Zwolnienie lekarskie na COVID-19 to nie kwarantanna - pracować nie można

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

Pracodawcy, idąc na rękę pracownikom zakażonym koronawirusem, zgadzają się na wykonywanie pracy zdalnej na zwolnieniu lekarskim. Szkopuł w tym, że od 28 lutego 2022 r. nie ma ani kwarantanny, ani izolacji. Nie ma też w tej sytuacji możliwości wykonywania pracy na zwolnieniu lekarskim. Jest za to luka w prawie, bo przepisy, które to umożliwiają, ciągle obowiązują.

31.08.2022

W 2023 r. będzie waloryzacja rent i emerytur na poziomie 113,8 proc. i wyższe bezrobocie

Finanse publiczne Emerytury i renty Prawo pracy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy budżetowej na 2023 rok. Zakłada on waloryzację rent i emerytur wskaźnikiem na poziomie 113,8 proc. oraz wzrost wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej na poziomie 7,8 proc. Rząd przewiduje też wzrost bezrobocia na koniec 2023 r. do 5,4 proc. Ostateczna wersja projektu ma zostać przyjęta pod koniec września.

30.08.2022

Z covidem w zakładach pracy znów będą walczyć tylko pracodawcy

Prawo pracy BHP RODO Koronawirus szczepienia

Do 30 września będą obowiązywały obostrzenia covidowe nakazujące noszenie maseczek w lecznicach i aptekach. Jak ustalił serwis Prawo.pl, nowych - m.in. w zakładach pracy - Ministerstwo Zdrowia, póki co, wprowadzać nie zamierza, mimo wzrostu zachorowań. Odpowiedzialność konstytucyjna za zdrowie i życie pracowników ciąży więc na pracodawcach, którzy będą mieli trudne zadanie pogodzenia BHP z RODO.

30.08.2022

Brakuje maszynistów - rząd chce złagodzić wymagania zdrowotne

Prawo pracy

Minister infrastruktury chce zmniejszyć deficyt maszynistów kolejowych. Sposobem ma być złagodzenie wymagań zdrowotnych dla maszynistów i w efekcie zwiększenie liczby kandydatów, którzy będą spełniali wymagania zdrowotne. Projekt rozporządzenia w tej sprawie został właśnie opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Według jego autorów nie obniży to poziomu bezpieczeństwa.

29.08.2022

Pół roku od wybuchu wojny w Ukrainie - niskie bezrobocie i rekordowa liczba zatrudnionych obcokrajowców

Rynek Prawo pracy Ukraina

Jak podał GUS, stopa bezrobocia w lipcu utrzymała się na rekordowo niskim poziomie 4,9 proc., czyli tym samym, co w czerwcu. Jeszcze nigdy na naszym rynku pracy nie było legalnie zatrudnionych tak wielu obywateli innych krajów. Według danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, prawie 1,25 mln cudzoziemców jest zarejestrowanych do ubezpieczenia emerytalnego.

29.08.2022

Lekarz określa, jak długo ważne jest badanie do celów sanitarno-epidemiologicznych

Prawo pracy BHP

Obowiązujące przepisy dotyczące badań do celów sanitarno-epidemiologicznych nie wskazują okresu, przez jaki ważne jest badanie sanitarno-epidemiologiczne, jak również tego, w jakich przypadkach traci ważność orzeczenie lekarskie wydane po przeprowadzeniu takich badań. Okres ważności badań powinien zostać określony przez lekarza.

29.08.2022

Wraca debata o pracy w niedzielę, ale to problem nie tylko handlu

Prawo pracy

Minister pracy proponuje okrągły stół w sprawie handlu w niedziele, ale zastrzega, że może to być rozmowa tylko o przestrzeganiu tego zakazu. Tymczasem jest o czym rozmawiać, bo rządzący koncentrują się na wolnej niedzieli dla pracowników handlu, zapominając o potrzebach innych grup osób pracujących w dni wolne. Także o potrzebach firm, które np. w dni wolne muszą serwisować swoją infrastrukturę techniczną.

29.08.2022

Jak jest zaliczany niepełny wymiar etatu do stażu pracy?

Emerytury i renty Prawo pracy

Od 15 listopada 1991 r. wymiar czasu pracy nie może wpływać na prawo ubezpieczonego do emerytury, a staż pracy, niezależnie od tego, czy pracownik pracuje na 1/4, połowie czy całym etacie, jest zaliczany dokładnie tak samo, jak w przypadku osób pracujących w pełnym wymiarze godzin - zapewnia Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

27.08.2022

Kontrole ZUS - ilu pracowników, tyle decyzji dla płatnika

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych traktuje każdego ubezpieczonego jako stronę postępowania. W efekcie kontrolowani pracodawcy jako płatnicy dostają tyle decyzji, ilu mają pracowników. To generuje koszty, zwłaszcza gdy sprawy trafiają do sądów powszechnych, które każdą z nich rozpatrują osobno. Zdaniem prawników, ZUS postępuje prawidłowo, bo takie są przepisy. Ale sugerują, że należałoby to jednak zmienić.

26.08.2022

Badanie: Praca na pierwszej linii z klientem trudna, ale jest na nią zapotrzebowanie

Rynek Prawo pracy

Cierpliwość, opanowanie, kreatywność i empatia to najważniejsze cechy pracowników handlu, turystyki czy gastronomii, ważne w kontaktach z wymagającymi klientami-urlopowiczami – wynika z badania Pracuj.pl. Co drugi badany przyznaje, że ma w pracy do czynienia ze stresującymi sytuacjami. Tymczasem zapotrzebowanie na pracowników obsługi klienta jest wysokie.

25.08.2022

Przedmiotowe traktowanie pracownika nie zasługuje na ochronę - RPO przystępuje do sprawy o przywrócenie do pracy

Samorząd terytorialny Prawo pracy

Pracodawca przeniósł pracownika do miejsca oddalonego o 1500 km od dotychczasowego miejsca pracy - gdzie pracował 6 lat. Polecenie wydano z dnia na dzień, w oderwaniu od sytuacji życiowej i rodzinnej pracownika i realiów życia społecznego, a przeniesienie nastąpiło na podstawie art. 21 ustawy o pracownikach samorządowych. RPO zgłosił swój udział w sprawie, bo ma wątpliwości, czy pracownik nie został potraktowany przedmiotowo, a urząd wydając polecenie nie naruszył konstytucyjnych zasad.

25.08.2022

Rozpoczęcie wypłat po 60 roku życia zamyka możliwość oszczędzania w PPK – nowe zasady informowania pracodawców

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy

Rozpoczęcie wypłat po ukończeniu 60. roku życia, choćby tylko z jednego rachunku PPK, uniemożliwia uczestnikowi pracowniczemu programu kapitałowego dalsze oszczędzanie w tym programie. 21 listopada br. wejdą w życie przepisy regulujące zasady informowania wszystkich pracodawców zatrudniających takiego uczestnika o konieczności zaprzestania dokonywania za niego wpłat do PPK.

25.08.2022

WSA: Błędy młodości nie wykluczają kariery w WORD-zie

Prawo karne Administracja publiczna Prawo pracy

Rękojmię należytego wykonywania obowiązków egzaminatora może dawać również osoba, która została w przeszłości skazana za przestępstwo łapownictwa, ale skazanie to uległo zatarciu. Warunkiem jest jednak, by jej aktualna postawa życiowa i kompetencje zawodowe uzasadniały wniosek o wpis na listę egzaminatorów - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi.

25.08.2022

Minister chce okrągłego stołu o przestrzeganiu zakazu handlu w niedziele

Prawo pracy Prawo gospodarcze

Chcemy usiąść z przedstawicielami strony społecznej i handlu przy okrągłym stole i porozmawiać o tym, jaka jest idea zamkniętych sklepów w niedzielę - powiedziała we wtorek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Ale zastrzegła, że "powinniśmy dążyć do tego, aby w pełni przestrzegać zakazu handlu w niedzielę". Dodała, że niedziela to czas dla rodziny, na modlitwę, a nie na spędzanie go w sklepie.

24.08.2022

Będzie nowy algorytm finansowania warsztatów terapii zajęciowej

Samorząd terytorialny Prawo pracy

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej pracuje obecnie nad rozporządzeniem zmieniającym algorytm przekazywania środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych samorządom wojewódzkim i powiatowym. Chodzi m.in. o wyższe dofinansowanie dla warsztatów terapii zajęciowej (WTZ). Rząd wycofał się z wcześniejszych planów, aby wesprzeć te placówki pomocą związaną z wysoką inflacją.

24.08.2022

Od września nowy system awansu - można go jednak ukończyć na starych zasadach

Prawo pracy Zarządzanie oświatą

Od dnia 1 września 2022 r. nauczyciel kontraktowy - niezależnie od liczby przepracowanych lat - będzie nauczycielem początkującym. Podobnie jak osoby, które dopiero wchodzą do zawodu, będzie musiał zdobyć stopień nauczyciela mianowanego. Może jednak liczyć na pewne fory - krótszy czas stażu. To skutek najnowszych zmian w Karcie Nauczyciela.

24.08.2022

Rekompensatę za utracone zarobki po ćwiczeniach wojskowych w 2022 r. ma wypłacać wójt, burmistrz lub prezydent miasta

Samorząd terytorialny Prawo pracy Wojsko

Świadczenia pieniężne za ćwiczenia wojskowe żołnierzy rezerwy odbywające się w 2022 r. powinien na „starych” zasadach ustalić i wypłacić wójt lub burmistrz (prezydent miasta) – twierdzi Szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji. Według niego, kompetencja dowódcy jednostki wojskowej w tym zakresie może zostać zrealizowana dopiero w 2023 roku.

23.08.2022

Jest dużo pracy dla fachowców, ale zarobki nie kuszą Polaków

Rynek Prawo pracy

Betoniarze, cieśle, dekarze, ślusarze – specjaliści z fachem w ręku są obecnie na wagę złota. Sprzyja im m.in. utrzymujący się deficyt kadrowy, ale również powracająca moda na rzemiosło. Młodzi nie garną się jednak do tych prac, bo wynagrodzenia nie zachęcają. Personnel Service, na podstawie Barometru Zawodów, przygotował zestawienie TOP12 profesji, które w najbliższych latach przeżyją renesans, oraz oszacował ich wynagrodzenia.

23.08.2022

Firmy mogą jeszcze zgłaszać się do konkursu poprawy warunków pracy

Prawo pracy BHP

Do 10 września wydłużony został nabór wniosków do 48. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poprawy Warunków Pracy. Konkurs ma na celu inspirowanie do podejmowania działań oraz upowszechnianie rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo i warunki pracy. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zachęca do udziału przedsiębiorstwa, instytucje, a także pracowników zarówno indywidualnie lub jako zespoły do zgłaszania swoich rozwiązań.

22.08.2022