Sejm za nowelizacją, która poprawi ściągalność alimentów

Prawo cywilne Prawo pracy

Wyższe kryterium dochodowe przy przyznawaniu świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego, kary dla pracodawców, którzy pomagają alimenciarzom w unikaniu egzekucji, szybszy przepływ informacji między ZUS i komornikami oraz pierwszeństwo zatrudnienia przy robotach publicznych dla dłużników alimentacyjnych - to tylko niektóre ze zmian, które w czwartek wieczorem przyjął Sejm.

06.12.2018

Ustępujący RPD pisze o potrzebach polskich dzieci do premiera

Prawo rodzinne

Realizacja prawa do nauki, przeciwdziałanie przemocy w rodzinie i przemocy rówieśniczej, wsparcie samotnych rodziców i opracowanie nowego kodeksu rodzinnego - to w ocenie ustępującego Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka, najważniejsze wyzwania w zakresie ochrony praw dzieci stojące m.in. przed jego następcą.

06.12.2018

Rafalska: Rząd nie zabiera 500+ rodzicom samotnie wychowującym dzieci

Prawo rodzinne Domowe finanse

- 500+ jest przyznawane przez samorządy zgodnie z obowiązującym prawem. Rząd nic nie zabiera. To podłe kłamstwo mające na celu wywołanie niepokoju wśród rodzin i uderzenie w rząd. Rodziny otrzymują świadczenie bez zakłóceń. Otrzymuje je niemal 2,5 mln rodzin - napisała w środę na Twitterze minister Rafalska, odnosząc się do medialnych doniesień o tym, że MRPiPS poleciło gminom nie wypłacać 500+ rodzicom samotnie wychowującym dzieci, jeśli nie wystąpili o alimenty od drugiego rodzica.

05.12.2018

RPO: Zapis z radaru nie może być jedyną podstawą zatrzymania prawa jazdy

Administracja publiczna

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do NSA w sprawie kierowców, którzy stracili prawo jazdy na trzy miesiące, po przekroczeniu prędkości o więcej niż 50 km/h na terenie zabudowanym. Przypomniał, że taką decyzję podejmuje starosta, opierając się na informacji od policji, czyli wskazaniach z radarów. A te - jak zaznaczył - mogą być mylne. - To nie może być wyłączna podstawa - ocenia.

05.12.2018

Stacje sprawdzą filtry w rejestrowanych samochodach

Administracja publiczna

Wszystkie nowo rejestrowane pojazdy, których specyfikacja homologacyjna przewidywała obowiązek wyposażenia w filtr DPF (filtr cząsteczek stałych), będą musiały posiadać sprawny filtr. Sprawdzą to stacje kontroli pojazdów, do czego zobowiąże je znowelizowane prawo o ruchu drogowym.

05.12.2018

Prawa konstytucyjne tematem kalendarza na 2019 rok

Prawnicy

Prawo do udziału w wyborach i referendach, prawo do składania petycji, równy dostęp do służby publicznej, wolność zrzeszania się, prawo do zgromadzeń, równość kobiet i mężczyzn - to niektóre z tematów przygotowanego przez poznańskich prawników i artystów kalendarza na przyszły rok.

04.12.2018

TSUE: Zdaniem rzecznika generalnego Brexit można cofnąć

Administracja publiczna

Nie ma przeszkód prawnych do ewentualnego wycofania przez Wielką Brytanię wniosku o wyjście z Unii Europejskiej. Taką opinię wydał we wtorek rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w odpowiedzi na pytanie, czy w razie zorganizowania drugiego referendum w sprawie Brexitu lub upadku rządu premier Theresy May możliwe byłoby jednostronne wycofanie się Wielkiej Brytanii z procesu wyjścia z UE.

04.12.2018

Komisja PE: Wizy humanitarne trzeba wydawać za granicą

Administracja publiczna

Według przygotowywanej w Parlamencie Europejskim regulacji, osoby ubiegające się o azyl powinny mieć możliwość ubiegania się o wizy humanitarne w ambasadach i konsulatach UE za granicą, co pozwoli im bezpiecznie dostać się do Europy.

