Ponad 68 tys. osób z rocznika 1953 otrzymało wyrównanie emerytury

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeliczył już ponad 100 tys. emerytur osób z rocznika 1953. Wyrównanie emerytury otrzymało 68,2 tys. osób. Emerytura osób urodzonych w 1953 r. wzrosła przeciętnie o 260 zł, a łączna kwota wyrównania to 749 mln zł. Zdecydowana większość spraw dotyczyła kobiet - aż 96 proc.

12.02.2021

Prezydent o proteście mediów: chodzi o pieniądze, nie naruszenie wolności słowa

Niektóre media naprawdę przesadzają z tym, że sugerują jakieś naruszenie wolności słowa, chodzi o pieniądze po prostu - tak prezydent Andrzej Duda odniósł się do planów rządu wprowadzenia podatku od reklam i protestu dużej części mediów prywatnych. Ocenił, że wielkie kompanie medialne mogą płacić podatki, zwłaszcza gdy są przeznaczone dla ludzi.

10.02.2021

Rząd szykuje podatek od reklamy, media protestują

Rynek i konsument CIT

Telewizje, stacje radiowe i informacyjne portale internetowe wstrzymały w środę przekaz w proteście przeciwko zapowiadanej "składce" od reklam. Tymczasem przedstawiciele rządu uspokajają, że to dopiero projekt, a Ministerstwo Finansów sugeruje, że planowany podatek obejmie cyfrowych gigantów i zagranicznych wydawców. I rząd zachęca wydawców do udziału w konsultacjach.

10.02.2021

Dzięki RPO Sąd Najwyższy zbada zasadność karania za brak maseczki

Koronawirus

Rzecznik Praw Obywatelski złożył do Sądu Najwyższego kasację od wyroku, w którym mężczyzna został ukarany naganą za przemieszczanie się bez maseczki i uzasadnionej potrzeby. To już druga kasacja RPO, dzięki której SN będzie mógł się wypowiedzieć, co do zasadności karania obywateli za ograniczenia wprowadzone w pierwszym okresie epidemii koronawirusa.

09.02.2021

Ziobro: Nasza ustawa pozwoli chronić wolność słowa w internecie

Prawo AI

Facebook zablokował angielskojęzyczne konto IPN. Powodem był post dotyczący niemieckiej akcji germanizacji polskich dzieci podczas II wojny światowej. Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości, apeluje o przyspieszenie prac nad ustawą o wolności słowa w internecie.

09.02.2021

Czy państwo przestaje być neutralne światopoglądowo?

Prawo cywilne Administracja publiczna

W obliczu wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie niedopuszczalności aborcji z powodu wad płodu coraz częściej pada pytanie, czy nadal mamy państwo świeckie, czy prawo kanoniczne i regulacje Konkordatu nie wkraczają w sferę prawa cywilnego wbrew obowiązującej Konstytucji? Część prawników uważa, że istnieją przejawy utraty neutralności światopoglądowej państwa,

06.02.2021

Samochodem do Wielkiej Brytanii? Trzeba zabrać "zieloną kartę"

Prawo cywilne Transport

W czasie okresu przejściowego zasady przemieszczania się między Zjednoczonym Królestwem i państwami Unii Europejskiej pozostawały bez zmian. Od 1 stycznia 2021 r. sytuacja obywateli UE, w tym oczywiście Polaków, zmieniła się w istotny sposób, także w odniesieniu do podróży. Samo OC komunikacyjne to za mało w podróży na Wyspy. Od 1 stycznia 2021 r. przydatna jest też Zielona Karta.

06.02.2021

Pizza na miejscu odbije się czkawką tylko restauratorowi

Prawo karne Policja Koronawirus

Rząd zapowiada odmrażanie gospodarki, ale w tej materii już od jakiegoś czasu mamy do czynienia z samoistną odwilżą. Wbrew prawu otwierają się siłownie, kluby i restauracje. Chętnych na skorzystanie z takich usług nie brakuje, ale rozporządzenie epidemiczne nie pozwala na ich ukaranie. Ukarany za złamanie zakazu może być tylko przedsiębiorca.

06.02.2021

Rząd myśli o wprowadzeniu "koronapaszportów"

Opieka zdrowotna Koronawirus

Zastanawiamy się, jak potwierdzać status osoby, która wykonała test na Covid-19 lub została zaszczepiona – powiedział w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski. Zastrzegł jednak, że to trudny problem. Nad sposobami dokumentowania zaszczepienia mówi się też w innych krajach Unii Europejskiej. Np. rząd Danii pracuje nad wprowadzeniem paszportów, ale KE jest na razie wobec projektu sceptyczna.

05.02.2021

17-latek na prawo jazdy kategorii B poczeka

Prawo karne Policja

Ministerstwo Infrastruktury nie zamierza modyfikować przepisów obniżających wiek konieczny do uzyskania prawo jazdy kategorii B. W opinii resortu obowiązujące rozwiązanie prawne jest optymalne ze względu na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Ministerstwo powołuje się też na przepisy UE, gdzie dolna granica wieku pozwalającego na uzyskanie prawa jazdy kategorii B została ustalona na 18 lat.

