Możliwość taką szef GIS zasygnalizował podczas konferencji prasowej zorganizowanej w laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi, które jako jedno z czterech w Polsce zajmuje się sekwencjonowaniem genomu wirusa SARS-CoV-2, czyli odczytuje informację genetyczną niezbędną przy oznaczaniu na przykład mutacji Delta.

Właśnie w odniesieniu do rozprzestrzeniania się na świecie w Polsce tej mutacji wirusa, Główny Inspektor Sanitarny stwierdził, że nie wyklucza się w Polsce wprowadzenia pewnych zasad bezpieczeństwa związanych ze stopniem zaszczepienia społeczeństwa. Zastrzegł jednak, że decyzje w tych sprawach należą do premiera.

Czytaj również: Rząd szuka pomysłów na zaszczepienie większości Polaków, ale nie słucha ekspertów >>
 

Krzysztof Saczka nawiązał do rozwiązań stosowanych w innych krajach, np. we Francji, gdzie głównie osoby zaszczepione będą mogły korzystać na przykład z centrów handlowych, niektórych usług oraz instytucji kultury.  - Jak najdalszy jestem od tego, abyśmy dzielili społeczeństwo. Każdy jest wolnym obywatelem i podejmuje określone decyzje. Jednak dzięki osiągnięciom medycznym w tej chwili w zasadzie jedynym antidotum, które może przerwać łańcuchy zakażeń SARS-CoV-2 i powrócić do normalności, są szczepienia - powiedział. 

We Francji nie wszystko dla niezaszczepionych

Nawiązanie do przykładu z Francji ma związek z zapowiedzią prezydenta tego państwa Emmanuela Macrona. Poinformował on, że szczepienia przeciw Covid-19 nie będą we Francji obowiązkowe dla całego społeczeństwa, ale wprowadzane restrykcje będą dotyczyły osób, które nie posiadają certyfikatu sanitarnego potwierdzającego szczepienie, negatywny test, bądź nabycie odporności na Covid-19.

Bez certyfikatu sanitarnego nie będzie można:

  • wejść do kawiarni,
  • korzystać z restauracji,
  • wchodzić do centrów handlowych,
  • podróżować pociągami i samolotami na trasach długodystansowych,
  • odwiedzać placówki medyczne.


W Grecji restauracje dla zaszczepionych i zbadanych

Rząd Grecji poinformował we wtorek, że przebywanie wewnątrz restauracji możliwe będzie jedynie dla tych, którzy zaszczepili się przeciw Covid-19 lub w ciągu ostatnich trzech dni uzyskali negatywny wynik testu na koronawirusa. W ten sposób władze chcą walczyć ze wzrostem liczby zakażeń.