Ważny głos Trybunału w debacie o janosikowym

Finanse publiczne Wymiar sprawiedliwości Finanse samorządów

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego uznające za niekonstytucyjny przepis, zgodnie z którym gmina otrzymuje bez rekompensaty niższą część wyrównawczą lub równoważącą subwencji ogólnej lub dokonała wyższej wpłaty wyrównawczej i nie otrzymała jej zwrotu, wpisuje się w prowadzoną od lat dyskusję nad tym mechanizmem

07.03.2019

"Solidarność": 450 zł podwyżki dla pracowników sądów i prokuratur do już uzyskanych 200 zł

Wymiar sprawiedliwości

Postulowane przez nas 450 zł podwyżki dla pracowników sądów ma być uzupełnieniem do 200 zł podwyżek, które zostały zapisane w budżecie na 2019 r. - wyjaśnia NSZZ "Solidarność" Pracowników Sądów w opublikowanym w czwartek oświadczeniu. To reakcja na postulaty innych związków - m.in. Ad Rem i Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury, które domagają się 1000 zł podwyżki.

07.03.2019

Kończy się kadencja szefa PKW - kogo wyznaczy prezes Trybunału Konstytucyjnego?

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

W końcu marca dojdzie do wymiany jednego z członków Państwowej Komisji Wyborczej. Ponieważ reprezentuje on w tym organie Trybunał Konstytucyjny, to musi go zastąpić inny sędzia TK. Jeśli wskazany zostanie któryś z sędziów wybranych przez Sejm na miejsce już zajęte, w przyszłości może to być wykorzystane do podważania wyników wyborów.

07.03.2019

SN: Omyłka przy wprowadzaniu e-ksiąg wieczystych pozbawiła bank hipoteki

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Po digitalizacji rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych objęła tylko wersję cyfrową - stwierdził Sąd Najwyższy. - A zatem błąd przy tworzeniu elektronicznych ksiąg zadziałał na niekorzyść instytucji, która zabezpieczyła wierzytelność w wersji papierowej - dodał, nie uznając argumentacji banku.

07.03.2019

Mało chętnych na ławników Sądu Najwyższego

Wymiar sprawiedliwości

Trudno znaleźć w całej Polsce 36 sprawiedliwych do roli ławników w Sądzie Najwyższym. Właśnie skończyła się druga tura naboru kandydatów. W pierwszej Senat wybrał zaledwie 13 osób na to stanowisko. Nie wiadomo, czy w drugiej turze przejdą wszyscy zgłoszeni.

06.03.2019

Podwyżki dla pracowników albo paraliż sądów - zapowiada "Solidarność"

Wymiar sprawiedliwości

Przedstawiciele Kancelarii Premiera mają w ciągu dwóch tygodni przedstawić związkowcom propozycje rozwiązania problemu wynagrodzeń dla pracowników sądów i prokuratur. NSZZ "Solidarność", która zorganizowała "Ostatki u premiera", domaga się dodatkowo 450 zł podwyżki i zapisów w budżecie na 2020 r. umożliwiających zmiany w systemie płac.

06.03.2019

Prof. Rakowska-Trela: Zamach na Konstytucję to także historia konstytucyjnych zaniechań

Wymiar sprawiedliwości

Obserwowane obecnie niszczenie podstaw ustroju, które z mozołem budowaliśmy przez ponad ćwierćwiecze, będzie wymagało oceny i reakcji. Jednak gdy tylko okoliczności będą bardziej sprzyjające, potrzebna będzie też refleksja, jak zabezpieczyć Rzeczpospolitą na wypadek kolejnych takich zamachów - pisze prof. Anna Rakowska-Trela

06.03.2019

Sędzia Dorota Zabłudowska ma wytłumaczyć się z Nagrody Równości

Wymiar sprawiedliwości

Wiceprezes gdańskiego oddziału Stowarzyszenia Sędziów Iustitia - według zastępcy rzecznika dyscyplinarnego Michała Lasoty mogła dopuścić się przewinienia polegającego na uchybieniu godności urzędu. Wezwał ją do złożenia pisemnych wyjaśnień.

05.03.2019

W całym kraju manifestacje pracowników sądów i prokuratur

Wymiar sprawiedliwości

Kilka tysięcy osób przeszło ulicami Warszawy pod hasłem "Ostatki u premiera". Głównym organizatorem była NSZZ "Solidarność" Pracowników Sądownictwa, ale w akcję włączyły się też inne związki. Manifestacje zorganizowane zostały też przez Ad Rem m.in. we Wrocławiu, Bytomiu i Krakowie.

