Polska też usunie luki prawne, z których korzystają inwestorzy gazociągów Nord Stream

Budownictwo Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Zasada, że stosowane mają być wymogi prawa Unii Europejskiej dotyczące m.in. dostępu stron trzecich, zatwierdzania taryf, rozdziału własnościowego i przejrzystości, do wszystkich gazociągów funkcjonujących na terytorium i w morzu terytorialnym Unii, trafi także do polskiego systemu prawnego.

25.02.2020

UE: Opony mają mieć informacje o zużyciu paliwa, hałasie i przyczepności

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Etykiety na oponach mają zawierać także takie parametry jak efektywność paliwowa, przyczepność na mokrej powierzchni i hałas, będą musiały też bardziej rzucać się w oczy i dostarczać konsumentom więcej informacji. Takie zasady mają znaleźć się w rozporządzeniu, które przyjęli we wtorek w Brukseli przedstawiciele państw członkowskich UE.

25.02.2020

EKZZ daje zielone światło dla sprawiedliwych płac minimalnych w Europie

Emerytury i renty Prawo pracy Finanse Prawo europejskie

Ponad 2/3 organizacji członkowskich Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych, w tym OPZZ, poparło w procedurze głosowania korespondencyjnego stanowisko EKZZ pozytywnie oceniające dokument Komisji Europejskiej dotyczący sprawiedliwych płac minimalnych w Europie.

24.02.2020

UE: Pod naciskiem parlamentu sprawa praworządności trafi na posiedzenie Rady

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

W planie marcowego posiedzenia ministrów do spraw europejskich państw UE ma znaleźć się punkt dotyczący praworządności w Polsce i na Węgrzech. To skutek nacisku największych frakcji w Parlamencie Europejskim na chorwacką prezydencję, która dotychczas unikała debaty na ten temat.

24.02.2020

TSUE: Sąd miejsca wylotu zajmie się odszkodowaniami za opóźnienia na kolejnych odcinkach

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

W przypadku lotu zarezerwowanego w ramach pojedynczej rezerwacji, składającego się z kilku odcinków obsługiwanych przez różnych przewoźników lotniczych, odszkodowania z tytułu odwołania ostatniego odcinka lotu można dochodzić przed sądami, w których obszarze właściwości znajduje się miejsce odlotu pierwszego odcinka lotu - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości UE.

24.02.2020

Budżetowy szczyt UE bez porozumienia

Finanse publiczne Prawo europejskie

Po blisko 30 godzinach rozmów unijni przywódcy rozstali się w piątek bez porozumienia w sprawie budżetu UE na lata 2021-2027. - Potrzebujemy na to więcej czasu - powiedział po zakończeniu spotkania przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. Premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że udało mu się już wywalczyć kilka korzystnych dla Polski decyzji.

21.02.2020

UE: Spór o budżet z sankcjami za łamanie praworządności w tle

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Prawo europejskie

Unijni przywódcy zakończyli w piątek bez porozumienia posiedzenie Rady Europejskiej w sprawie budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027. Spory wciąż dotyczą jego wysokości i wpłat poszczególnych państw, ale źródłem nieporozumień jest także projektowany mechanizm sankcji za łamanie praworządności.

21.02.2020

UE: Pakiet mobilności zaakceptowany przez większość państw

Prawo pracy Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Objęcie delegowaniem kierowców w transporcie międzynarodowym oraz obowiązkowe, okresowe powroty ciężarówek, które operują poza granicami kraju, w którym mieści się siedziba firmy, do tego kraju - to najważniejsze elementy w zaakceptowanych w czwartek przez państwa członkowskie Unii Europejskiej przepisach dotyczących przewoźników drogowych, czyli tzw. pakietu mobilności.

20.02.2020

Unia będzie rozwijać sztuczną inteligencję, ale wprowadzi ograniczenia 

Prawo AI Prawo gospodarcze RODO Prawo europejskie

Rozwiązania dotyczące sztucznej inteligencji mają zapewnić zaufanie do tej technologii ze strony społeczeństwa oraz odpowiednie warunki do rozkwitu europejskich firm z tego sektora - deklaruje Komisja Europejska. I zapowiada, że zaproponuje odpowiednie reguły prawne - im większe potencjalne ryzyko tym będą one ściślejsze.

19.02.2020

Broń sygnałowa bez koncesji - jest projekt zmian w przepisach

Policja Prawo europejskie

Wyłączenie z wymogu uzyskania koncesji obrotu bronią alarmową i sygnałową, która nie jest zdolna do miotania pocisku i posiada stosowną ocenę w formie świadectwa, oraz nakazanie stosowanie w znakowaniu strzeleckiej broni palnej wymogów zawartych w specyfikacjach technicznych - zakłada projekt noweli dotyczącej obrotu bronią i amunicją.