05.02.2021

Będą niższe stawki za zakańczanie połączeń głosowych w sieciach komórkowych

Rynek i konsument Prawo europejskie

Jeszcze w pierwszej połowie tego roku obniżone zostaną stawki za usługę zakańczania połączeń głosowych we wszystkich sieciach stacjonarnych i mobilnych w Unii Europejskiej - poinformował w środę Urząd Komunikacji Elektronicznej. Zmiany, które dotyczą także polskich operatorów, to efekt postanowień aktu delegowanego przyjętego 18 grudnia przez Komisję Europejską.

03.02.2021

UOKiK ostrzega konsumentów przed inwestowaniem w piramidy i w klejnoty

Prawo cywilne Rynek i konsument

Spółka Alternet i platforma Adblast zostały uznane przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów za systemy promocyjne typu piramida. Decyzja urzędu ma ułatwić konsumentom odzyskanie pieniędzy przed sądem. Natomiast firma Jewel Lines, namawiająca do inwestycji w kamienie szlachetne, została ukarana za to, że nie udzieliła informacji na żądanie UOKiK.

03.02.2021

RPO: Ograniczony dostęp migrantów do procedury uchodźczej w Polsce

Administracja publiczna

Cudzoziemcy, którzy  na przejściu granicznym w Terespolu chcą złożyć wniosek o status uchodźcy, często nie mają takiej możliwości - są zawracani na Białoruś. Nie zapewnia im tego praktyka Straży Granicznej, która najczęściej nie dopuszcza do złożenia takiego wniosku - stwierdza Rzecznik Praw Człowieka w opracowaniu w tej sprawie dla Specjalnego Sprawozdawcy ONZ ds. praw człowieka migrantów.

02.02.2021

Sąd Najwyższy oceni, czy można karać na podstawie rozporządzenia

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja

Nie można karać za wykroczenie osób, które naruszały m.in. zakaz ustanowiony na mocy rozporządzenia - twierdzi Rzecznik Praw Obywatelskich, które kieruje kasację do Sądu Najwyższego na korzyść obywatela ukaranego za przebywanie w parku. Według RPO będące podstawą kary rozporządzenie z 31 marca 2020 r. należy uznać za niekonstytucyjne, a w efekcie - za nielegalne.

02.02.2021

Minister sprawiedliwości ma projekt w sprawie wolności słowa w internecie

Prawo AI Prawo gospodarcze

Serwisy społecznościowe nie będą mogły usuwać wpisów ani blokować kont polskich użytkowników, jeśli zamieszczone w nich treści nie łamią polskiego prawa, a za naruszenie tej zasady serwisom będą grozić surowe kary - przewiduje przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt ustawy o ochronie wolności słowa w internetowych serwisach społecznościowych.

01.02.2021

Koronawirus szerzy się w jednostkach penitencjarnych - apel HFPC

Wymiar sprawiedliwości

W grudniu 2020 r. ogólna liczba zakażeń SARS-CoV2 wśród osób pozbawionych wolności przekroczyła 400 przypadków. Dla porównania, do połowy października 2020 r. we wszystkich jednostkach penitencjarnych odnotowano zaledwie 56 przypadków koronawirusa, z czego do 18 zakażeń doszło w jednostkach penitencjarnych - zaniepokojona tych danymi Helsińska Fundacja Praw Człowieka wystąpiła do ministra sprawiedliwości.

31.01.2021

Po zmianie prawa 50 km/h także w nocy

Transport

Po 1 czerwca br., gdy wejdą w życie zmiany w prawie o ruchu drogowym, zniknie przepis pozwalający na jazdę w nocy z prędkością do 60 km na godzinę w terenie zabudowanym. Obowiązywać będzie ta sama norma przez całą dobę, czyli 50 km. Ważną zmianą będzie też obowiązek utrzymywania odpowiedniej odległości od pojazdu poprzedzającego.

30.01.2021

Czy policja ma prawo legitymować prewencyjnie demonstrantów?

Prawo karne

Żadne prewencyjne legitymowanie jest niedozwolone bez podstawy faktycznej lub prawnej - twierdzi sędzia TK w stanie spoczynku Wojciech Hermeliński. - Legitymowanie musi być uzasadnione ustawowo. Trwa kolejny dzień protestów Strajku Kobiet. Policja legitymuje demonstrujących, jak twierdzi prewencyjnie.

29.01.2021

Powództwo przeciwegzekucyne – kiedy składać?

Zanim dojdzie do wyegzekwowania należności wynikających z tytułu wykonawczego, istnieje możliwość wniesienia powództwa przeciwegzekucyjnego. Tym mianem określa się tzw. powództwa opozycyjne oraz interwencyjne. Aby skutecznie podważyć tytuł wykonawczy lub uzyskać zwolnienie przedmiotu spod egzekucji, konieczne jest spełnienie przesłanek wynikających z przepisów prawa.

29.01.2021

Usługi płatnicze do deregulacji, bezpieczeństwo klientów ma nie ucierpieć

Rynek i konsument Finanse

Zredukowanie rosnących kosztów utrzymania biur usług płatniczych oraz zmniejszenie wymogów regulacyjnych stawianych tej grupie przedsiębiorców - taki cel przyświeca opublikowanemu w czwartek projektowi nowelizacji ustawy o usługach płatniczych. Według jego autorów nie zagrozi to bezpieczeństwu klientów, bo wysokość transakcji realizowanych przez te firmy będzie ograniczona.

28.01.2021