05.03.2019

W przyszły czwartek TK oceni zmiany w KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Konstytucyjny wyznaczył na 14 marca br. ogłoszenie orzeczenia w sprawie przepisów ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa dotyczących sposobu powoływania sędziów-członków Rady - poinformował we wtorek TK na swojej stronie internetowej. Rozprawie ma przewodniczyć prezes Julia Przyłębska.

05.03.2019

Gersdorf powołuje zespół, który zajmie się regulaminem SN

Wymiar sprawiedliwości

Prezesi Izb SN uważają, że zmiany w Regulaminie Sądu Najwyższego, które wprowadziło rozporządzenie prezydenta z 11 lutego br., są niedostosowane do specyfiki SN i mogą być problemy z ich praktycznym zastosowaniem. Ma to przeanalizować zespół powołany przez I prezes Małgorzatę Gersdorf.

05.03.2019

Legitymacja procesowa wciąż problemem w postępowaniu cywilnym

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Problematyka legitymacji procesowej wzbudza poważne wątpliwości tak w doktrynie jak i w orzecznictwie - twierdzi prof. Grzegorz Jędrejek. I dodaje, że prawo nie opisuje tej instytucji jednoznacznie, więc wiele zależy od wykładni i interpretacji.

05.03.2019

Pracownicy sądów i prokuratur protestują - chcą wyższych wynagrodzeń

Wymiar sprawiedliwości

Ulicami Warszawy przejdzie we wtorek, 5 marca, manifestacja pod hasłem "Ostatki u premiera". Jej głównym organizatorem jest NSZZ "Solidarność" Pracowników Sądownictwa, ale w akcję włączyły się też inne związki. Jednak nie wszystkie - Ad Rem, który protesty pracowników sądów organizuje od grudnia - zgromadzenia zorganizuje m.in. we Wrocławiu, Bytomiu i Krakowie.

04.03.2019

Kolegium Sądu Najwyższego zajmie się zmianami w regulaminie

Wymiar sprawiedliwości

Zmiany w Regulaminie Sądu Najwyższego wprowadziło rozporządzenie prezydenta z 11 lutego br. Z ich powodu o przejściu w stan spoczynku zdecydował prezes Izby Karnej sędzia Stanisław Zabłocki. Uzasadniał, że „nieuchronnie prowadzić będą do głębokiej destrukcji pracy" jego izby, "chaosu i narastania zaległości”.

04.03.2019

Jest postępowanie dyscyplinarne wobec sędziego Kamińskiej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Rzecznik dyscyplinarny Naczelnego Sądu Administracyjnego wszczął postępowanie dyscyplinarne wobec sędziego tego sądu w stanie spoczynku Ireny Kamińskiej w związku z jej niedawną wypowiedzią, w której stwierdziła, że "pragnie zemsty" w związku z działaniami obecnej władzy wobec wymiaru sprawiedliwości.

04.03.2019

W więzieniu do końca kary - warunkowych zwolnień coraz mniej

Wymiar sprawiedliwości

Z roku na rok zmniejsza się liczba wniosków o przedterminowe warunkowe zwolnienie, coraz mniej jest ich też uwzględnianych. Z jednej strony to efekt tego, że już 58 proc. więziennej populacji stanowią recydywiści, z drugiej ułomności prognozy kryminalistycznej - podstawy warunkowych zwolnień. Zdaniem ekspertów to trend niepokojący z punktu widzenia resocjalizacji i pracy ze skazanymi.

04.03.2019

Szef prokuratury skarży na adwokata Dubois

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

"Psim obowiązkiem prokuratury jest zapoznać obrońców i podejrzanych ze wszystkimi dowodami" - powiedział adwokat Jacek Dubois. Prokurator krajowy Bogdan Święczkowski zażądał postępowania dyscyplinarnego w tej sprawie, a ponieważ adwokackie organy dyscyplinarne odmówiły, skierował kasację do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

03.03.2019

Ośrodki kuratorskie mają służyć pracy z dziećmi sprawiającymi problemy

Wymiar sprawiedliwości

Projekt ustawy o postępowaniu wobec nieletnich przewiduje tworzenie ośrodków kuratorskich. Eksperci i sami kuratorzy podkreślają, że częstsze korzystanie z nich, w przypadku trudnej młodzieży jest wskazane i przynosi efekty. I nie mają wątpliwości, że jest to szansa, by dzieci, pozostając w swoim środowisku, wśród swoich bliskich, przeszły terapię i m.in. ukończyły szkołę.

02.03.2019
 

ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski