowana do ponownego głosowania w Sejmie.

24.02.2021

Rzecznik praw dziecka upomina się o nową ustawę dla psychologów

Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna

Bez uregulowania zawodu psychologa i zasad odpowiedzialności za błędy mogące doprowadzić do tragedii - przegramy walkę z depresją - zwraca uwagę Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak. Apeluje do minister rodziny o pilne działania w tej sprawie i przypomina, że już od blisko 20 lat jest ustawa o tym zawodzie, ale dotychczas nie powstały przepisy wykonawcze do niej.

23.02.2021

SN odpowie, co z prowizją po wcześniejszej spłacie kredytu

Prawo cywilne Rynek i konsument Finanse

Prawie 15 tys. zł plus odsetki mogą odzyskają klienci jednego z banków, jeśli Sąd Najwyższy pozytywnie rozpatrzy skargę nadzwyczajną złożoną przez Rzecznika Finansowego. Dotyczy ona braku rozliczenia i zwrotu części prowizji w związku z przedterminową całkowitą spłatą kredytu konsumenckiego.

22.02.2021

Senat w obronie wolnych mediów

Senat przyjął w piątek uchwałę, w której "wyraża zdecydowany sprzeciw wobec ograniczania wolności i praw obywatelskich Polek i Polaków poprzez działania rządu RP, zmierzające do likwidacji niezależnych mediów" oraz wyraża solidarność z protestującymi mediami komercyjnymi.

19.02.2021

KE wzywa Polskę do wykonania wyroku w sprawie Puszczy Białowieskiej

Środowisko Prawo europejskie

Komisja Europejska wezwała w czwartek Polskę do wykonania wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej sprzed prawie trzech w sprawie ochrony przyrody w Puszczy Białowieskiej. Zdaniem KE polskie władze nie wypełniły wszystkich wskazań tego orzeczenia, ale rząd z tym polemizuje i twierdzi, że to tylko spór prawny, bo żadnych prac w Puszczy nie wykonuje się.

19.02.2021

Mniej wniosków o azyl - w UE i w Polsce

Administracja publiczna Prawo europejskie

W ubiegłym roku liczba wniosków uchodźczych złożonych w krajach UE+ spadła do najniższego poziomu od 2013 r. O ochronę międzynarodową ubiegało się 461,3 tys. cudzoziemców, o 31 proc. mniej niż w 2019 r. Prawie 1/3 z wydanych decyzji była pozytywna - wynika z danych Europejskiego Urzędu Wsparcia w dziedzinie Azylu (EASO). W Polsce złożyło takie wnioski 2,8 tys. osób.

19.02.2021

ZUS uruchomił e-wizyty w języku migowym

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Szacuje się, że liczba głuchych osób w Polsce sięga około 500 tys., a 900 tys. Polaków ma poważny uszczerbek słuchu. Z myślą o nich ZUS uruchomił wideorozmowy w języku migowym PJM w sprawie zasiłków oraz emerytur i rent. Od 16 lutego osoby niesłyszące mają więc szansę na samodzielne załatwienie sprawy w ZUS bez konieczności wychodzenia z domu.

17.02.2021

Nowa ustawa ma zachęcać do używania produktów wielokrotnego użytku

Środowisko Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Motywowanie konsumentów do stosowania produktów wielokrotnego użytku - to cel przygotowanego w ministerstwie klimatu i środowiska projektu nowelizacji ustawy, która wprowadzić ma m.in. obowiązek informowania na produktach i sposobie gospodarowania odpadami powstałymi z tych produktów. Projekt trafił właśnie do wykazu prac legislacyjnych rządu.

17.02.2021

KNF oczekuje od banków lepszego zabezpieczania płatności

Rynek i konsument Finanse

Instytucje finansowe, banki powinny mocniej edukować swoich klientów w kwestii cyberbezpieczeństwa - uważa Komisja Nadzoru Finansowego. Według Komisji w bankach powinna obowiązywać zasada silnego uwierzytelnienia każdej płatności w systemie transakcyjnym, a ewentualne odstępstwa powinny mieć miejsce tylko za zgodą klienta.

16.02.2021

Nie wszystkie osoby z rocznika 1953 dostaną wyższe emerytury

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

ZUS podał, że 68,2 tys. osób z rocznika 1953 otrzymało już wyrównanie emerytury. Niektóre osoby otrzymają nawet kilkunastotysięczne wyrównanie, ale nie wszyscy. Po zestawieniu liczby 68,2 tys. podwyższonych emerytur z liczbą rozpatrzonych wniosków (100 tys.) wyraźnie widać, że tylko u nieco ponad połowy osób nowo przeliczona emerytura wyszła wyższa niż otrzymywana do tej pory.

15.02.2021

Za spóźniony pociąg można żądać odszkodowania

Prawo cywilne Rynek i konsument Transport

Śnieg i mróz tradycyjnie spowalniają polskie pociągi. A im większe opóźnienie, tym wyższe odszkodowanie może otrzymać od kolei pasażer. Minimalna kwota rekompensaty wynosi 25 proc. ceny biletu jednorazowego, w przypadku opóźnienia wynoszącego od 60 do 119 minut. Tyle, że przewoźnicy często kwestionują reklamacje pasażerów.

13.02.2021

Randka w kinie mało romantyczna - prawo nakazuje rozsadzić zakochanych

Rynek i konsument Koronawirus

W ten weekend można już iść do kina, nie jest to jednak specjalnie dobry pomysł na randkę w Walentynki. Rozporządzenie stawia bowiem precyzyjne warunki - widzowie muszą zajmować co drugi fotel, chyba że wspólnie gospodarują. Nie zdradza natomiast, jak obsługa kin ma to weryfikować. Zdaniem prawników rząd po raz kolejny nakłada covidowe nakazy nie do wykonania.

13.02.2021

UPC zwróci klientom opłaty pobrane bez ich zgody

Prawo cywilne Rynek i konsument

Firma telekomunikacyjna UPC Polska, która pobierała, mimo braku zgody klientów, płatności za aktywowaną usługę „Pakiet Bezpieczeństwa UPC”, została zobowiązana przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów do do zakończenia szkodliwej dla konsumentów praktyki oraz przyznania im rekompensaty. Decyzja jest prawomocna.

12.02.2021