Warykiewicz: Przywracanie praworządności to także lepsza egzekucja prawa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Policja

Poczynania władzy, począwszy od 2015 roku, skompromitowały stabilność i bezpieczeństwo sytemu demokratycznego, między innymi poprzez obezwładnienie sądów i uczynienie z nich kolejnego narzędzia walki z obywatelem. Ale przywracanie niezależności sądów i niezawisłości sędziów musi odbywać się z jednoczesnym usprawnieniem procesu egzekucji orzeczeń - pisze Tomasz Warykiewicz.

16.12.2021

Kadulski: Problemu mobbingu w sądach nie rozwiążą bezmyślne procedury

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

By sądy radziły sobie z mobbingiem potrzebna jest przede wszystkim zmiana mentalności. Powinny być też przygotowane i wpisane do regulaminu pracy jednostek konkretne zapisy dotyczące polityki antymobbingowej, takie które z jednej strony umożliwią zgłaszania takich sytuacji, z drugiej chronić będą osoby pokrzywdzone - mówi Dariusz Kadulski, wiceprzewodniczący NSZZ "Solidarność" Pracowników Sądownictwa i Prokuratury.

16.12.2021

Kodeks dobrych praktyk ma uporządkować działalność influencerów

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Współpraca reklamowa influencerów z markami stała się popularnym sposobem promocji produktów i usług. Dzięki internetowym gwiazdom firmy zyskały nowy kanał i sposób dotarcia do potencjalnych klientów. Jednak nie zawsze taka współpraca odbywa się zgodnie z obowiązującymi przepisami, naruszając prawa konsumenta. Rozwiązaniem może być stosowanie się do kodeksu dobrych praktyk.

16.12.2021

Prezes TSUE: Podważanie prawa UE to kryzys egzystencjalny Wspólnoty

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Spór z polskim rządem o praworządność dotyczy niezależności wymiaru sprawiedliwości, a nie prymatu prawa Unii nad polską konstytucją - stwierdził prezes Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej Koen Lenaerts. I dodał, że podważanie przez państwa członkowskie i ich sądy zasad obowiązujących w traktatach Unii Europejskiej to kryzys egzystencjalny dla całej wspólnoty.

15.12.2021

W 2022 roku polskie prawo sięgnie kosmosu

Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Trzeba wyznaczyć granicę Polski w kosmosie. Uzgodnić, kto ubezpieczy stłuczki, a także uregulować, kto i jak może zarobić na przestrzeni kosmicznej. Trwają prace nad pierwszą polską ustawą o działalności kosmicznej. Regulacji możemy spodziewać się już w 2022 roku. Światowi gracze korzystają z usług polskich firm i instytucji naukowych. Krajowe prawo kosmiczne będzie naszą dźwignią rozwoju.

15.12.2021

Za brak informacji o realizowanej strategii podatkowej grożą kary

Prawo karne CIT Doradca podatkowy

Za brak informacji o strategii przepisy przewidują karę pieniężną w kwocie do 250 tysięcy złotych. Kara wymierzana jest za nieprzekazanie organowi podatkowemu adresu publikacji informacji. Powstaje zatem pytanie, czy niekompletna informacja o strategii podatkowej może skutkować nałożeniem na podatnika kary pieniężnej – piszą Piotr Nowosielski i Sebastian Kopacz z kancelarii Paczuski Taudul Doradcy Podatkowi.

15.12.2021

Upadły konsument może prowadzić działalność gospodarczą, ale z ograniczeniami

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Prawo upadłościowe nie wyklucza prowadzenia przez upadłego konsumenta działalności gospodarczej. Podobnie jak po ogłoszeniu upadłości konsument może podjąć zatrudnienie przykładowo na podstawie umowy o pracę. Przydałaby się jednak zmiana przepisów tak, aby rozpoczęcie działalności gospodarczej nie naruszało interesów dotychczasowych wierzycieli.

