Bank zastąpi sąd przy restrukturyzacji firm? Rzecznik finansowy ostrzega

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

W debacie o wychodzeniu gospodarki z kryzysu wywołanego epidemią koronawirusa pojawiła się propozycja specjalnego pozasądowego postępowania restrukturyzacyjnego, w którym główną rolę miałyby pełnić banki. Zaniepokojony nią jest rzecznik finansowy, który ostrzega przed nadawaniem bankom uprawnień władczych.

18.05.2020

Sprawy mogą wrócić na wokandy - w części sądów kilka tygodni "na rozruch"

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Tarcza antykryzysowa 3 już obowiązuje, a to oznacza m.in. że sądy mogą wyznaczać rozprawy i posiedzenia także w sprawach spoza katalogu "pilnych". Po 22 maja zaczną biec lub zostaną odwieszone terminy sądowe i procesowe. Sądy - jak wynika z zarządzeń - różnie znoszą ograniczenia. Część ma opracowane plany działania, inne przesuwają rozprawy na czerwiec.

18.05.2020

Tarcze mieszają w terminach - nie ma pewności, czy są "zawieszone"

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Tarcza antykryzysowa 3 została 15 maja opublikowana w Dzienniku Ustaw. Po siedmiu dniach od jej wejścia w życie mają zostać odwieszone lub zacząć biec terminy procesowe, sądowe i administracyjne. Problem w tym, że możliwość ich "odwieszania" założyła już wcześniejsza nowela, tyle że umknęło to i części prawników, i stronom.

18.05.2020

Tarcza antykryzysowa 3 już obowiązuje - sprawy mogą wrócić na wokandy

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Tarcza antykryzysowa została opublikowana w Dzienniku Ustaw z datą 15 maja. Oznacza to m.in., że rozpoczął się bieg przedawnienia karalności czynu oraz przedawnienia wykonania kary w sprawach o przestępstwa, przestępstwa i wykroczenia skarbowe oraz w sprawach o wykroczenia. Sądy mogą też rozpatrywać sprawy inne niż z katalogu pilnych.

17.05.2020

Kuratorzy wrócą do pracy, ale oczekują zapewnienia bezpieczeństwa

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Epidemia ograniczyła nie tylko pracę sądów ale też m.in. kuratorów sądowych. Teraz w związku z planowanym "odmrażaniem" wymiaru sprawiedliwości i na nich spadnie zdecydowanie więcej zadań. Obawiają się wręcz zalewu spraw. Krajowa Rada Kuratorów oczekuje więc od resortu sprawiedliwości, by w związku z zagrożeniem następowało to stopniowo i z uwzględnieniem ich bezpieczeństwa.

16.05.2020

Nie tylko bigamia - kiedy możemy unieważnić małżeństwo?

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Możliwość unieważnienia małżeństwa dopuszcza Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Taka decyzja musi zostać podjęta przez sąd, które bierze pod uwagę, czy zaszły odpowiednie przesłanki. W grę mogą wchodzić przeszkody małżeńskie, wady oświadczenia woli czy braki w pełnomocnictwach.

16.05.2020

Sędzia Romańska: Więź rodzinna to jest dobro osobiste

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego wydała uchwałę kwestionującą więzi rodzinne jako dobra osobiste. Ja twierdzę, że szereg dóbr osobistych opiera się na społecznym funkcjonowaniu człowieka, więc najbliższej rodzinie zmarłego lub pozostającego w stanie wegetatywnym należy się zadośćuczynienie - uważa dr hab. Martą Romańska, sędzia Izby Cywilnej SN.

16.05.2020

Za przemoc "na bruk" - miała być szybka pomoc dla ofiar, są duże wątpliwości

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Przepisy wprowadzające możliwość natychmiastowej izolacji sprawcy miały być panaceum na palący problem przemocy w polskich domach. Coraz częstsze są jednak głosy, że są one wydmuszką, która sytuacji osób pokrzywdzonych nie poprawi - pod względem prawnym nie wnosi nic nowego, a może być narzędziem w rozwodowych konfliktach.

16.05.2020

22 maja kontynuacja wyboru kandydatów na I prezesa SN

Wymiar sprawiedliwości

Obrady Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego, mającego wyłonić kandydatów na nowego I prezesa tego sądu, wznowione zostaną 22 maja. Zarządzenie w tej sprawie wydał pełniący od piątku obowiązki I prezesa SN - sędzia Aleksander Stępkowski.

15.05.2020

Spór o kandydatów na I prezesa SN to walka o coś więcej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Spór w Sądzie Najwyższym o kandydatury na I prezesa sięga znacznie dalej niż ta funkcja i Zgromadzenie Ogólne sędziów. To jest spór o demokratyczne państwo. O zasady, o procedury, o niezależność od władzy politycznej. Chodzi o to by Sąd Najwyższy nie podzielił losu Trybunału Konstytucyjnego, który jest dzisiaj instytucją bez jakiegokolwiek znaczenia dla prawników i obywateli.

