Społeczeństwo się starzeje, a prawo nie chroni seniorów przed nadużyciami

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Domowe finanse

Magiczne kołdry, cudowne garnki, a wszystko na raty z lichwiarskimi odsetkami - nie trzeba mieć Alzheimera czy innej neurozwyrodnieniowej choroby przebiegającej z otępieniem, by paść ofiarą oszustów. Jednak to właśnie ludzie starzy i chorzy są na celowniku i stają się ofiarami nieuczciwych sprzedawców. Prawo nie chroni ich przed skutkami błędnych decyzji i nie pomaga ich rodzinom.

17.11.2022

UOKiK: Bank odpowiada za nieautoryzowaną transakcję, chyba że płatnik zawinił

Rynek i konsument Finanse

Dostawca usług płatniczych, czyli np. bank, ma obowiązek niezwłocznie zwrócić płatnikowi kwotę transakcji, jeżeli została dokonana bez jego zgody. Dopuszczalne wyjątki to uzasadnione podejrzenie próby oszustwa ze strony płatnika oraz zgłoszenie po upływie 13 miesięcy od transakcji. Takie zasady ogłosił właśnie Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

16.11.2022

Nowa ustawa ma uregulować funkcjonowanie rynku komunikacji elektronicznej

Rynek i konsument Nowe technologie Prawo gospodarcze

Polskie prawo ma być dostosowane do unijnych regulacji ustanowionych w Europejskim kodeksu łączności elektronicznej. Nowe przepisy będą kompleksowo obejmować funkcjonowanie rynku komunikacji elektronicznej w naszym kraju. Wprowadzona zostanie także możliwość otrzymania przez abonentów prepaid zwrotu pozostałych na koncie środków z doładowań, w przypadku wygaśnięcia ważności konta.

15.11.2022

RPO: Uczestnicy zgromadzenia spontanicznego mogą się wcześniej komunikować

Policja

Według Komendanta Stołecznego Policji demonstracja „Przeciw faszyzmowi" z 15 sierpnia 2022 r. nie była „zgromadzeniem spontanicznym", bo jej uczestnicy „nawoływali się do gromadzenia za pośrednictwem mediów społecznościowych”. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich wcześniejsze komunikowanie się uczestników zgromadzenia publicznego nie może przesądzać, że nie ma ono charakteru spontanicznego.

15.11.2022

RPO: Kontrola koncentracji mediów musi uwzględniać wolność i pluralizm

Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Brak ustawowej podstawy, aby przy kontroli koncentracji na rynku mediów uwzględniać kwestie ochrony wolności i pluralizmu środków społecznego przekazu, to istotna luka prawna, która ujawniła się w sprawie koncentracji spółki PKN Orlen S.A., należącej do Skarbu Państwa i spółki Polska Press Sp. z o.o. - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich i postuluje odpowiednie zmiany w prawie.

14.11.2022

Procedury paszportowe prostsze - urzędy już wydają dokumenty

Administracja publiczna

Pierwsze paszporty w nowym systemie zostały już skutecznie wydane. Dzisiaj będzie pierwsze "przetarcie” nowej wersji już w urzędach z obywatelami - poinformował w poniedziałek pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński. Dodał, że docelowo paszport trafi do aplikacji mObywatel. Zanim jednak zmiany zostały wprowadzone, przez kilka dni była przerwa w wydawaniu paszportów.

14.11.2022

Mniej wypadków i szkód komunikacyjnych spowodowanych przez kierowców z zagranicy

Prawo cywilne Transport

Pandemia sprawiła, że na polskich drogach szaleje mniej zagranicznych piratów. Ja podaje Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, w 2021 r. zagraniczni kierowcy byli sprawcami 12,8 tys. wypadków i kolizji. To niemal dokładnie tyle samo, co rok wcześniej, ale o blisko jedną czwartą mniej niż dwa lata temu. Spadła też liczba szkód komunikacyjnych spowodowanych przez kierowców z zagranicy.

12.11.2022

Przestępstwa środowiskowe można zgłaszać przez aplikację mObywatel

Środowisko

Do aplikacji mobilnej „mObywatel” został dołączony formularz Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska „Zgłoś interwencję”. Dzięki temu w jeszcze łatwiejszy sposób można poinformować o zdarzeniu, które może mieć niekorzystny wpływ na środowisko. Formularz został zmodyfikowany i ulepszony m.in. o opcję pobierania danych geolokalizacyjnych.

10.11.2022

Ustawa poprawiająca sytuację konsumentów z podpisem prezydenta

Prawo cywilne Rynek i konsument

Prezydent podpisał nowelizację ustaw o prawach konsumenta, która ma poprawić sytuację konsumentów zawierających m.in. umowy na usługi i treści cyfrowe. Wdraża ona do polskiego prawa unijną dyrektywę cyfrową w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści cyfrowych i usług cyfrowych oraz dyrektywę towarową. Przewiduje m.in. wydłużenie roszczeń z tytułu rękojmi z 1 roku do 2 lat.

