Więcej osób może brać udział w imprezach sportowych na powietrzu

Rynek i konsument Koronawirus

W wydarzeniach sportowych poza obiektami sportowymi może brać udział więcej niż jedna grupa uczestników pod warunkiem zachowania odstępu czasowego między grupami - wynika z obowiązującego od dziś rozporządzenia. Ponadto w imprezach na świeżym powietrzu może uczestniczyć do 250 osób, a nie jak dotychczas do 150. Do limitów nie są wliczane osoby zaszczepione przeciw COVID-19.

28.05.2021

Mandat za brak maseczki - podstawa prawna w ustawie

Prawo karne Koronawirus

Rośnie liczba zakażeń COVID-19 - zwłaszcza w województwach: podlaskim i lubelskim. Rząd nie podjął na razie decyzji o wprowadzeniu kolejnych obostrzeń, a obecne obowiązują do końca października. Póki co władze zapowiedziały lepsze egzekwowanie przepisów - należy pamiętać, że od końca zeszłego roku mają ku temu podstawę prawną.

26.05.2021

MS odmawia prac nad nową definicją zgwałcenia

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Brak zgody na obcowanie płciowe jest immanentną cechą przestępstwa zgwałcenia - twierdzi resort sprawiedliwości i odmawia realizacji postulatu Rzecznika Praw Obywatelskich, aby za gwałt uznawać relację seksualną bez wyraźnej zgody. I przekonuje, że polskie przepisy co do przestępstw przeciwko wolności seksualnej spełniają standardy międzynarodowe, w tym "nadmiarowej" Konwencji stambulskiej,

25.05.2021

Paszporty szczepionkowe od 1 lipca - będzie można je pobrać na telefon

Koronawirus szczepienia

Unijne cyfrowe zaświadczenia "Covid" będą zasadniczo dostępne dla obywateli od 1 lipca - zapewnia Komisja Europejska. Dostępne mają być trzy rodzaje certyfikatów: zaświadczenie o szczepieniu; o negatywnym wyniku testu; świadectwo wyzdrowienia. Wszystkie będą bezpłatne dla wszystkich obywateli UE. Można je będzie dostać na urządzenie cyfrowe lub wydrukować na papierze.

22.05.2021

Poszukiwacze "skarbów" będą mieli łatwiej

Prawo karne Administracja publiczna

Nielegalni poszukiwacze złotego pociągu i broni z pól bitewnych oraz śladów po żołnierzach wyklętych mają powody do zadowolenia. Rząd planuje właśnie złagodzenie kar za wydobywanie ukrytych dóbr kultury, które należą do Skarbu Państwa. Zniesiona ma być kara przewidująca za ten czyn - do dwóch lat więzienia.

22.05.2021

Covidowe wakacje z unijnym certyfikatem, ale ostrożność konieczna

Prawo cywilne Koronawirus szczepienia

Koniec z czasami, gdy po opłaceniu wycieczki wystarczyło jedynie pamiętać o kremie z filtrem. „Covidowe” wakacje wymagają od turysty dużo więcej uwagi – jak choćby sprawdzenia, czy dane państwo nie wymaga od pasażera kodu QR lub czy nie zmieniło zasad obowiązujących osoby zaszczepione. Unijny koronapaszport ma ułatwić podróżowanie, ale możliwe będą odstępstwa od jego uznawania.

22.05.2021

Rząd przygotowuje kolejne przepisy mające poprawiać bezpieczeństwo na drogach

Administracja publiczna

Obowiązek przeprowadzania oceny bezpieczeństwa ruchu drogowego i przeprowadzania tzw. ukierunkowanych kontroli bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz obowiązek uwzględniania niechronionych użytkowników dróg we wszystkich procedurach zarządzania bezpieczeństwem ruchu drogowego - takie m.in. zmiany chce jeszcze w tym roku zaproponować rząd.

21.05.2021

RPO: Nabór do żandarmerii według ustawy, nie rozporządzenia

Administracja publiczna

W rozporządzeniu dotyczącym naboru do Żandarmerii Wojskowej minister obrony narodowej wprowadza rozwiązania, o których nie mówi ustawa. Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca na to uwagę ministrowi Mariuszowi Błaszczakowi i przypomina, że służba w Żandarmerii Wojskowej jest służbą publiczną, a zasady naboru do niej musza być zgodne z ustawą.

21.05.2021

Ustawa podpisana - zaostrzone kary dla przemytników dzieł sztuki

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Obrót dziełami sztuki w Polsce ma być bezpieczniejszy - zakłada nowelizacja ustawy o ochronie zabytków, którą podpisał właśnie prezydent. Chodzi w niej o to, żeby kolekcjoner czy instytucja, nie kupowały - nawet w dobrej wierze - skradzionego dzieła sztuki, bo wydadzą pieniądze i nigdy ich nie odzyskają. Ponadto przepisy karne mają przeciwdziałać finansowaniu terroryzmu.

21.05.2021

Sejm pracuje nad projektem o zadośćuczynieniu za naruszenie więzi rodzinnej

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Najbliższej rodzinie osoby, która np. wskutek wypadku doznała trwałego uszkodzenia ciała, przysługiwać będzie zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - takiej zmiany w Kodeksie cywilnym chce prezydent Andrzej Duda. W czwartek 20 maja br. w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu i został on skierowany do prac w komisjach.

