W piątek po południu rozpoczął się w Porto unijny szczyt dotyczący spraw społecznych. Uczestniczy w nim m.in. szef Rady Europejskiej Charles Michel, Ursula von der Leyen, szefowa Komisji Europejskiej, i David Sassoli, przewodniczący Parlamentu Europejskiego. Wśród przywódców państw UE jest premier Mateusz Morawiecki.

Szczyt poświęcony jest Europejskiemu filarowi spraw socjalnych. Podczas piątkowego Szczytu Społecznego uczestniczący w wydarzeniu w Porto partnerzy społeczni mają wypracować własną deklarację, a wyniki ich spotkania zostaną przekazane do dyskusji podczas nieformalnego posiedzenia Rady Europejskiej zaplanowanego na sobotę.

- Projekt ten właśnie teraz powinien stać się faktem (…), gdyż wskutek pandemii znaleźliśmy się w miejscu bardzo ważnym dla przyszłości UE – powiedział Charles Michel. Podkreślił, że finalizacja tego planu będzie najlepszym dowodem na żywotność oraz skuteczność działania instytucji Unii Europejskiej. Michel wyraził przy tym nadzieję, że po piątkowych i sobotnich rozmowach u europejskich przywódcach pojawi się „wola, aby uczynić Unię silniejszą w zakresie polityki socjalnej”.

Choć zorganizowane z inicjatywy przewodzącej Radzie UE Portugalii spotkanie w Porto jest dwudniowym wydarzeniem, to sobotnie posiedzenie Rady Europejskiej będzie miało nieformalny charakter.