MSZ strofuje szefa przedstawicielstwa KE za wypowiedź rzecznika

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Polski rząd ocenia wypowiedź rzecznika Komisji Europejskiej jako całkowicie niedopuszczalną - oświadczył w sobotę wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. - Komisja nie może nie reagować na zagrożenia dla sędziów - stwierdził szef Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce Prawda.

25.01.2020

KE szanuje Sąd Najwyższy, ma wątpliwości wobec TK

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Komisja Europejska nie ma wątpliwości co do prawomocności Sądu Najwyższego w Polsce, ale ma takie w odniesieniu do Trybunału Konstytucyjnego - stwierdził w piątek rzecznik Komisji Christian Wigand. I dodał, że KE ma obawy co do przedstawionych przez polskie władze stanowisk w sprawie dalszych działań związanych z czwartkową uchwałą SN.

24.01.2020

Z uchylaniem się od płacenia podatków trzeba walczyć

CIT Podatki międzynarodowe Prawo europejskie

Na trwającym właśnie Światowym Forum Ekonomicznym w Davos Polska zaapelowała do podjęcia wspólnych działań w całej Europie w celu budowania przejrzystości i wprowadzenia solidarności w zwalczaniu uchylania się od płacenia podatków. Z przedstawionego tam raportu wynika, że Polska traci z tego tytułu 600 mln euro.

23.01.2020

KE przystępuje do oceny praworządności w państwach członkowskich

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Niezawisłość sądownictwa, walka z korupcją, a także pluralizm mediów - to niektóre z elementów, które mają być brane pod uwagę przy analizie standardów dotyczące praworządności, które powinny być stosowane w Unii Europejskiej. Przedmiotem oceny mają też być orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości dotyczące danego państwa.

21.01.2020

Komisja transportu PE poparła propozycje przepisów ws. przewoźników drogowych

Małe i średnie firmy Finanse Prawo europejskie

Bedą nowe przepisy reformujące zasady funkcjonowania przewoźników drogowych w UE. Komisja transportu Parlamentu Europejskiego poparła te propozycje we wtorkowych głosowaniach. Regulacje te budzą kontrowersje. Sprzeciwia się im część krajów, w tym Polska.

21.01.2020

Europejska płaca minimalna nie "ozłoci” polskich pracowników

Prawo pracy Małe i średnie firmy Finanse Prawo europejskie

Komisja Europejska rozpoczęła prace nad europejską płacą minimalną. Jej poziom miałby być różny w każdym państwie, ale nie mógłby być niższy niż 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia w tym kraju. Zdaniem ekspertów, to rozsądne rozwiązanie. Jego zaletą jest zasada ustalania poziomu płacy, która byłaby jednocześnie mechanizmem jej waloryzacji, w oderwaniu od polityki.

21.01.2020

Rzecznik TSUE: Państwa nie mogą masowo przechowywać danych osobowych

Prawo karne RODO Prawo europejskie

Dane osobowe nie mogą być przechowywane masowo przez rządy państw nawet ze względów bezpieczeństwa narodowego - stwierdził w wydanej w środę opinii rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Zaproponował, by Trybunał podtrzymał swój wyrok z 2016 roku w tej sprawie.

16.01.2020

W Parlamencie Europejskim powstanie raport o praworządności w Polsce

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Koordynatorzy frakcji politycznych w komisji wolności obywatelskich Parlamentu Europejskiego zdecydowali o stworzeniu specjalnego raportu na temat praworządności w Polsce. Prace ma koordynować hiszpański europoseł Socjalistów i Demokratów, przewodniczący komisji wolności obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych Juan Fernando Lopez Aguilar.

14.01.2020

Nowe zasady znakowania żywności „bez GMO” już obowiązują

Prawo karne Środowisko Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Od początku tego roku można oznaczać produkty jako wolne od GMO. Jednak wyłącznie takie, które mają swoje genetycznie modyfikowane odpowiedniki. Ale producent, który zdecyduje się na takie znakowanie będzie musiał spełnić szereg dodatkowych wymogów formalnych - pisze dr Agnieszka Szymecka-Wesołowska.

10.01.2020

KE: Zmiany legislacyjne w Polsce muszą być zgodne z prawem UE 

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Wszelkie zmiany legislacyjne muszą być zgodne z porządkiem prawnym Unii Europejskiej i nie powinny prowadzić do dalszego pogorszenia praworządności w Polsce - takie stanowisko wiceszefowa Komisji Europejskiej Viera Jourova oraz komisarz Didier Reynders przedstawili podczas spotkania z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim.

08.01.2020

SN odpowie, czy sędziowie mogą pomijać TK przy ocenie konstytucyjności ustaw

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Do Sądu Najwyższego trafiło właśnie pytanie o możliwość stosowania rozproszonej kontroli konstytucyjności. Sędziowie chcą wiedzieć, czy w sytuacji, gdy Trybunał Konstytucyjny nie daje gwarancji rzetelnej oceny, mogą go pomijać. Prawnicy przyznają, że takie rozstrzygnięcie może mieć istotne i dalekosiężne znaczenie, ale dodają, że taki oręż powinien być rozsądnie stosowany.

08.01.2020

W UE wchodzą w życie przepisy o systemach bezpieczeństwa samochodów

Prawo karne Prawo europejskie

Od 2022 roku wszystkie nowe modele pojazdów wprowadzone na rynek Unii Europejskiej będą wyposażone w zaawansowane systemy bezpieczeństwa - m.in. inteligentny asystent prędkości, automatyczne hamowanie awaryjne, wykrywanie pieszych. Taki obowiązek wprowadzają wchodzące w niedzielę 5 stycznia w życie nowe przepisy, które mają zmniejszyć liczbę ofiar wypadków drogowych.

04.01.2020

Unia kończy prace nad pakietem mobilności

Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Unijni ambasadorowie zatwierdzili w piątek nowe przepisy w sprawie przewoźników drogowych, tzw. pakiet mobilności. Polska w grupie dziewięciu państw była przeciw, ale to za mało głosów do zablokowania zmian niekorzystnych dla polskich firm transportowych.

20.12.2019

Będą wspólne zasady crowdfundingu w UE

Finanse Prawo europejskie

W Unii Europejskiej będą jednolite zasady dotyczące finansowania społecznościowego za pośrednictwem tzw. platform crowdfundingowych. W czwartek przedstawiciele państw UE oraz Parlamentu Europejskiego porozumieli się w sprawie przepisów, które mają wesprzeć ten sposób inwestycji i zbierania kapitału.

19.12.2019

Parlament Europejski potępił polskie gminy za uchwały dotyczące osób LGBTI

Samorząd terytorialny Prawo europejskie

Parlament Europejski w Strasburgu w głosowaniu w środę przyjął rezolucję potępiającą dyskryminację i mowę nienawiści wobec osób LGBTI w Unii Europejskiej. Skrytykował też Polskę, gdzie stanowiska o"powstrzymaniu ideologii LGBTI" przyjęło już ponad 80 samorządów. Fala ruszyła po podpisaniu przez warszawski ratusz deklaracji LGBT.

18.12.2019

Debata: Wyrok TSUE ułatwia stosowanie konstytucji dla oceny niezależności sądów

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE nie stwierdził wprawdzie wprost, czy KRS i Izba Dyscyplinarna SN są niezależnymi organami, ale pozwala on i ułatwia stosowanie wprost przepisów polskiej konstytucji określających, czym jest sąd. A ma być niezależny, a sędziowie niezawiśli - taka ocena dominowała podczas debaty zorganizowanej we wtorek przez redakcję Europejskiego Przeglądu Sądowego.

17.12.2019