10.11.2022

Ustawa podpisana - centralny azyl przyjmie zwierzęta zabrane przemytnikom

Środowisko Administracja publiczna

Powołany zostanie ośrodek przeznaczony do czasowego przetrzymywania dzikich zwierząt, w szczególności o nieuregulowanym statusie prawnym, zatrzymanych w trakcie prowadzonych postępowań celnych, karnych, wykroczeniowych lub administracyjnych. Chodzi np. o zwierzęta skonfiskowane na przejściach granicznych. Centralny Azyl dla Zwierząt powstanie na terenie nadleśnictwa Chojnów pod Warszawą.

10.11.2022

PiS proponuje znieść immuniet posłom i sędziom

Prawnicy Administracja publiczna Wybory

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli 9 listopada br. projekty zmiany Konstytucji RP. Mają one ograniczyć immunitet parlamentarzystów oraz sędziów. Do laski marszałkowskiej wpłynął też projekt ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora. Zniesiony zostanie immunitet formalny, który pozwoli prokuratorowi postawić te osoby przed sądem. Opozycja jest przeciwna tym zmianom.

09.11.2022

Oszuści polują na nasze pieniądze - ich sukces to problem banku i klienta

Prawo karne Nowe technologie

Podszywanie się pod pracownika banku i informowanie o wyłudzeniu pożyczki, informacje mailowe, SMS przy zakupach, przy płaceniu faktur za energię - to najczęstsze i stale doskonalone oszustwa informatyczne. Nabierają się na nie nawet policjanci czy pracownicy banków. Oszuści działają na emocje i wykorzystują nasze schematy myślowe. To w pierwszym rzędzie problem banku, chyba że klient uległ manipulacji i podał oszustowi klucze do konta.

06.11.2022

Polacy za prawnym zakazem stosowania kar fizycznych wobec dzieci

Prawo karne Prawo rodzinne

Według najnowszego badania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę aż 60 proc. badanych zetknęło się z sytuacją krzywdzenia dziecka. Znaczna część świadków pozostała wobec tych zachowań bierna. Przeważająca część badanych osób, bo aż 70 proc., opowiedziała się za prawnym zakazem stosowania kar fizycznych. Połowa z nich (50 proc.) zakaz uznała za słuszny, ale aż 43 proc. uważa, że klaps to metoda dyscyplinowania dzieci, która nie powinna być prawnie zabroniona.

03.11.2022

UOKiK sprawdza przerwy w transmisjach streamingowych

Rynek i konsument Nowe technologie

W serwisie streamingowym Viaplay, który ma w swojej ofercie filmy, seriale, programy telewizyjne i transmitowane na żywo wydarzenia sportowe, dochodziło do przerw w nadawaniu. Interwencję w tej sprawie podjął Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, według którego jeśli transmisja na żywo została przerwana, konsumenci mogą złożyć reklamacje.

02.11.2022

RPO: Psy w Gdańsku mogą wchodzić na cmentarze

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Właściciele psów skarżą się na przyjęty przez Radę Miasta Gdańska zakaz wprowadzania psów na cmentarze komunalne. Zasady korzystania z cmentarzy są określone w ustawie o czystości i porządku, a nie przez Radę Miasta. Zatem należy je uznać za sprzeczne z prawem – uważa zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Valeri Vachev.

01.11.2022

Pochówek partnera i dziedziczenie po nim tylko dla zapobiegliwych

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Najbliższy krewny to nie zawsze najbliższa osoba, ale przepisy są w tej kwestii konsekwentne - zarówno te dotyczące dziedziczenia, jak i decydowania o pochówku. Nieśmiałe, bo dość konserwatywne, próby zmian w tym zakresie na razie utknęły na etapie uzgodnień, więc jeszcze przez dłuższy czas uczestnicy związków nieformalnych, aby uniknąć problemów, powinni odwiedzić notariusza.

31.10.2022

Państwo nie uzna związków jednopłciowych, ale w końcu chce wydać dokumenty ich dzieciom

Prawo rodzinne Administracja publiczna

Polskie władze muszą respektować prawa dzieci urodzonych za granicą w tęczowych rodzinach - tj. mających w akcie urodzenia wpisanych rodziców tej samej płci. Nakazuje to m.in. uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego. Trwają prace nad przepisami, które mają uczynić zadość tym wymaganiom, bez uznania związków jednopłciowych.

29.10.2022

"Zerowanie" konta zmarłego, gdy nie złożył on dyspozycji, to przestępstwo

Prawo cywilne Finanse

Wypłacanie pieniędzy z konta zmarłego przed zaniesieniem aktu zgonu do banku jest powszechną praktyką, tyle że - jeżeli bank nie otrzymał dyspozycji na wypadek śmierci - jest to działanie nielegalne. I to nawet w sytuacji, gdy pieniądze wypłacają osoby, które i tak je odziedziczą po przeprowadzeniu postępowania spadkowego.

29.10.2022