Trzeci dzień egzaminu gimnazjalnego bez zakłóceń

Zakończył się egzamin gimnazjalny. MEN podaje, że ostatni jego dzień przebiegał bez zakłóceń i został przeprowadzony we wszystkich szkołach. Ponad 350 tys. uczniów z 7363 szkół zdawało egzamin z języka obcego nowożytnego.

12.04.2019

MEN nie ukarze małopolskiej kurator za homofobiczne wypowiedzi

MEN nie zamierza nałożyć żadnych konsekwencji na małopolską kurator oświaty Barbarę Nowak, która we wpisie na Twitterze podkreśliła, że działalność na rzecz praw osób LGBT jest: „propagowaniem pedofilii”. Rzecznik praw obywatelskich interweniował w tej sprawie do MEN.

12.04.2019

Zalewska: Nauczyciele muszą ocenić maturzystów

Kadry w oświacie

Nie ma mowy, by nauczyciele nie wzięli udziału w radzie klasyfikacyjnej - uważa minister Anna Zalewska. Dodała, że nie wyobraża sobie sytuacji, że brak rad klasyfikacyjnych uniemożliwiłby uczniom przystąpienie do matury. Według minister przepisy ustawy - Prawo oświatowe nie dają pedagogom wyboru w tej materii.

12.04.2019

UODO: Dane o strajkujących nauczycielach nie mogą trafiać do systemu

Kadry w oświacie

Danych strajkujących nauczycieli nie wpisuje się do Systemu Informacji Oświatowej, nie ma ku temu podstaw prawnych - podkreśla prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Rozporządzenie nie daje podstaw do wpisania takiej informacji. Podobnego zdania są związkowcy.

12.04.2019

Kolejny egzamin bez przeszkód, ale możliwy problem z maturami

Kadry w oświacie

Zakończył się egzamin gimnazjalny z wiedzy matematyczno-przyrodniczej. Nie mamy sygnałów o nieprawidłowościach w przebiegu dzisiejszego egzaminu - poinformował dyrektor CKE Marcin Smolik. Wicepremier Beata Szydło podziękowała za pomoc w organizacji egzaminów, ale podkreśliła, że wynagrodzenia za strajk nie będzie.

11.04.2019

Samorządowcy: Konieczne wyższe nakłady na oświatę

Kadry w oświacie

Subwencja oświatowa pokrywa coraz mniej wydatków, jakie na edukację ponoszą samorządy. Koszty z każdym rokiem rosną, a MEN ich nie uwzględnia w subwencji - mówiono podczas II Samorządowej Debaty Oświatowej. Samorządowcy zaapelowali do rządu o uwzględnienie ich przy negocjacjach z nauczycielami.

11.04.2019

W egzaminach pomogli strażacy i funkcjonariusze służby więziennej

Kadry w oświacie

Pierwsza część egzaminu gimnazjalnego w większości szkół przebiegła bez zakłóceń. Egzaminu nie napisano tylko w jednej szkole, w dwóch nie przeprowadzono pierwszej części. W skład komisji egzaminacyjnych angażowano każdego, kto miał wykształcenie pedagogiczne - pracowników kuratoriów, strażaków, a nawet funkcjonariuszy służby więziennej.

10.04.2019

ZNP: Można wypłacać pensje za czas strajku

Finansowanie oświaty

Samorządowcy nie mogą wypłacać nauczycielom wynagrodzenia za czas strajku - wynika ze stanowiska Regionalnej Izby Obrachunkowej i MEN. Innego zdania są związkowcy, którzy wskazują, że ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych wcale tego nie zakazuje.

10.04.2019

Raport: Oświata pogrąża samorządowe kasy

Zarządzanie oświatą

Koszty zmian w systemie oświaty oraz niedoszacowania środków przekazywanych samorządom na podwyżki płac nauczycieli, w latach 2017 – 2018 szacujemy na kwotę 6,6 mld złotych - wynika z raportu przygotowanego przez Związek Miast Polskich. Luka finansowa pomiędzy subwencją a wydatkami w ciągu dwóch lat wzrosła 23,45 mld zł.

10.04.2019

Rozpoczęły się egzaminy gimnazjalne, problemy w trzech szkołach

Zarządzanie oświatą

Egzamin w większości szkół odbył się poprawnie - testu z historii nie napisano tylko w trzech szkołach. Tylko w jednej szkole pojawi się problem z egzaminem z języka polskiego. Sytuację ratują m.in. katecheci, którzy na ogół nie są zaangażowani w strajk oraz emeryci i pracownicy kuratorium.

