Inspektorzy pracy mają mieć dostęp do dokumentów objętych tajemnicą skarbową

Prawo pracy Prawo europejskie

Resort pracy chce, by PIP ścigając naruszenia w delegowaniu pracowników poza Polskę mogła zaglądać do akt podatkowych i innych dokumentów objętych tajemnicą skarbową. Są wątpliwości, czy te uprawnienia są konieczne, by dbać o legalność zatrudnienia, a przepisy te mogą służyć do kontroli delegowania pracowników także w kraju.

03.02.2020

Brexit. Co zmieni się 1 lutego 2020 roku dla pracowników?

Prawo pracy Finanse Prawo europejskie

Polacy, którzy chcą wyjechać do pracy do Wielkiej Brytanii lub tam się kształcić powinni to zrobić do 31 grudnia 2020 r. Do tego dnia będzie obowiązywać okres przejściowy, w którym będzie obowiązywała swoboda w przepływie osób. Co będzie potem, czyli od 1 stycznia 2021 roku, na razie nie wiadomo.

01.02.2020

Brexit już gotowy do realizacji

Prawo europejskie

Państwa członkowskie w Radzie UE przyjęły w czwartek decyzję o zawarciu umowy o wyjściu Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty. To ostatni formalny krok tej procedury, bo dzień wcześniej Parlament Europejski poparł tę umowę, która sprawia, że brexit nastąpi w uporządkowany sposób. Równocześnie zacznie się 11-miesięczny okres przejściowy.

30.01.2020

PE poparł umowę o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii 

Prawo europejskie

Parlament Europejski w Brukseli poparł w środę umowę o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Decyzja ta otwiera formalnie drogę do brexitu. To oznacza, że rozpocznie się tzw. okres przejściowy, w trakcie którego Londyn i Bruksela będą negocjować umowę o przyszłych relacjach.

29.01.2020

Wiceprzewodnicząca KE mówi o komisji badającej praworządność w państwach UE

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Jest coraz więcej sygnałów, że środki unijne będą przekazywane krajom członkowskim pod warunkiem przestrzegania praworządności - stwierdził we wtorek po spotkaniu z wiceszefową KE marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Według jego przekazu, praworządność w każdym kraju ma oceniać specjalna międzynarodowa komisja.

28.01.2020

KE pracuje nad wiązaniem funduszy z praworządnością

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

W Unii Europejskiej powinien istnieć mechanizm uzależnienia wypłaty środków unijnych od stosowania zasady praworządności - przekonuje komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders. Taką propozycję przedstawiła poprzednia KE pod przewodnictwem Jeana Claude'a Junckera, a Reynders zapowiedział dalsze prace na nią.

28.01.2020

MSZ strofuje szefa przedstawicielstwa KE za wypowiedź rzecznika

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Polski rząd ocenia wypowiedź rzecznika Komisji Europejskiej jako całkowicie niedopuszczalną - oświadczył w sobotę wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. - Komisja nie może nie reagować na zagrożenia dla sędziów - stwierdził szef Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce Prawda.

25.01.2020

KE szanuje Sąd Najwyższy, ma wątpliwości wobec TK

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Komisja Europejska nie ma wątpliwości co do prawomocności Sądu Najwyższego w Polsce, ale ma takie w odniesieniu do Trybunału Konstytucyjnego - stwierdził w piątek rzecznik Komisji Christian Wigand. I dodał, że KE ma obawy co do przedstawionych przez polskie władze stanowisk w sprawie dalszych działań związanych z czwartkową uchwałą SN.

24.01.2020

Z uchylaniem się od płacenia podatków trzeba walczyć

CIT Podatki międzynarodowe Prawo europejskie

Na trwającym właśnie Światowym Forum Ekonomicznym w Davos Polska zaapelowała do podjęcia wspólnych działań w całej Europie w celu budowania przejrzystości i wprowadzenia solidarności w zwalczaniu uchylania się od płacenia podatków. Z przedstawionego tam raportu wynika, że Polska traci z tego tytułu 600 mln euro.

23.01.2020

KE przystępuje do oceny praworządności w państwach członkowskich

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Niezawisłość sądownictwa, walka z korupcją, a także pluralizm mediów - to niektóre z elementów, które mają być brane pod uwagę przy analizie standardów dotyczące praworządności, które powinny być stosowane w Unii Europejskiej. Przedmiotem oceny mają też być orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości dotyczące danego państwa.

21.01.2020

Komisja transportu PE poparła propozycje przepisów ws. przewoźników drogowych

Małe i średnie firmy Finanse Prawo europejskie

Bedą nowe przepisy reformujące zasady funkcjonowania przewoźników drogowych w UE. Komisja transportu Parlamentu Europejskiego poparła te propozycje we wtorkowych głosowaniach. Regulacje te budzą kontrowersje. Sprzeciwia się im część krajów, w tym Polska.

21.01.2020

Europejska płaca minimalna nie "ozłoci” polskich pracowników

Prawo pracy Małe i średnie firmy Finanse Prawo europejskie

Komisja Europejska rozpoczęła prace nad europejską płacą minimalną. Jej poziom miałby być różny w każdym państwie, ale nie mógłby być niższy niż 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia w tym kraju. Zdaniem ekspertów, to rozsądne rozwiązanie. Jego zaletą jest zasada ustalania poziomu płacy, która byłaby jednocześnie mechanizmem jej waloryzacji, w oderwaniu od polityki.

21.01.2020

Rzecznik TSUE: Państwa nie mogą masowo przechowywać danych osobowych

Prawo karne RODO Prawo europejskie

Dane osobowe nie mogą być przechowywane masowo przez rządy państw nawet ze względów bezpieczeństwa narodowego - stwierdził w wydanej w środę opinii rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Zaproponował, by Trybunał podtrzymał swój wyrok z 2016 roku w tej sprawie.

16.01.2020

W Parlamencie Europejskim powstanie raport o praworządności w Polsce

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Koordynatorzy frakcji politycznych w komisji wolności obywatelskich Parlamentu Europejskiego zdecydowali o stworzeniu specjalnego raportu na temat praworządności w Polsce. Prace ma koordynować hiszpański europoseł Socjalistów i Demokratów, przewodniczący komisji wolności obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych Juan Fernando Lopez Aguilar.

14.01.2020

Nowe zasady znakowania żywności „bez GMO” już obowiązują

Prawo karne Środowisko Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Od początku tego roku można oznaczać produkty jako wolne od GMO. Jednak wyłącznie takie, które mają swoje genetycznie modyfikowane odpowiedniki. Ale producent, który zdecyduje się na takie znakowanie będzie musiał spełnić szereg dodatkowych wymogów formalnych - pisze dr Agnieszka Szymecka-Wesołowska.

10.01.2020