15.12.2021

Uściński: Mamy projekt, w przyszłym roku będzie reforma ładu przestrzennego

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Budownictwo

Nie chcemy nikogo zaskakiwać. Planujemy dać czas inwestorom na podjęcie decyzji ,– czy zrealizują inwestycję na podstawie starych warunków zabudowy . Na tę chwilę nie wiemy jeszcze, czy będzie to trzy czy może pięć lat. Ale na pewno nie chcemy, by na przykład za 15 lat inwestor wyciągnął z szuflady stare warunki i zaczął ubiegać się na ich podstawie o pozwolenie na budowę - mówi Piotr Uściński, wiceminister Rozwoju i Technologii.

14.12.2021

Prof. Romanowski: Trzeba bronić Adama Bodnara

Prawnicy Szkolnictwo wyższe

Ze smutkiem zapoznałem się z punktem porządku obrad dzisiejszego posiedzenia Rady Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, którego celem miało być potępienie przez Radę byłego Rzecznika Praw Obywatelskich prof. Adama Bodnara za słowa podziękowania wygłoszone w Niemczech podczas odbierania przyzanej mu nagrody - pisze prof. Michał Romanowski.

13.12.2021

Pandemia to kryzys - może być więcej upadłości konsumenckich

Prawo cywilne Rynek i konsument

W czasach trudnych część ludzi bogaci się, zaś część staje się gospodarczymi bankrutami. Często kryzys wyciąga rękę również po tych, którzy dotychczas radzili sobie średnio, utrzymując się na krawędzi bankructwa, wpadli już wcześniej w pułapkę nawarstwiających się zadłużeń jednak podejmowali starania wyjścia z finansowych tarapatów. W przyszłym roku może być więcej upadłości konsumenckich.

11.12.2021

Prof. Romanowski: Wywłaszczenie 25-procentowego wspólnika to gwałt na prawie własności

Spółki Prawo gospodarcze

Udziałowiec 25 proc. nie jest udziałowcem mikroskopijnym, planktonem czy lotnym piaskiem pustyni. Z takim udziałem wiążą się bardzo silne uprawnienia korporacyjne. Projektodawcy noweli kodeksu spółek handlowych nie uzasadniają dlaczego w spółce kapitałowej zamkniętej będzie można przymusowo wywłaszczyć udziałowców mających 25 proc. udziałów, a w spółce publicznej „tylko” 5 proc. głosów

10.12.2021

Krajowy Rejestr Zadłużonych wyłączył uproszczoną restrukturyzację

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Wprawdzie na portalu Krajowego Rejestru Zadłużonych można się zalogować, ale od kilku dni nie ma możliwości skorzystania z funkcjonalności obwieszczenia o dniu układowym w nowym PZU. Brak rozwiązań technicznych wyłączył prawo dłużników do restrukturyzacji w uproszczonej procedurze - piszą Bartosz Magnowski, adwokat i ​Wojciech Młocek, radca prawny BM restrukturyzacje sp. z o.o.

09.12.2021

Dr Drozdowicz: Pełnomocnik podpisze sprostowanie - łatwiejsze dotarcie z własną prawdą

Prawo cywilne

Po uchwale Sądu Najwyższego, którego pogląd należy przyjąć z aprobatą, redaktor naczelny nie będzie mógł odmówić opublikowania sprostowania z powodu jego podpisania przez należycie umocowanego pełnomocnika zainteresowanego, co w praktyce często się zdarzało - uważa radca prawny dr Krzysztof Drozdowicz, specjalizujący się w prawie prasowym.

09.12.2021

Dywidenda – nie zawsze przysługuje, trzeba rozliczyć podatek

Podatki i opłaty lokalne Spółki

Wypłata zysku na rzecz wspólników spółek kapitałowych, tzw. dywidenda, na pierwszy rzut oka nie budzi wątpliwości, wystarczy być wspólnikiem spółki kapitałowej, która wypracowała zysk w danym roku obrotowym, a następnie od wypłaconego zysku należy zapłacić podatek dochodowy. Jednak rzeczywistość prawna oraz biznesowa nie kształtuje się w tak uproszczony sposób - pisze Piotr Aleksiejuk, radca prawny.