10.04.2019

Strajk nauczycieli będzie trwał. Bez porozumienia z rządem

Kadry w oświacie

Wtorkowe spotkanie przedstawicieli rządu ze związkowcami zakończyło się fiaskiem. Związkowcy ponownie nie przyjęli propozycji rządu - w zasadzie tej samej, którą przedstawił w niedzielę. - To była strata czasu - powiedział po spotkaniu Sławomir Wittkowicz z Forum Związków Zawodowych.

09.04.2019

RPO gotów do mediacji pomiędzy rządem i nauczycielami, ale nie widzi do tego warunków

Kadry w oświacie

Najlepszym miejscem do rozmów między stroną związkową i rządem jest Centrum Dialogu Społecznego oraz Komisja Trójstronna - odpowiada rzecznik praw obywatelskich. Deklaruje przy tym gotowość pomocy. Wcześniej Sławomir Broniarz, odnosząc się do zapowiedzi kolejnej tury negocjacji z rządem, że to właśnie RPO powinien prowadzić mediacje.

09.04.2019

Rzecznik praw dziecka apeluje o zmianę terminu rekrutacji

Zarządzanie oświatą

Rzecznik praw dziecka zapowiada, że będzie wnioskował o przesunięcie terminów składania dokumentów do szkół średnich. To reakcja na informacje o możliwym przełożeniu egzaminu gimnazjalnego w niektórych szkołach. Wciąż nie wiadomo, jak będą przebiegać egzaminy gimnazjalne.

09.04.2019

Los egzaminów na razie niepewny - pomogą katecheci

Kadry w oświacie

Terminów egzaminów nie da się przełożyć, nie pozwala na to ustawa. Trwa nabór egzaminatorów do komisji i zespołów nadzorujących i choć - jak twierdzi minister edukacji - odnotowano już tysiące zgłoszeń, nie wiadomo, czy wszystko przebiegnie bez przeszkód - czasu jest niewiele, bo egzamin gimnazjalny zaczyna się w środę.

09.04.2019

Szkoły nie mogą być zamknięte

Kadry w oświacie

Trwa strajk nauczycieli - według danych ZNP objął on ok. 80 proc. szkół i placówek oświatowych. Dyrektorzy nie mogą jednak zamknąć szkół na głucho, strajkujący pedagodzy muszą chodzić do pracy. Według resortu edukacji dyrektorzy muszą też zorganizować uczniom opiekę.

09.04.2019

Prezydent: Proszę, żeby młodzież mogła spokojnie odbyć egzaminy

Kadry w oświacie

Trwa strajk nauczycieli. Prezydent Andrzej Duda uważa, że nauczyciele powinni być godnie wynagradzani, ale uczniowie mają prawo do spokojnego egzaminu. Z kolei wicepremier Beata Szydło podkreśla, że oferta nowego kontraktu społecznego dla nauczycieli leży na stole, a ruch należy do strajkujących. ZNP nie widzi powodów, by przerwać protest.

08.04.2019

RPO: Egzaminy zagrożone unieważnieniem

Zarządzanie oświatą

Powołanie do zespołów nadzorujących egzaminy osób, które nie spełniają warunków Karty Nauczyciela, może być podstawą unieważnienia egzaminów - uważa rzecznik praw obywatelskich. W wystąpieniu do MEN podkreśla też, że nie wiadomo, kto zapłaci osobom powołanym w skład komisji.

08.04.2019

Pracodawcy: Nauczycielskie podwyżki dofinansowane z Funduszu Pracy

Niekonsultowane i nieuprawnione wydatki rządu z Funduszu Pracy na finansowanie ustawy o „13 emeryturze”, traktujemy jako kolejny zabór pieniędzy gromadzonych przez wszystkich polskich przedsiębiorców - podkreślają we wspólnym oświadczeniu organizacje zrzeszające pracodawców. Ich zdaniem z funduszu można natomiast sfinansować podwyżki nauczycieli.

08.04.2019

Rozpoczął się bezterminowy strajk nauczycieli

Kadry w oświacie

Negocjacje z ZNP i FZZ zakończyły się fiaskiem, co oznacza, że większość szkół rozpoczyna strajk. Porozumienie z rządem podpisała jedynie oświatowa "S". Protest jest bezterminowy i weźmie w nim udział - jak wylicza ZNP - ok. 80 proc. szkół.

08.04.2019

Tylko "Solidarność" za propozycją rządu - będzie strajk nauczycieli

Szkoła i uczeń

Rząd zaproponował w sumie prawie 15 proc. podwyżki w 2019 r. i nowy kontrakt społeczny dla grupy zawodowej nauczycieli. Propozycje odrzuciły zarówno Związek Nauczycielstwa Polskiego jak i Federacja Związków Zawodowych. Szef ZNP Sławomir Broniarz potwierdził, że od 8 kwietnia zaczyna się strajk nauczycieli.

08.04.2019