03.12.2018

Specustawa ma złagodzić podwyżki cen energii

Domowe finanse Prawo gospodarcze

Specjalna ustawa ma złagodzić skutki podwyżek energii dla ludności i dla małych i średnich przedsiębiorstw - poinformował w poniedziałek minister energii Krzysztof Tchórzewski. Jak wyjaśnił, pieniędzy na to nie ma planie budżetowym na przyszły, ale mają być "wygospodarowane" z opłaty emisyjnej.

03.12.2018

Zakaz pisania o aferze KNF? NBP oskarżany o cenzurowanie mediów

Wymiar sprawiedliwości

NBP chce by sąd zabronił publikacji przez media materiałów dotyczących afery KNF. Rzecznik praw obywatelskich twierdzi, że wnioski te mogą uniemożliwiać realizację interesu publicznego oraz konstytucyjnej zasady wolności prasy i swobody wypowiedzi, a posłowie PO zawiadamiają prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez prezesa NBP Adama Glapińskiego.

03.12.2018

Coraz więcej ukaranych kierowców korzysta z blokad alkoholowych

Około 50 tys. osób rocznie jest skazywanych za jazdę po pijanemu. W ubiegłym roku prawie 7 tys. z nich mogło nadal prowadzić swoje samochody, bo były one wyposażone w tzw. blokadą alkoholową. Według Ministerstwa Sprawiedliwości pozwalający na to przepis jest coraz częściej stosowany

30.11.2018

WSA: Wyrok w sprawie odmowy wstępu na obrady Sejmu - w grudniu

Administracja publiczna

Dopiero 13 grudnia br. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyda wyrok w precedensowej sprawie odmowy wstępu na obrady Sejmu 9 maja 2018 r. indywidualnego obywatela. Jest to pierwsza taka sprawa w historii Sejmu.

29.11.2018

Dodatkowe odwołanie od "bana" na Facebooku będzie możliwe

Nowe technologie RODO

Polscy użytkownicy zyskają dodatkową możliwość odwołania się od decyzji o zablokowaniu konta na Facebooku. Umożliwi im to porozumienie, które resort cyfryzacji zawarł z tym portalem społecznościowym. Aplikacja do składania odwołań jest już prawie gotowa.

28.11.2018

UOKiK: Windykator nie może naciskać przez rodzinę i sąsiadów

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Zmuszanie konsumentów do zapłaty długu poprzez wywieranie na nich nacisku, który stanowi niedozwoloną agresywną praktykę rynkową, narusza prawo - stwierdził UOKiK. A jako przykład takich praktyk podaje m.in. odwiedzanie dłużników w domu oraz informowanie o tym ich rodziny i sąsiadów.

28.11.2018

Wyrok SN dotyczący sprawców katastrofy hali MTK 29 listopada

Prawo karne Budownictwo

Sąd Najwyższy ogłosi 29 listopada br. wyrok w sprawie pięciu mężczyzn odpowiedzialnych za przyczynienie się do katastrofy katowickiej hali Międzynarodowych Targów Katowickich w 2006 r., w której zginęło 65 osób, a 26 odniosło bardzo poważne rany.

27.11.2018

Mediacje – sztuka dobrych pertraktacji przydatna także przy rozwodzie

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

W sytuacji rozwodu nie ma trwalszego i lepiej funkcjonującego rozwiązania niż wypracowane wspólnie porozumienie. Sprzyjający temu proces mediacji można rozpocząć w dowolnym momencie i nigdy nie jest on stratą czasu - twierdzi Katarzyna Stryjek, z Zespołu Mediatorów w Centrum Porozumień Prawnych w Gdyni.

27.11.2018

Rząd chce "skodyfikować" kuchnię polską

Prawo gospodarcze

Ministerstwo rolnictwa i rozwoju wsi zamierza, wspólnie z miłośnikami kuchni polskiej, opracować „Kanon kuchni polskiej”/„Polskie dziedzictwo kulinarne”. - Chodzi o skodyfikowanie i określenie cech kuchni polskiej - deklaruje resort.

27.11.2018