15.05.2020

Wiceminister zapowiada wypowiedzenie antyprzemocowej konwencji - MS tylko trochę się odcina

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Konwencja stambulska mówi o religii, jako przyczynie przemocy wobec kobiet. Chcemy wypowiedzieć ten genderowski bełkot - napisał na Twitterze Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości. Tymczasem jego resort zaprzecza, że ma taki zamiar, choć w opublikowanym po wypowiedzi wiceministra stanowisku krytykuje zapisy samej umowy.

15.05.2020

Zaradkiewicz zrezygnował, Stępkowski pokieruje Sądem Najwyższym

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Pełniący od 1 maja br. obowiązki kierującego Sądem Najwyższym sędzia Izby Cywilnej Kamil Zaradkiewicz zrezygnował w piątek z tej funkcji. Kancelaria Prezydenta poinformowała, że Andrzej Duda powierzył te obowiązki sędziemu Aleksandrowi Stępkowskiemu (fot.) z Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.

15.05.2020

Kaczyński zapowiada zmiany w Sądzie Najwyższym

Wymiar sprawiedliwości

Trzeba tę instytucję, także w sensie personalnym, radykalnie zmienić. I to jedyne, co wynika z tego, co się w tej chwili tam dzieje. Bo środowisko sędziowskie, a już w szczególności Sądu Najwyższego, powinno być wzorem cnót obywatelskich - powiedział w piątek prezes PIS Jarosław Kaczyński.

15.05.2020

Senat wykreślił, Sejm przywrócił - w "tarczy 3" przepisy dotyczące prokuratorów i nieodpłatna pomoc prawna

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Sejm odrzucił zarówno poprawkę senatorów dotyczącą samorządu prokuratorskiego, jak i tę która z tarczy antykryzysowej 3 usunęła możliwości prowadzenia nieodpłatnej pomocy prawnej online. Nie utrzymał się też przepis, że w okresie epidemii i w 30 dni po jej odwołaniu, nie przeprowadza się wyborów do organów samorządów radców i adwokatów.

15.05.2020

Tarcza antykryzysowa wraca do Sejmu - bez przepisów dotyczących samorządu prokuratorów

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Senatorowie usunęli z tarczy antykryzysowej m.in. krytykowane przepisy dotyczące samorządu prokuratorskiego. Wprowadzili też przepis zgodnie z którym w okresie stanu zagrożenia epidemicznego, epidemii, stanu nadzwyczajnego oraz w okresie 30 dni po ich odwołaniu, nie przeprowadza się wyborów do organów samorządów radców prawnych i adwokatów.

14.05.2020

Sąd z warszawskiej Woli zasypuje TSUE pytaniami w sprawie frankowiczów

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Sąd Rejonowy dla Warszawy Woli w maju skierował pytania prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Chce wiedzieć m.in.: czy ochrona przysługuje każdemu konsumentowi, czy tylko temu rozsądnemu. Od pytań w sprawie państwa Dziubaków jest to już trzeci wniosek, w tym drugi z wolskiego sądu. W styczniu pytania skierował też Sąd Okręgowy w Gdańsku.

14.05.2020

Rozprawa online na wniosek strony, obrońcy lub pełnomocnika

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Przepisy wprowadzające możliwość e-rozpraw w sprawach karnych mają szanse wejść w życie wraz z opracowywaną właśnie w Ministerstwie Rozwoju kolejną nowelą tarczy antykryzysowej. Z projektu, do którego dotarło Prawo.pl wynika, że ma być możliwe przesyłanie stronom na żywo obrazu i dźwięku z rozpraw czy składanie przez podejrzanego zdalnych wyjaśnień w przypadku rozpatrywania wniosku o areszt.

14.05.2020

Dalkowska: Nadal planujemy e-doręczenia oraz e-rozprawy w sprawach karnych

Wymiar sprawiedliwości

Trwają prace, których celem jest przygotowywanie projektu wprowadzającego zdalne rozprawy do postępowania karnego. Być może uda się to wraz z nowelą tarczy antykryzysowej, nad którą jeszcze pracuje Ministerstwo Rozwoju - mówi wiceminister sprawiedliwości Anna Dalkowska. I dodaje, że resort nie zrezygnował też z e-doręczeń.

14.05.2020

Grupa sędziów SN apeluje o odwołanie Zaradkiewicza

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Trzydziestu sędziów Sądu Najwyższego złożyło w środę w Kancelarii Prezydenta wniosek o odwołanie Kamila Zaradkiewicza z funkcji kierującego tymczasowo tym sądem. Powodem ma być sposób prowadzenia przez niego Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego, które zdaniem autorów wystąpienia odbiega od przyjętych standardów.

13.05.2020