Na procesję z zachowaniem dystansu, na komunii wolna amerykanka

Koronawirus

Nawet w najgorszych momentach pandemii, obostrzenia dotyczące kościołów nie były specjalnie restrykcyjne, natomiast obecnie ograniczenia dotyczące uroczystości w budynkach są porównywalne do tych, obowiązujących w sklepach. Z kolei na zewnątrz obiektów kultu religijnego obowiązuje wyłącznie konieczność zachowania odstępów.

03.06.2021

Renta rodzinna wsparciem po zmarłym, ale krąg uprawnionych ograniczony

Prawo rodzinne Domowe finanse Emerytury i renty

Renta rodzinna to świadczenie, o które mogą ubiegać się bliscy osoby zmarłej, która pobierała np. emeryturę. Ma zapewnić minimum bezpieczeństwa ekonomicznego, środków utrzymania po śmierci żywiciela rodziny, ale prawo do skorzystania z tego świadczenia ma szereg ograniczeń. Np. dzieciom przysługuje ona do ukończenia 16 lat, chyba że nadal się uczą.

03.06.2021

Polkomtel zwróci bezprawnie pobrane opłaty za usługi premium

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Jeśli Polkomtel odrzucił reklamację związaną z usługami premium z wykorzystaniem numerów 7218 i/lub 60228, to klient dostanie zwrot podwojonej opłaty, którą poniósł z powodu korzystania z tych usług. Prezes UOKiK zobowiązał też tę firmę do systemowych zmian, które wyeliminują nieprawidłowości w świadczeniu usług o podwyższonej opłacie.

02.06.2021

Można już pobierać unijne Certyfikaty COVID

Opieka zdrowotna Prawo unijne Koronawirus szczepienia

Od wtorku 1 czerwca można pobierać Unijne Certyfikaty COVID (UCC), które mają ułatwiać bezpieczne przemieszczanie się pomiędzy krajami Unii Europejskiej. Jak poinformował minister zdrowia, Formalny start systemu unijnych certyfikatów COVID-19 nastąpi 1 lipca. I podkreślił, że Polska znalazła się w grupie liderów, którzy już wydają certyfikaty do użytku swoich obywateli.

01.06.2021

Zmiany w ustawie o prawach konsumenta mają utrudnić sprzedaż na pokazach handlowych

Rynek i konsument

Utrudnienie sprzedaży w trakcie pokazów handlowych oraz zwiększenie ochrony osób korzystających z internetowych platform handlowych – to główne cele proponowanej przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nowelizacji ustawy o prawach konsumenta i innych ustaw. Projekt został opublikowany w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

01.06.2021

Prawo już obowiązuje - pierwszeństwo pieszego i zakaz "komórek" na przejściu

Administracja publiczna Transport

Od wtorku 1 czerwca zaczęły obowiązywać przepisy o pierwszeństwie pieszego na przejściu oraz m.in. zakaz używania telefonów komórkowych w czasie przechodzenia przez jezdnię oraz w momencie wchodzenia na nią. Ustawa Prawo o ruchu drogowym wprowadza też pierwszeństwo pieszego, który stoi jeszcze na chodniku.

01.06.2021

Boimy się cyberprzestępców, ale chronimy się słabo

Nowe technologie RODO

Blisko co czwarty Polak boi się, że w czasie pandemii padnie ofiarą hakerów wyłudzający dane osobowe. Równocześnie blisko 60 proc. respondentów nie wie lub nie jest pewna, jakie działania należy podjąć w takim przypadku. Takie wnioski wynikają z badania przeprowadzonego przez serwis ChronPESEL.pl i Krajowy Rejestr Długów pod patronatem Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

31.05.2021

Maseczki w pomieszczeniach zostaną z nami przez całe wakacje

Koronawirus

Adam Niedzielski, minister zdrowia będzie rekomendował, aby maseczki nosić w pomieszczeniach jeszcze co najmniej w wakacje. Podkreślił, że trzeba działać ostrożnie z luzowaniem obostrzeń, bo epidemia się tli. - Maseczki powinny być noszone jeszcze przez jakiś czas. Będę rekomendował, aby wewnątrz jeszcze co najmniej w wakacje je nosić – powiedział.

31.05.2021

Bank PKO BP zaproponuje "odfrankowienie" kredytów

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Traktowanie kredytów udzielonych we frankach szwajcarskich (CHF) w taki sposób, jakby od momentu udzielenia były one kredytami złotowymi oprocentowanymi stopą procentową opartą na wskaźniku referencyjnym WIBOR 3M powiększonym o marżę i spłacanymi w złotych polskich - takie warunki ugód z klientami zaakceptowała Rada Banku PKO BP. Wnioski o ugody mają składać klienci.

28.05.2021

Więcej osób może brać udział w imprezach sportowych na powietrzu

Rynek i konsument Koronawirus

W wydarzeniach sportowych poza obiektami sportowymi może brać udział więcej niż jedna grupa uczestników pod warunkiem zachowania odstępu czasowego między grupami - wynika z obowiązującego od dziś rozporządzenia. Ponadto w imprezach na świeżym powietrzu może uczestniczyć do 250 osób, a nie jak dotychczas do 150. Do limitów nie są wliczane osoby zaszczepione przeciw COVID-19.

