Propozycja Komisji może być jedną z omawianych podczas zaplanowanego na 20 lutego specjalnego szczytu UE w Brukseli, który poświęcony ma być negocjacjom unijnego budżetu na lata 2021-2027. Szef Rady Europejskiej Charles Michel zapowiedział na 20 lutego specjalny szczyt UE ws. unijnego budżetu na lata 2021-2027. Liczy, że mimo rozbieżnych zdań co do kształtu przyszłych wieloletnich ram finansowych UE krajom członkowskim uda się znaleźć kompromis.

Czytaj: PE potwierdza stanowisko w sprawie łączenia funduszy z praworządnością>>

Propozycja dotycząca łączenia wypłat funduszy z praworządnością była omawiana w poniedziałek w Brukseli podczas konferencji dot. praworządności. Polskę reprezentował na niej wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. Odniósł się on krytycznie do tego pomysłu. - Propozycja KE uzależnienia wypłaty funduszy UE od praworządności została już wcześniej skrytykowana przez służby prawne Rady Europejskiej. Jeśli coś jest niezgodne z traktatami, to nie może stanowić podstawy budżetu na 7 lat - powiedział.
- Polski rząd od samego początku tej debaty mówił jasno, że nie ma nic przeciwko wprowadzeniu dodatkowych kryteriów, które zabezpieczą lepiej unijny budżet - bo uważamy, że budżet unijny musi być dobrze zabezpieczony - ale kryteria muszą być jasno określone, muszą być precyzyjne, nie mogą być podatne na arbitralną interpretację polityczną - powiedział Jabłoński. Jak zaznaczył, brak takiej przejrzystości naruszałby traktaty europejskie.