Chodzi o uchwaloną 24 czerwca br. zmianę dotyczącą art. 156 par 2 oraz do 158 kodeksu postępowania administracyjnego. Wprowadza ona zasadę, że nie można stwierdzać nieważności decyzji wydanych bez podstawy prawnej lub z rażącym naruszeniem prawa , jeżeli od dnia doręczenia lub ogłoszenia upłynęło dziesięć lat, a także gdy decyzja wywołała nieodwracalne skutki prawne. Ale jednocześnie ten sama zmiana przewiduje inne bardziej radykalne rozstrzygnięcie. Mianowicie w przypadku decyzji co najmniej 30 letnich nie będzie w ogóle  żadnego postępowania, a te, które są w toku zostaną umorzone. Nowe przepisy mają mieć również zastosowanie do spraw wszczętych i niezakończonych przed wejściem ich w życie.

Czytaj: Sejm uchwalił - stare decyzje administracyjne nie do podważenia>>

- W trakcie spotkania omówiono uzasadnienie nowelizacji KPA, a także perspektywy współpracy w polityce pamięci o ofiarach III Rzeszy - poinformowano we wtorek wieczorem na Twitterze Ministerstwa Spraw zagranicznych.

 


USA nadal naciskają

Wysłanniczka rządu USA ds. Holokaustu Cherrie Daniels przebywa w Polsce od kilku. Jak poinformowała ambasada USA, ona oraz chargé d'affaires ambasady USA w Polsce Bix Aliu złożyli w piątek 2 lipca wizytę roboczą u marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego. - Wizytę roboczą u Marszałka Senatu RP prof. Tomasza Grodzkiego złożyli wysłanniczka rządu USA ds. Holokaustu Pani Cherrie Daniels oraz Chargé d'Affaires Ambasady USA w RP Pan Bix Aliu - podano także tego dnia na Twitterze Senatu RP.

Nie podano tego oficjalnie, ale cel wizyty był oczywisty, ponieważ uchwalona przez Sejm ustawa czeka teraz na rozpatrzenie przez Senat. Także dlatego, że zaraz po jej  uchwaleniu rzecznik resortu dyplomacji USA Ned Price wezwał Polskę do wstrzymania prac nad nowelizacją kodeksu postępowania administracyjnego, która wywołała też gwałtowną reakcję Izraela. Ocenił, że prawo jest krokiem w złym kierunku w kwestii zwrotu mienia żydowskiego. - Wierzymy w znaczenie rozwiązania spraw restytucji z czasów Holokaustu, by zapewnić równość i sprawiedliwość dla wszystkich ofiar. Wczorajsza decyzja polskiego parlamentu była krokiem w złym kierunku. Wzywamy Polskę, by nie posuwała tej ustawy do przodu - napisał na Twitterze Price.

Czytaj: Izrael i USA protestują przeciwko ustawie blokującej w Polsce reprywatyzację>>

Ostra reakacja Izraela

- Procedowana zmiana ustawy w rezultacie uniemożliwi zwrot mienia żydowskiego lub ubieganie się o rekompensatę. To niemoralne prawo poważnie uderzy w stosunki między naszymi państwami - oceniło Ministerstwo Spraw Zagranicznych Izraela po uchwaleniu przez Sejm nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego.
To niemoralne prawo poważnie uderzy w stosunki między naszymi państwami. Z powagą podchodzimy do próby uniemożliwienia zwrotu prawowitym właścicielom mienia zagrabionego w Europie Żydom przez nazistów i ich kolaborantów. Polska wie, co jest właściwym krokiem w tej sprawie - podkreśliła w swoim oświadczeniu izraelska ambasada. I przypomniała, że  "deklaracja terezińska, przyjęta w 2009 r., wzywa wszystkie zainteresowane państwa do pracy nad zwrotem mienia żydowskiego zagrabionego w czasie Holokaustu".