Chodzi o dwa rozporządzenia Rady Ministrów z  22 oraz z 23 czerwca 2021 r., które  zaostrzają przepisy dotyczące kwarantanny granicznej. Likwidują one możliwość zwolnienia z kwarantanny granicznej na podstawie negatywnego testu diagnostycznego dla osób, które wracają do Polski z Wlk. Brytanii (rozporządzenie z 22 czerwca), a następnie z wszystkich krajów spoza strefy Schengen i niebędących członkami EFTA (rozporządzenie z 23 czerwca).

Czytaj: Od północy 10-dniowa kwarantanna dla przybywających spoza strefy Schengen>>
 

Kilka godzin na dostosowanie się do ograniczeń

Te zmiany wprowadzone zostały na kilka godzin przed wejściem w życie. Np. o rozciągnięciu obowiązku odbycia kwarantanny na wszystkich niezaszczepionych wracających spoza strefy Schengen wiceminister zdrowia poinformował na konferencji prasowej około południa w środę, rozporządzenie w tej sprawie ukazało się w Dzienniku Ustaw po południu, a weszło w życie od północy

- Mimo wielokrotnych zastrzeżeń RPO zarówno co do formy, jak i trybu wprowadzania obostrzeń, po raz kolejny z dnia na dzień  rozporządzeniem wprowadzono niezwykle istotne ograniczenie wolności osobistej, rozciągając obowiązek kwarantanny granicznej na każdą niezaszczepioną w pełni osobę powyżej 12. roku życia - napisał Rzecznik do szefa rządu. I dodał, że jest to szczególnie dotkliwe w przypadku osób, które nie są niechętne szczepieniom, ale ze względów zdrowotnych, czy innych (wiek) dotychczas nie mogły się zaszczepić. - Trudno jest także oszacować szkody, jakie – tak nagłe, zaledwie dzień po poprzedniej zmianie – wprowadzenie bezwzględnej kwarantanny granicznej dla osób powracających do Polski spoza strefy Schengen i EFTA spowoduje dla polskiej branży turystycznej i jej klientów - napisał Rzecznik.

Działania przypadkowe i nieproporcjonalne

Rzecznik Praw Obywatelskich stwierdza, że rozumie i docenia działania Rady Ministrów w walce z pandemią. - Częstotliwość i tempo zmian zasad bezpieczeństwa sprawia jednak wrażenie pewnej przypadkowości i każe postawić pod znakiem zapytania ich proporcjonalność - ocenia .

RPO prosi premiera o szczegółowe informacje co do przyczyn tak krótkiej, bo zaledwie kilkunastogodzinnej vacatio legis zmian w kwarantannie granicznej.