20.05.2021

Nowa ustawa wprowadzi zmiany korzystne dla pobierających świadczenia z funduszu alimentacyjnego

Pomoc społeczna Prawo rodzinne Domowe finanse

Kwota kryterium dochodowego, która uprawnia do korzystania z funduszu alimentacyjnego, będzie wzrastała wraz z podnoszeniem minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ma to stworzyć stały mechanizm wzrostu świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Uchwalona w czwartek ustawa przewiduje też rozwiązania dotyczące świadczeń dla rodzin, które mają przyczynić się do sprawniejszego załatwiania spraw w urzędach.

20.05.2021

Konsument nada pismo procesowe w dowolnej placówce pocztowej

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument

Rząd proponuje zmianę w prawie, która umożliwi oddanie pisma procesowego, z zachowaniem terminu, w placówce dowolnego operatora pocztowego świadczącego usługi powszechne. Doprecyzowana ma także zostać regulacja dotycząca wniosku o przyznanie prawa pomocy w postępowaniach sądowych, a także wprowadzony górny pułap opłat w takich sprawach.

19.05.2021

Polisy z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym też są unieważniane

Prawo cywilne Rynek i konsument

Sądy coraz częściej stwierdzają nieważność umów ubezpieczenia powiązanych z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym i zasądzają na rzecz poszkodowanych całość uiszczonych przez nich składek. A są do tego powody, bo skutek inwestowania przez zakład ubezpieczeń środków zbieranych od klientów jest często taki, że obecnie wartość rachunków jest niższa niż suma wpłaconych składek.

19.05.2021

Nowe prawo - wchodzenie na przejście wyzwaniem dla kierowców

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Policja

Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym, która wejdzie w życie 1 czerwca, ma poprawić bezpieczeństwo pieszych. Oprócz stanu „znajdowania się” pieszego na przejściu, wprowadza drugi - „wchodzenie” na przejście. Kierowcy będą musieli szybko interpretować, kiedy zaczyna się „wchodzenie”. Część ekspertów ma wątpliwości czy przepisy poprawią bezpieczeństwo na drogach.

19.05.2021

Pielgrzymki mogą być większe, ale z covidowymi ograniczeniami

Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia

300 osób to maksymalna liczba pątników w pielgrzymce - wynika z wydanych właśnie wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dla organizatorów ruchu pielgrzymkowego podczas epidemii COVID-19. Jednak do tego limitu nie będą się wliczać osoby w pełni zaszczepione. Episkopat prosi organizatorów pielgrzymek o dostosowanie się do wytycznych GIS.

18.05.2021

Polsat zapłaci milionową karę za zbyt późne identyfikowanie naruszeń ochrony danych

RODO

Cyfrowy Polsat S.A. nie wdrożył odpowiednich środków technicznych i organizacyjnych przy współpracy z firmą kurierską, czego efektem były liczne naruszenia, do tego identyfikowane z dużym opóźnieniem. Z powodu tych zaniedbań Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych nałożył na spółkę karę pieniężną w wysokości ponad 1,1 mln zł.

18.05.2021

Tańce na zewnątrz dozwolone, ale wciąż obowiązują limity osób

Koronawirus

Od 15 maja działają ogródki gastronomiczne - co pozwala zaspokoić apetyt na dobre jedzenie, ale nie głód innych rozrywek. Problem mają fani imprez tanecznych, bo kluby nieprędko wrócą do życia. Nie ma natomiast przeszkód do organizowania imprez tanecznych na świeżym - czy też, jak woli ustawodawca - na otwartym powietrzu.

17.05.2021

Polska najgorzej w całej UE chroni osoby LGBTI

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Polska drugi rok z rzędu zajęła ostatnie miejsce wśród krajów Unii Europejskiej w rankingu ILGA-Europe - międzynarodowym rankingu mierzącym poziom równouprawnienia osób LGBTI w Europie. Zdobyliśmy jedynie 13 proc. i jesteśmy 43 na 46 krajów w całej Europie. Gorsze od Polski wyniki uzyskało tylko 6 krajów - Białoruś, Monako, Rosja, Armenia, Turcja i Azerbejdżan.

17.05.2021

UOKiK: Rozszerzenie ubezpieczenia i wyższa składka tylko za zgodą konsumenta

Rynek i konsument

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów postawił zarzuty spółce Compensa Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie, która wysyłała do klientów oferty rozszerzenia zakresu ubezpieczenia za wyższą składkę, a brak reakcji konsumentów uznawała za zgodę. Taka praktyka może naruszać zbiorowe interesy konsumentów, za co grozi kara do 10 proc. rocznego obrotu firmy.

17.05.2021

We wspólnotach mieszkaniowych trwa stan tajemnicy

Budownictwo

W części wspólnot mieszkaniowych wciąż nie odbyły się roczne zebrania sprawozdawcze, bo obostrzenia epidemiczne wydłużyły ustawowy termin na ich organizację. Niektóre ze wspólnot, pomimo tego, że żadna regulacja ustawowa nie zwolniła ich z tego obowiązku, nie przedstawiły właścicielom rocznych sprawozdań ze swojej działalności ani za 2019, ani za 2020 rok.

17.05.2021