17.02.2020

TSUE: 9 marca wysłuchanie w sprawie Izby Dyscyplinarnej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Wielką Izbą Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej 9 marca br. wysłucha stron w sprawie wniosku Komisji Europejskiej o tymczasowe zawieszenie działalności Izby Dyscyplinarnej polskiego Sądu Najwyższego. Jeśli Trybunał zdecyduje o zastosowaniu środków tymczasowych, izba ta będzie musiała zaprzestać działalności.

14.02.2020

Frontex lepiej sprawdzi dokumenty na unijnych granicach 

Prawo europejskie

Mająca siedzibę w Polsce unijna agencja Frontex otrzyma kolejne uprawnienia służące walce z fałszywymi dokumentami w Unii Europejskiej. Nowe prawo dotyczące bezpieczeństwa granic, oszustw związanych z dokumentami i walki z przestępczością zostało w czwartek przegłosowane w Parlamencie Europejskim.

13.02.2020

Duże miasta chcą bezpośredniego dostępu do funduszy na zieloną transformację 

Środowisko Finanse samorządów Prawo europejskie

Władze 15 miast unijnych zaapelowały w środę do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen o bezpośredni dostęp do funduszy unijnych dla samorządów na realizację założeń Europejskiego Zielonego Ładu. Z inicjatywą wystąpili prezydenci stolic państw Grupy Wyszehradzkiej, w tym prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

13.02.2020

KE: Wykorzystamy procedury w obronie praworządności w Polsce 

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Komisja Europejska będzie wypełniać swą rolę strażniczki traktatu i wykorzysta procedurę przeciwnaruszeniową ilekroć pojawią się problemy dotyczące kwestii zgodności z prawem Unii Europejskiej - zapowiedziała we wtorek podczas debaty w Parlamencie Europejskim na temat sytuacji w Polsce wiceszefowa KE Viera Jourova.

12.02.2020

Pracownik delegowany przed 30 lipca może być traktowany według nowych unijnych zasad

Emerytury i renty Prawo pracy Małe i średnie firmy Prawo europejskie

Od 30 lipca 2020 roku zacznie obowiązywać dyrektywa unijna o delegowaniu pracowników. Nie wszystkie polskie firmy wiedzą jednak, że do okresu oddelegowania, czyli do 12 lub maksymalnie 18 miesięcy, będą musiały zaliczyć także okres pracy sprzed 30 lipca. To efekt braku przepisów przejściowych w dyrektywie i niekorzystnej jej interpretacji.

12.02.2020

Rząd ma plan wykorzystania funduszy UE na rozwój terenów wiejskich

Finanse samorządów Finanse Prawo europejskie

Możliwości finansowania rozwoju wsi i obszarów wiejskich oraz sektora rolno-spożywczego ze środków Unii Europejskiej na lata 2021-2027, ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystania Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) i Polityki Spójności - określają przyjęte we wtorek przez rząd Założenia Programowania Rozwoju Obszarów Wiejskich ze Środków Europejskich. 

11.02.2020

RPO ostro krytykuje banki za niestosowanie wyroków TSUE

Rynek i konsument Prawo europejskie Kredyty frankowe

Rzecznik Praw Obywatelskich nie zostawił na Związku Banków Polskich suchej nitki. Zarzuca mu, że nie stara się, by banki traktowały konsumenta jak równego sobie partnera-kontrahenta. Podkreśla, że nie można akceptować stanowiska, że orzeczenia TSUE nie powinny być powszechnie stosowane, a wykładnia TSUE wiąże wyłącznie sąd, który zadał mu pytanie.

11.02.2020

Prawo energetyczne powinno być uchwalone do 24 lutego

Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Państwa członkowskie Unii Europejskiej mają obowiązek transponować dyrektywę gazową w prawie krajowym do 24 lutego 2020 r. To bardzo ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa Polski, a o jej przyjęcie nasz kraj przez wiele lat mocno zabiegał na forum Komisji i Parlamentu Europejskiego. Zrealizować to mają zmiany w ustawie Prawo energetyczne.

11.02.2020

2 kwietnia wyrok przeciwko Polsce, Węgrom i Czechom w sprawie uchodźców

Administracja publiczna Prawo europejskie

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 2 kwietnia br. wyda wyrok w sprawie skargi Komisji Europejskiej przeciwko Polsce, Węgrom i Czechom w sprawie mechanizmu obowiązkowej relokacji uchodźców. Wcześniej rzecznik generalna TSUE stwierdziła, że państwa te złamały unijne prawo.

10.02.2020