28.05.2021

Mandat za brak maseczki - podstawa prawna w ustawie

Prawo karne Koronawirus

Rośnie liczba zakażeń COVID-19 - zwłaszcza w województwach: podlaskim i lubelskim. Rząd nie podjął na razie decyzji o wprowadzeniu kolejnych obostrzeń, a obecne obowiązują do końca października. Póki co władze zapowiedziały lepsze egzekwowanie przepisów - należy pamiętać, że od końca zeszłego roku mają ku temu podstawę prawną.

26.05.2021

MS odmawia prac nad nową definicją zgwałcenia

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Brak zgody na obcowanie płciowe jest immanentną cechą przestępstwa zgwałcenia - twierdzi resort sprawiedliwości i odmawia realizacji postulatu Rzecznika Praw Obywatelskich, aby za gwałt uznawać relację seksualną bez wyraźnej zgody. I przekonuje, że polskie przepisy co do przestępstw przeciwko wolności seksualnej spełniają standardy międzynarodowe, w tym "nadmiarowej" Konwencji stambulskiej,

25.05.2021

Paszporty szczepionkowe od 1 lipca - będzie można je pobrać na telefon

Koronawirus szczepienia

Unijne cyfrowe zaświadczenia "Covid" będą zasadniczo dostępne dla obywateli od 1 lipca - zapewnia Komisja Europejska. Dostępne mają być trzy rodzaje certyfikatów: zaświadczenie o szczepieniu; o negatywnym wyniku testu; świadectwo wyzdrowienia. Wszystkie będą bezpłatne dla wszystkich obywateli UE. Można je będzie dostać na urządzenie cyfrowe lub wydrukować na papierze.

22.05.2021

Poszukiwacze "skarbów" będą mieli łatwiej

Prawo karne Administracja publiczna

Nielegalni poszukiwacze złotego pociągu i broni z pól bitewnych oraz śladów po żołnierzach wyklętych mają powody do zadowolenia. Rząd planuje właśnie złagodzenie kar za wydobywanie ukrytych dóbr kultury, które należą do Skarbu Państwa. Zniesiona ma być kara przewidująca za ten czyn - do dwóch lat więzienia.

22.05.2021

Covidowe wakacje z unijnym certyfikatem, ale ostrożność konieczna

Prawo cywilne Koronawirus szczepienia

Koniec z czasami, gdy po opłaceniu wycieczki wystarczyło jedynie pamiętać o kremie z filtrem. „Covidowe” wakacje wymagają od turysty dużo więcej uwagi – jak choćby sprawdzenia, czy dane państwo nie wymaga od pasażera kodu QR lub czy nie zmieniło zasad obowiązujących osoby zaszczepione. Unijny koronapaszport ma ułatwić podróżowanie, ale możliwe będą odstępstwa od jego uznawania.

22.05.2021

Rząd przygotowuje kolejne przepisy mające poprawiać bezpieczeństwo na drogach

Administracja publiczna

Obowiązek przeprowadzania oceny bezpieczeństwa ruchu drogowego i przeprowadzania tzw. ukierunkowanych kontroli bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz obowiązek uwzględniania niechronionych użytkowników dróg we wszystkich procedurach zarządzania bezpieczeństwem ruchu drogowego - takie m.in. zmiany chce jeszcze w tym roku zaproponować rząd.

21.05.2021

RPO: Nabór do żandarmerii według ustawy, nie rozporządzenia

Administracja publiczna

W rozporządzeniu dotyczącym naboru do Żandarmerii Wojskowej minister obrony narodowej wprowadza rozwiązania, o których nie mówi ustawa. Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca na to uwagę ministrowi Mariuszowi Błaszczakowi i przypomina, że służba w Żandarmerii Wojskowej jest służbą publiczną, a zasady naboru do niej musza być zgodne z ustawą.

21.05.2021

Ustawa podpisana - zaostrzone kary dla przemytników dzieł sztuki

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Obrót dziełami sztuki w Polsce ma być bezpieczniejszy - zakłada nowelizacja ustawy o ochronie zabytków, którą podpisał właśnie prezydent. Chodzi w niej o to, żeby kolekcjoner czy instytucja, nie kupowały - nawet w dobrej wierze - skradzionego dzieła sztuki, bo wydadzą pieniądze i nigdy ich nie odzyskają. Ponadto przepisy karne mają przeciwdziałać finansowaniu terroryzmu.

21.05.2021

Sejm pracuje nad projektem o zadośćuczynieniu za naruszenie więzi rodzinnej

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Najbliższej rodzinie osoby, która np. wskutek wypadku doznała trwałego uszkodzenia ciała, przysługiwać będzie zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - takiej zmiany w Kodeksie cywilnym chce prezydent Andrzej Duda. W czwartek 20 maja br. w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu i został on skierowany do prac w komisjach.

20.05.2021

Nowa ustawa wprowadzi zmiany korzystne dla pobierających świadczenia z funduszu alimentacyjnego

Pomoc społeczna Prawo rodzinne Domowe finanse

Kwota kryterium dochodowego, która uprawnia do korzystania z funduszu alimentacyjnego, będzie wzrastała wraz z podnoszeniem minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ma to stworzyć stały mechanizm wzrostu świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Uchwalona w czwartek ustawa przewiduje też rozwiązania dotyczące świadczeń dla rodzin, które mają przyczynić się do sprawniejszego załatwiania spraw w urzędach.

20.05.2021