09.12.2021

NGO – niełatwo zidentyfikować beneficjenta w fundacjach i stowarzyszeniach

Administracja publiczna RODO

Według obowiązujących od niedawna przepisów, organizacje pozarządowe i fundacje mają obowiązek dokonywania zgłoszeń osób, które posiadają wpływ na ich funkcjonowanie, do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych. O ile w spółkach to dość proste zadanie, to zidentyfikowanie swojego beneficjenta rzeczywistego przez NGO wcale nie musi należeć do najprostszych - pisze Dawid Feliszek.

09.12.2021

Polska zmieni stawki VAT przed końcem 2024 roku

VAT Podatki międzynarodowe Prawo unijne

Po niemal czterech latach prac w Radzie UE, ministrowie finansów przyjęli tzw. „podejście ogólne” do zmian dotyczących stosowania obniżonych stawek VAT. Teraz czekamy tylko na niewiążącą opinię Parlamentu Europejskiego, poprawki redakcyjne i tłumaczenie tekstu na języki narodowe. Po ich dopełnieniu państwa członkowskie będą miały czas do końca 2024 roku, żeby dostosować się do nowych zasad.

08.12.2021

Prof. Janas-Kozik: Prawie tysiąc nowych specjalistów pomoże reformować psychiatrię najmłodszych

Szkoła i uczeń Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Reforma psychiatrii dzieci i młodzieży ma charakter ewolucyjny i zmierza w kierunku opieki środowiskowej. W kraju działa już ponad 300 poradni psychologiczno-terapeutycznych, do których dzieci i młodzież nie muszą mieć skierowania – podkreśla prof. dr hab. n. med. Małgorzata Janas-Kozik, pełnomocnik ministra zdrowia do spraw reformy w psychiatrii dzieci i młodzieży.

08.12.2021

"Ukryta dywidenda” – czy przedsiębiorcy mają się obawiać zmian w Polskim Ładzie?

CIT Spółki Prawo gospodarcze

Jednym z rozwiązań w ramach Polskiego Ładu, mającym wpłynąć na uszczelnienie systemu podatkowego, jest wykluczenie możliwości rozliczania kosztów uzyskania przychodu z określonych tytułów w przypadku transakcji dotyczących podmiotów powiązanych. Twórcy nowych przepisów nazwali takie świadczenia „ukrytymi dywidendami” i uwzględnili jako nową kategorię podatkową.

07.12.2021

Będą nowe obowiązki związane z importem wybranych produktów

Środowisko Doradca podatkowy Finanse

Komisja Europejska, w ramach działań legislacyjnych po konferencji klimatycznej, przedstawiła projekt rozporządzenia, które nałoży dodatkowe obowiązki na importerów i eksporterów bydła, kakao, kawy, oleju palmowego, soi, drewna oraz produktów wyprodukowanych z ich użyciem. Od stycznia 2023 roku Komisja chce też wprowadzić obowiązek raportowania związany z podatkiem węglowym. Pisze o tym Krzysztof Wiński, dyrektor w PwC.

06.12.2021

Książek: Warto władzom oświatowym przypomnieć, że po łacinie „minister” to sługa

Kadry w oświacie Prawo pracy

Nauczyciele są cichymi bohaterami czasów epidemii. Mówiło się o służbie zdrowia, a szkoły, a szczególnie przedszkola były prawie cały czas czynne. Były elementem polskiej normalności. W takiej sytuacji nie wolno ludzi dodatkowo stresować, np. proponując poważne zwiększenie czasu pracy, czy czasu do dyspozycji dyrektora - mówi Wojciech Marek Książek, przewodniczący Sekcji Gdańskiej NSZZ „Solidarność".

06.12.2021